Kocie lata – jak określić wiek kota?

Zastanawiasz się ile lat w przeliczeniu na lata ludzkie ma Twój kot? Kocie lata, podobnie jak psie, można starać się oszacować i przeliczyć. Jednak z uwagi na fakt, że przedstawiciele kocich ras żyją raczej tyle samo, ponieważ nie różnią się tak bardzo wielkością, przeliczanie kocich lat wydaje się nieco prostsze. Czy tak jest w istocie? Jeśli chcesz spojrzeć na swojego kota względem ludzkich lat – koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Spis treści

Kocie lata – jak to ugryźć?

W odróżnieniu od psów początek życia kota jest najbardziej dynamiczny względem osiągania jego dojrzałości – i tej mentalnej i płciowej, Koty osiągają gotowość do prokreacji znacznie szybciej niż psy. To właśnie dlatego zakłada się, że pierwsze dwa lata życia Twojego kota odpowiadają około 25 latom życia człowieka. Aby wymiernie jednak określić jego dalsze lata życia, zaleca się każdy kolejny rok życia traktować jako 4 ludzkie lata.

Jak określić wiek kota?

Mimo tego, że kot ma podobno aż 6 żyć, średnia długość jednego wynosi około 14 lat. Koty żyją maksymalnie 16 lat, chociaż zdarzali się już koci rekordziści, którzy mogli poszczycić się nawet dwukrotną ich liczbą (ok. 34 lat). Na docelową długość życia Twojego kota ma wpływ jednak tryb jego życia, warunki, w jakich mieszka i jego stan zdrowia. Koty wychodzące i żyjące dziko, znacznie szybciej kończą swój koci żywot. Stają się ofiarami wypadków drogowych, innych zwierząt, a także chorób. To właśnie dlatego nie zaleca się wypuszczać kotów na zewnątrz. Wbrew pozorom kot domowy nie męczy się na ograniczonej powierzchni. Zmniejsza się wówczas zakres jego terytorium do czterech, bezpiecznych ścian, a co za tym idzie – nie jest narażony na dodatkowe niebezpieczeństwo.

Jak się liczy wiek kota? Tryb życia a stan zdrowia

Wiek kota ma bardzo duże znaczenie dla jego właściciela. W przypadku młodych kociąt, określenie i oszacowanie ich wieku może być sygnałem, że można je już oddzielić od matki, lub odwrotnie – zastąpić mu ją karmiąc osierocone kocię butelką i masując mu brzuszek. Kolejnym etapem kociego wieku jest ten, w którym można go bezpiecznie wysterylizować. Nie można zrobić tego zbyt wcześnie.

Drugą metodą na to, jak obliczyć kocie lata, kiedy jego data urodzenia nie jest dobrze znana, jest oszacowanie jego stanu zdrowia i kondycji. Kot, który ukończył 1 rok życia, jest uznawany za kota dojrzałego. Nie mniej jednak jego aktywność, chęć do zabawy i żywiołowość wciąż świadczą o tym, że masz do czynienia z młodym, pełnym życia kotem. Do ukończenia 2 roku życia, Twój futrzak intensywnie się rozwija (i fizycznie i mentalnie), by jak już wspomniano, po ukończeniu dwóch lat stać się dojrzałym kotem, który już nie rośnie, a jego wygląd zewnętrzny się nie zmienia. Warto również zaznaczyć, że po tym czasie przelicznik kocich lat drastycznie spada. I tak jak pierwsze dwa lata życia kota odpowiadają 25 latom ludzkim, tak kot 3-letni, w przeliczeniu na lata ludzkie liczy sobie około 28 lat. Takie tempo pozostaje mu już do śmierci.

Kocie lata – jak oszacować je na podstawie wyglądu?

Podobnie, jak w przypadku większości zwierząt, wiek kota najlepiej jest ocenić według stanu jego zębów. Koty starzeją się mniej zauważalnie od psów. Nie dostrzeżesz na ich pysku bardzo widocznych znaków siwizny, czy nawet spadku formy. Można przyjąć ogólnie, że kot zachowuje sprawność fizyczną aż do końca swoich dni. Są oczywiście od tego czasami wyjątki.

Uzębienie a wiek kota

Uzębienie kota i przede wszystkim stan jego zębów mogą pomóc w identyfikacji kocich lat. Sprawne oko fachowca jest w stanie na podstawie ich oględzin podać nie tylko liczbę lat, ale i miesięcy. Jeszcze przed ukończeniem 1 roku życia, koty mogą mieć jeszcze niepełne uzębienie. Wraz z upływem lat, zęby kota zmieniają kolor i pokrywają się płytka nazębną.

sprawdzanie stanu uzębienia kota
Sprawdzanie stanu uzębienia kota

Lekko żółtawy odcień zębów lub nagromadzony kamień mogą świadczyć o tym, że kot osiągnął dojrzałość, czyli ma przynajmniej 2 lata. Z czasem, nawet u najbardziej zadbanych zwierząt, dochodzi do niszczenia szkliwa i zębów. Jest to jednak proces naturalny. Bardzo sędziwe koty można zatem poznać po zepsutych zębach. Czasem mogą mieć nawet problem ze spożywaniem twardych posiłków.

Oczy kota a wiek kota

Poza stanem zębów tym, co może wskazywać na kocie lata, są jego oczy. Kocięta mają zwykle oczy pokryte „mgłą”. Ich kolor nie jest intensywny. Podobnie zaczynają zresztą wyglądać na kociej jesieni życia. Mogą zachodzić delikatnie błoną o matowym odcieniu. Starsze koty bywają też bardziej leniwe, apatyczne i stateczne. Nie w głowie im będą już aktywne zabawy. Zamiast nich oddadzą się chętniej polegiwaniu i wstawaniu do miski, kuwety, lub na Twoje kolana.

Jak widzisz, przeliczenie kocich lat na ludzkie nie wygląda tak samo, jak psich. Jeśli zastanawiasz się, w jakim wieku w przeliczeniu na ludzkie lata jest Twój kot, skorzystaj z wyżej opisanej metody. Pomoże Ci ona przybliżyć jego mentalną dojrzałość i stan fizyczny.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo