Kot Bengalski

Kot bengalski

Bengal cat, bengal, leopardeta

Koty bengalskie to rasa niezwykle łagodna i pełna energii. Zwierzęta charakteryzuje niesamowite przywiązanie do człowieka, towarzysząc mu podczas każdej czynności. Wyróżniają się wysoką inteligencją, uwielbiają zabawę z dziećmi, co czyni je wyjątkowymi towarzyszami całej rodziny. Dzikie pochodzenie tych kotów przyczyniło się do tego, iż do standardu wprowadzono idealny charakter i temperament kotów, czego nie spotyka się w przypadku innych ras

  • Kod EMS — BEN
  • Kategoria — III
  • Pochodzenie: Stany Zjednoczone
  • Długość życia: od 9 do 16 lat

Spis treści

kot bengalski

Wygląd kota bengalskiego

Kot bengalski to duży, piękny i elegancki kot. Ciężko go pomylić z jakąkolwiek inną rasą, ponieważ tylko on posiada specyficzne cętki w umaszczeniu. Waga kocura to 5-9 kg, waga kotki dochodzi do 3 kg.

Głowa kota bengalskiego jest w kształcie trójkąta, zazwyczaj mała w porównaniu do całego ciała. Głowa bengali utraciła charakterystyczny dla ich dzikich przodków wąski i smukły kształt, obecnie bardziej przypomina głowę kota abisyńskiego lub kota domowego. Oczy kota bengalskiego są duże, owalne i szeroko rozstawione. Oczy mogą przyjmować barwę taką jak: złotobursztynową, żółtą, brązową lub zieloną. Nos kota jest szeroki i długi. Uszy są wysoko osadzone, szerokie u nasady i lekko pochylone do przodu. Uszy kota bengalskiego powinny być małe lub średnie, jednakże obowiązkowo uszy powinny być krótkie o lekko zaokrąglonych końcach. Z profilu sprawiają wrażenie czujnych i nasłuchujących. Szyja, tułów, kończyny to części ciała idealnie pokazujące jak bardzo silny i umięśniony jest kot bengalski. Ogon kotów bengalskich jest średniej długości, gruby z czarnym końcem.

umaszczenie kota bengalskiego
Umaszczenie kota bengalskiego

Umaszczenie kota bengalskiego

Charakterystyczną cechą rasy jest cętkowane umaszczenie, które występuje z różnymi typami umaszczenia kota. Futro bengali jest krótkie, gęste i delikatne w dotyku. Uwagę zwraca fakt, że finalny wygląd futra ukazuje się dopiero po 6 miesiącu życia zwierzęcia. U kociąt sierść jest nieco dłuższa niż u starszych osobników. Jaśniejsze przebarwienia występują na podbródku, piersi, brzuchu i poduszeczkach z wąsami oraz po zewnętrznej stronie ud kota.

Bengalski kot może występować we wszystkich odmianach barwnych, jednak w hodowlach najczęściej można spotkać następujące barwy sierści:

  • charcoal – czarne cętki i pręgi na szaroniebieskim tle,
  • lampartowa – czarnobrązowe znaczenia na tle w ciepłym kolorze,
  • marmurkowata – brązowe tło, na którym znajdują się duże, rozlewające się i ciemniejsze na brzegach niż w środku plamy,
  • sorrel – tło jest żółtopomarańczowe, natomiast cętki ciemnobrązowe,
  • śnieżna – tło o barwie kości słoniowej, a także charakterystyczna brązowa plama na tylnej stronie uszu.

Zdrowie i pielęgnacja kota bengalskiego

Koty cieszą się dobrym zdrowiem. Rasa jest wolna od chorób genetycznych. Swoje zdrowie bengale zawdzięczają dzikim przodkom. Czasami występuje u nich postępująca choroby, takie jak: deregeneracja siatkówki lub niedobór kinazy pirogronianowej.

Jak pielęgnować koty bengalskie?

Krótka sierść kota bengalskiego nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy dobra dieta i czesanie naszego przyjaciela raz w tygodniu. Kota czeszemy rzadko, aby nie uszkodzić mu sierści. Czesanie kota raz w tygodniu pozwoli na pozbycie się martwego podszerstka, dzięki czemu zminimalizuje ryzyko formowania się kul włosów w przewodzie pokarmowym, a sierść pozostanie piękna i błyszcząca. Raz na jakiś czas należy pamiętać o sprawdzeniu uszu i oczu oraz o przycięciu pazurków naszemu kotu, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Żywienie — jaka karma dla kota bengalskiego?

Kot bengalski powinien być żywiony bardzo dobrej jakości pokarmem z wysoką zawartością białka. Przy wyborze karmy należy pamiętać o jego aktywności. Jego dieta powinna być zróżnicowana i dostosowana do potrzeb organizmu i stylu życia – pokarm musi zawierać niezbędną dawkę białka, tłuszczów, węglowodanów, minerałów i witamin. Tak jak w przypadku kotów innych ras, kot bengalski może otrzymywać gotowe karmy dobrej jakości (mokre oraz suche), a także posiłki samodzielnie przygotowywane przez właściciela. Mięso, pełniące podstawę kociej diety, musi być świeże, surowe lub gotowane. Niezbędne jest, aby pupil miał stały i nieograniczony dostęp do czystej wody.

Charakter kota bengalskiego

Kot bengalski to rasa niezwykle łagodna i pełna energii. Życie z tym kotem pod jednym dachem to niesamowita frajda i wyzwanie. Zwierzę tej rasy charakteryzuje się niesamowitym przywiązaniem do właściciela, towarzysząc mu podczas każdej czynności i dystansem do osoby obcej. Posiadacze tej rasy powinni wiedzieć, że ich kot potrzebuje dużo czułości i zabawy. Biorą udział we wszystkich możliwych zabawach — lubią aportowanie i spacery. Koty bengalskie są inteligentne i ciekawskie, zaglądają w każdy możliwy zakamarek naszego domu włącznie z wnętrzem kosza na śmieci czy na przykład otwartej szafki. Tak samo dobrze czują się na dworze podczas spaceru na smyczy. Koty bengalskie to rasa dość łatwa w ułożeniu jeśli włożymy w to czułość i zaangażowanie.

Kot bengalski jest w stanie bez problemu zaakceptować innego zwierzęcego domownika, ale nie pozwoli wtargnąć na swój teren obcemu zwierzęciu. Choć rasa ta charakteryzuje się niepowtarzalnym, dzikim wyglądem to jej charakter pokazuje nam jakim ogromnym jest pieszczochem. Będzie świetnym towarzyszem dla całej rodziny, w szczególności dzieci, które poświęcą mu czas na czułości i zabawy. Czasami potrafi dominować, ale w jego zachowaniu nie zobaczymy nawet odrobiny agresji jeśli nie będzie czuł się samotny.

kot-bengalski

Koty bengalskie są głośne. Znakomicie zmieniają ton swojego głosu. Gdy zostanie przez nas zawołany, odpowie cichym, ochrypłym głosem a w sytuacji zagrożenia potrafi warczeć. Jeśli posiadamy inne koty w domu, w którym znajduje się kot bengalski, to możemy zauważyć, jak często nasz kot komunikuje się z nimi, ciągle miaucząc. Małe kocięta potrafią być bardzo uparte i nieustępliwe, więc powinno się od początku uczyć je posłuszeństwa, by w późniejszym czasie nie sprawiały nam problemów.

Historia rasy bengalskiego

Pierwsze udokumentowane wzmianki dotyczące krzyżowania kota domowego z dzikim kotem bengalskim pochodzą z 1934 roku. Pierwsza szczegółowo udokumentowana krzyżówka tej rasy powstała w 1961 roku dzięki Jean Mill, która zwróciła uwagę na dzikie koty bengalskie zagrożone wyginięciem spowodowane polowaniem na ich piękne futro. Dlatego postanowiła rozpocząć pracę nad hodowlą nowej rasy kotów. W ramach swojej pracy w 1961 roku sprowadziła samicę dzikiego kota bengalskiego, którego skrzyżowała z czarnym kocurem domowym, w którego efekcie urodziło się jedno żywe kocię.

Pomysł został zawieszony do roku 1980, w którym to amerykański genetyk Willard Centerwall wraz z Raoulem Benveniste, pracując nad badaniami dotyczącymi białaczki, która u kotów przebiegała podobnie jak u ludzi, zauważyli, że wirus nie występuje u dzikiego kota bengalskiego. Mimo iż hodowla nowej rasy nie była ich bezpośrednim celem, udało im się uzyskać przedstawicieli tej rasy. W 1980 roku badacze przekazali kilka kocią pierwszego pokolenia J. S. Mill. Pozostałe kotki nabył miłośnik bengali Gordon Meredith, jednak w wyniku swojej choroby musiał je przekazać innemu hodowcy, którym była Jean Mill. Wtedy po raz drugi Jean podjęła próby uzyskania kolejnych pokoleń.

Ostatecznie po skrzyżowaniu kota z kotem domowym oraz abisyńskim i egipskim mau biolożce udało się za sprawą bardzo dokładnej selekcji osobników wyhodować „idealnego” kota bengalskiego, którym była kotka o imieniu Millwood Penny Ante. Tym wyczynem bezpośrednio przyczyniła się do powstania hodowli kotów bengalskich.

W 1986 roku ze względu na rosnącą popularność kotów bengalskich The International Cat Association (TICA) przyznało im status nowej rasy. Dziś jest to jedna z najbardziej pożądanych ras kotów na świecie ze względu na jej wyjątkowość- dziki wygląd i cudowny charakter.

Ciekawostki o kocie bengalskim

  • Choć trudno w to uwierzyć to faktem jest, że koty bengalskie są miłośnikami wody. Są również bardzo dobrymi pływakami. Rasa fascynację do wody odziedziczyła po swoich dzikich przodkach. Koty bengalskie chętnie wskoczą do wanny i będą kąpały się razem z właścicielem, co bardzo lubią. Często można zauważyć tego małego lamparta pijącego wodę z kranu lub moczącego łapki. Należy zachować czujność przy ich zamiłowaniu do wody, ponieważ mogą wskoczyć na przykład do akwarium.
  • Koty tej rasy są niezwykle zwinne, bez żadnego problemu potrafią dostać się na czubek wysokiego drzewa i tak samo dobrze radzą sobie z zejściem. Kolejna ciekawa umiejętność tego kota to taka, że potrafi on, pokonać bardzo długi dystans maszerując.
  • Kot bengalski dzięki swojej inteligencji jest w stanie nauczyć się nawet aportować jeśli jego właściciel tego chce. Swoimi zachowaniami najbardziej przypomina po prostu psa.
  • Utrzymanie tej rasy to koszt od 2000 zł do nawet 4000 – 5000 zł, więc zanim zdecydujemy się na kupno tego kota, musimy się zastanowić czy jesteśmy w stanie go utrzymać.

Ile kosztuje kot bengalski?

Rasa nie jest ciężka do zdobycia w Polsce. Cena kota z rodowodem z hodowli kotów bengalskich może sięgnąć od 2000 do 5000 złotych.

Wady i zalety kota bengalskiego

Zalety
  • Kot bengalski to inteligentny i oddany kot.
  • Ma energiczne usposobienie, jest skory do zabawy i kontaktu z człowiekiem.
  • Koty dobrze czują się pośród innych zwierząt, dogadują się bez problemu z innymi kotami.
  • Kot bengalski cieszy się dobrym zdrowiem, jest odporny na choroby.
  • Pielęgnacja nie sprawia większych trudności.
  • To jedyne koty lubią wodę.
Wady
  • Bengalski kot potrafi wydawać głośne dźwięki, co może być wadą dla wielu osób.
We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo