Wyżeł niemiecki krótkowłosy

Deutsch Kurzhaar, German Shorthaired Pointer

Wyżeł niemiecki krótkowłosy jest psem stworzonym do polowań jako pies wystawiający. Jest idealnym kompanem dla osób prowadzących aktywny tryb życia. W zależności od miejsca, w którym się znajduje, charakteryzuje się dwoma skrajnie różnymi usposobieniami. W domu, jeżeli jest prawidłowo wychowany, będzie spokojny i przyjacielski. Natomiast w terenie staje się nie do poznania – energiczny, temperamentny i co najważniejsze, zawzięty w swojej myśliwskiej pasji.

Spis treści

Klasyfikacja FCI –

 • Grupa VII – Wyżły
 • Sekcja 1 – Wyżły kontynentalne
 • Psy tej rasy podlegają próbom pracy.
 • Pochodzenie: Niemcy
 • Rozmiar: Duży
 • Długość życia: 12 do 16 lat
Wyżeł niemiecki krótkowłosy szczeniak
Wyżeł niemiecki krótkowłosy szczeniak

Wygląd

Wyżeł niemiecki krótkowłosy charakteryzuje się budową, która wskazuje na jego siłę, wytrzymałość i szybkość. Jest dużym, ale szczupłym psem. Wysokość psa w kłębie nie przekracza 66 cm, a masa ciała powinna wynosić do 30 kilogramów.

Według wzorca głowa jest sucha i kształtna, osadzona na mocno umięśnionej szyi, z szerokimi uszami średniej długości, płasko do niej przylegającymi. Oczy są brązowe z przyjaznym wzrokiem. Nos jest nieco wystający. Wzorzec rasy określa go w następujący sposób: zazwyczaj występuje w kolorze brązowym, może być jednak czarny u psów o umaszczeniu czarnym lub mieszanym, biało-czarnym; nos w kolorze cielistym lub plamisty jest dopuszczalny tylko u zwierząt o białym umaszczeniu.

Linia grzbietu jest prosta, lekko spadzista a kłąb wyraźnie zaznaczony. Grzbiet wyżła niemieckiego jest silny i dobrze umięśniony. Ogon osadzony jest wysoko. Jest gruby u nasady, następnie stopniowo coraz cieńszy, średniej długości. Kończyny widziane od przodu, powinny być proste i równoległe, widziane z boku, muszą być osadzone wyraźnie pod tułowiem.

Umaszczenie

Jego włos jest krótki i gęsty. Głaskając, poczujemy jej twardość oraz suchość. Umaszczenie wyżła może być bardzo różne. Spotykamy następujące umaszczenia:

 • brązowe, bez znaczeń,
 • brązowe z drobnymi białymi plamkami lub cętkami na piersi i na kończynach,
 • brązowo-dereszowate z brązową głową, plamy lub cętki brązowe.
 • dereszowate jasnobrązowe z brązową głową i z brązowymi łatami lub cętkami, lub bez łat.
 • białe z brązowymi znaczeniami na głowie, z brązowymi łatami lub cętkami,
 • czarne z tymi samymi odmianami co w przypadku koloru brązowego lub dereszowatego,
 • żółte znaczenia (podpalanie) są dopuszczalne,
 • strzałka, plamiste i cętkowane wargi są dopuszczalne.

Wielkość i waga

Wzorzec FCI określa wysokość w kłębie oraz idealną wagę wyżłów niemieckich krótkowłosych w następujący sposób:

 • Wysokość w kłębie:
 • Psy: 62 – 66 cm
 • Suki: 58 – 63 cm
 • Waga:
 • Psy i suki: waga waha się w granicach od 23 do 29 kilogramów.

Zdrowie 

Wyżeł niemiecki jest psem bardzo odpornym. Dobrze znosi zarówno wysokie jak i niskie temperatury. Musimy jedynie zadbać o regularne szczepienia, odrobaczanie i zabezpieczenie psa przed kleszczami. To pozwoli zachować mu zdrowie. Należy jednak obserwować psa, gdyż tak jak u każdego czworonoga mogą wystąpić różne schorzenia czy kontuzje. Pies żyje do 16 lat.

Na co najczęściej choruje wyżeł niemiecki krótkowłosy ?

Obecnie rasę rzadko nękają problemy zdrowotne, odpowiedzialni hodowcy badają wyżły w kierunku dysplazji stawów biodrowych. Jak każdy pies, wyżeł niemiecki krótkowłosy może być narażony na niektóre schorzenia i kontuzje. Mogą być to między innymi:

 • skręt żołądka
 • dysplazja stawów biodrowych, jako choroba genetyczna.

Jak pielęgnować wyżła niemieckiego?

Dzięki krótkiej sierści pies jest odporny na zabrudzenia. Warto co jakiś czas wyczesać go lub przetrzeć wilgotnym ręcznikiem. Jak w przypadku każdego psa należy kontrolować czystość uszu, stan pazurów czy zębów.

Żywienie — jaka karma dla psa rasy ?

Wyżły są psami aktywnymi, więc jeżeli dostarczamy im odpowiedniej ilości ćwiczeń, należy również zapewnić wysokoenergetyczną, bogatą w białko karmę. Charakteryzują się z reguły dużym apetytem oraz brakiem wybredności.

Charakter i zachowanie psów rasy niemiecki krótkowłosy wyżeł

Wyżeł niemiecki krótkowłosy to pies pracujący. Pełni rolę wielostronnego psa myśliwskiego przede wszystkim jako psa wystawiającego. Przedstawiciel tej rasy chętnie podporządkuje się stanowczemu właścicielowi, dlatego jest to idealna rasa sprawdzająca się w służbach jako psy ratownicze. Dorosłe psy nie przejawiają bowiem skłonności do dominacji. Jeżeli jednak okażemy słabość w wychowaniu, pies może nie być taki posłuszny.

Do najważniejszych cech wyżłów niemieckich możemy z pewnością zaliczyć jego wytrzymałość, wytrwałość oraz wielka zawziętość podczas wykonywanej pracy. Jest to pies pewny siebie z zamiłowaniem do myślistwa. Wyprowadzając psa na spacer, należy być przygotowanym na pośpieszny chód, ponieważ wyżeł jest psem szybkim i energicznym z oraz ciągłą chęcią tropienia zwierzyny. Jego charakterystyczną cechą jest również zdecydowana, silna stójka.

W przypadku każdego psa, chcąc uzyskać jego posłuszeństwo, niezbędne jest odpowiednie wyszkolenie oraz wychowanie pupila. Wyżeł niemiecki nie pozostaje dłużny tej zasadzie. Dlatego już w 3 miesiącu musimy zadbać dla niego o dobry rozwój. Charakter wyżeł niemiecki krótkowłosy z reguły ma opanowany. Jednak silny instynkt myśliwski sprawia, że na spacerach może polować na małe zwierzęta. Jest inteligentny oraz chętny do nauki. Jak w przypadku każdego czworonoga należy nauczyć go przede wszystkim chodzenia przy nodze na spacerze, na smyczy i luzem, siadania oraz wracania na komendę. Bardzo ważne jest również ustalenie zasad panujących w domu i konsekwentne się ich trzymanie. Nie możemy raz pozwalać psu wchodzić na kanapę, a następnym razem go za to karać. Wyżeł niemiecki jest psem myśliwskim, dlatego warto wykorzystać tę cechę przy szkoleniu np. agility. Nauczenie psa stójki czy aportowania nie powinno stanowić większego problemu.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy a dzieci

Wyżeł niemiecki wspaniale dogaduje się nawet z najmłodszymi członkami rodziny. Zaakceptuje również każdego domownika w postaci ludzi, czy innych zwierząt. Należy pamiętać, że jest to pies myśliwski i niewyszkolony może chwycić dziecko w trakcie szybkich zabaw.

Czy wyżeł niemiecki krótkowłosy nadaje się do bloku, domu, mieszkania, na wsi?

Psu należy zapewnić długie spacery. Najlepszym miejscem zamieszkania będzie dla niego dom z dużym ogrodem, w którym będzie miał również możliwość swobodnego wybiegania się lub ćwiczeń z właścicielem. Jeżeli zapewnimy mu odpowiednią dawkę ruchu na spacerach, pies będzie spokojny w mieszkaniu. Nie będzie to idealna rasa dla osób, które większość czasu spędzają poza domem.

Historia rasy wyżeł niemiecki krótkowłosy

Historia wyżła niemieckiego krótkowłosego sięga czasów, gdy psy były używane do polowań na ptactwo z siecią oraz przy strzelaniu do ptaków w locie. Początkowo pojawiały się w krajach śródziemnomorskich. Pierwsze wzmianki o psie, który zatrzymywał się po zwietrzeniu ptaków, znajdziemy w łacińskim zbiorze praw Leges Barbaroum. Po latach wyżły dotarły na dwory niemieckie. W 1750 roku, gdy zaczęto stosować strzelby dwustrzałowe, ich zastosowanie stało się bardziej konieczne. Nastąpiła wówczas ich przemiana z psów wystawiających na psy myśliwskie. Najistotniejszym dokumentem dla rozwoju psa była księga wydana w 1897 roku przez księcia Albrecht de Solms-Braunfelda pt. „Księga hodowli wyżła niemieckiego krótkowłosego”.

W Polsce wyżły niemieckie krótkowłose były znane w okresie międzywojennym, głównie na Śląsku i w województwach zachodnich.

Ciekawostki o wyżłach niemieckich krótkowłosych

Mało kto wie, że istnieją aż 4 odmiany wyżłów niemieckich. Co prawda krótkowłosy jest najbardziej popularnym, jednak wyróżniamy również takie jak: wyżeł niemiecki szorstkowłosy, wyżeł niemiecki długowłosy i wyżeł niemiecki ostrowłosy.

Ile kosztuje pies rasy wyżeł niemiecki krótkowłosy ?

Cena, jaką będzie trzeba zapłacić za szczenię wyżła z rodowodem z hodowli zarejestrowanej przez FCI wynosi około: 1500 – 2000 zł. Najlepsze osobniki mogą kosztować jeszcze więcej, bo nawet ponad 3000 zł.

Miesięczny koszt utrzymania wynosi około: 150 – 300 zł miesięcznie.

Wady i zalety

Zalety
 • Wyżeł niemiecki krótkowłosy ma przyjazne usposobienie.
 • Akceptuje innych domowników i zwierzęta.
 • Jest łatwy w pielęgnacji.
 • Ma predyspozycje do uprawiania psich sportów.
 • Sierść jest łatwa w pielęgnacji.
Wady
 • Jako pies myśliwski, wyżeł ma tendencja do ucieczek.
 • Pies może znaczne oddalić się podczas spacerów.
 • Krótkowłosy wyżeł niemiecki bez konsekwentnego wychowania może niszczyć przedmioty w domu.
 • Wymagana bardzo duża ilość ruchu.
 • Może wyruszyć w pogoń za kotami.
We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo