Belgian Malinois

Owczarki belgijskie, lub też belgijskie psy pasterskie są grupa spokrewnionych ze sobą psów, wyhodowanych w Belgii na drodze selekcji. Zwracano uwagę na takie cechy jak wydajność w zaganianiu i posłuszeństwo. W procesie tym uzyskano podstawowy typ występujący w 4 rodzajach szaty i umaszczenia. W tej chwili wszystkie te typy są traktowane jako odrębne rasy, a niekiedy jako odmiany owczarka belgijskiego. Te odmiany to:

  • groenendael (czarna, długowłosa)
  • tervueren (płowa i szara, długowłosa)
  • laekenois (płowa, szorstkowłosa)
  • malinois (płowa, krótkowłosa)

Spis treści

Klasyfikacja FCI – nr wzorca: 15

  • Grupa I- Owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła
  • Sekcja 1 – Psy pasterskie
  • Psy tej rasy podlegają próbom pracy.
  • Pochodzenie: Belgia
  • Rozmiar: Średni
  • Długość życia: 10 do 14 lat
Malinois szczeniak

Wygląd

Owczarek belgijski malinois ma bardzo wyważoną i harmonijną sylwetkę, która łączy w sobie siłę z elegancją. Jest średnich rozmiarów z wyraźnie widocznym umięśnieniem. Emanacja wspomnianej siły i elegancji jest odziedziczona po najlepszych przedstawicielach psów pracujących.

Owczarek belgijski ma kufę średniej długości, która jest dobrze wymodelowana pod oczami i zwęża się stopniowo w kierunku czarnego nosa. Pies rasy owczarek belgijski ma silne, białe zęby, mocno osadzone w dobrze rozwiniętej szczęce. Średniej wielkości oczy owczarków belgijskich mają lekko migdałowaty kształt, który nadaje im inteligentne spojrzenie. Pies pasterski z Belgii ma małe, trójkątne wysoko osadzone uszy.

Długa szyja owczarka belgijskiego jest dobrze umięśniona i przechodzi w niezbyt ciężki, za to silny i mocny tułów. Linia grzbietu oraz lędźwi jest prosta, kłąb dobrze zaznaczony, grzbiet umięśniony, krótki i prosty. Owczarek belgijski ma głęboką, lecz niezbyt szeroką klatkę piersiową oraz ogon średniej długości.

Owczarek belgijski porusza się w sposób żywy i swobodny w każdym tempie chodzenia, sprawiając wrażenie psa nie do zmęczenia. Zdolny do zmian kierunku przy maksymalnej prędkości daje się poznać jako pies żywy, zwinny i szybki.

Kryterium podziału psów rasy owczarek belgijski jest sierść i jej kolor, struktura, długość oraz wygląd. W każdym jednak przypadku musi ona być gęsta, zwarta, o dobrej strukturze i wełnistym podszerstkiem, tworząc dobrą warstwę ochronną.

Owczarek belgijski malinois jest odmianą krótkowłosą. Ma bardzo krótki włos na głowie, dolnych częściach kończyn i na zewnętrznej stronie uszu. Na pozostałych częściach ciała włos jest trochę dłuższy, jednak dalej krótki. Jedynie na ogonie i wokół szyi oraz na zadzie jest ona trochę bardziej obfita.

Umaszczenie odmiany malinois to płowy z czarnym nalotem i czarną maską, która musi być bardzo wyraźna. Określa ją 6 punktów pigmentacyjnych, z których każda z nich musi być czarna. Są to:

  • uszy
  • powieki
  • wargi górną i dolną

Wzrost i waga

Wzorzec rasy FCI ustala wielkość i wagę rasy owczarek belgijski w następujący sposób:

Psy: Samiec owczarka belgijskiego jest nieznacznie większy od suki. Dorosły osobnik waży średnio 25 do 30 kg. Jego wysokość w kłębie, czyli najwyższym punkcie grzbietu wynosi natomiast około 62 cm

Suki: Suki ważą mniej niż samce – 20 do 25 kg, ale mogą być nieznacznie niższe (lub tej samej wielkości). Ich średni wzrost oscyluje w przedziale 58 cm – 62 cm wysokości.

Zdrowie

Owczarek belgijski malinois jest psem odpornym na skrajne warunki atmosferyczne. Niestety, często może borykać się z pewnymi dolegliwościami, do których ma predyspozycje.

Na co najczęściej choruje pies rasy owczarek belgijski malinois?

  • postępujący zanik siatkówki (PRA)
  • niedoczynność tarczycy
  • padaczka
  • nadwrażliwość na narkozę
  • dysplazja stawów biodrowych
  • dysplazja stawów łokciowych
  • inne problemy z aparatem ruchu
  • epilepsja

Jak pielęgnować owczarka belgijskiego malinois?

Pielęgnacja psów tej rasy nie jest wymagająca. Wystarczy cotygodniowe wyczesywanie, które w okresie linienia należy wzmożyć, gdyż owczarek belgijski malinois obficie gubi wtedy podszerstek. Krótka sierść owczarka belgijskiego nie zbiera brudu. W związku z tym w zupełności wystarczy jedna kąpiel na kilka miesięcy – lub w razie potrzeb, np. kiedy wytarza się w nieczystościach.

Poza tym należy regularnie kontrolować stan oczu, uszu i zębów, a także podcinać w miarę potrzeby pazury.

Żywienie – jaka karma dla owczarka belgijskiego?

Jeśli chodzi o dietę, owczarek belgijski malinois nie jest bardzo wybredny. Zadowoli się zarówno karmą suchą, jak i mokrą. Nie zleca się podawania psom karm marketowych i domowych posiłków – nie są odpowiednie dla psów. Pracujący pies tej rasy powinien dostawać pokarm o dużej zawartości białka i podwyższonej kaloryczności, gdyż inaczej może mieć problemy z utrzymaniem i rozwojem odpowiedniej masy mi mięśniowej.

Charakter i zachowanie owczarka belgijskiego malinois

Pies rasy owczarek belgijski malinois jest niezwykle mocno przywiązany do swojego właściciela. Swoje oddanie, lojalność oraz miłość pokazuje w sposób bardzo wylewny, a nawet zaborczy. Pies ten lubi zarówno zabawy fizyczne, jak i te umysłowe. Mimo iż, potrafi zachować spokój w sytuacjach, które tego wymagają, ciężko go nazwać spokojnym. Jest w istocie ogromnym wulkanem energii.

Owczarek belgijski malinois jest bardzo inteligentny i sprawdza się w wielu rolach. Ten pies pasterski może być świetnym stróżem i obrońcą. Fakt, że jest psem stworzonym do pracy, sprawia, iż nie jest to najlepszy wybór na rodzinnego towarzysza. Jeśli popełnimy błędy wychowawcze, lub pozbawimy go zajęć, może stać się wręcz niebezpieczny i będzie to skutkować nadpobudliwą reaktywnością, agresją, szczekliwością, lub też nawet bojaźliwością. Znudzony i osamotniony owczarek belgijski malinois łatwo wpada we frustrację i demoluje mieszkanie. Szkolenie powinno być oparte przede wszystkim o jak najwcześniejsze wpajanie podstawowych zasad życia w domu oraz określenie granic, których nie można przekraczać. Owczarek belgijski malinois, który ma pracować, najlepiej by był szkolony w specjalistycznej szkole.

Wobec obcych zachowuje dystans i ostrożność, a intruza osacza i zajadle oszczekuje, jednak atak jest dla niego ostateczną formą załatwiania sprawy. Te cechy czynią go doskonałym stróżem. Warto wspomnieć, że ochraniany teren powinien być otoczony przynajmniej dwumetrowym płotem, gdyż jakikolwiek niższy nie będzie go w stanie powstrzymać przed przeskoczeniem.

Należy pamiętać, że bieganie po ogrodzie nigdy nie będzie w pełni wystarczające, dlatego też nie można zaniedbać codziennych spacerów, najlepiej wzbogaconych o ciekawe gry i zabawy, również te węchowe. Malinois jest dobrze predysponowany do sportów kynologicznych.

Owczarek belgijski malinois nie nadaje się zbyt dobrze na pierwszego psa, ani dla osób w podeszłym wieku. Błędy wychowawcze w połączeniu z zaniedbaniem przyczynią się do zwiększenia jego agresji.

Pies tej rasy może żyć z kotami oraz innymi zwierzętami domowymi, jednak w przypadku nowego zwierzęcia w domu, potrzebny będzie długi okres adaptacyjny, kontrolowany przez właściciela.

Wobec innych psów, owczarek belgijski malinois może być zarówno łagodny, jak i agresywny. Zależy to w głównej mierze od jego doświadczeń z okresu szczenięcego. Jako pies wrażliwy i nerwowy, może trzymać urazę z młodości do innych przedstawicieli swojego gatunku przez całe swoje życie.

Owczarek belgijski a dzieci

W prawdzie owczarek belgijski malinois jest tolerancyjny wobec dzieci, to przez swoją wysoką reaktywność i żywiołowość, może być mimochodem niebezpieczny. Jeżeli już dane jest mu żyć wśród maluchów, zabawa z nimi powinna przebiegać pod czujnym okiem opiekunów, a same dzieci powinny poznać szereg podstawowych zasad zachowania wobec psów.

Czy pies rasy owczarek belgijski nadaje się do bloku, domu, mieszkaniu, na wsi?

Owczarek belgijski będzie najszczęśliwszy w domu z ogrodem, mieszkając zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Mimo to, z racji na jego inteligencję i możliwość dostosowywania się do sytuacji, może mieszkać też na małej przestrzeni, jednak trzeba w takim wypadku zadbać tym bardziej o jego potrzeby ruchowe.

Historia rasy

Pierwsze wzmianki o owczarkach belgijskich pochodzą z rękopisu datowanego na 1356 rok. Jedni twierdzą, że wywodzą się one od żyjących już w epoce brązu psów pasterskich (tereny Europy Środkowej), inni zaś, że są potomkami mastifa belgijskiego, dziś już nieistniejącego, oraz charta szkockiego deerhounda, który trafił na stały ląd europejski z Anglii w XIII wieku.

Hycle z Antwerpii dostali w XVI wieku nakaz, by zabijać bezpańskie psy. Nie dotyczył on jednak psów pasterskich, myśliwskich, a także ozdobnych i farmerskich. Te ostatnie, tak zwane rekle są prawdopodobnie bezpośrednimi przodkami owczarka belgijskiego.

Odmiana owczarek belgijski malinois pochodzi z okolic miasta Malines (Mechelen). Wszędzie tam występowały krótkowłose owczarki w różnych typach umaszczenia. Były to psy mahoniowe, wilczaste, płowe, a także brązowe pręgowane. Tubylcy nie zwracali w ogóle uwagi na ich wygląd.

W 1891 roku powstał Klub Owczarka Belgijskiego. Założył go wraz ze współpracownikami prof. Adolf Reul, który to jest odpowiedzialny za obecny wygląd psów tej rasy. W tym samym roku odbyła się też pierwsza wystawa psów pasterskich w Cureghem, na której pojawiło się wiele psów reprezentujących różne typy. Wkrótce po tym rozpoczęły się prace ujednolicający ich wygląd, a także tworzenie wzorca. W 1963 roku zatwierdzono cztery obecnie znane rasy: długowłose groenendael i terevueren, krótkowłose malinois oraz szorstkowłose laekenois.

W Polsce, owczarek belgijski malinois jest powszechnie używany w służbach mundurowych. Jest to doskonały pies policyjny i tropiący. Oprócz tego, zyskuje też coraz większą popularność wśród pasjonatów sportów kynologicznych.

Ciekawostki o owczarku belgijskim

  • Kojarzenia owczarka belgijskiego między odmianami jest zabronione przez ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce)
  • Coraz częściej zastępują owczarka niemieckiego w operacjach wojskowych. Będąc lżejszymi od Niemców, nadają się dużo lepiej do skoków spadochronowych, a nawet mogą skakać samodzielnie.

Ile kosztuje owczarek belgijski malinois?

Kwota, którą przyjdzie nam zapłacić, jest zależna od pochodzenia, wieku, płci oraz renomy hodowli. Cena, którą przyjdzie nam zapłacić za szczeniaka rasy owczarek belgijski malinois z rodowodem z hodowli zarejestrowanej w FCI to średnio: 2000 do 4000 zł.

Najlepsze osobniki mogą kosztować jednak aż 6000 zł.

Miesięczny koszt utrzymania tego dużego psa z Belgii nie jest niski i oscyluje w granicach: 150 – 200 zł miesięcznie.

Wady i zalety owczarka belgijskiego

Zalety
  • Przywiązany do właściciela.
  • Prosta pielęgnacja.
  • Świetny stróż, sportowiec i nie tylko.
Wady
  • Wymaga uważnego, a czasami wręcz specjalistycznego szkolenia.
  • Wymaga czasochłonnej aktywizacji ruchowej i umysłowej.
  • Bardzo wrażliwy.
  • Wymaga socjalizacji.
  • Może stać się agresywny.
  • Wulkan energii trudny do zmęczenia.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo