Aussie, Australian Shepherd
W Polsce jest rzadkością, w Stanach niezwykle popularny – owczarek australijski to pies godny Twojej uwagi! Jeśli jesteś osobą aktywną, lubiącą sporty outdoorowe – w owczarku australijskim znajdziesz wiernego kompana ćwiczeń, a czasem nawet trenera, który będzie dopingował Cię do pokonywania coraz dłuższych dystansów. Pamiętaj jednak, że owczarek australijski jest również bardzo angażujący i wymagający. Na co musisz się przygotować przed zakupem lub adopcją psa tej rasy?
Spis treści
Klasyfikacja FCI— nr wzorca: 342
- Grupa I – Owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła
- Sekcja I – Psy pasterskie.
- Pochodzenie: USA
- Rozmiar: Średni
- Długość życia: 13 do 15 lat
Wygląd
Owczarek australijski to średniej wielkości pies o sportowej sylwetce i zgrabnych proporcjach. Ma średniej długości, oklapnięte uszy, długi włochaty ogon i proporcjonalną w stosunku do jego długości, wysokość łap. Tym, co zasługuje na dłuższy opis jego wyglądu, jest jego umaszczenie. Szata owczarka australijskiego jest średniej długości, bardzo gęsta, z podszerstkiem. Sierść psa tworzy portki i grzywę, na które szczególną uwagę zwracają sędziowie podczas konkursów. Włos owczarka jest podwójny – prosty i lekko falujący.
Pies występuje w kilku wersjach kolorystycznych: czarnym, czekoladowym, blue merle, red merle. Warto tu zaznaczyć, że każda z tych podstawowych odmian ma dodatkowe podkategorie kolorystyczne. Różnice mogą polegać na kolorze podpalania, białych krawatach, a także łączeniem kolorów – bazowego z innym. Z pewnością do jednej z bardziej urzekających zalicza się umaszczenie marmurkowe – merle. U tych psów nierzadko występują również jasne oczy. Wzorzec rasy zakłada różne barwy tęczówki owczarka. Mogą być zatem niebieskie, złote, brązowe, czarne lub w odcieniu amber – bursztynowym.
Co ciekawe – ogon owczarka australijskiego może mieć różne długości i to całkiem naturalnie, bez ingerencji zewnętrznej w jego długość (kopiowanie). Zdarza się, że szczenięta rasowych owczarków australijskich rodzą się z tzw. szczątkowym ogonem, który zakrywa odbyt psa. Najczęściej psy mają jednak długi lub średniej długości, prosty ogon.
Wzrost i waga
Psy: Samce owczarka australijskiego mierzą zwykle 51 – 58 cm w kłębie – czyli najwyższej części grzbietu. Prawidłowa waga dorosłego psa wynosi 25 – 32 kg.
Suki: Suki są nieznacznie niższe od psów. Mogą jednak być równego wzrostu. Według wzorca rasy mierzą one 46 – 54 cm, a ich waga mieści się w przedziale 46-54 cm.
Zdrowie
Tak, jak wiele braci owczarków australijskich z tej samej grupy psów, z uwagi na krzyżowanie – rasa jest narażone na określone, uznane za typowe dla niej choroby. Zakup psa ze sprawdzonej hodowli redukuje jednak ryzyko ich występowania.
Na co najczęściej choruje owczarek australijski?
Podobnie jak wiele rasowych psów, owczarki australijskie mogą zmagać się z dysplazją stawów biodrowych. Ryzyko jej wystąpienia można wykluczyć, jeśli rodzice i dziadkowie szczenięcia byli diagnozowani pod jej kątem. Zakłada się, że psy nią obciążone nie powinny przekazywać genów ryzyka tej choroby dalej. Podobnie jest z dysplazją stawów łokciowych, na którą również chorują owczarki.
Poza schorzeniami stawów owczarki australijskie mogą również zmagać się z CEA – chorobą oczu. CEA jest również nazywana wymownie chorobą oczu collie. Do kolejnego obciążenia genetycznego narządu wzroku owczarków australijskich można zaliczyć PRA, czyli postępujący zanik siatkówki, który niechybnie prowadzi do ślepoty.
Owczarki ze słabszych miotów wykazują również predyspozycje do epilepsji, czyli psiej padaczki, która ma podobny przebieg jak ta ludzka i jest w podobny sposób leczona. Owczarek australijski jest jednak ogólnie uznawany za zdrowego i odpornego. Jest przygotowany na duży wysiłek fizyczny i dobrze znosi niskie i wysokie temperatury (ale nie wyjątkowe upały). Psy nie mają również predyspozycji do tycia – wpływ na tę cechę ma prawdopodobnie aktywny tryb życia i wysoka potrzeba ruchu czworonoga.
Jak pielęgnować owczarka australijskiego?
Z uwagi na wyjątkowo gęstą i grubą sierść, okres linienia jest naprawdę trudny dla jego właścicieli. Pies zmienia szatę dwa razy w roku – w tym czasie niezbędne jest dokładne wyczesywanie sierści gumową szczotką – rękawicą lub typu „pudlówka” nawet kilka razy dziennie. Poza okresem linienia, psa warto wyczesywać przynajmniej raz dziennie, szczególną uwagę zwracając na uszy psa, łapy i okolice ogona – to właśnie te miejsca są najbardziej narażone na kołtunienie i filcowanie. Regularnej kontroli powinny być poddawane uszy i oczy psa. Dobrze jest również dbać o to, by na jego zębach nie doszło do nagromadzenia płytki nazębnej i kamienia, które mogą prowadzić do brzydkiego zapachu z pyska i stanów zapalnych dziąseł.
Żywienie – jaka karma dla owczarka australijskiego?
Owczarki australijskie, zwane potocznie aussie, to prawdziwe „odkurzacze”. To psy nie tylko niewybredne, ale bardzo łakome. W gestii odpowiedzialnego właściciela pozostaje zatem utrzymywanie ich diety we właściwych proporcjach. Dorosły, zdrowy pies powinien otrzymywać dwie porcje pełnowartościowej karmy dla psów i mieć stały dostęp do miski z wodą.
Jeśli chodzi o wybór karm dla owczarków australijskich – ważne jest, by były to produkty premium – specjalistyczne, najlepiej ze specjalnych linii weterynaryjnych. By dbać o oczy, stawy i wzrok owczarków aussie, dobrze jest celować w karmy dedykowane stricte tej rasie,lub przeznaczonej dla aktywnych psów pasterskich.
Wysokiej jakości źródła białka, właściwy balans między składnikami odżywczymi i dodatki witamin i minerałów to najlepsze co możesz dać swojemu psu. Ważne, by białko pochodziło z wysokiej jakości mięsa (wołowiny, jagnięciny, cielęciny) i znajdowało się wysoko w składzie. Podawanie psom domowych posiłków i jedzenia dla ludzi może źle wpłynąć na ich zdrowie i rozwój.
Konwencjonalne żywienie można uzupełnić o elementy BARF, czyli podawanie surowego mięsa wysokiej jakości. Z racji tego, że owczarki australijskie są psami bardzo aktywnymi – każda porcja karmy powinna charakteryzować się wysoką kalorycznością.
Charakter i zachowanie owczarka australijskiego
Potrzeba ciągłego ruchu i radosny, żywiołowy temperament – te trzy cechy dokładnie opisują usposobienie owczarka australijskiego. Aussie bardzo szybko się uczy i podobnie jak border collie chętnie bierze udział w treningach agility, frisbee itp. Zdarza się, że w USA, owczarki australijskie biorą udział w zawodach dla psów pasterskich w zaganianiu stada.
Owczarek australijski jest łagodny i wierny. Bardzo przywiązuje się do swojej rodziny, ale bywa nieufny wobec obcych. Warto również podkreślić to, że jest to rasa, która wprost uwielbia zabawę! Lubi „główkować” przy wykonywaniu różnych zadań i uczeniu się nowych komend, ale tak, jak na owczarka przystało – potrzebuje się mocno zmęczyć fizycznie. Ruch na świeżym powietrzu zapewnia mu zdrowie psychiczne i fizyczne.
Aussie chętnie i szybko się uczy. Całkiem łatwo nauczyć go wykonywania komend, chętnie pracuje z właścicielem, a pojmowanie nowych sztuczek przychodzi mu z prawdziwą łatwością. Owczarki australijskie lubią wokalizację! Szczekają dużo i głośno – warto się zatem przygotować na głośne „arie” nad ranem, wieczorem i ciągu dnia.
Pies tej rasy nie ma instynktu myśliwskiego, jest za to świetnym psem stróżującym i pasterskim. Owczarki nie znoszą samotności. Przyjmując go pod swój dach, musisz zagwarantować mu bliskość. Jako pies z wysoką potrzebą socjalizowania się ze swoją rodziną, bardzo źle znosi rozłąkę i samodzielny, długi pobyt w domu. Nie nadaje się zatem dla osób zapracowanych, ale i starszych, które nie mają siły i możliwości aktywnie spędzać z nim czasu na świeżym powietrzu. To zdecydowanie nie jest typ kanapowca!
Owczarek australijski a dzieci
Owczarki lubią dzieci i są dla nich łagodne. To doskonałe psy rodzinne, które nie wykazują przejawów agresywnych zachowań wobec najmłodszych. Chętnie się z nimi bawią. Warto jednak pamiętać, że żywiołowy temperament psa to również skoki i „baranki” z rozbiegu, Warto zatem mieć oko na wzajemną zabawę psa z dziećmi – szczególnie tymi najmłodszymi.
-
Zogoflex Świecące w ciemności frisbee Zisc, rozm. L, białe, 1938 Warmako140,95 zł
-
Trixie Zabawka gumowa Sporting MOT Long naturalny kauczuk 20 cm/44 cm21,29 zł
-
Chuckit! Canine Hardware Chuckit. Zabawka amfibious, beżowy 18700144,00 zł
-
Kong Comfort Kiddos Bear miś L dł x szer x wys. 25 x 17 x 15 cm| Dostawa GRATIS od 89 zł + BONUS do pierwszego zamówienia49,00 zł
Czy owczarek australijski nadaje się do bloku, domu, mieszkania, na wieś?
Aussie odnajdzie się w mieszkaniu pod pewnymi warunkami. Jeśli opiekun zapewni mu sporą dawkę aktywności w ciągu dnia i będzie miał możliwość wyprowadzania go do miejsc z tzw. wolnym wybiegiem – psu nie będzie przeszkadzać ograniczony metraż mieszkania. Jednak miejscem, w którym owczarek australijski poczuje się „jak u siebie”, jest wieś i domy z dużym ogrodem.
Historia rasy
Co ciekawe – mimo nazwy – owczarek australijski powstał w USA. To właśnie w Stanach Zjednoczonych dążono do skrzyżowania psa, który chętnie będzie pomagał farmerom w codziennych obowiązkach przy bydle na wypasie. Pierwsze próby krzyżowania podjęto w XVIII wieku. Rasa powstała prawdopodobnie na skutek połączenia australijskich psów pasterskich z amerykańskimi collie.
Ciekawostki o owczarku australijskim
- Owczarek Australijski nie pochodzi, jak sugeruje nazwa z Australii, ale z USA!
- Bywa często mylony z kelpie, a to dwie odmienne rasy.
- Jest niezwykle popularny w USA, a mniej znany w Polsce, gdzie uchodzi raczej za rasę niszową.
- Występuje w 4 odmianach kolorystycznych, Każda z nich ma kolejne 5 odmian umaszczenia.
Ile kosztuje owczarek australijski?
Cena aussie z rodowodem wynosi około 3000 – 4000 złotych. Szczenię po wyjątkowo znanych rodzicach, dobrej linii genealogicznej i z prestiżowej hodowli może kosztować jednak więcej. Na ostateczny koszt psa ma również wpływ jego umaszczenie.
Wady i zalety owczarka australijskiego
Owczarki australijskie to psy o radosnym usposobieniu. Są bardzo aktywne i pracowite. Jeśli prowadzisz podobny styl życia i masz możliwość zagwarantować psu codzienną, sporą dawkę ruchu – rozważ tę rasę! To pies wierny, łagodny, kochający dzieci – idealny towarzysz aktywnej rodziny.