Gładka i lśniąca sierść kota — metody pielęgnacji

Gładka i lśniąca sierść kota

Koty domowe to prawdziwe czyściochy: codziennie wylizują swoje futro, aby usunąć z nich wszelkie zabrudzenia i martwe włosy. Stan kociej sierści jest także ważnym sygnałem wszelkich problemów zdrowotnych: szorstka, matowa sierść naszego ulubieńca, gwałtowne linienie i wyłysienia mogą świadczyć o problemach zdrowotnych pupila.

Koty krótkowłose zwykle radzą sobie same z pielęgnacją swojej sierści, natomiast utrudnione zadanie mają koty długowłose. Wyczesywanie sierści jest jednym z ważniejszych elementów pielęgnacji kota domowego. W jaki sposób zadbać o to, aby nasz „sierściuch” miał gładkie i lśniące futro?

Spis treści

Charakterystyka kociej sierści

Sierść kota składa się z trzech rodzajów włosa: okrywowego, podszerstka i wibrysów. Włosy okrywowe są dłuższe, bardziej sztywne, tworzą zewnętrzną warstwę. Włosy podszerstka są krótsze, bardziej miękkie, tworzą warstwę izolacyjną przy skórze, chroniąc zwierzę przed chłodem. Wibrysy to włosy długie, sztywne, rozmieszczone w różnych częściach ciała. Najbardziej charakterystycznymi wibrysami są kocie wąsy, które stanowią jego zmysł dotyku. Niektóre z ras nie posiadają podszerstka (np. kot syjamski), znane na całym świecie sfinksy w ogóle nie posiadają sierści.

Dlaczego kot wylizuje futro?

Wylizywanie sierści jest przede wszystkim sposobem na jego oczyszczenie. Koty pozbywają się w ten sposób także martwych włosów. Koci język jest szorstki, na jego powierzchni znajdują się specjalne „haczyki”, które pomagają usuwać niepotrzebne owłosienie. Wzajemne wylizywanie sierści u kotów jest objawem czułości i troski, natomiast kocia matka wylizuje swoje młode, aby oczyścić je i pobudzić narządy wydalnicze do pracy.

Objawem niepokojącym może być zbyt intensywne wylizywanie jednego miejsca, które zaczyna łysieć. Może to świadczyć o chorobie (np. świerzb powoduje silne swędzenie, na co kot reaguje uporczywym lizaniem). Nadmierne wylizywanie się może być także objawem problemów psychicznych wynikających z silnego stresu czy nudy.

Zakłaczenie — koci problem

Koty połykają wylizane włosy. Połknięta sierść zwykle zostaje wydalona wraz z kałem. Jeśli sierści w układzie pokarmowym jest dużo, może zbijać się w kulki nazywane pilobezoarami. Kot pozbywa się ich podczas wymiotów lub w postaci tzw. wypluwek. Zakłaczenie u kota może objawiać się zaparciami, wymiotami i słabym apetytem. Czasami dochodzi do niebezpiecznej sytuacji, gdy pilobezoary zapychają żołądek i jelita, prowadząc do ich niedrożności — taka sytuacja może wymagać interwencji chirurgicznej. Aby wspomóc oczyszczanie jelit, koty instynktownie zjadają trawę lub inne twarde rośliny, które działają jak szczotka, wymiatając sierść z układu pokarmowego.

Właściciele kotów niewychodzących mogą dawać zwierzakom trawę zasianą w doniczkach, w sprzedaży dostępne są także pasty i karmy wspomagające odkłaczanie. Warto zwracać uwagę na to, czy kot nie podgryza przypadkiem doniczkowego kwiatka, który może zawierać szkodliwe dla pupila substancje (trujące dla kota są takie rośliny jak aloes, azalia, fikus czy oleander). Problem zakłaczenia dotyczy w szczególności kotów długowłosych, takich jak persy, koty norweskie czy koty rasy ragdoll. U tych ras może dojść także do skołtunienia sierści, co znacząco pogarsza komfort życia zwierzaka.

Narzędzia do wyczesywania kociej sierści

Na rynku akcesoriów do pielęgnacji zwierząt znajdziemy sporo różnego rodzaju przyrządów do wyczesywania kociej sierści. Możemy wybrać grzebień, szczotkę, zgrzebło, rękawicę, trymer lub furminator. Grzebień i szczotka dobrze sprawdzą się w przypadku kotów krótkowłosych i takich, które akceptują czynność wyczesywania. Ciekawym pomysłem jest gumowa rękawica ze specjalnymi wypustkami, które umożliwiają wyczesywanie sierści, a jednocześnie wykonują delikatny masaż. Wyczesywanie sierści za pomocą rękawicy kot zinterpretuje jako głaskanie. Rękawica taka sprawdzi się w przypadku kotów o krótkiej sierści i wrażliwych na dotyk.

W przypadku kotów długowłosych dobrym rozwiązaniem będzie furminator. Jest to niewielkie urządzenie posiadające małe, gęste ząbki, które skutecznie i bezboleśnie wyczesują koci podszerstek, nie usuwając włosów okrywowych. Furminatory dostępne są w różnych rozmiarach w zależności od wielkości zwierzęcia. W przypadku bardzo długiej sierści pomocny może okazać się także nożyk do wycinania kołtunów.

Kąpać czy nie kąpać kota?

Koty samodzielnie dbają o czystość swojego futra, dlatego nie trzeba ich kąpać. Wyjątkową sytuacją są bardzo duże zabrudzenia, których zwierzak sam się nie pozbędzie (np. kot wrócił do domu ubłocony, przygarnęliśmy mocno zabrudzonego kota z ulicy) lub też przygotowanie zwierzęcia do wystawy. Do kąpieli należy używać szamponu przeznaczonego dla kotów. Nie wolno używać mydła czy szamponu dla ludzi, ponieważ zawierają one substancje szkodliwe czy wręcz trujące dla naszego pupila: resztki “ludzkiego” mydła czy szamponu pozostaną na sierści, które kot po kąpieli będzie intensywnie wylizywał i połykał.

Gładka i lśniąca…

Zdrowy kot powinien mieć sierść gładką, miękką i błyszczącą. Oczywiście mogą występować pewne różnice w wyglądzie sierści w zależności od rasy. Wypadanie martwych włosów powinno być umiarkowane, a wszelkie wyłysienia stanowią powód do niepokoju. Piękne futro jest szczególnie ważne w przypadku kotów wystawowych, które oceniane są na podstawie swojego wyglądu. Warto pamiętać o tym, że na stan sierści ma wpływ nie tylko odpowiednia pielęgnacja, lecz także właściwy sposób odżywiania pupila oraz jego dobre samopoczucie. Kot spokojny, dobrze odżywiony będzie zachwycał swoim wyglądem!

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo