Korat, Si-Sawat
Korat to według Tajlandczyków kot symbolizujący szczęście. Jest to jednocześnie jedna z najstarszych kocich ras egzotycznych. Rękopisy opisujące wygląd i zachowanie korata datuje się na XV wiek! Kolor jego umaszczenia, Tajlandczycy określają jako kolor pieniędzy. Brzmi ciekawie? Taka w istocie jest ta rasa! Jeśli zastanawiasz się, jakie potrzeby ma korat i jakimi chorobami może być obciążony – koniecznie przeczytaj artykuł!
- Kod EMS: KOR
- Kategoria: III
- Pochodzenie: Tajlandia
- Długość życia: 15 – 20 lat
Spis treści
Wygląd kota rasy Korat
Korat to średniej wielkości kot o charakterystycznym, srebrzystym umaszczeniu. To typowy kot orientalny. Ma duże uszy umieszczone wysoko u nasady głowy, duże, okrągłe oczy, które wraz z wiekiem zmieniają kolor, a także muskularną, lecz smukłą sylwetkę. U kociąt oczy mają zwykle barwę miodową, wraz z osiągnięciem przez kota dojrzałości, zmieniają kolor na zielony. Szata korata jest krótka, miła w dotyku i lśniąca. Umaszczenie powinno być szare, srebrne, niebieskie. Wzorzec rasy nie dopuszcza wybarwień w innych kolorach. Średnia waga dorosłego, zdrowego kota to od 2 do około 5 kilogramów.
Zdrowie
Korat, podobnie zresztą jak większość innych rasowych kotów, może mieć predyspozycje do zapadania na określone schorzenia. Jeśli zdecydujesz się na korata, pamiętaj, by pochodził on ze sprawdzonej, legalnej hodowli. Zmniejsza to ryzyko zakupu kociąt z odziedziczonymi po rodzicach wadami genetycznymi.
Na co najczęściej choruje korat?
Korat to rasa, która żyje dość długo. Aby jednak Twój kot doczekał szczęśliwej starości, musisz nie tylko zadbać o jego potrzeby względem diety, ale również wybrać kota ze sprawdzonej hodowli. Jako że korat nie ma podszerstka chroniącego go przed chłodem, jest to rasa nieodporna na chłód i nagłe zmiany temperatur. Koty zapadają również na schorzenia jamy ustnej i jeśli nie zapewnisz im ruchu – mogą mieć skłonność do tycia. Rasa ta ma również genetycznie uwarunkowane predyspozycje do gangliosydozy – schorzenia genetycznego, które może doprowadzić do utraty zdolności poruszania się. W dobrych hodowlach wykonuje się nawet genetyczne testy przesiewowe i nie prowadzi do reprodukcji kotów obciążonych tym schorzeniem.
Jak pielęgnować kota rasy korat?
Rasa jest bardzo łatwa w pielęgnacji. Brak podszerstka i krótka sierść sprawiają, że koty nawet w okresie linienia nie sprawiają swoim właścicielom kłopotów. Dotyczy to zarówno utrzymania porządku w domu, jak i zabiegów bezpośrednio przy kocie. W zupełności wystarczy przeczesywać korata szczotką raz na jakiś czas, a także dbać o to, by w jego uszach nie gromadziły się złogi woskowiny, które mogą być pożywką do rozwoju bakterii i co za tym idzie – prowadzić do zapalenia ucha. Zbyt długie pazury możesz przyciąć samodzielnie w domu za pomocą specjalnych obcążków lub powierzyć to zadanie weterynarzowi podczas kontroli.
Żywienie — jaka karma dla korata?
Kot korat potrzebuje suchej i mokrej karmy z dużą zawartością wysokiej jakości białka pochodzenia zwierzęcego. Dietę kota możesz urozmaicić o elementy BARF, która polega na podawaniu dodatkowo surowych kawałków mięsa, podrobów itp. Nie zapominaj o tym, aby nie przekarmiać swojego kota. Zadbaj o stały dostęp do świeżej wody i czyste miski. Koty są wybredne – mogą nie chcieć zjeść posiłku, jeśli wyczują na misce pozostałości po poprzednim.
Charakter i zachowanie kota rasy korat
Korat to kot stateczny i zrównoważony. Nie oznacza to jednak, że nie lubi eksplorować swojego terenu. Jest to rasa przyjacielska i bardzo łagodna. Wobec obcych może zachowywać rezerwę, lub przyglądać im się z zaciekawieniem z bezpiecznej odległości. Korat to kot, który lubi spokój. Przychodzi na głaskanie wtedy, kiedy ma na to ochotę i raczej nie lubi być nagminnie zaczepiany. Rasa nie przepada za hałasem, zmianą aranżacji w mieszkaniu i gwarem. To idealny kot dla spokojnej pary bez dzieci lub pupil jednego pana.
Korat a dzieci
Z uwagi na fakt, że koty tej rasy preferują ciszę i spokój, mogą czuć się niepewnie w domu z małymi dziećmi. Niedelikatne obchodzenie się z kotem i gwar, jaki towarzyszy dziecięcej zabawie, może stresować korata. To właśnie dlatego kot korat najlepiej będzie się czuł w domu ze starszymi już dziećmi, które będą umieć uszanować jego potrzeby.
Jak przygotować mieszkanie, dom dla korata?
Korat to bardzo ciekawski kot. Powinien być jednak niewychodzący. Aby zapewnić mu możliwość eksploracji otoczenia, bez ryzyka zagrożenia jego życia, zabezpiecz dobrze okna i balkon. Jeśli masz dom z ogrodem, przygotuj dla kota szczelną wolierę zewnętrzną. W domu umieść drapaki, zadbaj o miejsce do spania i średniej wielkości kuwetę. Zakup zabawek pomoże kotu pobudzić jego naturalne łowieckie instynkty, a aktywna nimi zabawa, zredukuje w pewnym stopniu ryzyko otyłości.
Historia kotów rasy korat
Korat to rasa pochodząca z Tajlandii, zaliczana zresztą do jednej z najstarszych ras na świecie. Sama nazwa rasy odnosi się bezpośrednio do nazwy jednej z tajlandzkich prowincji. Koty zostały spopularyzowane w Europie w okresie lat 60. Pierwszego kota tej rasy zaprezentowano na wystawie w Wielkiej Brytanii w 1896 roku. Hodowle kotów rozpoczęto natomiast w 1959 roku w Stanach Zjednoczonych. Rasa ta ma niezmieniony wygląd od wieków.
Ciekawostki o koracie
- Pierwsze rękopisy opisujące rasę pochodzą z XV wieku.
- Nazwa kota Si-Sawat oznacza „szczęśliwy kot”.
- W Tajlandii jest symbolem szczęścia i dobrobytu.
- Tajlandczycy określają jego umaszczenie, jako kolor pieniędzy, lub bardziej poetycko i romantycznie — kolor nieba przed burzą.
Ile kosztuje korat?
Cena zakupu kociąt z legalnej i sprawdzonej hodowli to wydatek rzędu 2000 – 3000 złotych. Cena za kocię może jednak rosnąc w zależności od prestiżu hodowli i osiągnięć wystawowych ich rodziców.
Wady i zalety kotów rasy korat
Korat to kot niezwykłej urody, który sprawdzi się w domu, w którym będzie w centrum zainteresowania. Jeśli masz małe dzieci, w Twoim domu jest gwarno i często spędzasz czas poza domem – korat może nie być idealną rasą dla Ciebie. Jeśli jednak zależy Ci na kocie symbolizującym szczęście, który rozjaśni monotonię Twoich dni swoją chęcią do zabawy – zastanów się nad zakupem korata!