Neva masquarade

Połączenie cudownego kota syberyjskiego z popularnym ragdollem. To właśnie neva masquerade – kot pochodzenia rosyjskiego, którego charakteryzuje wyjątkowa maska. To właśnie ona stała się jedną z cech charakterystycznych, która odróżnia go od bliskiego brata – kota syberyjskiego. Jakie potrzeby ma neva masquerade? Czy pielęgnacja tak puszystego kota jest uciążliwa?

 • Kod EMS: NEM
 • Kategoria: II
 • Pochodzenie: Rosja
 • Długość życia: 12 –15 lat

Spis treści

Wygląd neva masquerade

Kot syberyjski neva masquerade to kot średniej wielkości do dużego. Jego sylwetka jest proporcjonalna i smukła, ale przez gęstą sierść wydaje się nieco potężniejsza. Jest to jednak złudzenie optyczne. Neva masquerade ma dość dużą, okrągłą głowę, średniej wielkości uszy i bardzo duże, lekko skośne oczy, które skupiają główną uwagę. Sierść kota neva masquerade jest półdługa, miła w dotyku, miękka i wyjątkowo puszysta. Pod włosem okrywowym znajduje się gęsty podszerstek, który miał chronić koty przed chłodem i mrozem w ich naturalnym środowisku. Na uwagę zwracają również owłosione okolice poduszek na łapach kota, które miały stanowić dodatkowe zabezpieczanie przed śniegiem i chłodem.

neva mascarade
Neva masquarade

Ogon jest długi, gęsto porośnięty futrem, Umaszczenie kota neva masquerade jest bardzo różnorodne. Można spotkać osobniki o barwie klasycznej – seal point, blue point, red point, crème point, znaczenia szylkretowe, srebrne, złociste. Każdego kota tej rasy charakteryzuje wyraźna maska, skarpetki i znaczenia na ogonie. Dopuszczalne są również białe znaczenia na pyszczku kota. Średnia waga dorosłego, zdrowego kota to około 4-7 kg.

Zdrowie

Nevy to koty znane ze swojej odporności. Jest to z pewnością zasługa krwi kotów syberyjskich, płynącej w żyłach kota nevy. Jednak tak, jak w przypadku wielu innych ras kotów, neva masquerade może zmagać się ze schorzeniami uznanymi za typowe dla rasy.

Na co najczęściej choruje neva masquerade?

Kot syberyjski neva masquerade ogólnie uznawany jest za rasę wolną od licznych schorzeń, które powstały w wyniku krzyżowań. Jednak tak, jak inne koty może zmagać się z problemami zębów i chorobami jamy ustnej. Pierwsze ich oznaki to zazwyczaj nieprzyjemny zapach z pyska, apatia, brak apetytu. W takich sytuacjach zawsze w pierwszej kolejności warto sprawdzić stan zębów i dziąseł Twojego kota. Neva masquerade może zmagać się również z chorobami serca. Rasa ta narażona jest na kardiomiopatię przerostową. Ryzyko zakupu chorego kota z odziedziczoną po rodzicach wadą genetyczną można jednak zredukować. Wystarczy wybierać koty z legalnych i zarejestrowanych hodowli, w których słabszych genetycznie gatunków nie dopuszcza się do reprodukcji.

Jak pielęgnować neva masquerade?

Wbrew pozorom, nawet mimo długiej i gęstej sierści, rasa ta nie jest wyjątkowo problematyczna w utrzymaniu. Szata kotów nie ma tendencji do plątania. Oznacza to, że do zachowania jej dobrego wyglądu w zupełności wystarczy wyczesywanie kota raz, czy dwa razy w tygodniu. W sezonowym okresie linienia możesz zwiększyć częstotliwość wyczesywania. Dzięki temu nie tylko przyspieszysz proces usuwania martwych włosów, ale i zaoszczędzisz sobie sprzątania w domu. Kot niestety dość obficie linieje. Zalecane jest również okresowe kąpanie kota lub przynajmniej jego pudrowanie, specjalnym pudrem, który usunie nadmiar sebum.

Żywienie — jaka karma dla neva masquerade?

Koty neva masquerade powinny mieć zapewniony dostęp do wysokiej jakości karmy dla kotów z dużą zawartością białka zwierzęcego. Z racji jego wybredności, kotom warto czasem proponować karmy monoskładnikowe. Karmienie karmą suchą i mokrą można urozmaicić o elementy metody BARF, która polega na podawaniu kawałków mięsa i innych produktów spożywczych w ich naturalnej, nieprzetworzonej formie. Dietę kota można również wzbogacić o witaminy lub minerały, ale tylko wtedy kiedy będzie to naprawdę konieczne. Większość dostępnych na rynku, dobrych karm dla kotów zapewnia bowiem wszystkie składniki odżywcze niezbędne do zachowania zdrowia. Z uwagi na możliwą nadwagę i kotów, nie należy przekraczać dziennych, zalecanych porcji karmy. Kot neva masquerade musi mieć również zapewniony stały dostęp do świeżej wody.

Charakter i zachowanie neva masquerade

Kot syberyjski neva masquerade jest bardzo inteligenty i uległy. Możesz mieć pewność, że szybko znajdzie miejsce w Twojej rodzinie i odnajdzie się w jej hierarchii. Nevy to koty niekonfliktowe i przyjacielsko nastawione do ludzi i innych zwierząt. Są wierne, lojalne i pozbawione agresji. Co więcej, koty te nie niszczą mebli i raczej nie wykazują cech niszczycielskich, nawet wtedy, gdy zostają same w domu i zżera je nuda. Koty rasy neva masquerade lubią dzieci, przywiązują się do miejsca, w którym żyją, a w swoim kocim świecie potrafią tworzyć małe społeczności. Neva masquerade nie wykazuje również predyspozycji do ucieczek, ponieważ jest mocno przywiązana do miejsca, w którym żyje. To rasa mocno wokalizująca, gadatliwość neva masquerade jest jednak przyjemna dla uszu.

Neva masquerade a dzieci

Nevy bardzo lubią dzieci. To świetna rasa dla rodzin z dziećmi. Koty łakną kontaktu z człowiekiem, są cierpliwe i nie wykazują zniecierpliwienia. Warto jednak uczyć dziecko tego, jak obchodzić się z kotem i jak interpretować mowę jego ciała.

Jak przygotować mieszkanie, dom dla neva masquerade?

Mimo że koty nie są z reguły uciekinierami, musisz dobrze zabezpieczyć okna i balkon. W domu umieść drapaki, zapewnij koty kuwetę, miejsce do spania i jeśli możesz – półki do skoków i wspinaczki. Kot musi mieć dwie miski z dużą średnicą, które nie będą podrażniać jego wąsów podczas jedzenia (koty tego nie lubią), a także kilka zabawek, które nie tylko zapewnią mu odrobinę ruchu, ale i zaspokoją zmysły łowieckie.

Historia kotów rasy neva masquerade

Neva masquerade to rasa rosyjska, której nazwa odnosi się bezpośrednio do rzeki Neva, która płynie niedaleko Petersburga. U jej dorzeczy odbywały się bale maskowe, stąd też drugi człon nazwy masquerade, który określą charakterystyczną maskę na pysku kota o ciemniejszym od reszty futra zabarwieniu. Nevy powstały w wyniku skrzyżowania się kotów syjamskich z kotami syberyjskimi. Czy nastąpiło to za sprawą ingerencji człowieka, czy też nie, do końca nie jest wyjaśnione. Jedynym faktem, który dotyczył połączenia genów obu tych ras, stał się kot wyjątkowej urody, z charakterystyczną dla kotów syjamskich maską i sierścią kotów syberyjskich. Programy hodowlane kotów tej rasy rozpoczęły swoją działalność w latach 60. Do Europy koty trafiły w 1990 roku, a dopiero w 2010 roku FIFe uznało wzorzec rasy.

Ciekawostki o neva masquerade

 • To rasa, w której samce opiekują się swoim potomstwem na równi z samicami.
 • Sierść nev nie uczula.
 • To kot bardzo wokalizujący. Jego „gadanie” jest jednak przyjemne dla uszu.

Ile kosztuje neva masquerade?

Zakup nevy z legalnej i sprawdzonej hodowli to wydatek rzędu około 2000 – 3000 złotych, Za kocięta po licznie nagradzanych rodzicach, będziesz musiał zapłacić więcej. Pamiętaj, by wysterylizować kota i nie kusić się niską ceną zwierząt z pseudohodowli.

Wady i zalety neva masquerade

Zalety
 • Jest prosty w pielęgnacji – mimo długiej sierści.
 • To kot odporny, rzadko choruje.
 • Jest łagodny, nadaje się do domu z dziećmi.
 • Toleruje inne zwierzęta – koty i psy.
Wady
 • Nie należy do kotów długowiecznych.
 • Dość obficie linieje.
 • Nie należy do kotów cichych.

Nevy to koty, które kochają ludzi i nie znoszą samotności. To rasa odporna i zdrowa o wyjątkowo urzekającym wyglądzie. Jeśli zależy Ci na wiernym i nieproblematycznym przyjacielu, możesz rozważyć tę rasę. Rasowe koty nie należą do najdroższych, a ich wyjątkowa szata i ubarwienie znajdują wielbicieli dosłownie na całym świecie.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo