Pies dla dziecka

pies dla dziecka

Wychowywanie dziecka w domu gdzie przebywają czworonogi, niesie za sobą wiele korzyści, jednak brak odpowiedniej wiedzy i konsekwencji rodziców może doprowadzić do nieprzyjemnych skutków zarówno dla pociechy, jak i dla zwierzaka-pupila. Czy wiesz, jakie rasy psów przyjazne dzieciom są szczególnie polecane do domu z maluchami? Które z nich warto wziąć pod uwagę i co najważniejsze – jak przygotować dziecko do opieki i przebywania z psem?

Spis treści

Pies dla dziecka a wymiar terapeutyczny

Przebywanie od „malucha” z psem może nauczyć dziecko odpowiedzialności, konsekwencji i przede wszystkim empatii. Obowiązki, z jakimi wiąże się posiadanie, pupila są miniaturową, delikatną zapowiedzią tych, z którymi każdy człowiek spotka się w poważniejszym wieku. Konieczność karmienia i wychodzenia z psem na spacer pomaga wdrożyć w życie i przyzwyczaić młodzież do pewnych rutyn, które są nieuniknione w czasie dorastania, a potem podczas dorosłości. Wiadomo, że małe dziecko nie powinno wykonywać wszystkich związanych z czworonogiem czynności bez nadzoru osoby dorosłej. Jest to wręcz niewskazane. Nieważne jak inteligentna jest Twoja pociecha lub, jak spokojne usposobienie ma Twój pupil. Pies to tylko zwierzę, które może zachować się nieszablonowo, instynktownie. Jest to bardzo ważną informacją dla rodzica, którą zawsze powinno się mieć na uwadze przy przydzielaniu dziecku obowiązków dotyczących czworonoga.

Polecenie małemu dziecku samotnego wyjścia z psem na spacer może skończyć się tragedią i jest to nieodpowiedzialne, nawet jeśli Twój czworonóg jest wyjątkowo nieagresywny i nauczony dobrze chodzić na smyczy. Wiele osób wyprowadza psy „luzem” i w momencie, gdy takie zwierze podbiegnie do Twojego, dziecko może nie zareagować poprawnie lub po prostu przestraszyć się i zrazić do tej czynności.

Karmienie psów, dla dzieci również może okazać się niebezpieczne, dlatego powinno odbywać się pod okiem osoby dorosłej. I to mimo że potencjalnych zagrożeń dla młodzieży, która miałaby odpowiadać za odpowiednie przygotowanie i podanie jedzenia pupilowi, jest dużo mniej niż na ulicy podczas spaceru. Nadzór w tej sytuacji jest wskazany raczej ze względu na zdrowie psa. Ukochane czworonogi zazwyczaj uwielbiają jeść i nawet dorośli miewają problem z tym, by odmówić pupilowi dodatkowej miarki karmy. Dlatego od początku przygody dziecka ze zwierzakiem, trzeba dobrze wytłumaczyć mu co może zaszkodzić psu i jakie może to nieść za sobą konsekwencje.

Wraz z postępem wieku swojego dziecka, obowiązków można przydzielać mu coraz więcej, jednak zawsze jako rodzic powinno się być w pobliżu, aby uniknąć ewentualnych problemów. Nawet podczas niewinnych zabaw Twojego dziecka z psem, warto być w pobliżu. Jeśli czworonóg jest średniej lub dużej wielkości, może przypadkowo przewrócić Twoją pociechę podczas wspólnego biegania lub zadrapać. Każdą z takich sytuacji powinieneś omówić z dzieckiem, wytłumaczyć mu, że to było niechcący, aby zapobiec kojarzeniu przez malucha psa jako coś negatywnego, nieprzyjemnego.

Jeśli odpowiednio poznasz swoje dziecko z czworonogiem i nauczysz podstawowych zasad bezpiecznej zabawy i przebywania ze sobą nawzajem, ich relacja może okazać się wspaniałą długotrwałą przyjaźnią. Twój maluch nauczy się dbania o swojego pupila, będzie czuł się z nim bezpiecznie i dobrze. Dzięki czworonożnemu przyjacielowi dziecko może nauczyć się lepiej panować nad stresem i emocjami. Może to również uczynić młodzież wrażliwszą na cudze potrzeby i rozwinąć zdolności opiekuńcze.

Pies dla dzieci – wychowanie czworonoga

Niezależnie czy zdecydowałeś się na psa dużego, czy małego i pozornie niegroźnego, wszystkie rasy psów dla dzieci powinieneś odpowiednio przygotować do przebywania ze swoją pociechą i nauczyć pewnych zasad. Pies dla dziecka nie może stanowić dla niego zagrożenia. Bardzo ważne jest ustalenie i odpowiednie pokazanie czworonogowi panującej w domu hierarchii. Zwierze musi zrozumieć i zaakceptować to, że jest to członek rodziny ustawiony wyżej od niego. Dodatkowo warto nauczyć psa odpowiedniego chodzenia na smyczy, by dziecko nie kojarzyło tego obowiązku z męczarnią i szarpaniem.

Pies dla dziecka jako prezent – czy to jest dobry pomysł?

Czy kupno psa dziecku jest dobrym pomysłem? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zależy ona od tego, jak przygotujesz zarówno swoją małą pociechę, jak i od tego, w jaki sposób wprowadzisz do domu, a następnie wychowasz czworonoga. Jeśli podejdziesz do tego tematu w odpowiedni sposób, może okazać się to jedną z najlepszych decyzji podczas Twojego rodzicielstwa. Jeśli jednak wahasz się, czy Twoje dziecko nie skrzywdzi psa, lub czy się mu szybko nie znudzi, lepiej odpuścić sobie kupno tak angażującego i mocno przywiązującego się do ludzi zwierzaka.

Rasy o usposobieniu idealnym dla domu, w którym są dzieci

Wybierając psa, należy kierować się dobrem całej rodziny, z którą będzie mieszkał, a nie tylko preferencjami dziecka. Decyzja powinna być odpowiednio przemyślana przez wszystkich. Ważne aby dopasować do siebie rasę przede wszystkim na podstawie warunków mieszkaniowych, finansowych i możliwości dysponowania czasem dla pupila. Warto pamiętać, że niezależnie od rasy psa należy konsekwentnie wychowywać od szczeniaka, tylko w taki sposób sprawisz, że będzie on wymarzonym przyjacielem Twoim i Twojej pociechy.

Zastanawiasz się, jakie rasy psów dla dzieci najlepiej sprawdzą się w domu z młodymi członkami rodziny? Oto krótka lista!

Golden retriver – idealny pies dla dziecka

Decydując się na psa rasy golden retriver, trzeba mieć na uwadze to, do czego te psy zostały wyhodowane. Należą one do grupy aportujących, płochaczy i psów wodnych. Uwielbiają wszelkie aktywności fizyczne. Wymagają więc spacerów. Jak nazwa wskazuje (tłumaczenie golden retriver oznacza złoty aporter) świetnie czują się w tego rodzaju zabawach. Nie da się z nimi nudzić, co sprawia, że ta rasa idealnie nada się dla domu z dziećmi. Ze względu na swoje łagodne i posłuszne usposobienie, golden retrivery często są szkolone do pełnienia funkcji psa-terapeuty lub psa towarzysza dla osób z niepełnosprawnościami. Szybko przywiązują się do swoich właścicieli i ich rodzin, uwielbiają głaskanie i czas spędzany wspólnie z ludźmi. Jeśli zapewni się im odpowiednią dawkę ruchu w postaci spacerów i zabaw na świeżym powietrzu, mimo że nie są małe, dobrze odnajdą się zarówno w mieszkaniu, jak i domu z ogrodem.

Beagle – żywiołowe psy dla dzieci

Beagle zostały wyhodowane w celach polowań na lisy i zające, jest więc to rasa należąca do grona psów gończych. Mimo takich korzeni, teraz te czworonogi idealnie odnajdują się w roli towarzysza rodziny, przy odpowiednim wychowaniu przez właściciela i wyznaczeniu pewnych granic psu od pierwszych dni w domu. Są one niezwykle energiczne i stale chętne do zabaw, co sprawia, że świetnie dogadują się z dziećmi. Ich największą potrzebą jest ruch, dlatego przed wyborem pupila tej rasy musisz upewnić się, czy będziesz w stanie mu go zapewnić. Jeśli tak, powinien odpłacić się Tobie i Twojemu dziecku wspaniałym towarzystwem, pełnym radości i wdzięczności.

Shih tzu – niewielki, salonowy pies dla dziecka

Psy shih tzu są najmniejszymi z tych trzech propozycji dla rodzin z dziećmi. Należą do grupy ras stworzonych typowo do towarzystwa człowieka. Ich wysokość mierzona w kłębie nie przekracza 27 cm, a maksymalna waga wynosi 9 kg. Mają długie, miękkie włosy i występują przeważnie w jasnych umaszczeniach. Oprócz przyjemnego wyglądu tych psiaków, rodziny z dziećmi często wybierają je na swoich pupili ze względu na ich wyjątkowo przyjazne usposobienie. Shih tzu świetnie odnajdują się wśród dzieci, są energiczne, lubią zabawy i spędzanie czasu ze swoimi właścicielami.

shih tzu dorosly
Shih tzu

Pies dla dziecka może stać się jego najlepszym przyjacielem, jeśli odpowiednio przygotujesz siebie, swój dom i swoją pociechę. Jeśli wahasz się nad zakupem/adopcją czworonoga to nie podejmuj tej decyzji pochopnie i zdobądź przed jego przyjęciem do rodziny odpowiednią wiedzę o wychowaniu pupili. Jeśli jednak jesteś pewien, że poradzicie sobie z wychowaniem tego zwierzaka, będzie to świetna decyzja, niosąca za sobą wiele korzyści dla Twojego dziecka i rodziny. Psy dla dzieci mają duży wpływ na kształtowanie ich charakteru, naukę odpowiedzialności i czułości.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo