Turecki van

Turkish Van, Turc de Van, Van Kedisi

Turecki van to odmiana kota angorskiego. Pochodzi z obecnych terenów Turcji, dawnego terytorium Anatolii. Co ciekawe, jest to w zasadzie jedną z naprawdę niewielu ras, które powstały bez ingerencji człowieka. Jeśli zatem marzysz o kocie, którego geny nie były krzyżowane przez ludzi, zdrowego, odpornego na choroby genetyczne i dziedziczne, rozważ zakup tureckiego vana. Jednak przed podjęciem decyzji sprawdź, jaki ma charakter i czego potrzebuje do życia van turecki.

  • Kod EMS: TUV
  • Kategoria: II
  • Pochodzenie: Wan, Turcja
  • Długość życia: od 15 do 18 lat

Spis treści

Wygląd tureckiego vana

Turecki van to kot niezwykle zbliżony wyglądem do kota angorskiego. Ma półdługą, miłą w dotyku sierść i białe ubarwienie. Charakterystyczną dla niego cechą jest jednak rude zabarwienie ogona i głowy. Na głowie widoczna jest charakterystyczna strzałka, która nazywana jest przewrotnie palcem Allaha. Poza opisanym umaszczeniem spotkać można jednak vany tureckie w innych odmianach kolorystycznych: czarnej, niebieskiej, kremowej, czy szylkretowej. Jedno jest jednak spójne – to dwie charakterystyczne plamy na ogonie i głowie kota. W zasadzie to tylko one odróżniają kota rasy turecki van od kota angorskiego. Hodowcy doprowadzili również do uznania białego vana i dopuszczenia go do oficjalnej hodowli. Turecki van to kot średniej wielkości ma duże oczy, silną i zwartą, ale smukłą sylwetkę. Ogon kota jest średniej długości, puszysty, mocno porośnięty sierścią. Koty nie mają podszerstka. Średnia waga zdrowych, dorosłych kotów tej rasy wynosi około 3-8 kg.

Zdrowie

Turecki van to kot, który występuje w naturze. Nie jest to zatem rasa zmieniona genetycznie przez człowieka. Z racji tego, koty uznawane są za zdrowe i odporne na choroby dziedziczne, które nierzadko dotykają ich rasowych braci, w których genetykę i powstanie ingerował człowiek.

Na co najczęściej choruje kot turecki van?

Tak, jak już wspomniano, z racji tego, że turecki van to kot, który powstał w sposób naturalny, bez ingerencji człowieka, nie jest on obciążony chorobami genetycznymi, które mogą powstawać w wyniku próby krzyżowań. Koty całkiem dobrze znoszą zmiany temperatur i nie ulegają łatwo przeziębieniom. Jedynie biała odmiana vana tureckiego może zmagać się z typową dla odmian albinotycznym głuchotą.

Jak pielęgnować kota rasy turecki van?

Turecki van nie jest kotem wymagającym względem pielęgnacji. Mimo długiej i gęstej sierści nie wymaga regularnego szczotkowania. Jego sierść się nie plącze, nie filcuje i nie kołtuni. Jedynie w okresach sezonowego linienia warto zwrócić szczególną uwagę na szczotkowanie kota, które przyspieszy usuwanie martwych włosów i co za tym idzie, pomoże w utrzymaniu czystości w domu. Regularnej kontroli podlegać powinny również uszy i jama ustna kota. Należy na bieżąco usuwać złogi woskowiny w uszach i nie dopuszczać do powstawania stanów zapalnych w okolicach przyzębia. Pierwszym sygnałem, który może świadczyć o tym, że w jamie ustnej kota dzieje się coś niedobrego może być brzydki zapach z pyska, ale nie zawsze! Czasami za nieprzyjemny zapach odpowiedzialna jest również nieprawidłowa dieta kota.

Żywienie – jaka karma dla kota rasy turecki van?

Turecki van jest kotem zdrowym i w zasadzie nie wymaga prowadzenia specjalnej diety. Jednak tak, jak w przypadku kotów innych ras, niezbędne jest proponowanie mu wysokiej jakości karm z wysoką zawartością białka zwierzęcego. Najlepiej jest celować w produkty marki premium, z linii specjalistycznych, weterynaryjnych. Dietę tureckiego vana możesz uzupełnić o elementy BARF. To metoda, która polega na podawaniu surowych, nieprzetworzonych kawałków mięsa i innych produktów spożywczych w ich naturalnej formie. Pamiętaj, by zapewnić kotu stały dostęp do wody i pilnować, by nie przekraczać zalecanych przez producenta na opakowaniu porcji.

Charakter i zachowanie tureckiego vana

Turecki van to kot ze średnim temperamentem. Nie jest zatem szalonym dzikusem, ale też nie należy do grupy leniwym salonowców, którzy całe dnie spędzaliby na kolanach swojego właściciela. Jego usposobienie jest radosne i energiczne. To koty, które bardzo lubią wodę, więc nie zdziw się, kiedy wskoczy ochoczo do napełnionej wanny. W naturalnym środowisku, vany tureckie to wspaniali koci wędkarze. Koty te nie tylko doskonale polują na wodne stworzenia, ale również świetnie pływają.

Turecki van to dobry kot dla aktywnych i obecnych w domu właścicieli. Toleruje dzieci i chętnie się z nimi bawi. Jest to rasa dość ciekawska, przez co może nieświadomie ściągnąć na siebie zagrożenie. Eksploracja domowych zakamarków nie zawsze jest dla kota bezpieczna, dlatego upewnij się, czy zabezpieczyłeś prawidłowo wszystkie kable przed ewentualnym przegryzieniem. Koty te bez problemu odnajdą się nawet na niewielkim metrażu. Zaleca się, by była to rasa niewychodząca. Jeśli chcesz, możesz wyprowadzać go, jak psa – na smyczy. Jeśli w ciągu dnia często nie ma Cię w domu, rozważ adopcję dwóch kotów, lub załatwienie vanowi tureckiemu towarzysza innej rasy. Są to bowiem koty, które potrzebują stałego towarzystwa – człowieka, lub innego kota.

Turecki van a dzieci

Turecki van to rasa, która uchodzi za przyjazną rodzinie. Kot jest z reguły cierpliwy i nie wykazuje agresywnych zachowań wobec dzieci. Warto jednak już od samego początku uczyć dziecko odpowiedniej reakcji na mowę ciała kota. Jeśli jest na to za małe, dobrze jest mieć baczenie na wspólne interakcje kotów z najmłodszymi dziećmi.

Jak przygotować mieszkanie, dom dla vana tureckiego?

Bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie balkonu i okien przed ucieczką kota. Poza tym w domu powinny znajdować się, między innymi: średniej wielkości kuweta, miejsce do spania, drapaki, zabawki, które zaspokoją instynkt łowiecki kota, a jeśli to możliwe to również wysoko zamontowane hamaki, półki do skoków i wspinaczki i wiele innych gadżetów. Nie zapominaj o zakupie dużych misek! Ich średnica powinna pozwalać na swobodne jedzenie bez ryzyka podrażniania wąsów kota – one za tym nie przepadają! Jeśli chcesz zadowolić w pełni potrzeby vana tureckiego, rozważ zakup mini fontanny z bieżącą wodą, dzięki której kot będzie miał namiastkę natury – picia z górskiego strumyka.

Historia rasy turecki van

Jest to rasa pochodząca z rejonów jeziora Wan. Stąd zresztą ich nazwa. Za odrębną rasę, koty zostały uznane dopiero w 1969 roku w Wielkiej Brytanii, a przez FIFe jeszcze później, bo w 1972 roku. Jest to odmiana kota angorskiego. Przodkowie tych kotów prawdopodobnie dotarli do Turcji z Chin, lub terenów Mongolii. Tam można spotkać podobne gatunki kotów i dopatrzeć się w nich podobieństw genetycznych. Rasa ta została sprowadzona do Wielkiej Brytanii przez Laurę Lushington. Aktualnie to rasa znana, ale nie bardzo popularna. Koty można kupić w Polsce.

Ciekawostki o vanie tureckim

  • Palec Allaha na główce kota to biały podłużny ślad, który odnosi się do legendy, w której sam Allah dotknął głowy vana tureckiego.
  • To jedna z ras kotów, które kochają wodę i potrafią doskonale pływać.
  • Sierść kotów szybko schnie – jest pozbawione podszerstka.
  • To rasa, która powstała bez żadnej ingerencji człowieka.

Ile kosztuje kot turecki van?

Za kocięta tej rasy, pochodzące z legalnej i sprawdzonej hodowli trzeba zapłacić około 2000 – 4000 złotych. Cena jednak może rosnąc proporcjonalnie w zależności od prestiżu, jakim szczyci się hodowla kotów rasy turecki van i osiągnięć wystawowych rodziców miotu.

Wady i zalety vana tureckiego

Zalety
  • Jest żywiołowym i przyjaźnie nastawionym kotem.
  • Jest odporny na choroby.
  • Jego pielęgnacja może być ograniczona do minimum.
  • Lubi dzieci.
Wady
  • Turecki van to rasa bardzo aktywna, musisz zadbać o wiele zabawek stymulujących jego naturalne instynkty.
  • Może przejawiać chęci do ucieczki, dlatego zabezpiecz dobrze okna!

Turecki van to zdrowy, przyjacielsko nastawiony, ale i nieco uparty kot. Świetnie sprawdzi się jako członek rodziny, w której są dzieci. Jeśli poszukujesz żywiołowego kota o niezależnym temperamencie, ale miłym, nieagresywnym usposobieniu – przemyśl zakup vana tureckiego, który jest jedną z nielicznych ras kotów, nietkniętą genetycznie przez dłoń człowieka.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/klient.dhosting.pl/wojhos/zoocena.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:34 Stack trace: #0 /home/klient.dhosting.pl/wojhos/zoocena.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(658): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/klient.dh...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/klient.dhosting.pl/wojhos/zoocena.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 34