Kot abisyński

Abyssinian cat

Koty abisyńskie to zwierzęta o niezwykłej, orientalnej urodzie i równie ciekawym temperamencie. Odpowiednio wychowane i zadbane przez właścicieli, szybko i na długo staną się najlepszymi przyjaciółmi rodziny. Przed zakupem kota tej rasy, warto zapoznać się z jego energicznym usposobieniem i obowiązkami, jakie wiążą się z jego opieką. Czego dokładnie potrzebuje kot abisyński i na co może chorować?

 • Kod EMS: ABY
 • Kategoria: III
 • Pochodzenie: Abisynia
 • Długość życia: od 12 do 15 lat

Spis treści

Wygląd

Kot abisyński ma bardzo charakterystyczny wygląd, zdecydowanie wyróżnia się na tle innych ras, czy dachowców. Koty abisyńskie są średniej wielkości, a ich waga wzorcowo powinna wynosić od 3 do 7 kg, przy czym kocury są zazwyczaj większe od kotek. Budowa ciała przedstawicieli tej rasy jest dość smukła, a jednocześnie dobrze umięśniona. Mają dość długie nogi w porównaniu do innych ras. Ich sylwetka jest bardzo proporcjonalna, wyglądają elegancko. Sierść kotów abisyńskich jest krótka, cechą charakterystyczną jest to, że każdy włos jest pręgowany, to zjawisko ma miano tickingu.

Występują w wielu umaszczeniach, najpopularniejsze z nich to umaszczenie dzikie, czyli rudobrunatne z ciemnym tickingiem (prążkami na każdym włosie) z czarnym nosem i obwódkami dookoła oczu w tym samym kolorze. Drugim popularnym kolorem szaty jest sorrel, podobny do dzikiego, jednak ticking jest znacznie jaśniejszy a nos i obwódki oczu występują w kolorze różowym. Koty abisyńskie wyróżniają się na tle innych ras charakterystycznymi kępkami sierści na końcówkach uszu i dużymi oczami w kształcie migdałów z obramowaniem w zależności od umaszczenia.

Zdrowie

Koty abisyńskie żyją zazwyczaj długo, bo większość z nich dożywa od 12 do 15 lat. Są jednak predysponowane do pewnych schorzeń genetycznych, na które właściciel zazwyczaj nie ma wpływu. Aby zredukować ryzyko wystąpienia którejś z chorób, warto przed wyborem kota przeprowadzić długą rozmowę z hodowcą na temat chorób, które występują u niego wśród rodziców miotów. Jeśli kot abisyński wychodzi poza mieszkanie, należy szczególną uwagę zwrócić to, czy nie występują u niego pasożyty. Dla takiego kota wizyty u weterynarza ograniczone tylko obowiązkowych szczepień to zdecydowanie za mało.

Na co najczęściej choruje kot abisyński?

Koty abisyńskie są narażone na zmaganie się z postępującym zanikiem siatkówki. Symptomy tego schorzenia zaczynają się u czworonogów najczęściej już w dość młodym wieku, a pierwszym z nich jest problem z widzeniem w ciemności, który w późniejszym stadium może przerodzić się w całkowitą utratę wzroku. Tempo postępowania tej choroby da się spowalniać, dlatego warto obserwować bacznie zachowanie pupila tej rasy, by zadziałać w porę. Ze względu na predyspozycje do tej choroby, posiadając kota abisyńskiego, należy regularnie uczęszczać do weterynarza na kontrole. Oprócz problemów ze wzrokiem, koty tej rasy mają skłonności do anemii, przez niedobory kinazy pirogronianowej, która odpowiada za długość życia czerwonych ciałek. Jedynym rozwiązaniem tego problemu jest transfuzja krwi, w momencie wykrycia anemii, nie da się jej zapobiegać, a jedynie leczyć.

Jak pielęgnować kota abisyńskiego?

Pielęgnacja kota abisyńskiego, ze względu na jego krótką sierść nie jest skomplikowana i może ograniczać się do cotygodniowego czesania i regularnego obcinania pazurów. Co jakiś czas warto przyjrzeć się ich uszom i okolicom nosa i oczu, w razie potrzeby delikatnie je wyczyścić zwilżonym wacikiem lub kawałkiem materiału.

Żywienie — jaka karma dla kota abisyńskiego?

Odpowiednie żywienie kota abisyńskiego jest kluczem do jego zdrowia. Ważne, by wybrana dla Twojego pupila karma była wysokiej jakości i zawierała jak największą ilość mięsa, czyli białek zwierzęcych. Koty te nie są specjalnie wybredne, odpowiedni dla nich będzie zarówno pokarm suchy, jak i mokry, a najlepszym wyborem będzie podawanie ich na przemian. Rasa abisyńska nie ma skłonności do otyłości, ze względu na swój preferowany aktywny tryb życia.

Charakter i zachowanie kota abisyńskiego

Kot abisyński to rasa uwielbiająca ruch i ciągłe wyzwania. Zdecydowanie nie można jej nazwać kanapową. Koty te są wyjątkowo aktywne i chętne do wszelkich zabaw. Są również bardzo inteligentne, szybko się uczą, można ich uczyć nawet sztuczek. Nie przepadają za leniuchowaniem, chętniej spędzą dzień na śledzeniu każdego kroku właściciela. Bardzo cenią sobie bliski kontakt z domownikami, zarówno ludźmi, jak i z innymi zwierzętami. Nie lubią być pozostawione na długo w samotności dlatego, jeśli często wychodzisz z domu, zastanów się, czy to na pewno rasa dla Ciebie, ewentualnie zapewnij pupilowi kompana w postaci drugiego kota. Przy wyborze pupila w hodowli, warto rozważyć opcję wzięcia dwóch kociąt z tego samego miotu.

Kot abisyński a dzieci

Kot abisyński ze względu na swoją aktywną naturę świetnie odnajdzie się w domu z dziećmi. Po odpowiednim zapoznaniu Twojej pociechy z czworonożnym pupilem kontakt tej dwójki prawdopodobnie zaowocuje przyjaźnią. Kot abisyński to rasa, która uwielbia zabawę i niezaspokojony będzie się jej domagał. Jeśli wraz z dzieckiem poświęcisz pupilowi odpowiednio dużo uwagi i czasu, możesz nauczyć go nawet aportować. Taki rodzaj aktywności na pewno spodoba się zarówno najmłodszym członkom rodziny, jak i kociemu przyjacielowi.

Jak przygotować mieszkanie, dom dla kota abisyńskiego?

Przed przyjęciem kota abisyńskiego w swoje progi, powinieneś zastanowić się, czy zapewnisz mu odpowiednie warunki. Ze względu na wyjątkowy temperament przedstawicieli tej rasy, potrzebują one sporo miejsca na zabawy i wspinaczkę. W mieszkaniu oczekującym na kociego przyjaciela musi znaleźć się drapak, który zniweluje ryzyko drapania przez pupila mebli. Dodatkowo warto wygospodarować nieco wyżej położone miejsce, na które kot mógłby się wspinać lub wskakiwać i w spokoju odpoczywać po zabawie. Jeśli mieszkasz w bloku i posiadasz balkon, koniecznością jest założenie siatki zabezpieczającej przed ucieczką lub nieprzemyślanym skokiem kota. Niewielki metraż mieszkania nie dyskwalifikuje posiadania kota abisyńskiego, jednak w takim musisz zapewnić mu odpowiednio więcej codziennej dawki ruchu i zabaw.

Historia rasy

Abisyńskie koty uchodzą za jedną z najstarszych obecnie istniejących ras. Na temat ich pochodzenia krąży wiele mitów. Badania genetyczne wykazały, że kot abisyński jest krewnym kotów z okolic Oceanu Indyjskiego i Azji Południowo-Wschodniej, prawdopodobnie stamtąd rasa została sprowadzona na wyspy Brytyjskie. To właśnie tam po raz pierwszy w okolicy 1870 roku kot abisyński został uznany za rasę.

Ciekawostki o kocie abisyńskim

 • Kot abisyński to jedna z najstarszych ras kotów.
 • Pierwszy kot abisyński w Polsce pojawił się dopiero w 1994 roku.
 • Pomiędzy kotem abisyńskim hodowanym w Stanach Zjednoczonych, a tym z Wielkiej Brytanii widoczne są różnice w sylwetce kotów.

Ile kosztuje kot abisyński?

W Polsce jest kilka zarejestrowanych hodowli kotów abisyńskich. Rodowodowe kocię można kupić za około 4500 złotych. Cena za kocięta kotów abisyńskich rośnie jednak proporcjonalnie do prestiżu hodowli i osiągnięć rodziców motu na arenie międzynarodowej.

Wady i zalety kota abisyńskiego

Zalety
 • Kot abisyński to wyjątkowo inteligentna, szybko i chętnie ucząca się rasa.
 • Rasa ta jest nieproblematyczna w pielęgnacji.
 • Koty tej rasy uwielbiają spędzać czas z właścicielami i kochają zabawy.
Wady
 • Koty abisyńskie mają predyspozycje genetyczne do schorzeń wzroku i anemii.
 • Koty tej rasy wymagają mnóstwo czasu i poświęcanej uwagi od właścicieli.
 • Kot abisyński do pełni zdrowia potrzebuje dużo ruchu, może być to problematyczne dla właścicieli z małym mieszkaniem, nieprzystosowanym do aktywnego trybu życia kota.

Kot abisyński będzie świetnym pupilem, jeśli nie lubisz się nudzić. Energiczny temperament tej rasy na pewno nie pozwoli na to zbyt często właścicielowi. Mimo że kwestia pielęgnacji i żywienia kota abisyńskiego nie są raczej problematyczne, to przed decyzją o przyjęciu pupila do Twojego domu, koniecznie zastanów się, czy dasz radę zapewnić mu wystarczająco dużo aktywności fizycznej i uwagi.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo