Największy pies świata – TOP 3 dużych ras

mastif angielski dorosly

Psy stoją na czele w rankingach najchętniej wybieranych przez ludzi przyjaciół-czworonogów. Największe rasy wymagają specjalnej opieki i wychowania, jeśli jest to spełnione przez właściciela, mogą być i majestatycznymi towarzyszami rodziny i dzielnymi stróżami posesji. Oto zestawienie trzech ras uznanych za największe.

Spis treści

Dog niemiecki – jeden z największych psów świata

Psy rasy dog niemiecki wielokrotnie został wpisany do księgi rekordów z powodu swoich rozmiarów. Zgodnie z nazwą pochodzą z Niemiec, gdzie początkowo służyły jako psy bojowe oraz jako pomocnicy polowań na duże zwierzęta. Dog niemiecki to z pewnością najwyższy pies świata.

Wielkość doga niemieckiego – ile mierzą największe psy?

Wzorcowa wysokość suki rasy dog niemiecki, mierzona w kłębie, czyli w najwyższym miejscu tułowia (szczytu łopatek) powinna mieścić się w przedziale 72-84 cm, a psa w okolicach 80-90 cm. Jednak rekordziści wysokości rasy znacznie przekroczyli te wymiary. Poprawna waga tych psów nie może być niższa niż 54 kg – u samców i 46 kg u samic.

dog niemiecki dorosly
Dog niemiecki

Wygląd – jak wygląda największy pies na świecie?

Dogi niemieckie mają szczupłą budowę ciała, raczej nie są muskularne. Ich głowy są dość duże i smukłe, w okolicach pyska mają trochę więcej skóry, uszy według wzorca rasy powinny być oklapnięte. Te psy podczas ruchu wyglądają lekko, pomimo swoich pokaźnych gabarytów. Mają krótką, gęstą sierść na całym ciele, jest ona przylegająca do skóry. Psy te występują w kilku rodzajach umaszczenia od jasno-żółtego do czarnego. Największą popularnością cieszą się arlekiny, czyli dogi niemieckie o barwie podstawowej białej z porozmieszczanymi czarnymi plamami na całym ciele. Często spotyka się je również w umaszczeniu błękitnym (szaro-stalowym) lub merle, czyli siwym w białe i czarne łatki.

Charakter dogów niemieckich

Dogi niemieckie należą do grupy raczej posłusznych czworonogów. Rzadko sprawiają swoim właścicielom problemy podczas wychowywania i szkoleń. Doskonale odnajdują się w rodzinie, bardzo mocno przywiązują się do ludzi i uwielbiają z nimi przebywać. Są z reguły łagodnie nastawione do dzieci, ale ze względu na ich wielkość, zabawy tych psów z pociechami należy nadzorować. Wysokie na około metr czworonogi mogą łatwo przewrócić najmłodszych członków rodziny poruszeniem łapy, głowy czy nawet długim ogonem. Dogi niemieckie są w stanie żyć pod jednym dachem z innymi zwierzętami domowymi, jednak należy je przyzwyczajać do tego od szczeniaka. Psy te potrzebują dużo aktywności fizycznych, wymagają długich i częstych spacerów. Chętnie towarzyszą właścicielowi w porannym biegu lub przy wycieczce rowerowej. Predyspozycje do chorób ze względu na wielkość dogów niemieckich. Psy tej rasy często borykają się ze schorzeniami kości i stawów. Mają również predyspozycje do bardzo niebezpiecznego, a czasem śmiertelnego skrętu żołądka i problemów z sercem.

Rekordziści rasy

Aktualnym rekordzistą w kategorii najwyższy pies świata jest dog niemiecki o imieniu Freddy, mający 135 cm wzrostu.

Mastiff angielski – najmasywniejsze, największe psy na świecie?

Mastiffy angielskie na samym początku były przeznaczone do stróżowania i obrony. Rasa ta jest uważana za jedną z najstarszych na świecie. Pochodzą z Wielkiej Brytanii.

Wielkość – ile mierzy i waży największy pies tej rasy?

We wzorcach rasy mastiff angielski nie ma podanych przedziałów wysokości w kłębie, w których powinien mieścić się rodowodowy czworonóg. Zazwyczaj wzrost dla obu płci oscyluje w ok. 70-90 cm. Pożądana masa psa to 85-120 kg, a suki powinny ważyć nieco mniej – od 75 do 95 kg.

mastif angielski dorosly
Mastif angielski

Jak wyglądają największe psy rasy Mastiff?

Psy tej rasy mają bardzo charakterystyczną budowę ciała. Są masywne i bardzo porządnie umięśnione, co sprawia, że wyglądają groźnie. Poruszają się w sposób zdecydowany. Ich uszy są stosunkowo duże i oklapnięte, a głowy potężne. W okolicach oczu i pyska mają nieco pofałdowaną skórę. Występują w kilku umaszczeniach, ich sierść może być brzoskwiniowa, srebrzysta, płowa lub ciemna pręgowana. Charakterystyczną cechą ubarwienia tych psów jest ciemna maska w okolicach pyska, nosa i oczu. Sierść mastiffów angielskich jest krótka i mocno przylegająca do skóry, gładka w dotyku.

Charakter

Wygląd mastiffów angielskich może zmylić potencjalnego właściciela. Pomimo groźnie wyglądającej postawy ciała, psy te zazwyczaj są wyjątkowo łagodne. Zależy to oczywiście od

wychowania, ale usposobienie tych czworonogów według wzorca rasy można opisać 3 słowami- spokojny, przyjazny i opiekuńczy. Mastiffy angielskie bardzo przywiązują się do właścicieli, źle znoszą rozłąkę z ludźmi, nie czują się dobrze same. Są to zwierzęta wyjątkowo kontaktowe. Ich stosunek do dzieci z reguły jest dobry, uwielbiają przebywać w gronie najmłodszych członków rodziny. W sytuacjach tego wymagających budzi się w nich instynkt stróża. Z uwagi na wielkość i wagę tych psów, należy od szczenięcia zaznajamiać je z zasadami panującymi w domu i odpowiednio, w łagodny sposób wychowywać. Są inteligentne i chętne do nauki.

Predyspozycje do chorób

Mastify angielskie są dość odpornymi psami, mają jednak predyspozycje do problemów ze stawami i kośćmi. Mając pupila tej rasy, powinno uważać się na częste wchodzenie z nim po schodach, ponieważ może to skutkować urazami łap i kręgosłupa.

Rekordziści rasy – jaki wzrost osiągnęły największe psy tej rasy?

Największym psem tej rasy był Zorba, mastiff angielski żyjący w latach 1981-1992. Został wpisany do księgi Guinnessa ze wzrostem 94 cm mierzonym w kłębie i wagą 156,5 kg w 1989 roku.

Bernardyn – szwajcarski, największy pies świata

Rasa bernardyn została wyhodowana przez szwajcarskich mnichów w okolicach XVII wieku. Czworonogi te miały one pełnić funkcje psów towarzyszących człowiekowi i psów pociągowych, ze względu na swoją ogromną siłę.

Wielkość – ole mierzy największy pies ze Szwajcarii?

Bernardyny należą do grupy najwyższych oraz najcięższych psów świata. Samce tej rasy osiągają wzrost od 70 do 90 cm w kłębie, a suki 65-80 cm. Masa ciała bernardynów może być różna, prawidłowa waga zaczyna się od 55 kg, ale dopuszczalna jest nawet przekraczająca 100 kg.

bernardyn dorosly
Bernardyn

Wygląd Bernardynów

Budowa ciała bernardyna jest muskularna i masywna. Mają dużą, silną głowę i spore zwisające uszy. Poruszają się w sposób harmonijny, na ciężko wyglądających łapach. Rasa ta występuje w dwóch odmianach sierści: długowłosej i krótkowłosej. Nie ma to wpływu na umaszczenie, którego podstawą jest kolor biały z łatami w rudo-brązowych barwach.

Charakter

Bernardyny to zazwyczaj psy o łagodnym i spokojnym usposobieniu. Są bardzo przyjacielskie i delikatne podczas przebywania z dziećmi. Nie wykazują nieuzasadnionej agresji, ale w momencie, gdy poczują zagrożenie, potrafią się efektownie bronić siebie i swoich właścicieli. Dzięki temu idealnie wpasowują się w rolę stróża domu, a jednocześnie przyjaciela jego mieszkańców. Są podatne na szkolenia i chętnie współpracują z osobą, która je wychowuje.

Predyspozycje do chorób

Bernardyny, podobnie jak inne duże psy, mogą borykać się z problemami związanymi ze stawami (np. dysplazja stanów biodrowych) oraz do skrętu żołądka. Ta rasa ma również skłonności do występowania wad powiek.

Ciekawostka o rasie

Bernardyny były znakomitymi ratownikami w szwajcarskich górach, najbardziej docenionym z nich był pies o imieniu Barry, który podobno uratował życie ok. 50 osobom.

Pomimo swojego często kojarzonego z groźnym i niebezpiecznym wyglądu, mogą być łagodnymi i towarzyskimi pupilami. Rasy dog niemiecki, mastiff angielski i bernardyn są tego świetnym potwierdzeniem.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo