Welsh corgi cardigan jest przedstawicielem psów pasterskich i zaganiających. W przeszłości wykorzystywany był do pracy przy hodowli bydła. W Walii do dziś bywają wykorzystywane do pilnowania gospodarstw domowych. W ostatnich latach rasa ta zyskuje popularność w Europie oraz w Polsce. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest łagodny, towarzyski charakter oraz łatwość w utrzymaniu psa tej rasy w zdrowiu i dobrej kondycji.

Spis treści

Klasyfikacja FCI — wzorzec numer 38

 • Grupa I — Owczarki i inne psy pasterskie z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła.
 • Sekcja 1 – Psy pasterskie
 • Psy tej rasy podlegają próbom pracy.
 • Pochodzenie: Anglia
 • Rozmiar: Średni
 • Długość życia: 14 do 15 lat
Welsh corgi cardigan szczeniak
Welsh corgi cardigan szczeniak

Wygląd cardigan welsh corgi

Welsh Corgi Cardigan ma przyjazny, miły wygląd. Jest to krępy, mocny, ruchliwy i wytrzymały pies, o wydłużonym tułowiu i ogonie przypominającym lisią kitę. Głowa psa rasy welsh corgi cardigan określana jest jako „lisia”, czaszka jest szeroka i wypłaszczona między uszami. Stop umiarkowanie zaznaczony. Według FCI kufa zwęża się ku końcowi. Oczy kardiganów są najczęściej ciemne, średniej wielkości, okrągłe. U psów w umaszczeniu marmurkowym dopuszczalna jest niebieska barwa tęczówki. Wzorzec rasy określa szczęki jako mocne, zgryz nożycowy, tzn. górne siekacze nad dolnymi, ściśle do nich przylegające, ustawione prostopadle do szczęki. Żuchwa dobrze wykształcona, mocna, ale nie za silna. Cardigan ma nieco dłuższe uszy niż Welsh Corgi Pembroke. Duże w stosunku do głowy i postury psa, ciemne, stojące. Końcówki uszu są lekko zaokrąglone.

Szyja może sprawiać wrażenie krótkiej, jest muskularna i gruba. Tułów jest mocny, wydłużony z wyraźnie zarysowaną talią. Linia grzbietu powinna być prosta. Ogon jest lisi, bogato owłosiony, długi i powinien sięgać ziemi. W historii hodowli tej rasy ogonów nigdy nie kopiowano. Kończyny są krótkie, mocne i dobrze umięśnione.

Welsh corgi pembroke

Sierść i umaszczenie welsh corgi cardigana

Sierść psa rasy Welsh Corgi Cardigan jest krótka lub średnio długa wyposażona w obfity podszerstek. Sama sierść jest nieprzemakalna. W dotyku sprawia wrażenie twardej. Sierść psa tej rasy jest prosta. Corgi pembroke posiada znacznie barwniejsze umaszczenie sierści niż jego kuzyn Pembroke. Cardigan występuje w kilku typach kolorystycznych:

 • trikolor,
 • trikolor z pręgowanym podpalaniem,
 • pręgowane,
 • rude,
 • śniade,
 • blue merle,
 • marmurkowe,
 • czarno białe.

Według wzorca rasy przy każdym z wymienionych umaszczeń mogą występować typowe białe znaczenia na głowie, szyi, klatce piersiowej, brzuchu, łapach, nogach i biały koniec ogona. Biel nie może dominować ani na tułowiu, ani na głowie, na której w żadnym razie nie może otaczać żadnego z oczu. Nos i powieki muszą być czarne. Maść czekoladowa i maści rozjaśnione wysoce niepożądane.

Wielkość i waga Corgi Cardigan

Wzorzec FCI określa wysokość w kłębie oraz idealną wagę psów rasy Welsh Corgi Cardigan w następujący sposób:

 • Wysokość w kłębie:
 • Psy suki: 30 cm.
 • Waga:
 • Psy i suki: 12 kg.

Zdrowie i pielęgnacja welsh corgi cartigan

Psy cieszą się dobrym zdrowiem. Rzadko obarczone są wysokim ryzykiem rozwoju chorób, należy jednak dbać o ich prawidłową masę ciała, odpowiednią dawkę ruchu i zbilansowaną dietę.

Na co najczęściej choruje pies rasy Cardigan welsh corgi?

Welsh corgi cardigan to z zasady rasa psów zdrowych. Jednak, jak wiele innych ras, cierpi czasem na dziedziczne schorzenia oczu oraz dysplazję stawów biodrowych, która może doprowadzić do problemów z poruszaniem się.

Wybierając psa, zwróć uwagę na obarczenie ryzykiem rozwoju chorób typowych dla tej rasy, rozmowa z hodowcą i analiza drzewa rodzinnego Twojego przyszłego towarzysza pomoże zminimalizować ryzyko wyboru szczeniaka z podwyższonym ryzykiem chorób. Ważna jest również profilaktyka. Dbanie o narząd ruchu i o to by pies utrzymywał odpowiednią masę ciała przez całe swoje życie. Duża porcja ruchu i aktywności oraz zbilansowane posiłki, dobrane do stylu życia i charaktery rasy pomogą utrzymać psa w zdrowiu przez wiele lat.

Jak pielęgnować psa rasy Cardigan welsh corgi?

Pielęgnacja psa tej rasy w większości przypomina pielęgnacje innych psów krótkowłosych i nie jest skomplikowana. Należy dbać o czystość sierści psa, regularnie kąpiąc go w preparatach przeznaczonych do pielęgnacji psów. Odpowiednie pH szamponów, masek i odżywek do pielęgnacji sierści zapobiegnie swędzeniu, drapaniu oraz reakcjom alergicznym.

Uszy corgi łatwe w pielęgnacji. Jeśli u psa nie występują stany zapalne ani wrastająca do ucha sierść wystarczy kilka razy w miesiącu przetrzeć ucho psa zwilżonym w letniej wodzie wacikiem bądź gazikiem. Nie należy wprowadzać do kanału patyczków, ponieważ grozi to uszkodzeniem ucha zwierzęcia.

Wydzielinę z okolic oczu należy wycierać gazikiem zwilżonym w ciepłej wodzie w razie potrzeby. Psy o jasnym umaszczeniu (białym) mogą mieć skłonność do żółknięcia sierści wokół oczów, takich przypadkach zaleca się przecieranie okolicy oka specjalnym płynem zapobiegającym żółknięciu sierści.

Pazury przycinaj regularnie specjalnymi cążkami. Nie wolno doprowadzić do ich przerośnięcia, ponieważ może to grozić złamaniem pazura i krwawieniem.

Żywienie — jaka karma dla psa rasy Welsh Corgi?

W diecie psów tej rasy nie może zabraknąć pełnowartościowego białka oraz zdrowych, niealergizujących składników wypełniających np. zbóż, ryżu czy warzyw. Zaleca się karmienie karmami gotowymi lub własnoręcznie przygotowanym mięsem z warzywami. Karmiąc psa samodzielnie, zadbaj o właściwe proporcje składników odżywczych. Szczegółowe instrukcje dotyczące karmienia i diety uzyskasz od weterynarza, który po zbadaniu i zważeniu psa zarekomenduje dietę na podstawie stanu zdrowia i potrzeb zwierzęcia.

Charakter i zachowanie psów rasy Corgi Cardigan

Welsh corgi cardigan jest przedstawicielem psów pasterskich i zaganiających. W przeszłości wykorzystywany był do pracy przy hodowli bydła. W Walii do dziś bywają wykorzystywane do pilnowania gospodarstw domowych, a niegdyś były pomocą w tępieniu myszy, kun i szczurów. Welsh corgi klasyfikowany jest jako typ psa jamnikowaty.

Psy rasy welsh corgi cardigan są psami o łagodnym, wesołym usposobieniu. Dość łatwo się uczą. Są inteligentne i chętnie podejmują nowe komendy i umiejętności. Wobec innych psów bywają odważne i dość zuchwałe stąd, aby uniknąć problemów na tym polu, należy je wcześnie socjalizować z innymi psami.

Wychowanie psa tej rasy na ogół nie sprawia problemów. Psy są dość łagodne i karne. Chętnie się uczą, przez co bywają wykorzystywane w psich sportach np. treningach posłuszeństwa, obedience, psim tańcu czy agility. Psy chętnie spędzają czas na spacerach, podczas których właściciel zapewnia im dodatkową aktywność.

Dobrym pomysłem jest nauka szukania, aportowania (co dodatkowo pomaga zadbać o odpowiednią dawkę ruchu i przeciwdziała otyłości) oraz ćwiczenie komend. Początkowo można psa uczyć samodzielnie, dobrym pomysłem jest również dołączenie do grupy, zwłaszcza innych właścicieli cardiganów, co umacnia w psie umiejętności zachowania się w stadzie i pomaga w socjalizacji z innymi pasami. Właściciel młodego zwierzęcia powinien zacząć od „psiego przedszkola”, a następnie wraz z nabywaniem umiejętności można rozważyć kursy zaawansowane czy specjalistyczne np. z psich sportów.

W większości przypadków tak. Jest to wdzięczna, łatwa do prowadzenia rasa. Kardigany są psami lubiącymi aktywność, codzienne spacery połączone z aktywnością taką jak ćwiczenie komend, zabawy węchowe czy aportowanie poprawiają samopoczucie psa i pozwalają efektywniej budować więź z przewodnikiem. Wprowadzenie nowego psa do rodziny zawsze wymaga zaplanowania działań, dzięki czemu sam proces przebiega łagodniej i zwiększa prawdopodobieństwo, że zwierzęta się polubią.

Welsh Corgi Cardigana dzieci

Welsh corgi cardigan sprawdzi się jako pies towarzyszący rodzinie z dziećmi oraz jako towarzysz dla innego psa, pod warunkiem sprawnego przeprowadzenia procesu socjalizacji. Kardigany są dobrym wyborem dla rodzin, bardzo się przywiązują do właściciela i nie sprawiają na ogół problemów podczas kontaktu z dziećmi.

Welsh Corgi Cardigan nadaje się do bloku, domu, mieszkania, na wsi?

Corgi nie będzie miał problemy, aby przywyknąć do wszelkich warunków mieszkaniowych. Sprawdzi się zarówno w mieszkaniu, jak i w wiejskim domu z ogrodem. W tym pierwszym przypadku należy większą uwagę przyłożyć do ciągłego aktywizowania psa, inaczej będziemy się musieli przygotować na przykład do zakupu nowego pilota, albo kapciów.

Historia rasy Welsh Corgi Cardigan

Rasa została sprowadzona na terytorium Wielkiej Brytanii prawdopodobnie przez ludy osadnicze wikingów. Nazwa rasy wywodzi się od walijskiego słowa oznaczającego skarłowaciałego psa. W przeszłości corgi były wykorzystywane jako psy pracujące i psy do towarzystwa władców.

Ciekawostki o rasie welsh corgi

 • Psy tej rasy były obecne na dworach monarchów, począwszy od króla Ryszarda.
 • Corgi są ulubieńcami panującej obecnie Królowej Elżbiety.
 • Oprócz walorów towarzyskich przejawiają również wartość użytkową.
 • Bywały używane jako psy ratunkowe – do poszukiwania osób zaginionych pod lawinami śnieżnymi.

Ile kosztuje Corgi Cardigan?

Cena, jaką będzie trzeba zapłacić za szczenię rasy corgi pembroke z rodowodem z hodowli zarejestrowanej przez FCI wynosi około: 3500 zł. Najlepsze osobniki mogą kosztować jeszcze więcej, bo nawet ponad 5000 zł.

Miesięczny koszt utrzymania wynosi około: 150 – 200 zł miesięcznie.

Wady i zalety welsh corgi cardigan

Jak wcześniej wspomniano, psy rasy welsh corgi cardigan są wdzięcznymi towarzyszami i przyjaciółmi rodziny. Wady tej rasy są oczywiście do przepracowania. Odpowiednio wczesna i dobrze poprowadzona socjalizacja zapobiega występowaniu problemów w zachowaniu w stosunku do innych psów. Wybierając psa, zwróć uwagę na obarczenie ryzykiem rozwoju chorób typowych dla tej rasy, rozmowa z hodowcą i analiza drzewa rodzinnego Twojego przyszłego towarzysza pomoże zminimalizować ryzyko wyboru szczeniaka z podwyższonym ryzykiem chorób. Ważna jest również profilaktyka. Dbanie o narząd ruchu i o to by pies utrzymywał odpowiednią masę ciała przez całe swoje życie. Duża porcja ruchu i aktywności oraz zbilansowane posiłki, dobrane do stylu życia i charaktery rasy pomogą utrzymać psa w zdrowiu przez wiele lat.

Zalety
 • Welsh Corgi Cardigan ma łagodny i przyjazny charakter.
 • Łatwo się uczy.
 • Psy tej rasy są bardzo inteligentne.
 • Użyteczność pod kątem uprawiania psich sportów.
Wady
 • Welsh corgi cardigan może wykazywać zbytnią odwagę i zuchwałość względem innych psów.
 • Są obarczone ryzykiem rozwoju chorób np. układu ruchu.
 • Silnie linieją.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo