Jungle Curl, Stone Cougar, Mountain Cougar

Puma w miniaturowym wydaniu? Tak może wyglądać Twój kot domowy! Chausie to kolejna rasa hybrydowa, która powstała w wyniku skrzyżowania dziko żyjącego kota błotnego z kotem domowym. Jednak tak jak w przypadku innych tego typu krzyżówek, musisz liczyć się z jego niezależnym charakterem. To kot pełen wigoru o specjalnych potrzebach, o które musisz zadbać, by cieszyć się z jego zdrowia i dobrego samopoczucia psychicznego. Jakie wymagania ma chausie? Czy może być wychowywany w domu z dziećmi i innymi zwierzętami?

  • Kod EMS: rasa nieuznana przez FIFe, zarejestrowana jedynie w TICA
  • Kategoria: rasa nieuznana przez FIFe
  • Pochodzenie: Stany Zjednoczone
  • Długość życia: 12 –14 lat

Spis treści

Wygląd kota rasy chausie

Chausie należy do kotów dużych, średniej wielkości. Co ciekawe, ich docelowe wybarwienie będzie widoczne dopiero po ukończeniu przez kota 3 roku życia. Dojrzałość koty osiągają natomiast w wieku 2 lat. Odpowiada to około 25 latom ludzkim. Sierść chausie jest miodowo – musztardowa, płowa. Charakterystyczny dla niej jest włos agouti, czyli wielokolorowy, który na każdym z etapów swojej długości może mieć inną barwę.

Chausie występuje w kilku wariantach kolorystycznych. Wyróżnia się umaszczenie brown ticked tabby na srebrzysto-czarnym furze i odcienie miodowe z ciemniejszymi pręgami na przednich łapach kota. Sierść kota jest krótka, oczy zielone, żółte lub złote. Sylwetka kota jest dość silna i mocna. Chausie ma gruby, średniej długości, prosty ogon, lekko trójkątną głowę i szerokie, dość duże, wysoko osadzone uszy. Czasami niektóre z chausie mają na ich końcach charakterystyczne pędzelki. Chausie to raczej kot duży, Średnia waga zdrowych, dorosłych kotów to około 6 do 11 kg.

Zdrowie

Chausie uznawany jest za kota zdrowego, odpornego na choroby genetyczne i nabyte. Inwestując w kota rasy chausie, możesz być spokojny o jego zdrowie. Nie powinien przysparzać Ci kłopotów na tej płaszczyźnie.

Na co najczęściej choruje chausie?

Chausie to rasa uznana za zdrową. Jedyne problemy natury zdrowotnej, jakie zgłaszają właściciele i hodowcy chausie są nietolerancje pokarmowe. Chausie wymagać może specjalnej diety, ponieważ zdarzają się przypadki nietolerancji glutenu.

Jak pielęgnować kota rasy chausie?

Chausie, jak przystało na zdrowego, nieproblematycznego kota nie jest trudny w pielęgnacji. Krótka, prosta sierść i nieobfity podszerstek nie wymagają częstego szczotkowania. W okresie sezonowego linienia kota możesz raz, dwa razy w tygodniu przyspieszyć proces zmiany szaty, czesząc kota specjalną gumową szczotką. Uwagi wymagają uszy, oczy i jama ustna kota. Dbaj o to, by w uszach nie gromadziły się złogi woskowiny, a zęby i dziąsła kota były czyste.

Żywienie — jaka karma dla chausie?

Z uwagi na możliwe alergie pokarmowe, a w szczególności nietolerancję glutenu, żywienie kota rasy chausie musi być właściwie zbilansowane. Zwracaj uwagę na to, by karmy były przeznaczone dla kotów z alergiami pokarmowymi. Celuj w gotowe specjalne mieszanki, wolne od alergizujących składników, lub wybieraj karmy monoskładnikowe. Dobra sucha i mokra karma dla kota może być uzupełniona o elementy metody BARF, która polega na podawaniu kotu nieprzetworzonej żywności, czyli np. kawałów surowego mięsa.

Będzie to nie tylko uatrakcyjnienie diety kota, ale również sposób na zaspokojenie jego pierwotnych instynktów i dobre ćwiczenie dla zębów. Pamiętaj, by nie przekraczać zalecanych przez producentów dawek karmy. Dbaj też o to, by Twój kot miał zapewniony stały dostęp do świeżej wody. Zamiast zwykłej miski możesz zainwestować w specjalną fontannę, dzięki której kot otrzyma namiastkę natury, imitację picia wody ze strumienia (koty preferują bieżącą wodę).

Charakter i zachowanie kota rasy chausie

Chausie z pewnością nie jest kotem dla każdego. Jego osobliwa kocia natura jest bardzo niezależna. To kot żywiołowy o aktywny, który naprawdę lubi chadzać swoimi ścieżkami. To koty wyjątkowo inteligentne i sprytne. Jeśli nie zaspokoisz ich potrzeb względem stymulacji zmysłów łowieckich, mogą wykazywać cechy niszczycielskie i dewastować meble, obicia tapicerki itp. To rasa, która szybko „podłapie” jak jego właściciel otwiera szafki i wysoce prawdopodobne, że szybko wykorzysta tę wiedzę.

Chausie to kot bardzo aktywny, łaknący kontaktu z człowiekiem. To idealna rasa dla doświadczonych osób, które wiedzą, jak postępować z takim kotem. Chausie może wykazywać skłonności do ucieczek i w przeciwieństwie do innych kotów, może nie pałać chęcią powrotu do swojego domu.

Chausie a dzieci

Z racji jego żywiołowego temperamentu nie zaleca się kupowania chausie do domu z małymi dziećmi. To rasa dla doświadczonych osób, które są gotowe na pracę z kotem.

Jak przygotować mieszkanie, dom dla chausie?

Niezbędne jest dokładne zabezpieczenie okien i balkonu przed ucieczką kota. Jeśli masz ogród, rozważ przygotowanie dla chausie specjalnej woliery, w której będzie mógł zażywać uroków pogody i eksplorować teren bez ryzyka jego bezpowrotnej ucieczki. W domu kot powinien mieć zapewnione miejsca do skoków, leżaki lub hamaki zamontowane na wysokości i kilka drapaków. Miejsce do spania, kuweta, miski i zabawki to akcesoria, w które również musisz zainwestować. Zasłony, lekki firany i drogocenne bibeloty lepiej usuń, chyba że liczysz się z ich zniszczeniem.

Historia rasy chausie

Chausie to rasa powstała w wyniku skrzyżowania dziko żyjącego kota błotnego (felis chaus) z genami kota domowego. Jego przodek był jedną z najstarszych ras udomowionych, których zmumifikowane szczątki odnaleźli archeolodzy. Okazało się, że koty felis chaus mieszkały razem z ludźmi w starożytnym Egipcie. Co ciekawe, koty błotne uczestniczyły w polowaniach, były wykorzystywane jako koty do towarzystwa i ogólnie – były zawsze przy człowieku. Z dawnej popularności opisywanego kota błotnego ochoczo skorzystali Amerykanie, którzy w ramach programu badawczego doprowadzili do powstania chausie. Projekt polegał na stworzeniu domowego, łagodnego kota o dzikim, prastarym wyglądzie. Pierwsze chausie pojawiły się na przełomie lat 60. i 70. ale z niewiadomych przyczyn odstąpiono od jego kontynuacji. Badania nad chausie powróciły jednak w latach 90. W 1995 roku wzorzec rasy chausie określiło amerykańskie TICA jednak ogólnoświatowa organizacja FIFe nie uznała tej rasy. W Polsce chausie pojawiły się dopiero w 2008 roku.

Ciekawostki o chausie

  • To prawdziwy mistrz wspinaczki. Kot może wspiąć się po pionowej powierzchni na wysokość nawet 2 metrów!
  • Chausie wygląda niczym miniaturowa puma.
  • Koty — samce w pierwszym pokoleniu są zazwyczaj bezpłodne.

Ile kosztuje chausie?

Zakup kota z zarejestrowanej, legalnej hodowli to wydatek od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych! Chausie wiąże się zatem z niemałą inwestycją.

Wady i zalety chausie

Zalety
  • To rasa wyjątkowo atrakcyjna wizualnie.
  • Jest prosty w pielęgnacji.
  • To inteligentny kot o wysokiej potrzebie aktywności fizycznej.
Wady
  • Nie lubi przebywać sam w domu.
  • Ma skłonność do uciekania.
  • Rasa nieodpowiednia dla dzieci.
  • Wymaga konsekwentnego podejścia i doświadczonego opiekuna.
  • Jest drogi.

Opisana rasa to prawdziwa gratka dla doświadczonych kociarzy. Jeśli zaliczasz się do tego grona, w Twoim domu nie mieszkają małe dzieci i jesteś w stanie poświęcić swojemu kotu naprawdę sporo uwagi – ta rasa jest dla Ciebie. Musisz się liczyć jednak, z tym że rasa chausie ma bardzo niezależny charakter i może, ale nie musi, wykazywać skłonności do niszczenia mieszkania. To jednak nieuniknione w przypadku hodowania krzyżówki kota domowego z dzikim.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo