Himalayan

Himalayan, kot perski colourpoint, perski kot syjamski, himalayancat, kot himalajski

Himalayan, zwany również jako colourpoint to rasa kota domowego o niezwykłym wyglądzie i umaszczeniu. W Europie klasyfikuje się go, jako odmianę kota perskiego – w innych krajach świata, za oceanem uznaje się go za odrębną rasę. Jaki charakter ma himalayan i co musisz wiedzieć o jego potrzebach?

 • Kod EMS: PER
 • Kategoria: I
 • Pochodzenie: Wielka Brytania, Persja
 • Długość życia: od 10 do 15 lat

Spis treści

Wygląd himalayan

Wygląd kota himalayan jest typowy dla persa. Jego spłaszczony pysk, małe uszy i gęste, długie futro to cechy wyróżniające grupę persów spośród kotów innych ras. Cechą szczególną himalayan jest natomiast jego umaszczenie. Porównuje się je do kolorystyki kotów syjamskich. Kot himalajski ma gęstą kryzę, puszysty ogon i długą sierść o perłowej barwie. Niebieskie i szare akcenty można zauważyć jedynie na masce kota, końcówce ogona i końcach łap. Kocięta rodzą się całkowicie białe. Umaszczenie kotów tej rasy może być również lekko rude (odmiana redpoint), kremowe (creampoint), mlecznobrązowe (chocolatepoint), brązowe, pręgowane typy tabby i szylkretowe. Są to koty dość duże, a przez gęstą i puszystą sierść odnoszą również wrażenie masywnych. Średnia waga dorosłego, zdrowego kota himalayan wynosi około 3,7 do nawet 7 kg.

Zdrowie

Podobnie, jak w przypadku persów, kot himalayan może mieć większe predyspozycje do nabywania określonych chorób genetycznych. Aby zredukować ich wystąpienie u swojego kota, należy z dużą starannością podejść do wyboru hodowli, w której kupisz kocię. Profesjonalni hodowcy nie rozmnażają kotów chorych z wadami genetycznymi, lub z zachowaniami, które nie są zgodne z ogólnie przyjętym wzorcem rasy.

Na co najczęściej choruje himalayan?

Tak jak pers, kot himalajski może zmagać się z chorobami nerek. Do tych występujących najczęściej zalicza się wielotorbielowatość nerek, zwaną w skrócie PKD. Co więcej, z racji płaskiego pyska, kot himalajski może mieć również wady zgryzu (przodozgryz), a także problemy z oddychaniem. Za nie odpowiedzialne jest z kolei skrócenie jamy nosowej. Kolejną z chorób, które mogą dotyczyć Twojego pupila, są problemy z oczami. Koty mogą zmagać się ze zwyrodnieniem siatkówki i nadmiernym łzawieniem.

Jak pielęgnować kota himalayan?

Pielęgnacja gęstej, długiej sierści kotów colourpoint nie należy do najprostszych. W rutynę obowiązków ich właściciela wliczyć należy codzienne, dokładnie wyczesywanie włosów okrywowych i lubiącego się filcować i kołtunić – podszerstka. Konieczne jest również kontrolowanie stanu jego oczu i uszu. Uszy kota muszą być czyste, wolne od złogów woskowiny, a oczu wolne od nadmiaru włosów, które mogą podrażniać je i powodować łzawienie. Do codziennej pielęgnacji konieczny jest zakup zestawów szczotek dla kotów, a także specjalnych obcążków do pazurów.

Żywienie — jaka karma dla himalayan?

Kot himalayan nie ma specjalnych potrzeb żywieniowych. Do zachowania jego zdrowia konieczne jest jednak dbanie o kaloryczność jego diety i zapewnienie mu dawki ruchu. Koty są bowiem zagrożone otyłością i o ile właściciel nie zadba o kontrolowanie porcji karmy, mogą zmagać się z nadwagą, która ma negatywne skutki dla kondycji ich stawów.

Dobrej jakości karma dla kota – sucha i mokra, powinna zawierać wysokiej jakości białko pochodzenia zwierzęcego. Rutynową dietę można uatrakcyjnić o kawałki surowego mięsa. Stały dostęp do czystej wody i czyste miski są tym, o czym nie można zapominać! Decydując się na zakup karmy dla kota, możesz wybierać spośród różnych produktów z linii premium. Dobrym pomysłem może okazać się postawienie na produkt stworzony stricte z myślą o persach.

Charakter i zachowanie kota rasy himalayan

Koty himalayan za młodu są wesołe i łagodne, a kiedy osiągną dojrzałość, zyskują na stateczności i zamiast aktywnych harców z napuszonym, postawionym na baczność ogonem, wybiorą leniwe drzemki i wygrzewanie się na słońcu. Perska krew, która płynie w żyłach kota rasy himalayan, sprawia, że jest on dostojny i dumny. Można zatem uogólnić i stwierdzić, że jest to zwierzę ze średnim temperamentem – jest łagodny, przyjazny i spokojny. Opisując charakter kota rasy himalayan, warto również podkreślić to, że mimo niezależnej natury ma silny instynkt stadny i bardzo przywiązuje się do swoich opiekunów. Co więcej, prawidłowo zsocjalizowany chętnie będzie dzielił swoje terytorium z innymi zwierzętami, nawet z psami. Jest to również rasa mniej skłonna do ucieczek – zamiast poszukiwania przygód na nowym terenie, woli ciepło rodzinnych kątów.

Himalayan a dzieci

Kot colourpoint lubi dzieci i lubi czas spędzony z nimi na aktywnej zabawie. Należy jednak nauczyć dzieci tego, jak postępować z kotem i jak interpretować sygnały, które wysyła mu kot, kiedy staje się zniecierpliwiony, rozdrażniony i przestraszony. Niedelikatne i nieświadome dziecko może niechcący zrobić kotu krzywdę, co skutkować może również próbą samoobrony kota i bolesnym zadrapaniem.

Jak przygotować mieszkanie, dom dla himalayana?

Kot do życia wymaga wygodnego miejsca do spania, drapaka i miejsc, po których będzie mógł się wspinać. Dobra, szeroka kuweta, żwirek, miski i zabawki to kolejne z akcesoriów, które musisz mieć przed przyjęciem kota do domu. Mimo tego, że himalayan nie jest fanem ucieczek, pamiętaj również o właściwym zabezpieczeniu okien i balkonu przed jego planowanym, lub spontanicznym skokiem. Jeśli masz w domu kwiaty, sprawdź, czy nie są trujące dla czworonoga. Koty lubią podgryzać rośliny domowe, więc musisz sprawdzić, czy nie są dla nich szkodliwe.

Historia rasy himalayan

Rasa himalayan powstała w wyniku krzyżowań persa z kotem syjamskim. Miejsce jej pochodzenia to pierwotnie okolice Iranu, potem USA – w którym to rozpoczęto intensywne prace nad hodowlą tej rasy. Początki rasy datuje się na 1931 rok, w którym to rozpoczęto eksperymenty nad stworzeniem nowego rodzaju kota do towarzystwa. Z kolei kilka lat później w Kanadzie rozpoczęto kolejne próby krzyżowań. Sama nazwa kota – himalajski pochodzi nie tyle, co od miejsca ich występowania (to nie koty górskie), ale ich podobieństwa do znanych królików himalajskich, które mają niemal identyczne ubarwienie, jak obecnie popularny colourpoint. Koty himalajskie uważane są za jedne z najpiękniejszych odmian persów.

Ciekawostki o himalayan

 • Koty rasy himalayan często stają się bohaterami filmów. Wystarczy przypomnieć sobie animowany „Gang zwierzaków domowych”, czy amerykańską komedię „Poznaj mojego tatę”.
 • Nazwa himalayan odnosi się do podobieństwa kotów tej rasy do królików himalajskich.

Ile kosztuje himalayan?

Koty z dobrych hodowli mogą kosztować około 3000 – 6000 złotych. W Polsce działa wiele prężnych, sprawdzonych hodowli, które zajmują się zrównoważoną reprodukcją kotów tej rasy. Nie kupuj zwierzaka z pseudohodowli!

Wady i zalety himalayan

Zalety
 • To cichy, mało „gadatliwy” kot.
 • Ma niezwykle urodziwe umaszczenie, które stawia go na wysokim miejscu wśród kotów ozdobnych.
 • Ma średni temperament i małą skłonność do ucieczek.
Wady
 • Jest to kot dość wymagający względem pielęgnacji.
 • Obficie linieje.
 • Może zmagać się z chorobami genetycznymi.

Himalayan to niezwykle piękny, dostojny i raczej spokojny kot o zrównoważonym charakterze. Koty colourpoint wymagają jednak dużo czasu, który ich opiekun będzie poświęcał na staranną pielęgnację. Jeśli jesteś osobą zajętą i wiesz, że codzienne, dokładne wyczesywanie długiej szaty kota nie będzie dla Ciebie możliwe – lepiej wybierz inną, krótkowłosą rasę.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo