Wiecznie w dobrym humorze, welsh corgi pembroke to pies dobrze znany na całym świecie. Już od 1933 roku psy tej rasy towarzyszą królowej Elżbiecie II, stając się jej ulubionymi pupilami. Corgi służył kiedyś jako pies pasterski do pilnowania stad, stróżowania, a nawet do polowań. Dziś sprawdza się głównie jako pies do towarzystwa. Chętnie zawsze zaprzyjaźni się ze wszystkimi ludźmi i psami w otoczeniu. Nie cierpi bezczynności, w przypadku której może nadmiernie szczekać.

Spis treści

Klasyfikacja FCI – nr wzorca: 39

  • Grupa I – Owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła
  • Sekcja 1 – Psy pasterskie
  • Psy tej rasy nie podlegają próbom pracy.
  • Pochodzenie: Walia
  • Kraj patronacki: Wielka Brytania
  • Rozmiar: Średni
  • Długość życia: 12 do 15 lat
 Corgi szczeniak
Corgi szczeniak

Wygląd

Proporcje psa welsh corgi pembroke nie przypadną każdemu do gustu. Krótkie nogi oraz wydłużona, choć solidna sylwetka nadają mu pewne jamnicze cechy. Corgi ma mocny i prosty grzbiet, oraz szeroką, głęboką i dobrze wysklepioną klatkę piersiową.

Głowa jest jakby z lisa, zarówno w kształcie, jak i w wyrazie – inteligentnym oraz czujnym. Jest osadzona na mocnej, średniej długości szyi. Oczy ani małe, ani duże, za to okrągłe, o ciemnej barwie i dobrej harmonii z umaszczeniem. Szeroka czaszka jest płaska między uszami. Kufa niezbyt długa i lekko szpiczasta, nos czarny, a stop zaznaczony delikatnie. Lekko szpiczaste uszy średniej wielkości stoją cały czas.

Welsh corgi pembroke ma bardzo króciutki ogon, teraz tylko naturalny, ale kiedyś bywał cięty. Jest osadzony na przedłużeniu linii grzbietu, a w ruchu i wesołości lekko ponad. Ogon to cecha rozróżniająca te psy od drugiej odmiany, czyli od welsh corgi cardigan. Cardigan ma z kolei ogon przypominający lisią kitkę. Oprócz tego druga odmiana jest większa i cięższa, a także występuje w większej ilości typów odcieni.

Pies welsh corgi pembroke ma krótkie i możliwie proste przednie kończyny, a tylne zaś bardzo mocne i głęboko kątowane. Sierść tych królewskich psów pasterskich jest półdługa, prosta i twarda. Podszerstek i włos okrywowy zlewają się, tworząc jedną, gęstą całość.

Umaszczenie welsh corgi pembroke występuje w trzech typach:

  • jednolicie rudy
  • śniady lub płowy
  • czarny podpalany

Pojawiają się także znaczenia na szyi, piersi i łapach. Wzorzec dopuszcza również niewielką ilość bieli na pysku i głowie psów rasy welsh corgi pembroke.

welsh-corgi-pembroke-szczeniaki
Welsh corgi pembroke szczenięta

Wielkość i waga

Wzorzec rasy FCI ustala zakres wysokości i wagi dla rasy welsh corgi pembroke w następujących przedziałach:

  • Wysokość w kłębie: 25 do 30 cm
  • Przybliżona waga: Pies: 10 do 12 kg
  • Suka: 9 do 11 kg

Zdrowie 

Corgi pembroke jest jedną z ras obdarzonych najlepszym zdrowiem. Jednak jako pies achondroplastyczny (zahamowanie wzrostu długich kości, przy normalnym rozwoju czaszki i tułowia) może wykazywać skłonność do rozwinięcia kulawizny młodzieńczej, która jednak przechodzi z wiekiem i z reguły nie wymaga leczenia. Profilaktycznie należy nie dopuszczać do nadwagi, nie pozwalać na wysokie skoki, a nawet czasami warto samodzielnie wnieść welsh corgiego na szczyt schodów. Ta czynność bardzo obciąża kręgosłup psów tej rasy.

Welsh corgi pembroke dobrze znosi większość warunków atmosferycznych, co jest domeną wszystkich psów, będących potomkami wiejskich ras. Okrywa włosowa składająca się z dwóch warstw jest nieprzemakalna i chroni dobrze przed śniegiem i deszczem. Mimo iż dobrze znosi upały, woli przebywać w miejscach o niższej temperaturze, dlatego w lecie warto zapewnić mu chłodną kryjówkę przed mocnymi upałami.

Na co najczęściej choruje pies rasy welsh corgi pembroke?

Corgi nie wykazuje predyspozycji do zapadania na dużą ilość chorób, ale może mieć czasami problem z następującymi:

  • zaćma
  • mielopatia zwyrodnieniowa (zwyrodnienie kręgosłupa)
  • postępująca atrofia siatkówki (PRA)
  • dysplazja stawu biodrowego

Jak pielęgnować welsh corgi pembroke?

Pielęgnacja corgiego nie jest nadmiernie wymagająca, mimo iż pies bardzo obficie linienie dwa razy w roku. Traci wtedy cały podszerstek i trochę włosa okrywowego. Gubi również trochę sierści przez cały rok, jednak jest ona dosyć łatwa w sprzątaniu. Z reguły powinno wystarczyć cotygodniowe czesanie, jednak w czasie linienia powinniśmy robić to codziennie.

Welsh Corgi
Welsh Corgi

Nisko zawieszony środek ciężkości psów welsh corgi pembroke sprawia, że przynoszą z zewnątrz dużo brudu, dlatego warto zadbać o ich czystość przed wejściem do domu, na przykład używając wilgotnego ręcznika.

Do sporadycznych kąpieli warto użyć kosmetyków przeznaczonych do średniej długości włosa. Oprócz tego typu zabiegów pielęgnacyjnych należy regularnie sprawdzać uszy i zęby, a także przycinać pazury.

Żywienie – jaka karma welsh corgi pembroke?

Corgi ma ogromny apetyt. Jako pies pasterski, nie ma dużych wymagań żywieniowych, gdyż umie świetnie zagospodarować to, co je. W przygotowywaniu diety należy koniecznie wziąć pod uwagę kaloryczność i objętość posiłków, a także tryb życia psa.

Dobrze sprawdzą się wysokogatunkowe gotowe karmy dostosowane do wielkości, wieku, aktywności, a nawet stanu zdrowia. W przypadku samodzielnego przygotowywania posiłków należy uzupełniać je odpowiednimi preparatami (wapniowo-witaminowe, mineralne). Welsh corgi pembroke powinien jeść dwa razy dziennie.

Zdarza się, że szczeniaki mają problem z postawieniem uszu. W takim wypadku należy podawać psu preparaty wspomagające rozwój chrząstek.

Charakter i zachowanie welsh corgi pembroke

Corgi to istny wulkan energii i uczuć. Jest psem bardzo rodzinnym, potrzebuje dużej dawki bliskości z właścicielem. Ważne jest, by psa stale aktywizować, chodzić na długie spacery i zapewniać mu odpowiednią stymulację na każdym polu. Gdy tak zrobimy, następuje szansa, że spotkamy tego rozbrykanego psa w trybie błogiej bezczynności.

Psy pasterskie charakteryzują się inteligencją i nie inaczej jest w przypadku welsh corgi pembroke. Pies ten jest bardzo bystry i wie, czego się od niego oczekuje. Szybko się uczy, co czyni szkolenie corgiego niezwykle przyjemnym. Podczas nauki należy odnaleźć odpowiedni balans między zabawą, a musztrą, gdyż z jednej strony nie lubi nieuzasadnionego karcenia, a z drugiej staje się uparty, gdy jego błędy nie są obarczone konsekwencjami. Szczeniak powinien or razu być uczony metod na rozładowywanie nadmiaru energii, w przeciwnym wypadku może wyrosnąć na niezrównoważonego psa.

Zarówno brak ruchu, jak i przedłużająca się samotność mogą wywołać u welsh corgi pembroke huśtawki nastrojów. W takim stanie, pies może głośno i nadmiernie szczekać, a także niszczyć przedmioty domowego użytku. Często nie robi tego ze złości, ale po prostu dla zabawy, jako forma walki z nudą.

Mimo iż welsh corgi pembroke z reguły świetnie dogaduje się ze wszystkimi psami, na pewno dodatkowo pomoże w tym właściwa socjalizacja od wieku szczenięcego. Wtedy też jest najlepszy moment aby zaznajomić psa z innymi zwierzętami, takimi jak koty, z którymi też będzie się dobrze dogadywał.

Welsh corgi pembroke a dzieci

Corgi wspaniale dogaduje się z dziećmi. Jest w stosunku do nich cierpliwy oraz zrównoważony. Dodatkowo niewielkie rozmiary, oraz krótkie nogi sprawiają, że szanse na omyłkowe wyrządzenie dziecku krzywdy jest relatywnie niskie.

Zdarza się, że welsh corgi pembroke otacza domowe niemowlę specjalną troską, kładąc się koło małego dziecka i towarzysząc mu w śnie.

Czy pies rasy welsh corgi pembroke nadaje się do bloku, domu, mieszkaniu, na wsi?

Corgi nie będzie miał problemy, aby przywyknąć do wszelkich warunków mieszkaniowych. Sprawdzi się zarówno w mieszkaniu, jak i w wiejskim domu z ogrodem. W tym pierwszym przypadku należy większą uwagę przyłożyć do ciągłego aktywizowania psa, inaczej będziemy się musieli przygotować na przykład do zakupu nowego pilota, albo kapciów.

Historia rasy

Welsh corgi występuje w dwóch odmianach: pembroke oraz cardigan. Nazwy te pochodzą odpowiednia od hrabstw Cardiganshire i Pembrokeshire. Rasa wywodzi się z celtyckich psów, które na Wyspy Brytyjskie dotarły bardzo dawno temu, bo już przed naszą erą. Znaczenia nazwy „corgi” można doszukiwać się na różne sposoby. Prawdopodobne jest zarówno pochodzenie od słów „cor” (karzeł) i „gi” (pies), ale również od walijskiego „corlan gi”, co w walijskim języku znaczy „pies z zagrody dla owiec”, lub też od słowa „cur”, czyli „stróżować”.

W zbiorze praw opracowanych przez walijskiego władcę Hywela Dda w 920 r. można odnaleźć pierwsze wzmianki o psach podobnych do corgi. Miały one służyć do pędzenia bydła, a kara za ich zabicie byłą ogromna i wynosiła równowartość wołu.

Kynologowie dzielą się i kłócą jeśli chodzi o przodków welsh corgi. Jedni twierdzą, że psy te są potomkami skandynawskich szpiców pasterskich, które trafiły do Wielkiej Brytanii z wikingami. Inni zaś uważają, że przyczynkiem do powstania rasy były szpice przywiezione z Flamandii na początku XII w.

Corgi pozostawał psem wiejskim i bardzo popularnym do końca XIX w. Spadek zainteresowania był spowodowany zmianami gospodarczymi i tym, że kapitał zaczął ciążyć do większych miast, gdzie zapotrzebowanie na tego typu psy było znikome.

Na przełomie XIX i XX w. welsh corgi przyciągnął uwagę hodowców i miłośników psów rasowych, a to za sprawą tego, że pies bywał ozdobą sprzętów na wystawach rolnych, wzbudzając zainteresowanie. Pierwszy klub rasy Corgi powstał w Carmarthen w 1925 roku.

Do 1934 roku traktowano odmiany pembroke i cardigan jako jedną i krzyżowano je ze sobą i tylko rejestrowano osobniki bez, lub z krótkim ogonem jako pembroke, a te z długim jako cardigany. W tym roku pojawiły się oddzielne wzorce ras i zabronioną łączenia ich ze sobą.

W prawie wszystkich rodowodach psów rasy welsh corgi pembroke można odnaleźć psa imieniem Rozavel Red Dragon, który urodził się w hodowli znanej przez miłośników rasy Thelmy Evans.

Ciekawostki o welsh corgi pembroke

  • Znaną wszystkim ulubienicą rasy jest królowa Elżbieta II. Otrzymała ona, będąc jeszcze księżniczką, od ojca, króla Jerzego VI dwa psy tej rasy. Ich populacja na dworze się powiększała i do dziś w Buckingham mieszka ich całe stado.
  • Autorka bajek oraz rysowniczka, Tasha Tudor uwielbiała te psy, a nawet uczyniła je bohaterami swoich dzieł.
  • W porównaniu z psem rasy Cardigan Welsh Corgi Pembroke ma niewiele bardziej trójkątną głowę i krótsze uszy (spiczaste i wyżej osadzone). Jego tułów jest krótszy, a kończyny przednie są proste. Jego ogon jest wyżej osadzony – może on być dłuższy lub naturalnie krótki.

Ile kosztuje welsh corgi pembroke?

Koszt zakupu psa tej rasy zależy od wieku, płci, pochodzenia oraz renomy hodowli. Cena, którą przyjdzie nam zapłacić za szczeniaka rasy welsh corgi angielski z hodowli zarejestrowanej w FCI to: 4000 do 6000 zł.

Miesięczny koszt utrzymania tego średniej wielkości psa pasterskiego to około: 100-150 zł miesięcznie.

Wady i zalety welsh corgi pembroke

Zalety
  • Jest mocno przywiązany do swojej rodziny.
  • Świetny kompan dzieci.
  • Nadaje się do niektórych sportów.
  • Przyjazny i nieagresywny wobec ludzi.
  • Szybko się uczy.
Wady
  • Intensywne linienie dwa razy w roku.
  • Znudzony może niszczyć przedmioty.
  • Niektóre czynności są dla niego uciążliwe (schody, skakanie).
We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo