Psie lata

pudel-toy-dorosly

Ile lat ma twój pies w ludzkich latach? Większość osób, by to oszacować, mnoży po prostu wiek psa przez siedem. Czy jest to dobre rozwiązanie? Ogólnie można przyjąć, że tak w istocie jest, jednak warto mieć również na względzie, że wiek psa kategoryzuje się również według wielkości rasy. Zakłada się, że małe rasy psów żyją nieco dłużej od większych, Oznacza to, że by zrównoważyć średni wiek wszystkich psów i przeliczyć go na ludzkie lata, należy przyjąć nieco inną taktykę. Mnożenie przez siedem może okazać się tylko bardzo ogólnym i nieprecyzyjnym przelicznikiem. Sprawdź zatem ile lat na ludzkie ma Twój pies!

Spis treści

Najprostsza metoda na to, jak przeliczyć psie lata

Jednaką z najprostszych metod szacowania wieku psa na lata ludzkie jest pomnożenie każdego roku przez siedem. Ta teoria zakłada jednak, że średni czas życia człowieka wynosi 70 lat, a psa 10 lat. Doskonale wiesz jednak, że są psy długowieczne, które dożywają 17, czy 18 lat, a ludzie przecież mają okazję świętować 90, czy nawet setne urodziny. Warto również mieć na względzie to, że przy szacowaniu lat psa ogromnym czynnikiem determinującym jego faktyczny, przeliczony na ludzkie lata wiek, ma rasa i wielkość psa. Psy, które średnio żyją 12 lat, są w tym wieku w innej kondycji fizycznej, niż równolatkowie, których średni okres życia szacuje się na 17 lat. Można jednak uogólnić i założyć, że metoda mnożenia 1 rok przez siedem sprawdza się w przypadku ras dużych, małe i średnie psy warto potraktować obliczeniowo już nieco inaczej.

Jak przeliczyć psie lata – małe i średnie rasy

Małe i średnie psy statystycznie żyją nieco dłużej od dużych psów. Starzenie się psa jest równoznaczne zazwyczaj ze spadkiem jego formy i czasami utratą zdrowia. Seniorzy z siwym pyszczkiem mogą gorzej radzić sobie z aktywnością fizyczną. Będą słabiej wchodzić po schodach i gorzej będzie im szło wskakiwanie na łóżko. Podobnie, jak starsi ludzie, psy w jesieni swojego życia będą mniej energiczne, bardziej apatyczne i spokojniejsze. Skoro najmniejsze rasy uchodzą za te, które żyją najdłużej ze wszystkich przedstawicieli gatunku, aby przeliczyć ich psie lata, na nasze ludzkie należy zmienić taktykę.

Aby obliczyć wiek przedstawiciela najmniejszej rasy, każdy 1 rok pomnóż przez 5. Jeśli natomiast masz psa średniej wielkości, przez 6. Według większości osób zajmujących się zawodowo psami — taki przelicznik najbardziej oddaje faktyczny, „ludzki” wiek Twojego pupila.

Czemu psie lata oblicza się względem wielkości?

Wiele osób zastanawia się, czy szacowanie psiego wieku względem rasy i jej wielkości ma naprawdę wymierne znaczenie. Przecież pies to pies – każdy starzeje się tak samo. Otóż nieprawda! W przypadku psów rasowych, FCI określa jasno średnią długość życia wybranej rasy. Oznacza to, że np. dog niemiecki, który skończył 9 rok życia, jest już bardzo stary i powoli zmierza do końca swojej psiej drogi. Z kolei najmniejszy pies świata chihuahua , w wieku 9 lat będzie psem, który ma przed sobą jeszcze pół życia. Stan fizyczny i kondycja obu psów w tym samym wieku będzie się zatem różnić. Co ciekawe, duże psy dłużej przechodzą przez okres lat szczenięcych, a psy małe szybciej osiągają dojrzałość płciową.

Chihuahua

Które psy żyją najdłużej?

Oczywiście ostateczna długość życia psa jest uzależniona od stanu jego zdrowia. Niektóre rasy, takie jak np. mops, chociaż zalicza się je do tych, które żyją stosunkowo długo, obarczone są wieloma schorzeniami, które mogą powodować przedwczesną śmierć zwierzaka. To właśnie dlatego, warto zawsze wybierać psy z zarejestrowanych w związku kynologicznym hodowli, których rodzice są wolni od dziedzicznych chorób genetycznych, które najbardziej zagrażają danej rasie. Do małych psów, których średnia długość życia zalicza się do najdłuższych, należy chihuahua, pudel miniaturowy i pinczer miniaturowy. Jeśli będą odpowiednio żywione i zdrowe – mogą dożyc średnio nawet 17-18 lat!

Które psy żyją najkrócej?

Nie wszystkie osy to zobowiązanie na kilkanaście lat. Niestety są też rasy, których maksymalna długość życia wynosi zaledwie 10-12 lat. Do takich zalicza się rasy duże. Wykazano, że czworonogi, które żyją najkrócej spośród wszystkich przedstawicieli zwierząt to dog niemiecki, wilczarz czechosłowacki i średniej wielkości buldog angielski.

Po czym można poznać wiek psa?

Podobno wiek to tylko liczba. Co prawda jest to całkiem słuszne podejście, ale niestety zdrowia i kondycji się nie oszuka. Wiek psa można poznać po siwym zabarwieniu pyska. Psy, podobnie, jak ludzie mają tendencję do pojawiania się siwych włosów , jednak ich siwizna najbardziej widoczna jest na pysku, jego okolicach i uszach psa. Co więcej, wiek psa zdradzają przede wszystkim zęby! Ich stan i liczba pomagają lekarzom weterynarii określić wiek psa bez sprawdzania metryczki. Szczenięta mają zęby mleczne. Jest och również mniej. Dorosły pies ma z kolei, podobnie jak człowiek, zęby stałe (42 zęby). Podczas życia psa, jego zęby narażone są na sukcesywne ścieranie. Psy, które ukończyły 5-6 rok życia mają już widoczne starcia na siekaczach. Wraz z upływem lat ścierają się też kły. Poza zębami i sporą liczbą siwych włosów na pysku, wiek psa widać po jego oczach Wraz z upływem lat, dotąd błyszczące i żywe oczy Twojego pupila stają się bardziej matowa, lekko tracą kolor, a u zaawansowanych seniorów na oczach może pojawić się zaćma, lub jaskra. Jak widzisz, starzejemy się bardzo podobnie!

Po co przelicza się psie lata?

W zasadzie nie ma wytłumaczenia na przeliczanie psich lat na ludzkie. Prawdopodobnie większością osób, które tak robią, kieruje ciekawość. Kiedy poznają wiek psa w latach ludzkich, łatwiej jest im zrozumieć ich psychiczny i fizyczny poziom. Porównując wiek swojego psa do własnego, właściciel czworonoga może też lepiej zidentyfikować się ze swoim pupilem. Być może lepiej go zrozumie, a nawet lepiej zadba o jego potrzeby? Tak naprawdę przeliczanie wieku psa na lata ludzkie jest tylko umowne. Nie ma obowiązku podawania nigdzie takiej informacji, więc istotnie robi się to wyłącznie dla zaspokojenia własnej ciekawości. Bo któż by nie chciał wiedzieć, czy przypadkiem jego 4-letni pies nie jest obecnie jego równolatkiem?

Jak widzisz, to ile pies ma lat, ma wpływ nie tylko na jego wygląd, ale też zachowanie. Do przeliczenia wieku psa na lata ludzkie nie można podchodzić w sposób szablonowy. Pamiętaj, że „ludzki” wiek Twojego czworonoga nie powinien być jedną rzeczą, która będzie określać stan jego zdrowia. Jeśli dopiero stoisz przed wyborem psa i chcesz, by trwał u Twojego boku możliwie jak najdłużej, poza dbaniem o jego potrzeby fizyczne, celuj w rasy małe, które uchodzą za długowieczne.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo