Amerykański curl długowłosy

American curl

Amerykański curl długowłosy to oryginalny kot, który jako jedyny z przedstawicieli gatunku ma charakterystycznie wywinięte uszy. Znawcy i pasjonaci rasy, określają kota rasy american curl jako kociego Piotrusia Pana, zawsze skorego do zabawy i zachowującego młodzieńczą aktywność nawet mimo upływu lat. Ogromna liczba wariantów kolorystycznych kota sprawia, że wielbiciele amerykańskiego curla długowłosego z pewnością znajdą idealnego kota dla siebie. Nie da się ukryć, że wyjątkowy wygląd, piękna lśniąca szata i radosne usposobienie, są tym, co szybko zjednuje przychylność otoczenia, podbija serca i zjednuje nowych fascynatów rasy. Czy amerykański curl długowłosy dostępny jest w Polsce? Czy koty mają predyspozycje do chorób?

 • Kod EMS: ACL
 • Kategoria: II
 • Pochodzenie: Stany Zjednoczone
 • Długość życia: 13-15 lat

Spis treści

Wygląd

Amerykański curl długowłosy to kot średniej wielkości o mocnej sylwetce, która jednak wizualnie nie traci na smukłości. Średnia waga dorosłego, zdrowego kota to około 3 do 6 kg. Ciało kota jest gibkie i proporcjonalne. Chód elegancki. Głowa curla ma kształt klina. Na jej czubku widoczne są duże, sterczące uszy, wywinięte do tyłu. Są mocno porośnięte sierścią, zaokrąglone i bardzo elastyczne. Oczy kota są duże, lekko owalne o niemal wszystkich barwach – nawet błękitnej w przypadku umaszczenia colourpoint. Ogon kotów jest długi, dość szeroki i mocno porośnięty gęstą sierścią. Koty mają lekki podszerstek.

Amerykański curl długowłosy
Amerykański curl długowłosy

Zdrowie – na co najczęściej choruje amerykański curl długowłosy?

Koty rasy amerykański curldługowłosy są uznawane za wolne od schorzeń. Mimo mutacji uszu nie wpływa ona na pozostałe narządy kota i działanie innych funkcji życiowych kota. American curl jest zatem wolny od dziedzicznych chorób genetycznych, które mogłyby obciążać tę wyjątkową rasę.

Jak pielęgnować kota ras amerykański curl długowłosy?

Koty tej rasy mają rzadki, lekki podszerstek. Sprawia to, że okres linienia nie jest tak problematyczny dla opiekunów zwierząt, ale i samo wyczesywanie jest prostsze. Długa szata american curl nie plącze się i nie filcuje. Jeśli masz odmianę krótkowłosą, w zupełności wystarczy, jeśli przeczeszesz jego sierść raz w tygodniu. Jeśli Twój kot ma jednak długą szatę, do utrzymania jej dobrego wyglądu zaleca się czesanie kilka razy w tygodniu.

W okresie sezonowego linienia pomoże to szybciej usunąć martwe włosy, a co za tym idzie – pozbyć się problemów z utrzymaniem czystości w domu. Do pielęgnacji kota rasy amerykański curl długowłosy możesz potrzebować zestawu szczotek, w tym jednej z naturalnym miękkim włosiem, która najlepiej wyczesuje pióropusz kota na ogonie. Kontroli i uwagi wymagają również uszy kota, zęby, okolice dziąseł i oczu. W okresie linienia podawaj kotu preparaty odkłaczające.

Żywienie — jaka karma dla kota rasy amerykański curl długowłosy?

Koty są z natury zdrowe i niewybredne. Przez swój żywiołowy temperament i pociąg do aktywności fizycznej nie są również specjalnie zagrożone otyłością. Zaleca się podawanie im wysokiej jakości suchych i mokrych karm z linii premium – specjalistycznych. Mogą być stricte dla tej rasy. Konwencjonalną dietę możesz uzupełniać o BARF, czyli okazjonalne podawanie kawałków surowego mięsa lub podrobów ze sprawdzonego pochodzenia. Staraj się nie przekarmiać kota – sugeruj się porcjami, które zaleca producent karmy. Żywienie dopasuj do wieku, stanu zdrowia kota i jego wagi. Pamiętaj, by american curl miał stały dostęp do świeżej wody.

Charakter i zachowanie kota rasy amerykański curl długowłosy

To rasa bardzo towarzyska, wesoła i ciekawska. Kot będzie chętnie śledził każdy Twój ruch i podążał za Tobą niczym pies, bacznie obserwując to, co robisz. To kot bardzo szybko uczący się, który chętnie przyswaja wiedzę i szybko pojmie podstawowe komendy. Rasa bardzo łaknie i potrzebuje zabawy. Chętnie dzieli swoją przestrzeń życiową z innym kotem lub psem. Koty bardzo lubią kontakt fizyczny, łaszą się domagając głaskania i chętnie zasną przy Twoim boku, czując bliskość i ciepło. Amerykański curl długowłosy bardzo szybko przyzwyczaja się do swoich opiekunów i nie lubi rozłąki.

Amerykański curl długowłosy a dzieci

Koty te są z natury przyjaźnie nastawione. Chętnie będą bawić się z dziećmi – ich poziom energii do aktywności i różnych rodzajów zabaw mają zresztą bardzo zbliżony do najmłodszych mieszkańców Twojego domu. Warto jednak uczyć dzieci obchodzenia się ze zwierzętami i jeżeli są na tyle duże, by to zrozumieć – nauki interpretacji mowy ciała kota.

Jak przygotować mieszkanie, dom dla kota american curl?

Amerykański curl długowłosy potrzebuje sporo przestrzeni do skoków, wspinaczki i zabawy. Jeśli nie zapewnisz mu drapaka i zabawek pobudzających jego naturalne instynkty łowieckie – może skakać po szafkach kuchennych, wdrapywać się na zasłony i półki. To kot bardzo aktywny – koniecznie zabezpiecz okna i balkon siatką. Zapewnij kotu również kuwetę, miski, miejsce do spania i drapak.

Historia rasy

Amerykański curl długowłosy to rasa, której cechą charakterystyczną jest wyjątkowy wygląd uszu. Sterczące, lecz wywinięte w tył uszy kota powstały w wyniku zamierzonej mutacji genów. Założycielami rasy jest para Grace i Joe Ruga, którzy w latach 80. rozpoczęli pracę nad hodowlą rasy american curl. Opisując jednak historię kotów, nie sposób nie wspomnieć również o kolejnej parze, tym razem genetyków, którzy zbadali i opisali mutację uszu kota, Byli to Solveig Pflueger i Roy Robinson. FIFe uznało rasę w 2002 roku.

Ciekawostki o american curl

 • Kocięta przychodzą na świat z prostymi uszami. Dopiero później, po upływie tygodnia, uszy zaczynają się wywijać.
 • American curl, mimo mutacji genów uznane są za koty nieprzerasowione.
 • Wyróżnia się kilka typów wygięcia uszu.

Ile kosztuje kot rasy american curl?

Cena za kocięta z legalnych hodowli rośnie w zależności od prestiżu hodowli i osiągnięć wystawowych rodziców miotu. Szacuje się, ze za kocię tej rasy trzeba będzie zapłacić około 3000 – 5000 złotych.

Wady i zalety amerykańskiego curla długowłosego.

Zalety
 • To rasa przyjazna, idealna na kota rodzinnego.
 • Są odporne na choroby i zdrowe.
 • Ich pielęgnacja nie jest bardzo uciążliwa, nawet mimo gęstego futra.
Wady
 • Koty nie znoszą samotności.
 • Wymagają stałego kontaktu z człowiekiem – jeśli go nie zaspokoisz. mogą stawać się uciążliwe.

Amerykański curl długowłosy to rasa, która aktualnie cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Jeśli poszukujesz kota zdrowego, radosnego, który będzie starał się być w centrum życia rodzinnego – zastanów się nad zakupem kota tej rasy. Jeżeli jednak w swoim domu jesteś tylko wieczorami, lepiej rozważ inną rasę, gdyż american curl nie znosi samotności.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo