Wizualnie – dzikus, wewnętrznie – domowy mruczek. Ocicat to kolejna dziko wyglądająca rasa, którą bez problemu możesz hodować w domu. Sama jego nazwa to połączenie wyglądu ocelota („oci”) z domowym kotem („cat”) i w zasadzie taki, jest jego wygląd i charakter. Czy wiesz, jakie ma potrzeby i czy jest obciążony chorobami typowymi dla kotów, w których genetykę ingerował człowiek? Dowiedz się więcej na temat ocicata, jeszcze przed podjęciem decyzji o jego zakupie.

  • Kod EMS: OCI
  • Kategoria: III
  • Pochodzenie: Stany Zjednoczone
  • Długość życia: 12 –15 lat

Spis treści

Wygląd kota rasy ocicat

Ocicat ma wyjątkową, charakterystyczną szatę w cętki. To właśnie ona upodabnia go niesamowicie do dzikiego kota, jakiego można spotkać na afrykańskiej sawannie – ocelota. Cętki kota są ciemniejsze od reszty futra. Sierść ocicata jest krótka i gładka. Korpus kota jest nieco wydłużony, smukły i elegancki. Oczy ocicata są lekko skośne – migdałowe z charakterystycznym barwnym obrysem, który może sprawiać wrażenie, że kot nosi makijaż. Kot ma umiarkowaną ilość podszerstka, a co za tym idzie, łagodniej linieje i nie brudzi w domu. To kot średni do dużego. Na czole ma charakterystyczny znak w kształcie litery „M”. Ogon kota jest długi, porośnięty krótką sierścią, lekko zaokrąglony na końcu. Uszy są duże stojące, umieszczone wysoko na szczycie głowy kota. Charakterystyczne cętki na jego futrze określa się jako abisyński ticking. Średnia waga kota rasy ocicat to 4 do 8 kilogramów.

Zdrowie

Ocicat to rasa ogólnie uznawana za zdrową, wolną od licznych dziedzicznych chorób genetycznych, które powstały w wyniku krzyżowań i „zabawy” genetyką zwierząt. Jednak nie da się ukryć, że podobnie, jak inne koty rasowe, może zapadać na określone schorzenia. Jakie?

Na co najczęściej choruje ocicat?

Poza ryzykiem związanym z chorobą przyzębia i ogólnie – jamy ustnej, która jest typowa w zasadzie dla wszystkich kotów, ocicat może zmagać się z problemami ze wzrokiem. Jednym z możliwych schorzeń genetycznych jest choroba PRA, czyli postępujący zanik siatówki, który wraz z upływem czasu prowadzi do ślepoty. W sprawdzonych i legalnych hodowlach, koty obciążone PRA genetycznie, nie są dopuszczane do dalszego rozrodu. Sprawia to, że zakup kociąt z takiej hodowli jest związany z minimalnym ryzykiem nabycia kota chorego, który będzie wymagał kosztownego leczenia, czy specjalnej opieki.

Jak pielęgnować kota rasy ocicat?

Z uwagi na bardzo krótką sierść kota i skromny podszerstek, koty rasy ocicat są wyjątkowo łatwe w pielęgnacji. Kot linieje dwa razy w roku, ale nie wymaga kilkukrotnego wyczesywania sierści w ciągu dnia, jak jego długowłosi bracia. Traci jej naprawdę niewiele. Cyklicznie wyczesuj kota specjalną szczotką, dbaj o zachowanie czystości uszu, okolic oczu i jamy ustnej. Pazury możesz skracać w miarę potrzeb u weterynarza lub samodzielnie za pomocą specjalnych obcążków. Koty samodzielnie i często dbają o wygląd i kondycję swojej sierści.

Żywienie — jaka karma dla ocicat?

Koty wymagają specjalistycznej, sprawdzonej karmy dla kotów – suchej i mokrej. Musi być bogata w wysokiej jakości źródła białka pochodzenia zwierzęcego. Celuj w dobre karmy z linii premium. Mogą być stricte dla tej rasy. Konwencjonalne żywienie możesz urozmaicić o elementy metody BARF. Surowe kawałki dobrego mięsa i podrobów są nie tylko świetnym smakołykiem dla kota, ale również dobrym uzupełnieniem suchej karmy. Nie zapominaj o tym, by kot miał stały dostęp do świeżej wody. Nie przekarmiaj go! Stosuj się do zaleceń producentów umieszczonych na opakowaniu karmy.

Charakter i zachowanie kota rasy ocicat

Ocicat to kot przyjacielski, łagodny, pozbawiony agresji. Jego temperament można określić jako średni. Jeżeli poszukujesz czworonoga, który będzie skory do zabawy, inteligentnego i umiejącego się podporządkować – ta rasa może być stworzona dla Ciebie. Ocicat chętnie uczy się wykonywania komend. Może podobnie, jak pies aportować i przynosić Ci rzuconą mu piłkę lub zabawkę. To nie jest jednak typ salonowego pieszczocha. Możesz go głaskać i przytulać, wtedy kiedy on będzie miał na to ochotę. Bardziej od pieszczot lubi interakcję z człowiekiem. Jeśli jednak zaszczyci Cię swoją łaską, chętnie będzie nadstawiał grzbiet do pieszczot. Jeśli masz lub planujesz w domu inne koty, możesz być spokojny o reakcję ocicata. Nie wykazuje on silnych chęci dominacji i raczej nie należy do kotów konfliktowych.

Ocicat a dzieci

Ocicat nie jest kotem agresywnym i poszukującym ciszy i spokoju. Bardzo lubi dzieci i chętnie podejmuje z nimi różne rodzaje zabawy. To kot towarzyski, który lubi przebywać z ludźmi. Ucz jednak dziecko obchodzenia się z kotem i jeśli to możliwe – reagowania na mowę ciała mruczka. Może to oszczędzić dziecku bolesnego zadrapania, kiedy przekroczy granicę tolerancji kota na określony rodzaj zabawy.

Jak przygotować mieszkanie, dom dla ocicata?

Ocicat to kot bardzo ciekawski. Powinien jednak być niewychodzący. Jeśli mieszkasz w bloku, zabezpiecz dobrze balkon i okna siatką przed nieplanowaną ucieczką kota. Jeśli natomiast dysponujesz ogrodem, przemyśl zakup i montaż socjalnej woliery zewnętrznej, w której kot będzie mógł zażywać świeżego powietrza i wygrzewać się na słońcu bez obaw o jego ucieczkę. W domu kot powinien mieć do dyspozycji drapaki, miski na karmę, miejsce do spania, a także jedną, lub kilka średniej wielkości kuwet. Zakup zabawek dla kota pomoże mu w stymulacji jego zmysłów łowieckich i wspomoże zachowanie jego aktywności fizycznej, która z kolei zapobiega rozwojowi otyłości u kotów.

Historia kotów rasy ocicat

Rasa ta powstała stosunkowo niedawno. To połączenie kotów abisyńskiego, amerykańskiego krótkowłosego i syjamskiego. Pierwszy miot rasy ocicat przyszedł na świat w 1964 roku. Rasa ta została uznana jednak dopiero ponad 20 lat później (1986 rok). W Polsce koty można kupić od 1997 roku. Jest to rasa amerykańska, która z racji łatwej pielęgnacji i nietuzinkowego wygląd, znana jest już na całym świecie.

Ciekawostki o ocicat

  • Ocicat to jedna z ras stylizowanych na dzikie.
  • Cętki na futrze ocicata miały nawiązywać do ubarwienia ocelota.
  • Kotki tej rasy uznawane są za mniej ufne i trzymające dystans, z kolei kocury za bardziej towarzyskie i przyjacielskie.

Ile kosztuje ocicat?

Zakup ocicata w Polsce jest możliwy od 1997 roku. Średnia cena za kocię z legalnej i zarejestrowanej hodowli to około 2000 – 3000 złotych. Cena za kocięta może być jednak wyższa, jeśli ich rodzice osiągnęli sukcesy wystawowe.

Wady i zalety kotów rasy ocicat

Zalety
  • Bardzo mało linieje.
  • Jest prosty w pielęgnacji.
  • To inteligentny kot, którego można nauczyć wykonywania komend.
  • Akceptuje inne zwierzęta.
Wady
  • Nie lubi przebywać sam w domu.
  • Może mieć skłonność do ucieczek.
  • Bywa uparty.
  • Nie lubi narzucania się.

Ocicat to jedna z ras, które mogą Cię zainteresować, jeśli poszukujesz kota aktywnego, chętnego do zabawy o nietypowym wyglądzie. To kot rodzinny, który potrzebuje stałego kontaktu z człowiekiem. Jeśli większość dnia przebywasz poza domem, lepiej rozważ inną rasę.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo