Jeśli poszukujesz niewielkiego kanapowca, którego historia rasy sięga Starożytności – możesz wziąć pod uwagę Maltańczyka – jedną z najstarszych ras na świecie. Niech Cię jednak nie zwiedzie jego delikatny wygląd zewnętrzny! Ta rasa była bowiem hodowana z myślą o tępieniu szkodników i gryzoni. Można śmiało stwierdzić, że Maltańczyk to pies salonowy z charakterem myśliwego! Zanim jednak zdecydujesz się na tę rasę, sprawdź, jakie ma wymagania, na co może chorować i jak zachowuje się przy dzieciach.
Spis treści
Klasyfikacja FCI — nr wzorca: 65
- Grupa IX – Psy do towarzystwa i ozdobne
- Sekcja 1 – Bichony i rasy pokrewne.
- Nie podlegają próbom pracy.
- Pochodzenie: Kraje środkowego obszaru Morza Śródziemnego.
- Rozmiar: Małe
- Długość życia: 12 do 15 lat
Wygląd
Wzrost i waga
Psy rasy Maltańczyk są małymi, kanapowymi psami „na kolana”. Według klasyfikacji FCI zalicza się je do sekcji biszonów – są śnieżnobiałe lub koloru kości słoniowej i mają puszystą, gęstą sierść. Maltańczyki to psy niewielkie – w podziale samiec/samica, ten pierwszy będzie nieznacznie wyższy od suki. Przeciętna wysokość w kłębie u psów tej rasy wyniesie około 20-25 cm. Mają wyraźne, czarne i okrągłe oczy, czarny nos i czarne poduszki łap. Nie da się nie zwrócić uwagi na to, że na tle śnieżnobiałej sierści te czarne punkty wyglądają bardzo efektownie.
Maltańczyk ma również charakterystyczne, trójkątne uszy i średniej długości ogon. Maltańczyki poruszają się z gracją i lekkością, mimo że z powodu swojej wielkości zdają się drobić kroki. Mimo kędzierzawej sierści mają wyraźnie zarysowaną szyję i grubszy u samej nasady i nieco cieńszy na końcu ogon, który utrzymuje się na pozycji poziomej w stosunku do zadu psa.
Psy: Dorosły pies rasy Maltańczyk jest delikatnie wyższy od suki. Według wzorca samiec powinien mieć około 21-25 cm w kłębie i ważyć od 3 do około 4 kilogramów.
Suki: Suka rasy Maltańczyk jest tego samego wzrostu lub niższa od psa. Średnia wysokość suki wynosi od 20 do około 23 cm, a jej waga jest podobna, jak w przypadku psa. Mieści się w przedziale 3 do 4 kg.
Zdrowie
Maltańczyki to jedna z niewielu ras, która uchodzi za prawdziwy okaz zdrowia. Psy chorują rzadko i często dane jest im dożyć naprawdę sędziwego wieku. Nierzadko zdarza się, że pod warunkiem prawidłowej opieki, mogą spędzić z właścicielem nawet 20 lat!
Na co najczęściej chorują Maltańczyki?
Maltańczyk to rasa, która uchodzi raczej za wolną od typowych chorób genetycznych, które mogą dotykać rasowych psów. Jedynym powszechnym problemem, z którym mogą zmagać się wielbiciele swoich białych pupili, jest… nadwaga! Tak. Maltańczyk mimo niewielkich rozmiarów ma wilczy apetyt i tym samym może być narażony na groźną dla zdrowia otyłość.
To, co ważne – jak zresztą wszystkie małe psy, Maltańczyki mogą być bardziej podatne na kłopoty ze stawami, takie jak np. wypadanie rzepki. Dobrze jest zatem unikać nadmiernej eksploatacji stawów u psów tej rasy i pamiętać o regularnej ich kontroli. Jeśli widzisz u swojego psa charakterystyczne żółtobrunatne zacieki w okolicach oczu – może być to spowodowane problemem ze spojówkami lub niedrożnością kanalików łzowych. Możesz działać prewencyjnie, dbając o to, by w okolicach oczu nie plątały się włosy, które mogą podrażniać oczy psa.
W przypadku Maltańczyków dużą wagę należy przyłożyć do sposobu i jakości żywienia. Są to psy delikatne, ze skłonnością do alergii pokarmowych, którym jednak bardzo szybko można zaradzić stosując właściwą dietę.
Jak pielęgnować Maltańczyka?
Maltańczyki mają długą, kędzierzawą sierść, która wymaga starannej i nierzadko czasochłonnej pielęgnacji. To, co ważne – Maltańczyk nie ma podszerstka, dzięki temu nie musisz martwić się o linienie. Niestety, ale wpływa to na większe odczuwanie chłodu przez psy tej rasy. W bardzo mroźne zimy zaopatrz psa w specjalne ochronne ubranko. Maltańczyk powinien być kąpany nawet 2 razy w miesiącu z wykorzystaniem specjalnych, dedykowanych dla tej rasy szamponów. Regularne czesanie – nawet po każdym spacerze redukuje powstawanie kołtunów i utrzymuje białą sierść Maltańczyka w idealnej czystości. „Grzywka” psa powinna być podcięta, by włosy nie drażniły oczu.
Jeśli planujesz zakup psa w celach wystawowych – na jego pielęgnacji spędzisz naprawdę sporo czasu. Psy wystawowe często wymagają kąpieli nawet raz w tygodniu, codziennego czesania i inwestycji w kosztowne produkty do pielęgnacji białej sierści. Ważne jest również dbanie o stan uszu psa. Maltańczyk może mieć predyspozycje do rozwijania się stanów zapalnych uszu, a ten wynika niestety najczęściej z nieprawidłowej pielęgnacji tej wrażliwej części ciała.
Żywienie – jaka karma dla Maltańczyka?
Maltańczyki nie są wybredne. To rasa szczególnie lubiana przez osoby starsze (ale nie tylko!), które niestety mimo niedostatecznej wiedzy lubią „dogadzać” tym psom ludzkim jedzeniem. To duży błąd! Charakterystyka Maltańczyków i ich skłonność do alergii i otyłości wymaga od przyszłego właściciela odpowiedniego podejścia w zakresie żywienia. Aby pies zachował zdrowie i szczupłą sylwetkę zaleca się wybierać karmy suche i mokre dedykowane dla tej rasy lub ogólnie – małych psów. Dieta Maltańczyka musi być lekkostrawna, bogata w wysokiej jakości mięso, niezbędne witaminy, minerały, a także niezbędna kwasy tłuszczowe z grupy OMEGA.
- Dzienne zapotrzebowanie na kalorie dla dorosłych, zdrowych psów tej rasy wynosi około 374 kcal na dobę.
Charakter i zachowanie Maltańczyka
Maltańczyki są wprost idealne dla osób starszych i rodzin z dziećmi. Są spokojne, nie wykazują agresji i bardzo przywiązują się do człowieka. Maltańczyki to rasa bardzo wrażliwa, która może źle znosić samotność i długotrwałe przebywanie w domu, bez towarzystwa.
Warto jednak wspomnieć, że poza spokojem i łagodnością – jest to rasa bardzo rozrywkowa. Psy są radosne, chętnie się bawią i z łatwością przyswajają sobie naukę nowych sztuczek. Jeśli masz już inne zwierzęta w domu, z pewnością nie będą przeszkodą dla Maltańczyka. To pies towarzyski – toleruje psy innej rasy i koty.
Maltańczyk dobrze znosi również niewielkie przestrzenie. Jeśli masz zatem mieszkanie o ograniczonym metrażu – wybierając Maltańczyka, możesz nie obawiać się o to, że będzie się w nim męczył. Wielu właścicieli, poza regularnymi spacerami z psem, stawia w domu również coś na kształt kuwety z wymiennymi wkładami chłonnymi, na które niewielki Maltańczyk może załatwić swoje potrzeby w przerwach między spacerami.
Maltańczyki, podobnie zresztą jak wszystkie psy, wymagają od właściciela konsekwencji i uwagi. Nie można ich karać fizyczne i warto zwrócić uwagę na sposób ich zabawy z dziećmi. Maltańczyk jest psem przyjacielskim, ale i bojaźliwym – raz uderzony (w zabawie z dzieckiem, lub w ramach kary), szybko może stać się nieufny.
Maltańczyk a dzieci
Czy Maltańczyki to rasa, która sprawdzi się do domu z dziećmi? Jak najbardziej! To z reguły bardzo łagodne, tolerancyjne i towarzyskie psy, które mogą stać się idealnymi kompanami zabaw. Z racji ich małej wielkości, warto czuwać nad wspólną zabawą psa z dzieckiem i dbać o to, by nie stał się „zabawką”.
Czy Maltańczyk nadaje się do bloku, domu, mieszkaniu, na wsi?
Maltańczyk, mimo że niegdyś był hodowany w osadach, do tępienia gryzoni – z uwagi na wygląd i usposobienie szybko wdarł się na „salony” i trzeba przyznać, że w nich czuje się najlepiej. Maltańczyki dobrze znoszą życie w czterech ścianach, ale nie oznacza to, że nie potrzebują ruchu na świeżym powietrzu! To idealny pies do mieszkania i domu – na wsi, biegając luzem po obejściu, raczej się nie odnajdzie.
Historia rasy
Historia rasy Maltańczyków rozpoczyna się w miejscu, w którym człowiek podejmował pierwsze próby hodowli psów. Kupując psa rasy Maltańczyk, masz do czynienia ze zwierzęciem, które zaliczane jest do najstarszych ras psów na świecie! Jego podobizny można dostrzec na malowidłach i w kronikach z 230 wieku p.n.e. Do dziś niejasne pozostaje to, czy psy swą nazwę zawdzięczają Malcie – niektóre źródła podają, że wcale się z niej nie wywodzą.
Ciekawostki o Maltańczykach
- W Polsce pierwsze psy tej rasy pojawiły się już w 1320 roku!
- Gubernator Malty, który rządził na niej w I wieku p.n.e., który był szczęśliwym posiadaczem suki Maltańczyka, wywołał prawdziwe poruszenie, zamawiając portret swojego psa.
- Królowa Anglii – Elżbietą I i Marta Stewart były właścicielkami psów tej rasy.
Ile kosztuje Maltańczyk?
Cena psa uzależniona jest od wielu czynników. Hodowli, jego przodków, wyglądu itp. Można jednak ogólnie przyjąć, że cena za szczenię z zarejestrowanej, legalnej hodowli może mieścić się w granicy od 1500 złotych do nawet 4000 złotych. Są to średnie widełki cenowe, które powstały w wyniku szacowania średniej ceny psa tej rasy.
Wady i zalety Maltańczyków
Maltańczyk to idealny pies dla rodzin z dziećmi i osób starszych. Jest lekki, niewielki, a jego charakter nie należy do problematycznych. To klasyczna rasa „na kolanka”, która nie wymaga wielogodzinnych, aktywnych spacerów połączonych z zabawą. Jeśli planujesz kupić Maltańczyka – pamiętaj, by wybierać psa ze sprawdzonej, legalnej hodowli. Dzięki temu minimalizujesz ryzyko chorób genetycznych i masz pewność co do docelowego wyglądu psa.