Border Collie to psy dla osób aktywnych. Są to doskonałe psy zaganiające, które były wykorzystywane do zaganiania hodowlanych zwierząt stadnych (najczęściej owiec). Rasa została spopularyzowana w Wielkiej Brytanii – ówcześnie nosiła wymowną nazwę working sheepdog, czyli w bezpośrednim tłumaczeniu – pies pracujący do owiec. Obecnie – jest to rasa dla osób, które nie boją się wyzwań i chcą dużo pracować z psem. Owczarki Border Collie potrzebują naprawdę dużo i doskonale poddają się próbom pracy. Jednym słowem – jest to zdecydowanie jedna z inteligentniejszych ras psów, które do zachowania dobrego samopoczucia i zdrowia potrzebują ogromu ruchu w ciągu dnia – to typ pracoholika!
Spis treści
Klasyfikacja FCI — nr wzorca: 297
- Grupa I – Owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła.
- Sekcja 1 – Owczarki.
- Próby pracy wymagane.
- Pochodzenie: Wielka Brytania
- Rozmiar: Średnie
- Długość życia: 12 do 16 lat
Wygląd
Wzrost i waga
Psy pasterskie Border Collie są psami średniej wielkości. Ich półdługa sierść jest łatwa w pielęgnacji. Ma subtelną, lecz umięśnioną sylwetkę, szeroko osadzone oczy, długi ogon i średniej wielkości, stojące uszy. Rasa Border Collie występuje w ponad 100 odmianach kolorystycznych (najczęściej spotykana to czarno biały, old hemp, blue merle itp.). Oczy psa są łagodne, brązowe, lub w przypadku niektórych odmian szaty – jasne, niebieskie. Sylwetkę psów charakteryzuje wizualna lekkość i wdzięk z jednocześnie zauważalnymi oznakami tężyzny fizycznej. Jednym słowem — ta rasa łączy w sobie wdzięk, lekkość i gibkość.
Psy: Dorosły pies rasy Border Collie jest zdecydowanie wyższy od suki tej samej rasy. Jego wysokość w kłębie może wymieść około 50 – 55 centymetrów. Średnia waga prawidłowo odżywianego psa wynosi 15-20 kg.
Suki: Suka rasy Border Collie jest zauważalnie niższa od psa. Jej średnia wysokość to przedział między 47 a 53 cm. Suki są nie tylko niższe, ale i lżejsze – ich prawidłowa waga powinna wynosić 12 – 18 kg.
Zdrowie
Jeśli pies pochodzi z dobrej hodowli i ma zapewnioną zalecaną dawkę ruchu – nie powinien często chorować. Jednak tak, jak w przypadku wszystkich innych ras, u psów Border Collie mogą pojawiać się skłonności do występowania konkretnych chorób.
Na co najczęściej chorują Border Collie?
Do typowych dla tej rasy chorób można zaliczyć np. anomalię oczu Collie (CEA), TSN, padaczkę, czy dysplazję stawów biodrowych. To właśnie z ostatniego powodu istotne jest kontrolowanie stanu bioder psa za pomocą zdjęć RTG.
Co więcej, z uwagi na dość aktywny tryb życia – u psów diagnozuje się typową dla przetrenowania osteochondrozę, czyli schorzenie stawów. Psy bardzo aktywne mogą również mieć tzw. zapaść powysiłkową. Opisane wyżej ryzyko występowania schorzeń tej rasy można realnie zminimalizować, wybierając psa z legalnej i sprawdzonej hodowli. Nie ma jednak gwarancji, że nawet w przypadku zdrowych rodziców i dziadków, któraś z wyżej wymienionych chorób Bordera nie wystąpi u psa. w przyszłości.
Jak pielęgnować Border Collie?
Mimo dłuższej sierści pielęgnacja tej rasy nie jest kłopotliwa i czasochłonna. Psy nie wymagają strzyżenia. Sierść należy regularnie wyczesywać odpowiednią do tego celu szczotką. Wszystkie psy z tzw. podszerstkiem powinny być czesane średnio 1-2 razy w tygodniu. Oczywiście w okresie linienia, który przypada na okres lata – wypada wyczesywać włosy Bordera częściej, czyli nawet codziennie. Sierść Border Collie jest gruba. Składa się na nią gęsty podszerstek, który chroni psa przed chłodem i wilgocią, a także średniej długości włosy okrywowe.
Żywienie – jaka karma dla Border Collie?
Jak już wspomniano – pies Border Collie to rasa bardzo aktywna. Nic zatem dziwnego, że zapotrzebowanie kaloryczne u psów tej rasy jest większe. Porcje karmy powinny być dopasowywane do wielkości psa, jego wagi, wieku, stanu zdrowia i przede wszystkim do poziomu aktywności fizycznej. Średnie zapotrzebowanie na kalorie u psów Border Collie wynosi około
- 1000 kcal dziennie dla zdrowego, dorosłego psa.
- 700 kcal na dobę u nieco mniej aktywnych z racji wieku seniorów.
- 1400 kcal dziennie u młodych, aktywnych psów.
Warto jednak pamiętać, że tak jak u wszystkich ras – żywienie psów jest kwestią bardzo indywidualną. W przypadku gotowej karmy – mokrej i suchej – można posiłkować się wskazówkami producenta, które są zawsze umieszczone na etykiecie.
Szczenięta Border Collie jedzą często – od 4 do nawet 7 razy w ciągu dnia. Wraz z ich dojrzewaniem, częstotliwość karmienia powinna być zredukowana do 2, maksymalnie 3 porcji na dobę. Psom dorosłym zaleca się podawanie 2 zbilansowanych posiłków i stały dostęp do świeżej wody. To, co istotne – psy nie powinny mieć stałego dostępu do pokarmu – z uwagi na charakterystykę tej rasy, misko byłaby regularnie opróżniana, co wpływa na groźną dla zdrowia otyłość. Border Collie nie potrafią samodzielnie regulować swojego apetytu.
W ramach atrakcji i zajęcia czymś psa można zainwestować w specjalne zabawki z ukrytymi smakołykami. W przypadku szkoleń drobne przysmaki mogą być również rodzajem nagrody, która ułatwia pracę z psem.
Karma dla Border Collie powinna uwzględniać składniki, które mają wpływ na ochronę i kondycję stawów. Istotny jest również optymalny stosunek niezbędnych kwasów tłuszczowych i innych składników odżywczych. Dobrze jest celować w karmy mokre i suche – dopasowane do wieku psa. Można również wzbogacić dietę psa o elementy metody BARF.
Charakter i zachowanie Border Collie
Border Collie to ambitny pracoholik, który musi być w nieustannym ruchu. Doskonale czuje się wtedy, gdy ma swobodny dostęp do wybiegu. To dobra rasa dla osób z dużym ogrodem. Pies ma niezwykły intelekt i niemalże obsesyjny zapał do pracy. Chociaż należy przyznać, że są to cechy imponujące i robiące wrażenie – mogą być jednocześnie wadą dla osób, które nie chcą lub nie mogą poświęcić swojemu psu naprawdę dużo czasu – na zabawę, trening, naukę i spacery.
Psy wymagają konsekwentnego podejścia. Z uwag na swój żywiołowy charakter i nieprzeciętną inteligencję, przy braku odpowiedniego podejścia mogą podejmować próby zdominowania właściciela.
Border Collie nie nadaje się do bardzo małych mieszkań. Musi mieć dostęp do otwartej przestrzeni, na której będzie mógł swobodnie biegać i trenować. Jeśli pies nie pracuje ze stadem (np. nie jest wykorzystywany na wsi do wypasu zwierząt), musi mieć zapewnione przynajmniej kilka długich, około 45-minutowych spacerów. Warto również zainwestować w profesjonalne zajęcia z instruktorem (indywidualne lub w grupie). Psy świetnie dają sobie radę na rozmaitych torach przeszkód i kochają bawić się z frisbee.
Bez fizycznej i psychicznej, regularnej stymulacji psów tej rasy – Border Collie zaczynają sprawiać problemy. Mogą być nadpobudliwe, niszczyć przedmioty i wykazywać inne zachowania destrukcyjne, które wynikają nie z charakteru psa, ale nagromadzonej energii, która szuka ujścia.
Psy uczą się niezwykle szybko. Źle wytresowane mogą próbować ucieczek, pogoni za samochodami, rowerami, dziećmi i innymi psami. To, co ważne – Border Collie z uwagi na swój ciągły stan skupienia, mogą być nadwrażliwe na dźwięk i niespodziewany dotyk.
Border Collie a dzieci
Czy Border Collie mogą wychowywać się z dziećmi? Psy tej rasy nie wykazują agresji wobec małych dzieci. Większość z nich doskonale dogaduje się z najmłodszymi. Są cierpliwym, uważnym i delikatnym towarzyszem zabaw. Należy jednak pamiętać, że kontakt psa z dzieckiem zawsze musi odbywać się w obecności osoby dorosłej.
Czy Border Collie nadaje się do bloku, domu, mieszkaniu, na wsi?
Psy rasy Border Collie mogą wychowywać się w mieście. Warunkiem do utrzymania ich dobrej kondycji fizycznej i psychicznej są jednak regularne długie spacery. Doskonale czują się na wsi i w domach z dostępem do ogrodu, jednak warto dobrze zabezpieczyć bramę i ogrodzenie posesji. Border Collie z uwagi na swój wysoki iloraz inteligencji mogą skutecznie nauczyć się otwierać furtkę!
Historia rasy
Historia rasy Border Collie ma swój zalążek na terenach pogranicza XIX wiecznej Anglii i Szkocji. To tam swoje pierwsze próby pracy z owcami miały psy o ówczesnej nazwie working sheepdog. Z uwagi na szybką pojemność umysłową i siłę fizyczną tych psów – rasa została spopularyzowana pierwotnie na dalszych terenach Anglii, by potem zmienić nazwę na Border Collie i stać się pożądaną na terenach innych krajów.
Ciekawostki o Border Collie
- W 1873 roku zorganizowano pierwsze oficjalne zawody w zaganianiu stada owiec, w których brały udział psy Border Collie.
- Dopiero w 1915 roku, rasa psów pasterskich zyskała oficjalną nazwę Border Collie.
- Królowa Wielkiej Brytanii – Wiktoria, pałała miłością do tej rasy. Była posiadaczką kilku Border Collie.
- W filmie dla dzieci „Babe – świnka z klasą”, jedną z głównych ról grają psy pasterskie Border Collie.
Ile kosztuje Border Collie?
Ceny psów tej rasy różnią się w zależności od rodzaju hodowli. Można jednak przyjąć, że za szczenię tej rasy trzeba w Polsce zapłacić od około 3000 do nawet 4000 złotych. Dotyczy to oczywiście psów ze sprawdzonych, zarejestrowanych i dobrych hodowli.
Wady i zalety Border Collie
Border collie to jedna z najmądrzejszych ras psów na świecie. Warto jednak pamiętać, że wymaga doświadczonego i świadomego opiekuna, który wie jak poprowadzić tak aktywną rasę. Jego trenowanie może okazać się frustrujące dla przeciętnej osoby, która nie ma wiedzy na temat specyfiki i zachowań tej rasy. Przed zakupem psa Border Collie warto poszukać sprawdzonej szkółki dla psów i zasięgnąć porady behawiorysty zwierząt odnośnie tej rasy psów.