Labradoodle to stosunkowo współczesna rasa. Pies jest skrzyżowaniem pudla i labradora. Rasa jest niezwykle popularna w Stanach Zjednoczonych i Australii (gdzie została stworzona), ale miłośnicy łagodnego i urokliwego Labradoodle mieszkają na całym świecie. Podobnie, jak w przypadku pudli- Labradoodle kategoryzuje się na 3 grupy, według ich wzrostu. Dostępne są zatem psy małe, średnie i duże. Chociaż wyjątkowy wygląd Labradoodle może urzekać na tyle, by bez wahania zdecydować się na jego adopcję, przed zakupem psa koniecznie poznaj jego potrzeby.

Spis treści

Klasyfikacja FCI— Labradoodle nie ma określonego numeru wzorca

  • Nie podlegają próbom pracy
  • Pochodzenie: Australia
  • Rozmiar: małe, średnie, duże
  • Długość życia: 10 do 15 lat
Labradoodle szczeniak
Labradoodle szczeniak

Wygląd

Wzrost i waga

Tym, na co zwraca się uwagę w przypadku Labradoodle, z pewnością jest jego „rozmarzony” wyraz pyska i niezwykle miękka, kędzierzawa sierść. Psy rasy labradoodle występują w trzech rozmiarach – małym, średnim i dużym. Najmniejsze osiągają wysokość w kłębie, czyli najwyższym punkcie grzbietu, mieszczącą się w przedziale 30-40 cm. Psy średniej wielkości osiągają od 40 do około 51 cm w kłębie, a duże Labradoodle mają wzrost od około 51 do nawet 66 centymetrów.

Warto przy tym wskazać, że rasa ta nie została jeszcze oficjalnie sklasyfikowana przez FCI, więc w zasadzie nie ma jeszcze żelaznych wytycznych w zakresie wzorca rasy.

Labradoodle ma silną, dobrze zbudowaną sylwetkę, gęstą sierść i średniej długości, opadające uszy. Szata labradoodle jest zbliżona wyglądem na sierści pudla i … owcy! Mówi się, że labradoodle nie linieją. Niestety nie jest to prawdą. W zależności od wyboru typu psa, a dzieli się je na odmianę australijską i europejską – jedna linieje, druga nie. Niektóre z wyspecjalizowanych hodowli labradoodle w wyniku krzyżowań osiągnęły co prawda psa, który mimo gęstej sierści nie linieje, ale pozostałe labradoodle gubią sierść. Jeśli zatem chcesz mieć pewność, że Twój pies nie będzie liniał – przed wyborem szczenięcia skontaktuj się z hodowcą.

Labradoodle mają szatę o jednolitej barwie. Występuje ona w szerokim wachlarzu kolorystycznym – począwszy od jasnego beżu po intensywną czerń. Można powiedzieć, że europejska odmiana labradoodle jest bardzo elastyczna – nie do końca można przewidzieć, jak duże urośnie szczenię i jaki będzie miało ono charakter. Australijski labradoodle jest bardziej ustabilizowany pod kątem genetycznym i ma lepiej sprecyzowany temperament.

Psy i suki: z uwagi na brak wzorca FCI, nie ma podziału na wzrost i wagę psów i suk. Uznaje się, że są one takie same dla obu płci. Labradoodle mały mierzy 30 – 40 cm i waży około 6 -13 kg. Średni mierzy 40-51 cm i wazy 12-32 kg. Duży labradoodle mierzy w kłębie 51 – 66 cm i osiąga wagę 23 -0 45 kg.

Zdrowie

Podobnie, jak pudle i labradory, od których bezpośrednio wywodzą się labradoodle, psy tej rasy mogą zapadać na zbliżone choroby genetyczne. Najczęściej są to problemy skórne, dysplazje stawu łokciowego i biodrowego i wiele innych.

Na co najczęściej chorują labradoodle?

Niestety podobnie jak pudle i labradory, hybryda – labradoodle może zmagać się również ze schorzeniem, jakim jest postępujący zanik siatkówki oka, który prowadzi do ślepoty. Co więcej, psy często zmagają się z alergiami skórnymi, wadami zgryzu i zagrażającymi mobilności psów dysplazją stawów biodrowych i łokciowych. Nie omijają ich również choroby tarczycy.

Warto również wspomnieć, że w zasadzie nadal trwają prace nad udoskonaleniem tej rasy. Hodowcy starają się wykluczyć ryzyko wyżej opisanych chorób. W tym celu szczegółowo bada się psy, które mają być dopuszczane do rozrodu – zarówno pod kątem charakteru, jak i skłonności do chorób genetycznych. Można pokusić się o wniosek, że rasa australijska labradoodle jest zdrowsza i lepiej opracowana od europejskiej.

Jak pielęgnować labradoodle?

Z uwagi na gęstą, kędzierzawą sierść labradoodle, nietrudno się domyślić, że będzie ona głównym punktem pielęgnacyjnym, nad którym musi pochylić się przyszły właściciel psa tej rasy. W zależności od rodzaju szaty (jest ich kilka), wizyta w psim salonie fryzjerskim może być wskazana, a czasem niewskazana! Z jednej strony – pudle nie linieją, z kolei labrador gubi masę sierści. Ciężko zatem jednoznacznie określić, czy Twój pies będzie liniał, a tym samym wymagał nawet kilku wyczesywań w ciągu dnia, czy wystarczy mu standardowa pielęgnacja.

Jedno jest pewne – przyszły właściciel Labradoodle musi przygotować się na zakup profesjonalnych szamponów, szczotek i dbać o szatę swojego pupila. Po każdym spacerze warto oczyszczać ją z zanieczyszczeń – błota, liści itp.

Żywienie- jaka karma dla labradoodle?

Podobnie, jak w przypadku labradorów, australijskie labradoodle również są zagrożone otyłością. Te psy to prawdziwe łakomczuchy, które nie znają umiaru. By dbać o linię swojego labradoodle, nie przekraczaj zalecanych dawek karmy i ostrożnie podchodź do raczenia go przysmakami.

Najlepszym rozwiązaniem jest podawanie psu suchej i mokrej karmy z linii specjalistycznej – weterynaryjnej. Warto celować w produkty premium. To gwarancja tego, że każdy posiłek Twojego psa będzie odpowiednio zbilansowany i pełnowartościowy. Karma powinna zawierać przede wszystkim wysokiej jakości mięso, minerały i witaminy. Porcje dopasuj do trybu życia psa.

Dobrym pomysłem jest również wzbogacenie menu labradoodla o elementy żywienia BARF, czyli podawanie nieprzetworzonych pokarmów w naturalnej ich formie (np. surowe mięso). Pies musi mieć stały dostęp do świeżej wody.

Zachowanie i charakter labradoodle

Co do zasady – labradoodle to łagodny, przyjacielski pies rodzinny. Jednak tak, jak już wspomniano – prace nad charakterystyką tej rasy nadal trwają. To właśnie dlatego ciężko przewidzieć, jaki „egzemplarz” Ci się trafi. Rozmnażanie psów, które nie przeszły specjalnych testów osobowościowych i badań genetycznych sprawiają, że szczenięta pochodzące z mniej profesjonalnych hodowli, nastawionych głównie na zysk, mogą przejawiać zachowania niezgodne z docelowym założeniem, czyli np. odruchy agresywne, lub odwrotnie – nadmierną bojaźliwość. Ideą rasy są jednak psy przyjacielskie, społecznie, łagodne i radosne, które chętnie dzielą przestrzeń życiową z dziećmi i innymi zwierzętami. Labradoodle z uwagi na odziedziczony po pudlu instynkt łowiecki, powinien być przeszkolony pod kątem posłuszeństwa i wykonywania komend.

Labradoodle a dzieci

Australijski labradoodle lubi dzieci. To zazwyczaj psy rodzinne, które są łagodne i chętnie nawiązują nowe relacje. Jednak należy pamiętać, że egzemplarze z pseudohodowli mogą przejawiać zachowania niezgodne z założeniem charakterologicznym tej rasy. Warto zatem uczestniczyć we wzajemnych relacjach labradoodle z dziećmi – nawet jako pasywny obserwator.

Czy labradoodle nadaje się do bloku, domu, mieszkania, na wieś?

Mniejsze odmiany labradoodle mogą dobrze czuć się w bloku, w mieście. Pod warunkiem zagwarantowania im sporej dawki ruchu. Psy średnie i duże najlepiej będą czuły się w domu z dostępem do ogrodu. To nie jest rasa stróżująca! W trosce o zdrowie psychiczne labradoodle i jego potrzebę socjalizacji należy zapewnić mu miejsce w domu – obok rodziny.

Historia rasy

Krajem patronackim i jednocześnie miejscem pochodzenia labradoodle jest Australia. Zarówno w niej, jak i w USA są one wyjątkowo popularne. Labradoodle powstał w 1988 roku. Twórca rasy Wally Conron, dążył do stworzenia psa, który będzie przyjaznym alergikom psem rodzinnym. Rok później została założona pierwsza, oficjalna instytucja, która pod lupę wzięła hybrydę pudla z labradorem, dostrzegając w tej rasie niezwykły potencjał – zarówno estetyczny, jak i charakterologiczny. Największym problemem jest wyeliminowanie chorób genetycznych tej rasy, niemniej jednak wciąż trwają nad tym prace. Możliwe jest zatem, że już w niedalekiej przeszłości, labradoodle będzie psem nie tylko pięknym i przyjacielskim, ale również genetycznie zdrowym. W Polsce pierwsza hodowla labradoodle powstała dopiero w 2009 roku. Pewne jest to, że ta stosunkowo świeża rasa ma przed sobą karty historii do zapisania.

Ciekawostki o labradoodle

  • O labradoodle nierzadko dość krytycznie wypowiadał się sam jej twórca rasy.
  • Jedną z pierwszych właścicielek labradoodle była niewidoma kobieta z Hawajów, której mąż uczulony był na sierść psa. To właśnie z myślą o takich osobach Willy Conron skrzyżował labradora z pudlem. Okazało się możliwe stworzenie psa– przewodnika dla niewidomej kobiety, którego szata nie alergizuje.
  • W Polsce prężnie działa fundacja ALFA, która dba o transparentność rodowodową tej rasy w naszym kraju.

Ile kosztuje labradoodle?

Co ciekawe, ceny szczeniąt labradoodle są bardzo zbliżone dla wszystkich rozmiarów rasy. Cena psa ze sprawdzonej hodowli waha się od 3500 do nawet 4500 złotych. W przypadku tej rasy szczególną wagę należy przyłożyć do pochodzenia psa. Tylko legalne hodowle, które krzyżują psy wolne od chorób genetycznych i z odpowiednim dla założeń rasy charakterem mogą zaoferować szczenięta wolne od chorób, z określonym temperamentem.

Wady i zalety labradoodle

Zalety
  • Australijski labradoodle to pies rodzinny, towarzyski i łagodny.
  • Świetnie dogaduje się z dziećmi
  • Niektóre odmiany nie alergizują i nie linieją.
Wady
  • To całkiem współczesna rasa, nad którą nadal trwają prace udoskonalające.
  • Szczenięta wymagają szkolenia posłuszeństwa.
  • Ciężko przewidzieć zarys charakterologiczny psa.

Australijski labradoodle to pies, łagodny, wesoły i przyjazny. Sprawdzi się na wsi, w domu i w mieście – musi być tylko blisko rodziny. Jeśli zależy Ci na urokliwym, łagodnym i towarzyskim psu, który dobrze dogaduje się z przedstawicielami innych ras i gatunków zwierząt – możesz wziąć go pod uwagę. To rasa doskonała dla rodziny, aktywnych seniorów i początkujących opiekunów. Pies rasy labradoodle może być również pierwszym psem – nie wymaga specjalnego doświadczenia, lecz potrzebuje konsekwentnego podejścia.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo