Caucasian Shepherd, кавказская овчарка
Owczarek kaukaski to duży, wręcz ogromny pies stróżujący, który do swojego zadania podchodzi bardzo poważnie. Szybko reaguje na bodźce, jest odważny, a sprowokowany może atakować. Ważne jest, aby układać jego temperament od szczeniaka poprzez odpowiednie szkolenia oraz socjalizację. Ten niezależny i samodzielny pies jest raczej typem samotnika, ale by bronić rodziny, gotów jest nawet oddać za nią życie. W przeszłości owczarek kaukaski służył również do zaganiania stad hodowlanych.
Spis treści
Klasyfikacja FCI – nr wzorca: 328
- Grupa II- Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła
- Sekcja 2.2 – Molosy typu górskiego
- Psy tej rasy nie podlegają próbom pracy
- Pochodzenie: Związek Radziecki
- Rozmiar: Duży
- Długość życia: 10 do 12 lat
Wygląd
Owczarek kaukaski jest psem o bardzo silnej budowie, a jego krępa sylwetka wpisuje się w prostokąt, przywodzi nawet czasami na myśl niedźwiedzia. Rasa może pochwalić się mocnym kośćcem. Grzbiet psa jest szeroki i muskularny, podobnie jak głęboka klatka piersiowa. Ogon kaukaza jest zakręcony na kształt sierpa, sięga stawu skokowego, a w przypadku dużej ekscytacji unosi się, zawijając się nad grzbiet.
Duża i masywna głowa o szerokim czole jest osadzona na krótkiej, choć mocnej szyi. Krótka kufa kończy się czarną truflą. Oczy owczarka kaukaskiego są ciemna, w kolorze migdałowym, raczej niewielkich rozmiarów, osadzone głęboko i owalne. Uszy są krótkie i wysoko osadzone. Opadają delikatnie na boki. Wygląd uszu, to sprawa bardzo krótkiego kopiowania, dbając w taki sposób o bezpieczeństwo psów w czasie walk.
Wśród owczarków kaukaskich bardzo wyraźnie zaznaczony jest dymorfizm płciowy, czyli różnice między psem, a suką. Psy są większe, mają też większą głowę, są masywniejsze, chociaż często niższe od suk.
Owczarek kaukaski występuje w trzech odmianach:
- długowłosa (kryza na grzbiecie, frędzle, portki na udach, puszysty ogon)
- krótkowłosa (gęsta, krótka sierść, minimum 5 cm)
- pośrednia (też długa sierść, ale już bez kryzy, frędzli i portek)
Umaszczenie owczarka kaukaskiego jest dowolne, o ile jednolite, srokate lub łaciate. Niedopuszczalna jest tylko czerń, zarówno jednolita jak i połączona z innymi kolorami, rozjaśniona czerń, błękit oraz kolor wątrobiany.
Wielkość i waga
Wzorzec rasy FCI ustala zakres wysokości oraz wagi rasy owczarek kaukaski w następujący sposób:
Wysokość w kłębie: Pies: 72-75 cm (minimalna 68 cm)
Suka: 67-70 cm (minimalna 64 cm)
Przybliżona waga: Pies: co najmniej 50 kg
Suka: co najmniej 45 kg
Zaznaczając przy tym, iż większy wzrost jest dopuszczalny, o ile zachowana zostanie harmonia budowy.
Zdrowie
Owczarek kaukaski może pochwalić się bardzo dobrym zdrowiem oraz odpornością na choroby, chociaż borykają się z problemami powszechnymi u innych dużych psów. Najważniejsze w zadbaniu o zdrowie owczarka kaukaskiego jest wyjście naprzeciw jego potrzebom przestrzeni. Owczarek ten jest odporny nawet na najmniej korzystne warunki atmosferyczne.
Na co najczęściej choruje pies rasy owczarek kaukaski?
Owczarek kaukaski nie jest raczej częstym pacjentem przychodni weterynaryjnych, ale z racji na swoje duże rozmiary może borykać się z następującymi przypadłościami:
- dysplazja stawów biodrowych
- dysplazja stawów łokciowych
- rozszerzenie i skręt żołądka
Jak pielęgnować owczarka kaukaskiego?
Proces pielęgnacyjny kaukaza powinno zacząć się od przyzwyczajania doń szczeniaka. Nienauczony a dorosły, może mieć trudność z poddawaniem się zabiegom.
Cotygodniowa pielęgnacja sprowadza się do czesania i szczotkowania. Dbanie o jego niezbyt długi włos oraz bardzo obfity i gęsty podszerstek jest ważne nie tylko ze względu na utrzymywane czystości. Pielęgnowanie okrywy wzmacnia więź z właścicielem oraz poprawia krążenie krwi. Najlepiej sprawdzi się szczotka o twardym włosiu, za pomocą której szczotkujemy psa pod włos, następnie czeszemy dużym i rzadkim grzebieniem z długimi zębami. Należy pamiętać, aby w okresie linienia szczotkowanie odbywało się codziennie, a grzebienia używać sporadycznie i ostrożnie (tylko do włosów za uszami, kryzy, piór na łapach i ogonie, oraz portków).
Kąpanie owczarka powinno odbywać się sporadycznie i tylko w razie potrzeby. Kąpiel w łazience może być problematyczna, dlatego warto, o ile jest to możliwe, myć psa na dworze. Po wyjściu z wody owczarek kaukaski chętnie się otrzepie z wody, ale warto go też przetrzeć ręcznikiem. Po myciu jest dobry moment na szczotkowanie, gdyż włos się nie łamie i jest bardziej elastyczny.
Żywienie – jaka karma dla owczarka kaukaskiego?
Z racji na swoje wysokogórskie pochodzenie, owczarek kaukaski doskonale wie, jak oszczędzać energie i nie potrzebuje dużej ilości karmy. Niektórzy hodowcy polecają dietę BARF (Biologically Appropriate Raw Food – biologiczne odpowiednie surowe jedzenie), która ma imitować sposób żywienia tych psów w swoim naturalnym środowisku.
Aby zmniejszyć zagrożenie skrętem żołądka, dzienna porcja jedzenia powinna zostać rozłożona na dwa posiłki.
Szczeniak rasy owczarek kaukaski rośnie szybko i potrzebuję odpowiedniego żywienia, a dzienną porcję warto rozdzielać nawet na 3/4 mniejsze posiłki. Nie można ich jednak przekarmiać, ponieważ szybki wzrost i nadwaga u młodego kaukaza może doprowadzić do dysplazji stawów.
Charakter i zachowanie owczarka kaukaskiego
Owczarek kaukaski to pies wierny i przywiązany do rodziny oraz właściciela, do których jest niezmiernie przyjaźnie nastawiony. Mimo iż, jest to rasa samodzielna i niezależna, potrzebuje dużej dozy uczucia i bliskości od najbliższych.
Jego silny instynkt posiadania sprawia, iż jest to wspaniały pies stróżujący, który bardzo szybko reaguje na zmiany zachodzące w otoczeniu. Inteligencja pomaga owczarkowi kaukaskiemu uważnie obserwować i analizować sytuację, aby jak najwcześniej wykryć zagrożenie. Na ogół jest oazą spokoju, ale rozdrażniony zaatakuje. Ludzi, od których nie czuje zagrożenia, traktuje z obojętnością.
Brakuje w owczarku kaukaskim instynktu łowieckiego, ale czasami może podejść zbyt nadgorliwie do swoich obowiązków stróża i gonić (z reguły nieświadomych) intruzów nawet poza swoje terytorium. Szczeka głośno, ale rzadko. Odstrasza w pierwszej kolejności swoim groźnym wyglądem.
Inteligencja i posłuszeństwo sprawiają, że pies jest całkiem podatny na szkolenie. Warunkiem jest wczesne jego rozpoczęcie, najlepiej od pierwszych dni w domu. Właściciel powinien wykazywać się stanowczością i konsekwencją, a samo szkolenie należy opierać na pozytywnych wzmocnieniach. Owczarek kaukaski nie toleruje przemocy.
Owczarki kaukaskie są dobrymi kompanami do spacerów, ale należy ich nauczyć chodzenia na smyczy bez ciągnięcia oraz reagowania na podstawowe komendy. Jest wytrzymały i dotrzyma kroku właścicielowi nawet w najbardziej karkołomnych eskapadach.
Socjalizacja psa tej rasy wymaga wyjątkowej uwagi, aby zapobiec jego niechcianej agresji wobec obcych. Owczarek powinien zrozumieć, że nie każdy obcy (zarówno ludzie jak i zwierzęta) to zagrożenie. Owczarek kaukaski nie ma skłonności do ucieczek, ale czasami nie potrafi zdać sobie sprawy z faktu, iż jego powierzchnia terenu jest ograniczona.
Pułapki wychowawcze owczarka kaukaskiego czyhają na każdym kroku. Dobrym pomysłem byłaby konsultacja ze specjalistą od spraw wychowywania psów.
Owczarek kaukaski a dzieci
Psy tej rasy chętnie dołączają do zabawy, gdy zostaną do niej zaproszone. Lubią towarzystwo dzieci, jednak warto, aby młodzi wiedzieli jak się przy psie zachowywać i jak go nie drażnić. Szczególnie nie powinno mu się przeszkadzać podczas snu i jedzenia. Nie jest też dobrym pomysłem, aby traktować go jak wielką przytulankę.
Jak i w przypadku innych dużych ras, owczarek nie powinien bawić się sam z dziećmi. Dorosły powinien mieć oko na sytuację, żeby ta nie wymknęła się spod kontroli.
Owczarki kaukaskie mają silne szczęki i czasami mogą nieświadomie i z łatwością niszczyć zabawki, jednak ich ogólna skłonność do niszczenia przedmiotów w domu jest niska.
Czy pies rasy owczarek kaukaski nadaje się do bloku, domu, mieszkaniu, na wsi?
Przestrzeń i swoboda to przepis na szczęście psa rasy owczarek kaukaski. Wobec tego zupełnie odradza się trzymanie psa tych rozmiarów w mieszkaniu, a nawet w małym domku.
Najlepiej, aby kaukaz mieszkał na zewnątrz. Tylko w ten sposób będzie mógł w pełni realizować misję, do której został stworzony – opiekować się rodziną i stróżować posiadłość.
Historia rasy
Znane na Kaukazie od wieków, psy te to jedna z najstarszych ras. Ich przodkiem jest mastif tybetański, co stawia je w grupie psów dogowatych pochodzących z centralnej Azji. Przodek kaukaza mógł występować w Mezopotamii nawet 6000 lat temu.
Owczarek strzeże kaukaskich stad przed drapieżnikami i złodziejami już od ponad 600 lat. Wysokości na których pracuje w górach Kaukaz i Ural dochodzą nawet do 5500 m n.p.m.
Z racji na swój silny dymorfizm płciowy, suki owczarków często nie pracowały, a pozostawały w osadach i były przeznaczone jedynie do rozrodu. Psy te często krzyżowano z innymi rasami (częściej niż między sobą), aby później poddawać selekcji szczenięta. Do dalszej hodowli wykorzystywano tylko najodważniejsze i najsilniejsze osobniki.
Strzegąc stad, owczarki kaukaskie często musiały podejmować zaciętą walkę z drapieżnikami i często traciły uszy. Aby zapobiec krzywdzie tych psów, nie tylko uszy krótko kopiowano, ale też usuwano całe małżowiny. Dziś ten zabieg jest zakazany w Polsce oraz w większości innych krajów, a też rasa ta nie ma już tylu sposobności do walki.
Owczarek kaukaski występuje w różnych typach.
- typ gruziński (masywny i krępy)
- typ azerbejdżański (smukły, pochodzący z południa, z pobliża granicy z Iranem)
- typ kangalijski (duży, silny i masywny)
- typ dagestański (mniejszy o zwartej budowie)
Najbardziej pożądanym jest typ gruziński o o szacie długiej i umaszczeniu szarym, wilczastym.
Aż do II wojny światowej, owczarek kaukaski w zasadzie nie był znany poza granicami ZSSR. Oficjalnie, pierwsze sztuki psów tej rasy trafiły za granicę, do NRD w 1964 r. (pracowały podobno przy pilnowaniu Muru Berlińskiego). Prawdopodobnie jednak trafiły one do Niemiec jeszcze w trakcie wojny.
Wzorzec, który obecnie obowiązuje w Europie zgłosiła do FCI Holandia. Popularność tych psów wzrosła w latach 80., szczególnie w RFN, na Węgrzech, we Włoszech, we Francji oraz w byłem Czechosłowacji.
Owczarek kaukaski pojawił się w Polsce pod koniec lat 70. Od tamtego czasu jest w kraju bardzo popularną rasą.
Ciekawostki o owczarku kaukaskim
- Podobno ktoś kupił kiedyś od wschodniego handlarza na Stadionie Dziesięciolecia (Jarmark Europa) szczenię owczarka kaukaskiego, które okazało się małym niedźwiedziem.
Ile kosztuje owczarek kaukaski?
Cena, którą trzeba zapłacić za psa rasy owczarek kaukaski, zależy od płci, wieku, pochodzenia, oraz od renomy hodowli, a wynosi średnio: 2500 do 4000 zł.
Koszt miesięcznego utrzymania owczarka kaukaskiego to około: 250 do 300 zł miesięcznie.