Kot American Ringtail

American Ringtail jest rasą zyskującą coraz większą popularność w Stanach Zjednoczonych – z pewnością przyczynia się do tego doskonały charakter i intrygująca fizjonomia. Ringtail to kot wyjątkowy pod każdym względem – nie dziwi bowiem wyłącznie charakterystyczny wygląd jego ogona, zakręconego jak u prosiaczka, ale również historia pochodzenia.

  • Pochodzenie: Stany Zjednoczone
  • Długość życia: od 15 do 20 lat

Spis treści

Wygląd

American Ringtail charakteryzuje się muskularną, dobrze zbudowaną sylwetką. Jest to kot średniej wielkości, wedle wzorca waga samic może osiągać maksymalnie sześć, a samców – siedem kilogramów. Jego głowa jest niewielka, a oczy mają kształt migdałów. Tułów jest mocny i giętki, szata krótkowłosa lub półdługowłosa, miękka w dotyku. Ogon szeroki u nasady, dobrze umięśniony, naturalnie opadający na bok (choć możliwe jest utrzymywanie go w pionie), zakręcony. Maść futra dowolna.

Zdrowie i pielęgnacja kota rasy ringtail amerykański

Ringtail nie ma wrodzonych wad genetycznych, należy mieć również świadomość, że specyficzny układ ogona nie świadczy o problemach zdrowotnych – każdy kot tej rasy ma w pełni sprawny, elastyczny ogon, którym może dowolnie poruszać tak jak jego pobratymcy. Rasa jest stosunkowo odporna na choroby. Należy pamiętać, że już od drugiego tygodnia życia kocię powinno być regularnie odrobaczane ze względu na możliwość zainfekowania endopasożytami. W ramach badania klinicznego lekarz weterynarii ocenia również kondycję sierści oraz skóry i stan odżywienia. Sprawdzone pod kątem pasożytów zostają uszy i śluzówka, podczas wizyty warto zmierzyć temperaturę ciała zwierzęcia, osłuchać jego serce i płuca. Każdy właściciel czworonożnego przyjaciela musi zdawać sobie sprawę z ciążącej na nim odpowiedzialności za jego zdrowie i komfort życia.

Jak pielęgnować ringtaila?

Ringtail to rasa niewymagająca jeśli chodzi o pielęgnację. Zaleca się czesanie raz w tygodniu osobników krótkowłosych i dwa razy w tygodniu wyczesanie sierści osobników półdługowłosych. Konieczne jest oczywiście sprawdzanie długości pazurków oraz wizyty kontrolne u lekarza weterynarii. Zwierzę nie linieje obficie, nie posiada również szczególnych wymagań żywieniowych.

Żywienie — jaka karma?

Jego dieta powinna być zróżnicowana i dostosowana do potrzeb organizmu – pokarm musi zawierać niezbędną dawkę białka, tłuszczów, węglowodanów, minerałów i witamin. Tak jak w przypadku kotów innych ras, Ringtail może otrzymywać gotowe karmy dobrej jakości (mokre oraz suche), a także posiłki samodzielnie przygotowywane przez właściciela. Niezmiennie obowiązują też zasady takie jak unikanie surowej wieprzowiny, roślin cebulowych, grzybów, czekolady, białek jajka oraz (wbrew obiegowej opinii) mleka. W dobrej, wartościowej karmie nie powinny znaleźć się produkty uboczne z uboju i utylizacji zwierząt, zboża ani żadne ich pochodne, oleje roślinne, cukier, karmel, produkty słodzące, konserwanty i przeciwutleniacze chemiczne, barwniki i stabilizatory. Mięso, pełniące podstawę kociej diety, musi być świeże, surowe lub gotowane. Niezbędne jest, aby pupil miał stały i nieograniczony dostęp do czystej wody.

Charakter

Przedstawiciele rasy są opisywani jako przyjacielskie, ciekawskie i lojalne zwierzęta. American Ringtail jest typowym ekstrawertykiem, który uwielbia ludzkie towarzystwo i wymaga od swoich właścicieli dużo uwagi. Wobec nieznajomych okazuje swego rodzaju nieśmiałość, jednak nie bywa agresywny. Zazwyczaj wiąże się bardzo silną więzią emocjonalną z jednym spośród domowników, lubi przebywać z dziećmi i wykazuje dużą tolerancję wobec innych zwierząt.

Aktywny, otwarty i komunikatywny (niekiedy wręcz gadatliwy), uwielbia wszelkiego rodzaju zabawy, wspinaczki i polowania. Bardzo inteligentny, z łatwością uczy się sztuczek. Przyjazne usposobienie czyni z niego idealne zwierzę rodzinne. Jest dobrym wyborem nawet dla początkującego kociarza.

Historia rasy kota amerykańskiego

Protoplastą rasy stał się bezpański kot, przygarnięty z ulicy przez niejaką Susan Manley. Dobroduszna miłośniczka czworonogów, od lat zajmująca się pomocą bezdomnym zwierzętom, uratowała zaledwie dwudniowe wówczas maleństwo przed śmiercią i nadała mu imię Solomon. Już kiedy malec skończył cztery tygodnie, uwagę kobiety zwrócił jego nietypowo opadający na bok, zakręcony ogon. Jako że Susan pamiętała podobnie wyglądające koty ze swoich rodzinnych stron, postanowiła zapoczątkować nowy program hodowlany, mający na celu stworzenie rasy, którą cechowałby właśnie niezwykły „świński” ogonek. Do rozpoczętego w 1999 roku programu po sześciu latach dołączyli inni hodowcy – również w roku 2005 organizacja TICA (The International Cat Association) przyznała nowej rasie status Registration Only.

Ciekawostki

  • Kocięta rodzą się z prostymi ogonami, dopiero wraz z wiekiem ogon zaczyna mieć tendencję do opadania na bok.
  • Zakręcenie i opadnięcie ogona na bok nie jest powiązane z deformacją czy też uszkodzeniem kręgów. Zidentyfikowane do tej pory dwa geny odpowiedzialne za zakręcenie ogona nie niosą szkodliwych cech potomstwu. Aby ogon był skręcony, obydwa geny (jeden dominujący, związany z chromosomem X, drugi recesywny) muszą pojawić się równocześnie.
  • Ogon kotów rasy American Ringtail jest w stosunku do pobratymców nieco mocniej umięśniony, szczególnie u nasady. Ringtail może poruszać nim bez przeszkód tak samo jak inne koty, jednak najchętniej nosi ogon „opadnięty” na bok i lekko zwinięty spiralnie.

Ile kosztuje American Ringtail?

Cena za kota rasy Amerykański Ringtail może sięgnąć aż 4,5 tysiąca złotych.

Wady i zalety

Zalety
  • Amerykański Ringtail jest otwarty i przyjacielski.
  • Może nawiązać z jedną osobą bardzo silną więź.
  • Wobec obcych może być lekko niesmiały.
  • Uwielbia zabawę, jest typem aktywnego kota.
Wady
  • Jest dość rzadki i trudny do zdobycia.
  • Zaniedbany i znudzony może ulegać frustracji.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo