Jedną z kolejnych, rzadkich i raczej niespotykanych ras kotów jest skookum. Jest to unikalne połączenie charakterystycznego kota rasy munchkin, którego oryginalne, krótkie łapy zyskują coraz większą popularność wśród hodowców na całym świecie. Z kolei po LaPerm ma kręconą, oryginalną sierść. Hodowla skookum jest na razie w fazie eksperymentalnej, ale charakterystyczne koty z krótkimi łapami i kędzierzawą szatą są w centrum zainteresowania miłośników oryginalnych ras. Co musisz wiedzieć o skookum? Czy rasa jest dostępna w Polsce?

 • Kod EMS: SKM, SKS
 • Kategoria: II
 • Pochodzenie: Stany Zjednoczone
 • Długość życia: 13-15 lat

Spis treści

Wygląd

Skookum to mały kot, którego waga po osiągnięciu dojrzałości nie przekracza zazwyczaj 3 kg. Charakterystyczną cechą kota są krótkie łapy po munchkin i kędzierzawa sierść po La Perm. Głowa jest okrągła, lekko stożkowa z dużymi i szerokimi uszami. W przypadku odmiany długowłosej dopuszczalne są pędzelki na szczycie uszu. Oczy kota są średniej wielkości. Tułów i szyja kota są mocne i silne. Łapy krótkie, ogon długi. Sierść skookum jest długa lub krótka. Zawsze kręcona. Może sprawiać wrażenie zmierzwionej, miejscami rzadkiej. Wibrysy kota i włosy czuciowe również są kręcone. Daje to wizualny efekt nieładu, tak cenionego przez miłośników rasy. Jeśli chodzi o umaszczenie, to w przypadku rasy skookum dopuszcza się wszystkie maści.

skookum
Skookum

Zdrowie

Jedną z pozytywnych cech, które wyróżniają kota rasy skookum na tle innych przedstawicieli ras, jest jego niezwykła odporność na choroby. To rasa zdrowa i odporna, mimo mutacji genetycznych.

Na co najczęściej choruje skookum?

Mimo mutacji genów, które odpowiadają za krótkie łapy kota, kręgosłup skookum nie jest obarczony ryzykiem występowania różnego rodzaju zwyrodnień. Koty są gibkie i skoczne. Mimo tego FIFe odmawia rejestracji kota tej rasy i uznania jej wzorca. Organizacja nie akceptuje po prostu ras krótkonożnych z mutacją genów. Ogólnie można jednak przyjąć, że skookum to rasa odporna na wszelkie choroby, która nie przysparza kłopotów właścicielom.

Jak pielęgnować skookum?

Osobniki o półdługiej i krótkiej sierści nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Lekko kręcone futro nie ma tendencji do plątania i filcowania. Wystarczy, jeśli przeczeszesz je raz w tygodniu miękką szczotką. Możesz zwiększyć częstotliwość szczotkowania w okresie sezonowego linienia. Warto również kontrolować stan uszu i zębów kota, a w okresie zmiany szaty podawać mu preparaty odkłaczające.

Żywienie — jaka karma dla kota rasy skookum?

Koty są odporne i niewybredne. W zupełności wystarczy im podawanie wysokiej jakości suchych i mokrych karm z linii premium. Muszą mieć dużą zawartość mięsa, minerały i witaminy niezbędne do zachowania dobrej kondycji kota. Nie przekarmiaj kota, sugeruj się wskazaniami w zakresie porcjowania karmy, które producent umieścił na opakowaniu. Konwencjonalną dietę możesz urozmaicić o elementy metody BARF. Zapewnij również kotu stały dostęp do świeżej wody. Miskę z wodą dobrze jest ustawić nieco dalej od miejsca, w którym stoi karma.

Charakter i zachowanie skookum

Skookum to radosne, żywiołowe zwierzęta o łagodnym usposobieniu. Są bardzo mądre, towarzyskie i szybko kradną serca miłośników rasy. Jest to jednak kot dość aktywny, który nie lubi przebywać sam. Jeśli zatem przez większość dnia nie ma Cię w domu, lepiej wybierz inną rasę, która mniej łaknie kontaktu z człowiekiem. Skookum to rasa, która nawet mimo sędziwego wieku będzie zachowywać się jak mały kociak, zawsze chętny do zabawy i psot.

Skookum a dzieci

Skookum to świetny kot rodzinny. Lubi dzieci i jest wobec nich bardzo cierpliwy. Ważne jest jednak to, by uczyć dziecko obchodzenia się z kotem. Wzajemne kontakty kota i dziecka powinny być również obserwowane przez opiekuna – przynajmniej na samym początku.

Jak przygotować mieszkanie, dom dla kota skookum?

Mimo niewielkich rozmiarów i braku naturalnych chęci ucieczki, czy przejawów niszczycielskich zachowań, mieszkanie należy odpowiednio przygotować na przyjęcie kota. Oznacza to zabezpieczenie balkonu i okna przed ucieczką, zakup dość dużej kuwety, przynajmniej dwóch misek, a także wysokich i niskich drapaków. Ponadto kot musi mieć wygodne miejsce do spania i kilka zabawek, które pomogą mu zaspokoić pierwotny instynkt łowiecki. Jeśli masz ogród, rozwiąż budowę zewnętrznej woliery dla kota.

Historia rasy

Skookum to bardzo rzadka, amerykańska rasa, której ojcem był hodowca Roy Galusha. Jego celem było stworzenie całkowicie nowej rasy kota, który będzie nie tylko oryginalny, ale i zdrowy, przyjacielski i łagodny. Skrzyżował zatem krótkonogiego munchkin z kędzierzawym LaPerm. Niestety sam hodowca szybko zrezygnował z kontynuacji hodowli, twierdząc, że skookum nie jest tym, co chciał osiągnąć. Nie mniej jednak rasa ta cieszy się dość dużym powodzeniem w Japonii i Austarlii, gdzie znajduje swoich zwolenników. W Polsce koty nie są dostępne.

Ciekawostki o skookum

 • Kolejna rasą bardzo zbliżoną do skookum jest lambkin.
 • Rasa ta jest niemal nieosiągalna.
 • Nie jest pewne, czy rasa skookum przetrwa.Jest obecnie nadal w fazie eksperymentalnej, a FIFe nie chce przyjąć jej wzorca.

Wady i zalety kota skookum

Zalety
 • To miły i towarzyski kot, pozbawiony agresji.
 • Jest odporny i zdrowy.
 • Szybko się uczy.
 • Jego pielęgnacja nie jest uciążliwa.
Wady
 • Rasa jest bardzo rzadka i nieosiągalna w Polsce.
 • Koty nie radzą sobie w środowisku naturalnym.

Skookum to kot – ciekawostka. Krótkie łapy i charakterystyczna sierść nadają kotu bardzo oryginalny wygląd. Co ciekawe – nie jest to rasa obarczona schorzeniami genetycznymi. Rasa nie jest dostępna w Polsce. W Stanach zaprzestano prawdopodobnie kontynuowania jej hodowli. Mimo tego skookum znajduje swoich miłośników na całym świecie – szczególnie w Japonii.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo