Kot Norweski Leśny

Norsk Skogkatt, Skaukatt, Wegie, Norwegian Forest Cat

Kot norweski leśny jest zdecydowanie niezwykle wyjątkową rasą. Jego zachwycający wygląd oraz przyjacielskie usposobienie zdobyło serca ludzi na całym świecie.

  • Kod EMS — NFO
  • Kategoria — II
  • Pochodzenie: Skandynawia
  • Długość życia: od 14 do 16 lat

Spis treści

Wygląd kota norweskiego leśnego

Kot norweski leśny to duży kot o półdługiej sierści. Ciało norweskiego kota leśnego jest mocno zbudowane. Kocury osiągają masę ciała nawet do 10 kg. Kotki natomiast są znacznie lżejsze, ich waga wacha się między 5 a 6 kilogramami.

Jego głowa ma kształt trójkąta równobocznego. Oczy ma delikatnie skośne, w kształcie migdałków, ich kolor uzależniony jest od futra. Futro tego kota jest dwuwarstwowe. Warstwa wewnętrzna jest grubym i wełnistym podszerstkiem, natomiast warstwą zewnętrzną są nieprzemakalne włosy. Jedną z cech charakterystycznych tej rasy jest puszysty ogon. Sierść na nim jest wyjątkowo delikatna. Tylne nogi kota są dłuższe od przednich. Na łapach, pomiędzy palcami występują pęczki futerka, a haczykowate pazury umożliwiają mu schodzenie z drzew głową w dół. Same łapy mają okrągły kształt. Na uszach są obecne pędzelki, przez co wielu Norwegów uważało, że są spokrewnione z rysiem.

Umaszczenie kota norweskiego leśnego

Półdługa sierść kota norweskiego występuje we wszystkich znanych kolorach umaszczenia futra. Barwa sierści występuje w prawie wszystkich kolorach, jednak nie może być ona cynamonowa, czekoladowa oraz liliowa.

Zdrowie i pielęgnacja norweskiego leśnego

Norweski kot leśny jest zdrową rasą. Jednak istnieją choroby genetyczne, które mogą występować. Jedną z nich jest kardiomiopatia przerostowa, która powoduje przerost mięśnia sercowego, co skutkuje obniżeniem jego kurczliwości oraz problemami z krążeniem. Choroba ta może doprowadzić nawet do śmierci. Aby tego uniknąć, należy badać serce kota już od początku jego życia, aby zapobiec chorobie. Drugą dziedziczną chorobą jest choroba spichrzeniowa glikogenu typu IV. Choroba ta polega na odkładaniu się w narządach glikogenu, co może doprowadzić do zaniku mięśni, niewydolności wątroby oraz jej powiększenia, a nawet do śmierci. Niestety jest to choroba nieuleczalna, jednak występuje ona bardzo rzadko.

kot norweski lesny

Jak pielęgnować norweskiego leśnego?

Pielęgnacja kota norweskiego leśnego należy do bardzo prostych. Futro kota norweskiego leśnego prawie wcale się nie mechaci. Wystarczy szczotkować je raz na tydzień, tylko w okresie linienia częściej. Wystarczy go wyczesać raz w tygodniu, najlepiej grzebieniem obrotowym, aby nie naruszyć zdrowych włosów. Jedynie w okresie letnim i zimowym należy częściej cześć sierść, ponieważ jest ona zmieniana. Dobrze jest nie czesać ogona, ponieważ futro na nim jest delikatne, oraz bardzo długo odrasta. Z powodu wodoodpornego futra, kąpiel tego kota nie przyniesie szczególnych skutków.

Żywienie — jaka karma dla kota norweskiego leśnego?

Głównym składnikiem w diecie norwega powinno być świeże mięso. Jednak powinno się ją urozmaicać, dodając na przykład co jakiś czas rybę. Jednak można podawać też karmy gotowe, ale warto sprawdzić, czy mają dobry skład. Z powodu długiego futra kota, powinno się mu podawać specjalne produkty chroniące przed tworzeniem się kul z włosów w jego układzie pokarmowym.

Charakter rasy norweski leśny

Kot norweski leśny jest bardzo przyjacielski, uwielbia kontakt z ludźmi. Jednak nie od razu darzy nowo poznane osoby zaufaniem. Bardzo przywiązuje się do swojego właściciela. Ale nie tylko dla ludzi kot ten jest bardzo łagodny. Żyje on w zgodzie z innymi domowymi zwierzętami, dlatego nie będzie dla niego problemem pies, czy też inny kot. Charakteryzują się też dużą tolerancją i spokojem, dlatego świetnie się nadają dla rodzin z dziećmi. Są one bardzo energicznymi kotkami i dobrze jest zapewnić im możliwość zabawę.

Koty te poza cechuje bardzo duża ciekawość, przez co chętnie poznają nowe rzeczy i miejsca. Warto zabezpieczyć w domu niebezpieczne miejsca, takie jak balkon, czy okna, ponieważ koty tej rasy bardzo chętnie się wspinają.

Historia kota norweskiego

Kot leśny norweski pierwotnie zamieszkiwały zimne i gęste lasy Norwegii. Pochodzenie rasy na terenach Skandynawii nie jest dokładnie określone. Jedna z teorii mówi, że przodkowie tych kotów zostali przywiezieni przez krzyżowców; inna, że przez wikingów z Wysp Brytyjskich, którzy wykorzystywali koty norweskie do tępienia myszy.

W naturalnym środowisku przeżyć mogły tylko najsilniejsze osobniki. Początkowo koty w ludzkich domach miały za zadanie łapania myszy. Koty towarzyszyły ludziom w codziennych czynnościach przez lata, lecz w XX wieku stały się one zagrożonym gatunkiem. Na szczęście dzięki hodowlom udało się uratować je przed wyginięciem. W 1976 roku norweskie koty leśne zostały uznane przez międzynarodową organizację hodowców kotów rasowych.

Ciekawostki o norweskich leśnych

  • Norweskie koty leśne potrafią schodzić głową w dół, dzięki haczykowatym pazurom.
  • Rosną do 3 roku życia, a pełną dorosłość osiągają nawet w 5 roku życia.
  • Według mitologii nordyckiej norweskie koty leśne były zaprzęgnięte do rydwanu bogini Frei.
  • Po raz pierwszy kot tej rasy został przedstawiony na wystawie w 1938 roku.
  • W XX wieku rasa była zagrożonym gatunkiem.
  • Pierwsze norweskie koty leśne trafiły do Polski w 1990 roku.
  • Gen odpowiedzialny za długie futro tych kotów jest spotykany tylko u tej rasy.
  • W podaniach ludowych jest nazywany kotem czarownicy.
  • W Norwegii je nazywany skogkatt, co znaczy po prostu kot leśny.
  • Koty tej rasy żyją około 14-16 lat.

Ile kosztuje kot norweski?

Rasa nie jest ciężka do zdobycia w Polsce. Cena kota z rodowodem z hodowli kotów norweskich leśnych może Rasa nie jest ciężka do zdobycia w Polsce. Cena kota z rodowodem z hodowli kotów norweskich leśnych może sięgnąć do 2000 złotych.

Wady i zalety kotów norweskich

Zalety
  • Kot norweski leśny jest bardzo inteligentny.
  • Rasa przywiązuje się do wszystkich członków rodziny.
  • Uwielbia zabawę i polowanie.
Wady
  • Norweski leśny jest nieufny wobec obcych.
  • Lubi stonowane nienachalne pieszczoty.

Nic dziwnego, że te wspaniałe koty cieszą się coraz większą sławą. Są one odpowiednie dla osób samotnych oraz rodzin z dziećmi. Łatwo się przyzwyczajają do nowych miejsc i są bardzo ciekawe świata. Mimo wszystko najlepszym miejscem dla niego będzie dom z dużym ogrodem, aby miał gdzie biegać i się bawić. Ale będzie mu dobrze wszędzie, gdzie będzie otoczony miłością.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo