Ogar Pawłusiewicza, Pies Pawłusiewicza, Polish Hunting Dog, Polish Scenthound, Polnischer Laufhund.
Gończy polski to piękna rasa polskich psów myśliwskich. Wywodzi się z południowej Polski, znana jest głównie w Bieszczadach, Pieninach i na Podhalu. Jako psy myśliwskie, gończy polski jest psem o bardzo silnym instynkcie łowczym. Posiada cechy charakteru bardzo ważne w przypadku psów polujących, jest bardzo odważny, ale bywa też uparty i ma duży temperament.
Spis treści
Klasyfikacja FCI — nr wzorca: 354
- Grupa VI- Psy gończe, posokowce i rasy pokrewne
- Sekcja 1.2 – Psy gończe średniej wielkości
- Psy tej rasy podlegają próbom pracy.
- Pochodzenie: Polska
- Rozmiar: Średni
- Długość życia: 14 do 15 lat
Wygląd
Są to psy o sportowej sylwetce, lekkiej i zwartej. Maja lżejszą budowę niż ogary polskie. Średnia waga ciała to 25 kilogramów. Umaszczenie czarne z podpalaniem czerwono-brązowym, czekoladowe z podpalaniem jaśniejszym i bardzo rzadko występujące – rude w różnych odcieniach. Włos ma krótki, na głowie i uszach jest jedwabisty, na tułowiu natomiast sztywny i przylegający. Nos czarny, oczy średniej wielkości, skośne o brązowej barwie i łagodnym wyrazie. Uszy zwisające, średniej wielkości, lekkie o trójkątnym kształcie. Szyja jest dość gruba, średniej długości i dobrze umięśniona. Grzbiet u gończego jest prosty, dobrze umięśniony, kłąb wyraźnie zaznaczony. Ogon jest również dobrze umięśniony, długością dosięga psu do stawu skokowego, wygięty szablasto. Sylwetka wpisuje się w prostokąt. Psy osiągają od 55 do 59 cm wysokości w kłębie. Suki są drobniejsze i mierzą od 50 do 55 centymetrów.
Wielkość i waga
Wzorzec FCI ustala idealną wysokość w kłębie i wagi psów gończy polski w następujący sposób:
Wysokość w kłębie:
- Psy: 55 do 59 cm
- Suki: 50 do 55 cm
Waga:
- Psy: 22–26 kg
- Suki: 22–26 kg
Zdrowie psów gończych
Gończy polski nie jest szczególnie wymagającą rasą. Ich krótka szorstka sierść nie wymaga szczególnej pielęgnacji. W zupełności wystarczy regularne wyczesanie włosa. Więcej czasu należy poświęcić obwisającym uszom, należy czyścić je regularnie, szczególnie jeśli pies często pływa. Zanieczyszczenia i brud nagromadzony w uszach może prowadzić do bolesnych stanów zapalnych. Nie odnotowano typowych przypadłości przypisanych do rasy. Powinniśmy również kontrolować stan uzębienia, choć u rasy tej nie obserwuje się nadmiernego odkładania się kamienia nazębnego. Psy kapiemy tylko w razie konieczności w szamponach dla psów o krótkiej sierści. Gończy polski to rasa psów zdrowych i długowiecznych.
Na co najczęściej choruje gończy polski?
Po spacerze należy uważnie kontrolować uszy psa, ponieważ rasa ma predyspozycje do zapalenia ucha.
Jak pielęgnować psa rasy gończy polski?
Pielęgnacja psa rasy gończy polski nie jest bardzo skomplikowana. Jego sierść jest krótka, a to oznacza, że wystarczy ją przeczesać raz na tydzień. Należy go kąpać wtedy, kiedy jest to konieczne.
Żywienie — jaka karma dla gończego polskiego?
Gończy polski nie jest zbyt wymagający jeśli chodzi o dobór karmy. Jednak jeżeli jest to pies pracujący lub ma dużo ruchu, trzeba pamiętać o zwiększonym zapotrzebowaniu organizmu na węglowodany i wartości odżywcze, a zimą także na tłuszcze. Szczeniak powinien dostawać karmę dobrej jakości ze względu na szybki wzrost i prawidłowy rozwój.
Charakter i zachowanie psa rasy gończy polski
Gończy polski wymaga zdecydowanego prowadzenia oraz konsekwentnego i odpowiedzialnego wychowania. Należą do psów żywych, energicznych i wesołych. Dla właściciela i członków rodziny bardzo oddane, łagodne i czułe. Wobec obcych zachowują się nieufnie. Są doskonałymi stróżami, ale nie należą do psów hałaśliwych. Są bardzo inteligentne, dzięki czemu podatne są na tresurę i naukę posłuszeństwa. Jako psy myśliwskie uwielbiają ruch, dlatego potrzebują długich spacerów i okazji do wybiegania. Gończy polski należy do rasy psów pracujących, jeśli nie poluje, doskonale odnajduje się w psich sportach. Większość gończych polskich kocha pływać i bardzo chętnie aportuje. Znudzony i niepoprawnie wychowany gończy może mieć skłonności do niszczenia, a nawet uciekania z posesji.
Gończy polski zdecydowanie nie jest psem dla każdego. Jego wychowanie wymaga sporo czasu, energii i doświadczenia. Nadaje się dla osób aktywnych, spędzających dużo czasu na świeżym powietrzu. Chętnie biegają z właścicielem, bardzo dobrze sprawdzają się w sportach typu agility. Są doskonałym towarzyszem dla myśliwych, obecnie uznawane są za jedne z najlepszych psów myśliwskich. Raczej nie nadają się dla osób, które nie miały jeszcze psa. To czego oczekuje od swojego psa myśliwy, może stać się dużym kłopotem i udręką dla tych, którzy nie chcą wykorzystywać użytkowości swoich psów.
Gończe polskie a dzieci
Rasa w stosunku do obcych jest nieufna, jednak rodzinę darzy miłością i przywiązaniem. W relacji z dziećmi jest zrównoważony.
Czy gończy polski nadaje się do bloku, domu, mieszkania, na wsi?
Psy rasy gończy polski kocha przebywać na łonie natury. Najlepszym środowiskiem dla niego będzie duży, wiejski dom z ogrodem. Może nawet mieszkać poza domem. Jest nieagresywny, ale nieufny w stosunku do obcych dlatego idealnie sprawdzi się w roli stróża.
Życie w mieszkaniu na niewielkiej przestrzeni to zdecydowanie coś, czego pies ten nie polubi.
Historia rasy
Gończy polski należy do 6 grupy według FCI, sekcja 1 – psy gończe. Gończy, podobnie jak ogar i większość innych europejskich ras myśliwskich, są potomkami znanych w średniowieczu psów św. Huberta. Nie wiadomo dokładnie, kiedy pierwsze psy myśliwskie pojawiły się naszym kraju. Pierwsze wzmianki o nich pochodzą już ze średniowiecza. Gończy polski uchodzi za najstarszą polską rasę, formalnie istnieje dopiero do 1983 roku. Po II wojnie światowej w Polsce hodowlą polskich psów gończych zajęły się dwie osoby: płk Józef Pawłusiewicz i płk Piotr Kartawik. Półkownik Pawłusiewicz hodował psy pod nazwą rasy ogar polski. Gdy już populacja tej rasy była liczna i wpisana już do Polskiej Księgi Rodowodowej, płk Kartawik sprowadził inne ogary z Kresów Wschodnich.
Obydwa typy ogarów zostały wpisane do księgi wstępnej jako jedna rasa – ogar polski. W 1966 roku rasa została zarejestrowana w FCI jednak nieudane próby krzyżowania obu typów ogarów były dowodem, że są to dwie różne rasy i nie powinny być traktowane jako jedna. Dopiero w 1983 roku Zarząd Główny Związku Kynologicznego w Polsce wydał postanowienie o założeniu odrębnej Księgi Wstępnej dla psów w typie hodowanym przez płk. Józefa Pawłusiewicza. Nowo zatwierdzonej rasie nadano nową nazwę gończy polski. Pierwsze psy rodowodowe tej rasy urodziły się w 1989 roku.
Sprawdź jak przyzwyczaić psa do noszenia szelek?
Ciekawostki o psie rasy gończy polski.
- Gończy polski to jedna z polskich ras narodowych. Doczekała się uznania przez FCI dopiero w 2006 roku.
- Polski gończy podczas polowania głosi zwierzynę melodyjnym głosem o zmiennej tonacji, która u suk jest z reguły wyższa.
Ile kosztuje gończy polski?
Jak w przypadku wszystkich ras, cena tego myśliwskiego psa zależy od wieku, płci oraz od pochodzenia. Kwota, jaką przyjdzie nam zapłacić za psa rasy gończy polski z hodowli zarejestrowanej przez FCI to wydatek rzędu: 1500 – 2500 zł. Miesięczny koszt utrzymania tego średniego i bardzo ruchliwego psa wynosi około: 150 zł miesięcznie.