Mini tygrys na własność w Twoim mieszkaniu? Osoby uwielbiające zwierzęta zbliżone wyglądem do dzikich kotów (czyli np. miłośnicy kotów bengalskich), mogą z zachwytem podziwiać pasy na futrze toygera, które do złudzenia przypominają te na futrze prawdziwego tygrysa. Poszukujesz unikalnego kota o niebanalnym wyglądzie, który kocha pieszczoty? Koniecznie przeczytaj więcej na temat toygera — stosunkowo nowej rasy w Polsce, która zalicza się do najrzadszych, unikatowych i trudno dostępnych. Przed podjęciem decyzji o jego zakupie sprawdź, jednak ile kosztuje kocię ze sprawdzonej hodowli i na co najczęściej chorują przedstawiciele tej rasy.
- Kod EMS: rasa nieuznana przez FIFeV
- Kategoria: rasa nieuznana przez FIFe
- Pochodzenie: Stany Zjednoczone
- Długość życia: od 12 do 15 lat
Spis treści
Wygląd toygera
Toyger to kot, którego szata zasługuje na szczególną uwagę. Jest bowiem charakterystycznie umaszczony w stylu mackereltabby, które do złudzenia przypomina pręgi prawdziwego tygrysa. Hodowcy dołożyli zresztą wszelkich starań, by sierść kotów toyger była jak najbardziej zbliżona kolorystycznie do szaty dzikich kotów. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że samą ideą powstania rasy toyger było zwrócenie uwagi społeczeństwa na trudną sytuację tygrysów bengalskich, których populacja niebezpiecznie zbliża się do całkowitego wyginięcia.
Pręgi na sierści kotów toyger mają kolor od czarnego do ciemnego brązu. Umieszczone są na brązowo-pomarańczowej sierści. Podobnie, jak u prawdziwych tygrysów, toyger ma biały brzuch i brodę. Włos kota toyger jest krótki z podszerstkiem zapewniającym mu ciepło. Sylwetkę ma średniej wielkości, mocną i wysportowaną. Ogon toygerów jest prosty, porośnięty krótkim włosiem – lekko zaokrąglony na końcu. Bardzo istotne jest zaznaczenie tego, że jest to rasa stosunkowo nowa, która cały czas ewoluuje. Nie jest również przyjęty wzorzec tej rasy, dlatego ciężko któreś z cech kota uznać za prawidłowe, a inne za niepożądane. Średnia waga dorosłego, zdrowego kota wynosi od około 3 do nawet 7 kg.
Zdrowie
Niestety z uwagi na fakt, że toyger jest rasą jeszcze nie do końca ukształtowaną, ciężko jednoznacznie określić, czy ma on predyspozycje do chorób genetycznych, a jeśli tak to do jakich. Aktualnie kot toyger zaliczany jest do przedstawicieli ras zdrowych, wolnych od schorzeń, ale jak będzie w przyszłości – naprawdę ciężko ocenić.
Na co najczęściej choruje toyger?
Kot rasy toyger ogólnie uchodzi za zdrowego. Hodowcy starają się jednak dążyć do redukcji schorzeń, które do tej pory obserwowali u niektórych przedstawicieli rasy. Do takich zaliczyć można np. skłonność do anemii, którą powoduje nie zła dieta, lecz niedobór enzymu – kinazy pirogronianowej. Rzadziej zdarzają się problemy z sercem, czy spłaszczenie klatki piersiowej, ale nie można ich wykluczyć.
Jak pielęgnować kota rasy toyger?
Prążkowana sierść toygerów nie jest trudna w utrzymaniu, a sam kot należy raczej do tych niewymagających czasochłonnej pielęgnacji. W okresie linienia może wymagać dodatkowego szczotkowania, minimum raz w tygodniu. Tym, na co warto zwracać szczególną uwagę, jest utrzymanie uszu i jamy ustnej kota w czystości. Regularnie usuwaj złogi woskowiny, a także kontroluj stan zębów kota. Pazury możesz obcinać za pomocą specjalnych obcążków z ogranicznikiem, który zapobiega obcięciu pazurów zbyt krótko.
Żywienie – jaka karma dla kota rasy toyger?
W zasadzie tak, jak każdy kot, toyger wymaga wysokiej jakości karmy, która będzie bogata w białko pochodzenia zwierzęcego, witaminy, minerały i zdrowe tłuszcze. Wybieraj suche i mokre karmy weterynaryjne z linii premium, które wysoko w składzie mają przewagę mięsa. Konwencjonalną dietę możesz wzbogacić o elementy żywienia metodą BARF. Polega ona na podawaniu kawałków surowego mięsa i innych produktów w ich naturalnej, nieprzetworzonej formie. Dobrze jest również zapewnić kotu dostęp do świeżej, specjalnej trawy dla kotów, którą możesz samodzielnie wyhodować w zasadzie od samego ziarenka. Pamiętaj, by dostosować rodzaj i typ karmy do stanu zdrowia Twojego kota, jego wieku i preferencji smakowych. Na szczęście z racji szerokiego wyboru dobrych karm dla kotów, wybór tej odpowiedniej nie powinien być dla Ciebie kłopotliwy.
Charakter i zachowanie toygera
Toyger to kot domowy, który łaknie kontaktu ze swoim panem i innymi domownikami. Mimo istnie dzikiego, tygrysiego wyglądu, toyger ma odwrotnie proporcjonalne usposobienie. To rasa łagodna, wesoła i przyjacielska. Typowy przykład domowego pupila — pieszczocha, który równie chętnie się bawi z dziećmi, jak podkłada wyprężony grzbiet pod głaszczącą go rękę. Toyger łatwo uczy się wykonywania podstawowych komend. Rozumie, co do niego mówisz i w zależności od jego nastroju – wykona Twoje polecenie lub je całkowicie zignoruje. Jak to zresztą u kotów bywa!
Aby zapewnić mu zdrowie fizyczne i psychiczne, nie zapominaj o stymulacji instynktów swojego kota. Zabawki, miejsca do skakania i wspinaczki, a także interakcje w ciągu dnia z człowiekiem, pomagają toygerowi prawidłowo się zsocjalizować i zachować szczupłą, smukłą sylwetkę. To rasa, która nie lubi samotności. Jeśli jesteś bardzo zajęty i w swoim domu jesteś tylko gościem na noc – lepiej nie decyduj się na toygera, który kocha kontakt z ludźmi.
Toyger a dzieci
Toyger to rasa, która została stworzona z myślą o rodzinie. To koty łagodne i radosne, które lubią kontakt z dziećmi. Nie zapomnij jednak od samego początku uczyć dziecko definiowania mowy ciała kota, tak by było w stanie samodzielnie ocenić, kiedy przekracza wyznaczone przez kota granice zabawy.
Jak przygotować mieszkanie, dom dla toygera?
Toyger, podobnie zresztą, jak każdy inny kot musi mieć zapewniony dostęp do kuwety, misek z jedzeniem i wodą, wyznaczone miejsce do spania, drapak i kilka zabawek, które pomogą zachować jego aktywność i będą odpowiednio stymulować instynkt łowiecki kota. Chociaż toyger nie wykazuje specjalnych predyspozycji do ucieczek, zaleca się, by była to rasa niewychodząca. Oznacza to konieczność dobrego zabezpieczenia okien i opcjonalnie – balkonu przed wyskoczeniem kota. Zadbaj również o to, by kot był zachipowany i jeśli nie jesteś hodowcą – wysterylizowany. Jeśli Twój kot zmaga się z cukrzycą lub je zbyt dużo, możesz zainwestować w miskę ze zautomatyzowanym systemem podawania karmy, dzięki czemu możesz łatwo kontrolować porcje jedzenia kota, a także godziny posiłków.
Historia rasy toyger
Toyger to bardzo współczesna rasa zapoczątkowana przez amerykańskich hodowców, a dokładnie przez Amerykankę Judy Sugden. Do krzyżowań kotów z tak charakterystycznymi pręgami wykorzystano jednego kota z Indii, który miał charakterystyczne umaszczenie. Miało to miejsce w 1980 roku i od tego czasu do dziś trwają niemal nieustanne prace nad udoskonalaniem rasy. Na świecie istnieje jedynie kilkadziesiąt prężnie działających hodowli kotów toyger, a wielbiciele rasy widzą dla nich świetlaną przyszłość. W końcu, kto nie chciałby mieć mini tygrysa na własność? W Polsce hodowla rasy toyger pojawiła się po raz pierwszy dopiero w 2014 roku.
Ciekawostki o toyger
- Nazwa rasy odnosi się bezpośrednio do jej charakterystyki. Toyger to zlepek dwóch słów toy – zabawka, tiger – tygrys.
- Pierwsza hodowla kotów rasy toyger w Polsce rozpoczęła swoją pracę w 2014 roku,
- Rasa ta nie została jeszcze uznana przez FIFe.
- Jest to jeden z droższych kotów na świecie.
- Toyger to rasa niszowa, niemal nieosiągalna.
Ile kosztuje toyger?
Toyger to kot nie tylko niszowy, ale niemal niedostępny. W Polsce cena za kocię z legalnej hodowli wynosi od około 4000 do ponad 8000 złotych, ale nie jest to absolutnie limit kwotowy. Za najznakomitsze okazy można zapłacić dużo więcej!
Wady i zalety toygera
Mini tygrys o usposobieniu domowego mruczka ma duże szanse, podobnie zresztą jak kot bengalski, na podbicie świata miłośników kotów. Jeśli zatem preferujesz rasy wzorowane na dzikie i dysponujesz niemałą gotówką na zakup kocięcia toygera ze sprawdzonej hodowli – możesz wziąć pod uwagę tę rasę. Pewne jest to, że zyskasz wiernego i przywiązanego do ciebie pieszczocha, który szybko podbije serca wszystkich domowników. Jeżeli jednak rzadko przebywasz w domu i w zasadzie wracasz do niego tylko na noc – lepiej zrezygnuj się z tej towarzyskiej i łaknącej kontaktu z człowiekiem rasy.