Angora turecka

Turkish angora

Angora Turecka to wyjątkowy kot, o gęstej, przyjemnej w dotyku sierści, który powstał naturalnie – bez ingerencji człowieka. Chociaż rasa ta jest w zasadzie mało rozpowszechniona w Polsce, angora turecka zyskuje coraz szersze miano wielbicieli kotów. Szczególnie tych, których powstanie zainicjowała natura, nie człowiek. Jeśli poszukujesz ciekawskiego kota o energicznym usposobieniu i jesteś gotów na zbieranie dużej ilości sierści z podłogi, ubrań i mebli – rozważ poważnie tę rasę! Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji, musisz wiedzieć więcej o wymaganiach i potrzebach przedstawiciela tej urzekającej rasy. Czego potrzebuje do życia angora turecka i jakie ma wymagania żywieniowe?

  • Kod EMS: TUA
  • Kategoria: II
  • Pochodzenie: Turcja
  • Długość życia: od 15 do 18 lat

Spis treści

Wygląd angory tureckiej

Angora turecka to średniej wielkości kot o proporcjonalnej sylwetce. Ma gęstą, półdługą sierść z podszerstkiem. Chociaż do ulubionych umaszczeń zalicza się to śnieżnobiałe, koty rasy angora turecka występują w wielu wariantach kolorystycznych. Koty mają kształtną, trójkątną czaszkę, duże migdałowe oczy i trójkątne, wysoko osadzone uszy, których końce są lekko zaokrąglone, zakończone niewielką kępką włosów. Ogon kota jest długi i gęsto porośnięty sierścią. Średnia waga dorosłego, zdrowego kota to przedział 3 do 5 kg.

Zdrowie

Angora turecka to kot zdrowy, raczej wolny od chorób typowych dla kotów krzyżowanych, które powstały w wyniku ingerencji i eksperymentów człowieka. Nie da się ukryć, że pochodzenie angory tureckiej ma również duży wpływ na jej odporność na choroby. Jest to kot zdrowy, wolny od schorzeń genetycznych.

Na co najczęściej choruje angora turecka?

Angora turecka jest rasą wolną od dziedzicznych chorób genetycznych, które powstały w wyniku krzyżowań. Angora turecka dobrze znosi trudne warunki pogodowe, choruje rzadko, a jeśli już to przechodzi przez choroby dość łagodnie. Hodowcy zaobserwowali jednak predyspozycje do powstawania przepukliny pępkowej i jeśli kot jest biały — typową dla odmian albinotycznych głuchotę. Warto jednak zaznaczyć, że odpowiedzialni hodowcy (nie pseudohodowle) nie reprodukują głuchych kociąt, redukując tym samym szanse na przekazanie złych genów kolejnym pokoleniom.

Jak pielęgnować angorę turecką?

Angora turecka to rasa, która nie wymaga tak czasochłonnej pielęgnacji. Kotom w zupełności wystarczy szczotkowanie raz, dwa razy w tygodniu. Warto również zadbać o to, by pazury nie były zbyt długie. Dobrym rozwiązaniem na zachowanie odpowiedniej ich długości jest zakup specjalnych obcążek do podcinania pazurów ze specjalnym ogranicznikiem.

Żywienie — jaka karma dla angory tureckiej?

Podstawą żywienia kotów rasy angora turecka powinna być wysokiej jakości karma bogata w białko pochodzenia zwierzęcego. Wybieraj suche i mokre karmy dla kotów z linii premium. Opcjonalnie możesz wzbogacić konwencjonalną dietę kota o elementy BARF, które polegają na podawaniu surowych, nieprzetworzonych kawałków mięsa i innych produktów spożywczych. Pilnuj bardzo porcjowania karmy, by nie doprowadzić do przekarmienia. Angora turecka, podobnie jak inne koty może nie znać umiaru w jedzeniu, co w połączeniu z brakiem rygorystycznego podejścia do jej karmienia możne niechybnie prowadzić do groźnej dla zdrowia nadwagi.

Charakter i zachowanie angory tureckiej

Koty rasy angora turecka charakteryzują się wesołym temperamentem i naturalną energią, która nie opuszcza ich mimo upływu lat. Chociaż dojrzały kot zawsze jest nieco spokojniejszy od kilkumiesięcznego młokosa, decydując się na angorę turecką, musisz wiedzieć, że jest to prawdziwy wulkan energii. Kot jest jednak łagodny, skory do zabawy i interakcji z domownikami. Musisz zapewnić mu właściwe warunki do życia, wiele atrakcji w postaci miejsc do skakania, wspinania i drapania.

Angora turecka to kot wokalizujący. Może intensywnie i gość głośno „rozmawiać” i to niezależnie od pory dnia. Koty te mają silny charakter, dlatego, jeśli nie są jedynymi kotami w Twoim domu, mogą wykazywać cechy dominujące i walczyć o przywództwo w stadzie. Angora turecka to prawdziwy koci indywidualista, który nie zawsze jest skory do kanapowych pieszczot.

Angora turecka a dzieci

Angora turecka lubi dzieci, dopóki one nie przekraczają pewnych kocich granic. Z racji tego, że jest to rasa, która w niezmienionej formie występowała naturalnie – koty mogą wykazywać zniecierpliwienie i rozdrażnienie podczas niektórych form zabawy. Należy od początku uczyć dziecko delikatności i rozumienia kociej mowy ciała. Dzięki temu maluch będzie miał szanse wyczuć moment, w którym zabawa z kotem przybiera niefortunny obrót.

Jak przygotować mieszkanie, dom dla angory tureckiej?

Poza licznymi drapakami, zabawkami i posłaniem, angora turecka wymaga również miejsc do skakania. Na rynku dostępne są liczne półki, hamaki i inne atrakcje dla kotów, które nie zajmują dużo miejsca w mieszkaniu, za oferują kotom naprawdę sporo scenariuszy aktywnej zabawy. Przed przyjęciem kota pod swój dach nie zapomnij również o zakupie kuwety, żwirku, zestawu karm, misek i zestawu szczotek do pielęgnacji futra. Zabezpiecz dobrze drzwi, okna i balkonu – angora turecka bardzo lubi różnego rodzaju przygody i z racji swojej żywiołowości może być bardziej od innych kotów skłonna do ucieczek, a jak każdy inny kot, powinna być niewychodząca!

Historia rasy angora turecka

Jak sama nazwa wskazuje, angora turecka pochodzi z Turcji, a dokładnie z terenów dawnej Wyżyny Anatolijskiej. Początkowo koty zasiedlały tamtejsze rojony bardzo licznie – nosiły miano naszych dachowców. Jej pochodzenie genetyczne świadczy o tym, że ma w sobie domieszkę krwi vana tureckiego i kotów perskich. Już w XVII wieku koty dotarły do Europy i z racji swojego pięknego wyglądu stały się jedną z uwielbianych przez możnych i arystokrację ras. W 1982 roku turecka angora została oficjalnie przyjęta przez FIFe. Na samym początku we wzorcu rasy uwzględniono jednak wyłącznie białą odmianę kota. Dopiero kilka lat później do wzorca przyjęto również inne umaszczenia. Aktualnie turecka angora jest rasą uchodzącą za rzadką i unikalną.

Ciekawostki o tureckiej angorze

  • W XX wieku rasa niemal całkowicie wymarła.
  • W Turcji rasa ta uznawana jest za dobro narodowe.
  • Koty angora turecka uchodziły niegdyś za tak popularne w Turcji, jak europejskie dachowce.
  • Jedną z odmian angory tureckiej uznawanych niegdyś za najszlachetniejszą, jest biała.

Ile kosztuje angora turecka?

Kosz zakupu kociąt ze sprawdzonej hodowli wynosi około 2500-3000 złotych. Ceny jednak rosną proporcjonalnie do prestiżu hodowli. W Polsce rasa ta nie jest tak popularna, więc zakup kociąt z rodowodem może okazać się trudny.

Wady i zalety angory tureckiej

Zalety
  • Koty rasy angora turecka są proste i niewymagające w pielęgnacji.
  • To rasa odporna na choroby.
  • To pełne wigoru, aktywne zwierzęta, które sprawdzą się świetnie jako towarzysze aktywnych właścicieli.
Wady
  • Jest to rasa unikalna i raczej niszowa – może być ciężko z zakupem kota w Polsce.
  • Angora turecka może być skłonna do ucieczek.
  • Rasa ta jest nad wyraz aktywna i ciekawska. Kory mogą nieumyślnie niszczyć przedmioty w domu.
  • Jest dość głośny.

Angora turecka to rasa niszowa. Jeśli zależy Ci na odpornym na schorzenia genetyczne kocie, który będzie aktywnie uczestniczył w życiu Twojej rodziny – przemyśl zakup angory tureckiej. To kot, który w naturalnej niezmiennej formie przetrwał do dziś. Jest to zatem rasa nieskalana ludzkimi próbami krzyżowań.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/klient.dhosting.pl/wojhos/zoocena.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:34 Stack trace: #0 /home/klient.dhosting.pl/wojhos/zoocena.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(658): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/klient.dh...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/klient.dhosting.pl/wojhos/zoocena.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 34