King Charles, English Toy Spaniel

Te małe spaniele o spłaszczonej twarzy i ciemnych oczach to świetne i bardzo popularne psy do towarzystwa. Są bliskimi kuzynami równie popularnych psów cavalier king charles spaniel. Nazwa wywodzi się stąd, że tego typu psy były ulubieńcami króla Anglii i Szkocji, Karola II Stuarta.

Spis treści

Klasyfikacja FCI – nr wzorca: 128

  • Grupa IX – Psy ozdobne i do towarzystwa
  • Sekcja 7 – Angielskie spaniele ozdobne
  • Psy tej rasy nie podlegają próbom pracy.
  • Pochodzenie: Wielka Brytania
  • Rozmiar: Mały
  • Długość życia: 12 do 14 lat
king charles spaniel szczeniaki
King charles spaniel szczenięta

Wygląd

King charles spaniel jest psem małym, a jego sylwetka wpisuje się w kwadrat. Wygląda na psa mocnego i krępego. Bardzo cenione są jego filigranowe rozmiary. Gdyby sędzia miał oceniać dwa kingi łudząco do siebie podobne, wygrałby ten mniejszy.

Niezwykle charakterystyczna czaszka jest sprawką jego chińskich przodków. Jest mocno wysklepiona ponad oczami, do tego stop jest głęboki i wyraźnie zaznaczony. Kufa bardzo krótka, do tego zadarty nos i duże, szeroko rozstawione oczy nadają twarzy płaski wyraz. Psy tej rasy wykazują delikatny przodozgryz, mimo to, nie powinny nosić języka na wierzchu. Mały spaniel ma uszy nisko osadzone i bardzo długie. Pokryte są bujną i również długą sierścią.

King charles spaniel ma szeroką i głęboką klatkę piersiową. Krótki i prosty grzbiet przechodzi w niegdyś kopiowany ogon, który pokryty jest sierścią, tworząc obfite pióra. Powinien być noszony na linii grzbietu i harmonizować z całym ciałem.

Psy tej rasy poruszają się żwawo, swobodnie i elegancko, ruch kończyn jest bardzo płynny, a jego harmonia wysoko pożądana.

Sierść jego jest jedwabista, długa i prosta. Tak jak dopuszczalna jest jej lekka falistość, nie powinna nigdy być kędzierzawa. Na nogach, ogonie i uszach tworzą się obfite pióra.

Umaszczenie jest w zasadzie takie samo jak u ich kuzynów, cavalierów i występuję w czterech różnych typach.

  • Black and tan (czarne podpalane) – głęboko czarne tło oraz podpalane znaczenia w charakterystycznych miejscach (policzki, nad oczami, wnętrze uszu, wewnętrzna strona kończyn, spód ogona, klatka piersiowa), których biały kolor jest niepożądany.
  • Ruby (rubinowy) – głęboko czerwony i jednolity kolor, niepożądane białe znaczenia.
  • Tricolor (trójkolorowy) – czarne i białe łaty oraz podpalane znaczenia w charakterystycznych miejscach (policzki, nad oczami, wnętrze uszu, wewnętrzna strona kończyn, spód ogona).
  • Blenheim (kasztanowo-rudy) – równomiernie rozmieszczony na perłowobiałym tle. Na głowie symetryczne znaczenia, a między uszkami bardzo wysoko ceniona plama w kształcie rombu, który jest cechą charakterystyczną rasy king charles spaniel.

Wielkość i waga

Wzorzec rasy FCI nie określa zakresów wysokości king charles spaniela, jednak jest to mniej więcej:

Wysokość w kłębie:  26 do 32 cm

Określa za to widełki wagowe i jest to:

Waga: 3,6 do 6,3 kg

Zdrowie 

King charles spaniel nie jest rasą psów bardzo zdrowych, wręcz przeciwnie. Składa się na to zarówno charakterystyczna budowa ich czaszki, jak i fakt, że często były i są one krewniaczo kojarzone. Zaleca się kupowanie szczeniąt tylko z zaufanych hodowli, gdzie stawia się wysoki nacisk na badanie rodziców pod kątem różnych chorób.

Psy tej rasy słabo znoszą zarówno upały (krótka kufa sprawia problemy z oddychaniem), jak i niskie temperatury i wilgoć, przed którymi sierść ich nie chroni.

Problemy zdrowotne psa rasy king charles spaniel, dotyczą głównie jego dużych, wypukłych oczu, jak i układu oddechowego, którego słabym punktem jest wspomniana już krótka kufa. Oprócz tego zdarzają się również problemy sercowe i parę innych dolegliwości.

Na co najczęściej choruje king charles spaniel?

  • syndrom brachycefaliczny (BAS)
  • zaćma
  • dystrofia rogówki
  • nieprawidłowy wzrost rzęs
  • małoocze
  • zapalenie rogówki
  • entropium
  • druza tarczy nerwu wzrokowego
  • przetrwały przewód tętniczy
  • niedomykalność zastawki mitralnej
  • wypadanie rzepki
  • niezrośnięte ciemiączko

Jak pielęgnować king charles spaniela?

Pielęgnacja psów tej rasy wymaga systematyczności, na szczęście nie jest specjalnie trudna. Tych małych spanieli się nie strzyże, ani nie trymuje. Ważne jest utrzymanie naturalności ich szaty. Sierść, której małe ilości gubią przez cały rok, jest miękka i nie ma problemów z jej uprzątnięciem.

Podczas cotygodniowego czesania należy szczególną uwagę zwrócić na włosy pod pachami, na uszach i w pachwinach. Piórowy charakter sierści w tych miejscach ma tendencje do tworzenia kołtunów, które należy delikatnie rozczesywać, uprzednio rozdzielając je palcami, nigdy ich nie wycinając!

Pielęgnacja kinga to również dbanie i kontrola uszu, oczu, pazurów, gruczołów okołoodbytniczych, ale również fałdy na pysku. Może w niej dochodzić do zakażeń i odparzeń. Należy co parę dni fałdę przetrzeć mokrym wacikiem, a następnie dobrze ją wysuszyć.

Gdy jest potrzeba na kąpiel king charles spaniela, warto użyć szamponu przeznaczonego dla psów o jedwabistym i długim włosie. Można również stosować odżywki do poprawy kondycji okrywy.

Żywienie – jaka karma dla king charles spaniela?

Do karmienia tego małego, choć bardzo łakomego i skłonnego do tycia spaniela, sprawdzą się zarówno kupne karmy wysokogatunkowe, jak i samodzielnie przygotowywane jedzenie. Należy jednak pamiętać, aby dieta ta uzupełniania była odpowiednimi preparatami mineralno-witaminowymi.

Psy te powinny mieć dzienną porcję jedzenia rozdzieloną na dwa posiłki, ilościowo przystosowane do trybu życia zwierzęcia.

Royal Canin Cavalier King Charles Adult 1,5 kg

Royal Canin
Rozwiązanie żywieniowe opracowane specjalnie dla dorosłych psów rasy cavalier king charles spaniel.

Charakter i zachowanie rasy king charles spaniel

Rasa ta odznacza się dużą wesołością. King charles spaniel jest zawsze niezmiernie czuły wobec wszystkich członków rodziny. Jest bardzo zależny od swojego właściciela, a także dużo bardziej spokojny od swojego kuzyna cavaliera. Często odpoczynek na kanapie, wśród rodziny, jest dla niego bardziej atrakcyjny niż wieczna zabawa i gonitwa. Mimo to znudzony i samotny ten pies może zacząć wariować i niszczyć przedmioty w domu.

King charles spaniel umie wyczuć dobrze potrzeby swojego właściciela i nie narzuca się swoją obecnością w nieodpowiednich momentach. Jest to oznaka zarówno inteligencji, jak i zrównoważonego temperamentu. Cechy te sprawiają również, że king charles spaniel szybko i bezproblemowo się uczy, ciesząc się, że sprawia przyjemność opiekunowi. Podstawowa nauka oparta na zabawie i socjalizacją uczynią z psa tej rasy wspaniałego towarzysza. Jest bardzo dobrym wyborem dla ludzi, którzy nie mieli wcześniej własnego psa.

king charles spaniel
King charles spaniel

King charles spaniel jest praktycznie w ogóle nie szczekliwy, a także nie przejawia agresji. Te cechy, w połączeniu z filigranowym rozmiarem i słodkim wyglądem, sprawiają, że pies ten w ogóle nie nadaje się na stróża.

Mały spaniel zwykle świetnie dogaduje się zarówno z psami, jak i innymi zwierzętami domowymi. Problem może pojawić się tylko wtedy, gdy wyjątkowo zaniedbamy jego socjalizację w wieku szczenięcym.

King charles spaniel a dzieci

Ze względu na swoje niewielkie rozmiary, oraz pogodną, wesołą i spokojną naturę, king charles spaniel jest doskonałym towarzyszem dzieci zarówno podczas zabawy, jak i odpoczynku.

Czy pies rasy king charles spaniel nadaje się do bloku, domu, mieszkaniu, na wsi?

Mały king charles spaniel jest raczej psem domowym, dlatego bez problemu może żyć w niewielkim, miejskim mieszkaniu. Mimo to, potrzebuje codziennej aktywności na świeżym powietrzu.

Historia rasy

Obecnie king charles spaniel jest psem do towarzystwa, ale jego korzeni należy upatrywać wśród arystokratycznych psów myśliwskich. Jego historia w zasadzie pokrywa się z historią cavaliera.

Jedna z teorii mówi o przodkach jako biało-czerwonych spanielach z Włoch lub Malty, które były krzyżowane z dalekowschodnimi psami już w XIII wieku. Inne teoria zaś twierdzi, że protoplastami tych dwóch ras są czarne psy na trufle pochodzące z Hiszpanii, na co miałby wskazywać ich kręcony włos.

Angielska arystokracja uwielbiła sobie te małe psy w XVI wieku. Damy dworu korzystały z nich podczas podróży, aby ogrzewać się ciepłem ich ciała. Wierzono również w ich zdolności terapeutyczne, wobec czego spędzały dużo czasu w ich komnatach sypialnych.

Apogeum popularności king charles spaniela przypada na czas panowania dynastii Stuartów. Wokół tych psów powstało wiele anegdot. Ulubiony, czarno-biały piesek królowej Marii Stuart towarzyszył jej w drodze na szafot, by następnie skryć się w niepotrzebnej jej już sukni.

Inna anegdota mówi o królu Karolu II Stuarcie, który miał bawić się ze spanielem dużo częściej, niż rządzić swoim królestwem.

Mały czaruś został uwieczniony na wielu dziełach tworzonych przez wielkich artystów. Wśród nich są takie nazwiska jak Rubens, Tycjan, Rembrandt, van Dyck, Gainsborough i Landseer.

Rasa był wtedy dużo bardziej różnorodna, niż dziś. Wielu arystokratów prowadziło swoje własne hodowle, tworząc własne typy.

Mały spaniel stracił na popularności wraz z nadejściem dynastii orańskiej. Z piedestału zepchnęły go mopsy i pekińczyki. Wtedy też rasa zaczęła się mocno zmieniać. Kufa się skróciła i zadarła, głowa mocno zaokrągliła, oczy powiększyły, a pysk nabrał spłaszczonego charakteru.

W 1885 roku powstał Toy Spaniel Club w Anglii, który pod wpływem mocnych nacisków i interwencji u króla został przechrzczony na King Charles Spaniel Club.

W latach 20. XX wieku rozpoczęły się poszukiwania przedstawicieli rasy, najlepiej oddających jej charakter znany z dzieł mistrzów. Poszukiwania zostały zainicjowane przez Roswell’a Eldridge, który wręcz oferował nagrody dla najpiękniejszych okazów.

W 1926 roku powstał pierwszy wzorzec rasy, opracowany na podstawie jednego z nagrodzonych w ten sposób psów- Ann’s Son.

Rozdzielenie rasy nastąpiło dwa lata później, w 1928 roku. Spaniel z krótkim pyskiem zachował swoją historyczną nazwę, natomiast ten z dłuższym otrzymał przedrostek cavalier.

Ciekawostki o king charles spaniel

  • Karol II wydał przepis, który obowiązuje do dziś, pozwalający tym psom na wstęp do wszystkich miejsc publicznych.
  • W zawiązku z wysokim stopniem inbredu większość tych psów ma zrośnięte dwa środkowe palce, co jednak im nie przeszkadza.

Ile kosztuje king charles spaniel?

W zależności od renomy hodowli, oraz przeznaczenia psa (czy ma być przeznaczony na wystawy), kwota, jaką przyjdzie nam zapłacić, może się różnić. Cena psa z rodowodem rasy king charles spaniel waha się w przedziale: 2500 do 4000 zł.

Miesięczny koszt utrzymania tego małego pupila nie jest duży i oscyluje w granicach: 80-150 zł miesięcznie. Jednak z racji na wiele możliwych problemów zdrowotnych, należy przygotować się na dodatkowe koszta związane z opieką weterynaryjną.

Wady i zalety king charles spaniela

Zalety
  • King charles spaniela to wspaniały kompan dla całej rodziny.
  • Jest zrównoważony, spokojny i szybko się uczy.
  • King jest pozbawiony lęku i agresji.
  • Wykazuje się zachowaniami prospołecznymi wobec psów oraz innych zwierząt domowych.
Wady
  • Źle znosi skrajne warunki atmosferyczne.
  • Jest łatwy, choć czasochłonny w pielęgnacji.
  • Jako rasa brachycefaliczna ma uwarunkowania do wielu chorób.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo