Ashera to nie tylko niezwykła rasa. To opatentowana hybryda dzikiego serwala, kota bengalskiego i kota domowego. Nazwa jest chroniona znakiem towarowym amerykańskiej firmy Lifestyle Pets. Chociaż prawdopodobnie nie kupisz już legalnie kota tej rasy – a problemem w zakupie może być nie tylko cena, ale i ogromny problem z dostępnością – w ramach ciekawostki przeczytaj, jaki charakter ma Ashera i czemu ludzie są w stanie płacić za nią takie krocie?

 • Kod EMS: Rasa nieuznana przez FIFe
 • Kategoria: Rasa nieuznana przez FIFe
 • Pochodzenie: USA
 • Długość życia: nawet do 25 lat

Spis treści

Wygląd kota rasy Ashera

Ashera to połączenie dzikiego serwala afrykańskiego, popularnego kota bengalskiego i kota domowego. Z wyglądu Ashera bardzo przypomina innego kota z genami serwala – rasę Savannah. Na temat podobieństwa tych dwóch ras powstało również wiele kontrowersji – zarzucano nawet firmie Lifestyle Pets sprzedaż kotów Savannah po zdecydowanie wyższej cenie, po prostu pod inną nazwą… Sierść kota Ashera miała nie uczulać, chociaż i na ten temat było sporo spekulacji. Niezależnie jednak od faktów, mitów i pogłosek, należy przyznać, że kot robi naprawdę imponujące wrażenie.

Pierwsze co zwraca uwagę na kota poza umaszczeniem, jest jego wielkość. Ashera jest w stanie osiągnąć długość nawet 120 – 150 cm! Średnia waga tego kota to z kolei około 15 – 20 kg. Można więc go porównać wielkością do średniej wielkości psa! Cechą charakterystyczną Ashery jest jej cętkowane futro. W zależności od odmiany kota (a jest ich kilka), ciemne cętki występują na białej, jasnożółtej i złocistej sierści. Sylwetka kota jest smukła, ale widocznie umięśniona. Założeniem twórców rasy był kot silny, zbliżony wyglądem do dzikiego, lecz o łagodnym usposobieniu domowego pieszczocha. Oczy Ashery są zazwyczaj bursztynowe lub zielone. Wyróżnia się trzy wersje kolorystyczne rasy. Pierwsza to Ashera standard, która jest najbardziej zbliżona kolorystycznie do serwala. Druga wersja to unikatowa Ashera śnieżna z białą sierścią upstrzoną ciemnymi cętkami. Ostatni typ Ashery to odmiana królewska z beżową sierścią i czarnymi cętkami (lub paskami).

Zdrowie

Ashera uchodzi za rasę zdrową. Jej twórcy starali się stworzyć kota wolnego od chorób genetycznych i tak też się stało.

Na co najczęściej choruje Ashera?

Ashera to zdrowy i silny kot. Problem zdrowotny Ashery polega na poważnych zaburzeniach związanych z płodnością i reprodukcją. Bezpłodność kotów stała się dużym problemem dla ich hodowców. Spowodowana była prawdopodobnie wynikiem krzyżowania i okresem trwania ciąży – innym dla serwala i innym dla kota bengalskiego. Ciężarne Ashery mają zatem fizjologiczne trudności z donoszeniem ciąży, a przyjście na świat całkowicie zdrowego i silnego miotu należy do rzadkości. To poniekąd z racji trudności w rozmnażaniu kotów tej rasy, Ashera jest tak droga i trudno dostępna.

Jak pielęgnować kota rasy Ashera?

Z racji krótkiej i gładkiej sierści z miękkim podszerstkiem, Ashera nie jest trudna w utrzymaniu i pielęgnacji. Można cyklicznie przeczesywać szatę kota szczotką, a także regularnie kontrolować stan uszu i zębów. To w zasadzie wszystko! W okresie linienia kot gubi sierść, zmieniając szatę na lżejszą/cieplejszą – zgodną z aktualną porą roku.

Żywienie – jaka karma dla Ashera?

Z racji swojej aktywności i żywiołowości, Ashera potrzebuje do zachowania zdrowia wysokiej jakości karmy z najwyższą zawartością wysokojakościowego mięsa. Właściciele tych kotów karmią je często po prostu czystym, surowym mięsem, najlepiej z kością, które zaspokaja instynkty kota i dostarcza mu najlepszej jakości białka. W wypadku wybory metody BARF warto jednak wzbogacać dietę kota o specjalne mieszanki zawierające niezbędne dla zachowania dobrego samopoczucia i zdrowia, minerały i witaminy.

Charakter i zachowanie kota rasy Ashera

Ashera to kot wyjątkowo łagodny, mądry i lubiący towarzystwo ludzi i zwierząt. Wbrew swojemu dzikiemu wyglądowi, Ashera jest bardzo spokojna. Z racji swoich rozmiarów musi być jednak od małego właściwie socjalizowana, by nie bać się człowieka i co za tym idzie, w przyszłości nie stanowić dla niego zagrożenia. Kot rasy Ashera lubi aktywną zabawę – najlepiej taką, w której będzie się zaspokajać zapisany w ich genach instynkt łowcy. Ashera to łagodny pieszczoch, który chętnie wskakuje swojemu właścicielowi na kolana, mruczeniem dopominając się o kolejną porcję pieszczot.

Ashera a dzieci

Chociaż jest to kot o bardzo łagodnym i pozbawionym agresji usposobieniu, z racji jego rozmiarów należy szczególną uwagą otoczyć dzieci bawiące się z kotem tej rasy. Nie zapominaj, że w jego genach zapisana jest domieszka krwi dzikiego serwala. Bardzo ważna jest zatem odpowiednia socjalizacja kota z dzieckiem. Nie jest to rasa odpowiednia dla bardzo małych dzieci.

Jak przygotować mieszkanie, dom dla Ashery?

Kot takich rozmiarów potrzebuje dużo ruchu i przestrzeni. Dla Ashery niezbędny będzie duży, ogrodzony wybieg, a także regularne wyprowadzanie jej na spacery – podobnie jak psa – na smyczy. Koty oddawane do domów są uprzednio kastrowane i sterylizowane – te, które służą do reprodukcji, bardzo intensywnie znaczą swój teren, co może być problematyczne dla hodowców.

Historia rasy Ashera

Rasa ta została stworzona przez amerykańską firmę Lifestyle Pets (obecnie Allerca), która specjalizować się miała w krzyżowaniu zwierząt idealnych dla alergików, uczulonych na sierść psów i kotów. Ashera powstała w wyniku skrzyżowania serwala z kotem bengalskim i kotem domowym. Hodowla Ashera została finalnie zakończona w 2010 roku, chociaż niektóre źródła donoszą, że firma działała jeszcze w branży przez 5 kolejnych lat. Jedną z małych afer dotyczących rasy Ashera były rzekome wyniki badań genetycznych DNA, które wykazały, że rasa ta nie różni się niczym od kotów rasy Savannah, które były jednak kilkadziesiąt razy tańsze. Jaka jest prawda, ciężko dowieść. Obecnie Ashera z racji zaprzestania działalności marki Lifestyle Pets nie jest rasą osiągalną – przynajmniej w legalnych hodowlach.

Ciekawostki o kocie Ashera

 • Ashera to najdroższa rasa kotów na świecie.
 • Zakup kota tej rasy nie jest aktualnie możliwy.
 • Cena za najdroższe egzemplarze sięgała nawet 125 000 dolarów.
 • Sceptycy rasy twierdzą, że Ashera to po prostu opatentowany pod inną nazwą, kot rasy Savannah.

Ile kosztuje kot Ashera?

Jest to najdroższy kot na świecie. Szacunkowe ceny za koty tej rasy mieściły się w przedziale od około 20 tys do nawet 125 tys dolarów. Hodowlę mogła prowadzić wyłącznie firma Lifestyle Pets, która działała na terenie USA.

Wady i zalety Ashery

Zalety
 • To jeden z większych i piękniejszych kotów domowych.
 • Ashera miała być rasą hipoalergiczną.
 • Kot łatwy w pielęgnacji.
 • Inteligentny i przyjacielsko nastawiony do ludzi i zwierząt.
Wady
 • Najdroższa rasa na świecie.
 • Obecnie już nieosiągalny.
 • Kotkom niezwykle ciężko jest donosić zdrową ciążę.
 • Wymaga wybiegu w zamkniętej wolierze i regularnych spacerów.

Ashera to już raczej kot — ciekawostka niż pupil, nad którego zakupem możesz się zastanawiać. Jeśli marzy Ci się rasa na wpół dzika, rozważ np. zakup i tak dość niszowego i drogiego kota rasy Savannah, który w zasadzie wygląda tak samo, jak Ashera i w pierwszym, drugim pokoleniu może osiągać podobne do niej rozmiary.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo