Cairn terrier to mały, odważny ruchliwy pies. Silny charakter psów tej rasy sprawia, że bywają uparte i mogą sprawiać problemy podczas szkolenia. Jeżeli jednak nie popełnimy kardynalnych błędów szkoleniowych, cairn terrier wyrośnie na towarzyskiego i oddanego psa rodzinnego, który swoim szczekaniem będzie nawet w stanie ostrzec przed intruzami. Na spacerach i w ogrodzie chętnie poluje na szkodniki oraz gryzonie.
Spis treści
Klasyfikacja FCI – nr wzorca: 4
- Grupa III- Teriery
- Sekcja 2 – Teriery małe
- Psy tej rasy nie podlegają próbom pracy.
- Pochodzenie: Wielka Brytania
- Rozmiar: Mały
- Długość życia: 12 do 14 lat
Wygląd
Cairn terrier jest ruchliwy, zwinny i powstał po to, aby pracować. Ma wydłużoną i silną sylwetkę, w ruchu jest swobodny, a sierść zapewnia psu odporność na różne warunki atmosferyczne.
Mała głowa teriera jest w dobrej proporcji do reszty ciała i porośnięta dość długim włosem. Szeroka mózgoczaszka ma między oczami wyraźne wgłębienie i dobrze zaznaczony stop. Kufa psa jest mocna, a trufla nosowa czarna. Cairn terrier ma szczęki, żuchwy i zęby silne. Zęby ustawiają się w dokładnym zgryzie nożycowym, który jest regularny. Znaczy to, że siekacze szczęki nakrywają siekacze żuchwy przy domknięciu i są pionowo ustawione. Pies rasy cairn terrier powinien mieć oczy szeroko rozstawione, lekko zagłębione, średniej wielkości, otoczone krzaczastymi brwiami i w kolorze ciemnoorzechowym. Małe teriery to i uszy małe, a do tego charakterystycznie spiczaste, stojące i dobrze noszone. Nie powinny być ani obrośnięte obfitą sierścią, ani zbliżone zbytnio ku sobie.
Pies cairn terrier ma dość długą, dobrze związaną z tułowiem szyję, prosty grzbiet średniej długości, lędźwie silne i giętkie. Klatka piersiowa ma dobrze wysklepione żebra i schodzi dość nisko.
Ogon, noszony radośnie, nie kręci się nad grzbietem. Jest krótki, dobrze porośnięty sierścią, choć nie na tyle obfitą, aby przypominał pióropusz.
Cairn terrier sprawia wrażenie psa pracującego, wystarczy popatrzeć na jego kończyny. Przednie, średniej długości, są porośnięte twardą sierścią, a łopatki skośne. Tylne zaś mają muskularne i silne uda, dobrze kątowane stawy kolanowe, stawy skokowe nisko umiejscowione. Cairn terrier ma łapy przednie mocniejsze od tylnych, które mogą kierować się lekko na zewnątrz. Opuszki palców grube i mocne. Wzorzec uznaje za wadę łapy szczupłe, wąskie i o długich pazurach.
Okrywa włosowa cairn terriera jest bardzo odporna na zmiany atmosferyczne i dwuwarstwowa. Sierść okrywowa twarda, bardzo obfita, choć nie gruba, a podszerstek krótki, miękki i gęsty. Sierść małego terriera powinna być lekko kędzierzawa, choć falująca jest również dopuszczalna.
Umaszczenie cairn terriera może być:
- kremowe
- pszeniczne
- czerwono rude
- szare
- prawie czarne
Wszystkie te odcienie mogą być pręgowane. Są pożądane ciemne znaczenia (ciemne zakończenia włosów) na kufie i na uszach. Niepożądana jest maść czysto czarna, biała i czarna podpalana.
Wielkość i waga
Wzorzec FCI określa wysokość w kłębie oraz idealną wagę psów rasy cairn terrier (dorosły pies) w następujący sposób:
- Wysokość w kłębie:
- Psy suki: 28 – 31 cm
- Waga:
- Psy i suki: 6 – 7,5 kg
Zdrowie
Cairn terrier jest bardzo wytrzymały i odporny. W zimie nie potrzebuje żadnych dodatkowych dociepleń, w duże upały zaś, lepiej nie wystawiać go na długie działanie słońca. Ten mały pies cieszy się też dobrym zdrowiem, choć ma pewne predyspozycje do chorób oczu (szczególnie do postępującego zaniku siatkówki). Sporadycznie zdarzają się też inne choroby.
Na co najczęściej choruje cairn terrier?
- postępujący zanik siatkówki (PRA)
- katarakta
- jaskra
- schorzenia wątroby
- torbielowatość nerek
- wada zastawki mitralnej
Jak pielęgnować cairn terriery?
Cairn terrier nie linieje, jeżeli prawidłowo go pielęgnujemy. Aby to osiągnąć, sierść rzadka i twarda musi być systematycznie trymowana. Ten proces powinien być powtarzany raz na dwa-trzy miesiące i zacząć się w czwartym miesiącu życia szczeniaka. Trymowanie powinno zawsze być zakończone kąpielą w szamponie dla psów szorstkowłosych z następnie nałożoną odżywką i balsamem, a następnie psa należy porządnie wysuszyć. Aby dowiedzieć się, jak najlepiej przeprowadzać taki zabieg, warto poczytać więcej o trymowaniu, lub udać się do ludzi, którzy zajmują się tym specjalistycznie. Oprócz trymowania cairn terrier powinien być czesany co dwa tygodnie, najlepiej rzadkim grzebieniem.
Nie tylko okrywa włosowa wymaga pielęgnacji. Cairn terrier powinien mieć regularnie sprawdzane oczy, uszy, zęby oraz przycinane pazury.
Żywienie – jaka karma dla psa rasy cairn terrier?
Te małe psy mają bardzo dobry apetyt i są raczej wszystkożerne. Taka mieszanka sprawia, że cairn terrier wykazuje duże skłonności do tycia. Należy więc dietę uważnie dostosować do wagi, wieku i stylu życia psa. Możemy wybrać zarówno suche karmy wysokiej jakości o średniej zawartości białka, jak i domowe jedzenie. Samodzielnie przygotowywane posiłki muszą być wzbogacane preparatami wapniowo-witaminowymi, a także minerałami.
Dzienną porcję jedzenia dla dorosłego psa należy dzielić na minimum dwa posiłki.
Charakter i zachowanie rasy psów cairn terrier
Cairn to wspaniały pies rodzinny. Jest pieszczochem, który przywiązuje się bardzo do swoich bliskich. Nie można powiedzieć, żeby był spokojny, wręcz przeciwnie. Wychodzi z niego natura terrierów, które są w zasadzie cały czas w ruchu.
Ten mały piesek jest bardzo inteligentny i sprytny. Potrafi szybko pojąć, czego pan od niego oczekuje, co wcale nie oznacza, że łatwo się go szkoli. Szkolenie więc należy rozpocząć bardzo wcześnie i mocno się do niego przyłożyć. Lepiej, aby pies nie złapał złych nawyków, gdyż potem może być niemożliwym ich odwrócenie. Cairn terrier jest bardzo łakomy na przysmaki, co zdecydowanie pomoże w motywowaniu psa do nauki. Sesje nie powinny być długie, ani bardzo męczące. Ten uparciuch potrzebuje konsekwentnego, lecz w miarę łagodnego wychowawcy.
Cairn terrier został wyhodowany, aby zostać myśliwym i jest w tym świetny. Pies ten poluje na małe szkodniki, ale też lisy, wydry i inne gryzonie. Silny instynkt łowiecki predysponuje cairna do bycia skłonnym do ucieczek. Może złapać ciekawy trop i w mig oddalić się poza zasięg naszego wzroku. Ważne jest, aby jak najszybciej nauczył się reagować na zakazy.
-
Amiplay – Obroza regulowana Safari – M 25-40cm19,99 zł
-
Trixie Smycz regulowana Premium podwójna XS 2.00 m/10 mm indygo27,16 zł
-
Treponti Zamknięcie Tre Ponti Easy Fit Soft Mesh Camouflage-szary z regulowanym pasem na brzuch & Click-29 33 cm do ok. .4 KG106,21 zł
-
Haas F1 Team Dla Psa Kota Mocna Miejska Klasyczna 2,5×12010,40 zł
Znoszenie samotności nie jest mocną stroną psów tej rasy. Jeżeli cairn czuje się opuszczony a do tego znudzony, staje się zestresowany i sfrustrowany, co może skończyć się domową demolką. Po prostu cairn terrier, mimo iż uparty i sprawia wrażenie niezależnego, jest w rzeczywistości psem bardzo wrażliwym i przywiązanym do człowieka.
Cairn terrier daje głos na nietypowe dźwięki i z natury nie jest bojaźliwy. Czyni go to dobrym psem alarmującym, jednak jego wygląd i fakt, że z nieznajomymi zaprzyjaźnia się dość szybko, sprawia, że marny z niego stróż.
Musimy koniecznie zaspokajać potrzeby ruchowe i umysłowe psa rasy cairn terrier. Jeżeli nie poluje, warto zaangażować go w różnego rodzaju sporty kynologiczne, jak agility lub konkursy pracy norowców. Jeżeli nie jesteśmy w stanie podjąć z psem tego typu aktywności, absolutnym minimum będą, dwa, a nawet trzy długie i ciekawe spacery dziennie.
Odpowiednio i wcześnie socjalizowany cairn terrier dobrze dogada się z innymi psami, nawet tej samej rasy. Jeżeli nie zadbamy o ten element wychowania, mogą być z tym pewne problemy. Jeżeli chodzi o inne zwierzęta domowe, głównie koty, może mieć problemy z ich tolerowaniem. Zapomni o swoim instynkcie myśliwskim jedynie w pobliżu zwierząt, z którymi zapoznał się już w młodym wieku.
Potencjalne trudności z wychowaniem sprawiają, że cairn terrier nie jest najlepszym wyborem dla niedoświadczonych miłośników psów. Jeżeli jednak wykażą się odpowiednią determinacją i zaangażowaniem, wspaniałe usposobienie i charakter cairn terriera wynagrodzi im to z nawiązką.
Cairn terriery a dzieci
Psy tej rasy bez problemu dogadują się z dziećmi, pod warunkiem, że te potrafią potraktować czworonoga z szacunkiem. Nasze pociechy muszą rozumieć potrzeby psa i chociażby nie ciągnąć go za ogon, nie wybudzać ze snu oraz nie dosiadać.
Czy cairn terrier nadaje się do bloku, domu, mieszkania, na wsi?
Cairn terrier najlepiej odnajdzie się we wiejskim domu z ogrodem, lecz i w mieście może żyć w zasadzie bezproblemowo. Ten mały pies może szybko dostosować się do każdych warunków. Trzeba tylko aktywizować go zgodnie z jego potrzebami, które oczywiście będą większe, jeżeli cairn terrier zamieszka na małej przestrzeni.
Pamiętajmy, iż ogród, mimo iż zapewnia psu dużą przestrzeń do wybiegania się, nigdy nie będzie substytutem długich i interesujących spacerów.
Historia rasy
Psy tej rasy pochodzą ze Szkocji i są jednymi z pierwszych psów pracujących w tym kraju. Szkockie słowo „cairn” znaczy tyle, co usypisko skalne lub naturalny kopiec i ma oddawać naturę tych psów, które są twarde niczym skała. Wywodzą się od małych, szorstkowłosych psów występujących na wyspie Skye i w górach Highlands. Z początku, psy jednego typu, które różniły się umaszczeniem, rozdzieliły się na west highland white terrier, skye terrier, terrier szkocki i cairn terrier. Wszystkie są więc bliskimi kuzynami.
Dla dużych psów myśliwskich trudne szkockie tereny i gęste zarośla były bardzo kłopotliwe. Niewielkich rozmiarów terriery radziły sobie w takich warunkach zdecydowanie lepiej, zdobywając przychylność szkockiej szlachty. Były wykorzystywane głównie do przeszukiwania kopców.
-
StarMark Starmark 46086 Robustes Hundespielzeug Von „Gummiknochen”, Small79,99 zł
-
Zogoflex Hurley Small80,40 zł
-
Outward Hound zewnętrznych Hound kyjen invitox ncibles plusz Gecko bez wypełnienia wytrzymały psy zabawki piszczenia służy do zabawy z 2 elementów piszczenia, żółty / zielony41,15 zł
-
Kong Zabawka Squeaker Piłka Small 8,5 cm ASFB323,09 zł
Pierwsza hodowla cairn terrierów powstała około 1837 roku na wyspie Skye. Założył ją ród Mac-Leodów. Szybko trafiły one za ocean. Do Kanady zabrał je jeden z członków rodu.
Na wystawie, po raz pierwszy cairn terrier pojawił się w 1860 roku w Inverness. Znany był wtedy jako krótkowłosy skye terrier.
Nazwa krótkowłosy skye terrier była trochę myląca i w 1910 roku została ona zmieniona na obecną. W tym samym roku miłośnicy rasy założyli pierwszy klub, a już dwa lata później rasę zarejestrował angielski Kennel Club.
Ciekawostki o psach rasy cairn terrier
- Psy tej rasy pojawiły się w kilku dziełach kulturowych, zarówno książkach, jak i filmach. Jednym z przykładów jest pies Toto w „Czarnoksiężniku z krainy Oz”.
Ile kosztuje cairn terrier?
Cena, jaką będzie trzeba zapłacić za szczenię rasy cairn terrier z rodowodem z hodowli zarejestrowanej przez FCI wynosi około: 3000 – 4000 zł. Najlepsze osobniki mogą kosztować jeszcze więcej, bo nawet ponad 5000 zł.
Miesięczny koszt utrzymania tego małego uparciucha jest raczej niski i wynosi około: 100 – 120 zł miesięcznie.