Kot manks długowłosy, Manx Longhair

Cymric to kot długowłosy. Uznaje się go za odmianę manksa. Charakteryzuje go naturalnie krótki ogon i wiele burzliwych dyskusji na temat powstania rasy. Cymric bardzo długo był określany mianem długowłosego manksa, dopiero po latach sporów organizacje felinologiczne zgodnie uznały, że cymrica można potraktować nie jako długowłosego manksa, ale za odrębną rasę i to mimo genetycznego podobieństwa do manksów. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem cymrica, koniecznie sprawdź, czego kot będzie potrzebował do zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia.

 • Kod EMS: CYM
 • Kategoria: III
 • Pochodzenie: Ameryka Północna, Kanada
 • Długość życia: około 15 lat

Spis treści

Wygląd

Koty rasy cymric charakteryzuje przede wszystkim długa sierść i naturalnie krótki ogon, który nie jest kopiowany. Sierść kotów cymric występuje w kilku wariantach kolorystycznych – trikolor, bicolor, czy pręgowanym – tabby. Oczy kota są okrągłe. Wzorzec rasy dopuszcza wiele kolorów tęczówki. Sylwetka kota tej rasy jest lekko zaokrąglona – podobnie zresztą jak ogon, uszy kształt głowy i oczu. W budowie kota można zauważyć nieco wyższe tylne łapy w stosunku do przednich. Co więcej, koty dzieli się względem wyglądu ogona, który w zależności od typu kota, może nieco się różnić. Tym sposobem wyróżnia się koty stumpy z ogonem z 1 do 3 kręgów, koty typu longy z dłuższym ogonem, który czasem osiąga nawet normalne dla kotów wymiary, koty typu rumpy, które są całkowicie bezogonowe i riser z niewielkim „guzkiem” w miejscu ogona. Są to koty średniej wielkości. Waga dorosłego, zdrowego osobnika wynosi około 3-5 kg.

Zdrowie

Niestety badania nad bezogonowymi kotami typu manks, poza uzyskaniem pożądanego efektu, czyli szczątkowego ogona, doprowadziły również do innych mutacji. Cymric może być zatem obciążony innymi chorobami genetycznymi, które może odziedziczyć po rodzicach. To właśnie dlatego, tak ważne jest wybieranie kotów z legalnych hodowli, w których osobniki chore lub przejawiające zachowania niewpisane we wzorzec rasy nie są po prostu rozmnażane.

cymric
Cymric

Na co najczęściej choruje cymric?

W wyniku mutacji genów powstałych w wyniku krzyżowań koty mogą zmagać się ze schorzeniami, takimi jak np. poważne wady i zniekształcenia kręgosłupa, wypadanie odbytu, paraliż tylnych lub przednich łap, a także inne dość poważne w skutkach nieprawidłowości w działaniu układu nerwowego. Większość schorzeń uwidacznia się wraz z czasem. Kupując z pozoru zdrowego kota, można zatem nie zdawać sobie nawet sprawy z tego, że jest obciążony genetycznie poważnych schorzeniem. Najbezpieczniej jest kupować kocięta, które ukończyły 4-5 miesiąc życia. Poza tym cymric jest sprawnym i raczej odpornym na inne choroby kotem.

Jak pielęgnować cymrica?

Koty tej rasy mają półdługą, gęstą i podwójną szatę, która, aby wyglądała dobrze, wymaga czasu ze strony właściciela. Niezbędne będzie zatem regularne, nawet codzienne, szczotkowanie kota specjalnymi szczotkami dla kotów z długą i półdługą sierścią. W okresie linienia kot będzie próbował samodzielnie wyczesywać swoje futro, co może prowadzić do tzw. zakłaczenia. Warto w tym czasie podawać kotom prewencyjnie preparaty odkłaczające, które są bezpieczne dla zdrowia. Okresowe skracanie pazurów specjalnymi obcążkami i kontrola stanu uszu, okolic oczu i jamy ustnej kota również należy do obowiązków właściciela.

Żywienie — jaka karma dla kota rasy cymric?

Cymric to mały łakomczuch, zagrożony nadwagą. Bardzo ważne jest, by dbać o stosowanie się do zaleceń producenta karmy i nieprzekarmianie kota. Najlepszym wyborem, który powinien w pełni zaspokoić potrzeby żywieniowe cymrica, są karmy suche i mokre z linii premium, Będą miały w składzie dużą zawartość białka pochodzenia zwierzęcego. Konwencjonalne żywienie możesz urozmaicić o elementy metody BARF, która polega na podawaniu kotu np. surowych kawałków mięsa, podrobów i ryb w nieprzetworzonej formie, Zapewnij kotu pełną miskę świeżej wody i jeśli to możliwe, oddal ją od miski z jedzeniem.

Charakter i zachowanie cymric

Kot cymric to prawdziwy leniuch o łagodnym usposobieniu. To rasa zrównoważona, spokojna i przyjacielsko nastawiona do ludzi i zwierząt. Co prawda lubi zabawę ze swoim panem, ale preferuje raczej pasywny tryb życia. Kot cymric jest zaliczany do ras bardzo inteligentnych i ciekawskich, Lubi badać związki przyczynowo skutkowe, czyli np. strącenie szklanki z blatu = huk szkła, uczy się otwierać drzwi i szafki itp. Jest to dobry kot dla rodziny z dziećmi. Akceptuje również inne zwierzęta w domu. Cymric poza miauczeniem wydaje również inne, ciekawe i zabawne dźwięki.

Cymric a dzieci

Kot cymric lubi dzieci, jest łagodny, cierpliwy i nie stanowi dla nich zagrożenia. Koty lubią podejmować interakcje z najmłodszymi i bawią się z nimi do czasu, aż nie będą miały dość. Wtedy odejdą od dziecka, szukając dla siebie spokojnego miejsca do odpoczynku. Warto jednak już od samego początku uczyć dzieci delikatnego obchodzenia się z kotem i jeśli to możliwe – uczyć rozumienia mowy ciała kota.

Jak przygotować mieszkanie, dom dla kota rasy cymric?

Cymric to rasa, która nie wykazuje się szczególną chęcią do niszczenia i ucieczek. Niemniej jednak musisz zabezpieczyć okna i balkon przed przyjęciem kota w swoje progi. Jeśli masz ogród, przemyśl zbudowanie dla kota woliery zewnętrznej, w której będzie mógł napawać się słońcem i eksplorować teren. Kuwety, miski, drapaki i zabawki to akcesoria, które również wymagają Twojej inwestycji. Jeśli masz taką możliwość, zamontuj na ścianach półki do wspinaczki lub hamaki do kociego wypoczynku. Twój cymric będzie zachwycony!

Historia rasy

Manks długowłosy, czyli cymric zaliczany jest do jednej z najstarszych ras kotów na świecie. Organizacja FIFe uznała tę rasę jako odrębną dopiero w 2006 roku. Wcześniej koty te funkcjonowały nie jako rasa cymric, ale jako odmiana manksa. W Wielkiej Brytanii cymric jest kotem niezwykle popularnym. Podobnie zresztą jest w USA i Japonii. Co ciekawe, w Anglii cymric funkcjonuje pod nazwą kot walijski. I USA i Wielka Brytania przyznają sobie prawa do bycia „ojcami” tej rasy. Pod względem genetycznym cymric może być skrzyżowaniem mainecoona, kotów z wyspy Man i persa.

Ciekawostki o cymric

 • O ogonach manksów i cymrica krąży legenda, jakoby było krótkie w wyniku spóźnienia się kotów na Arkę Noego. Cymric miał w ostatniej chwili wskoczyć na Arkę, ale zamykające się drzwi ucięły mu ogon.
 • FIFe aktualnie prawdopodobnie nie uznałoby rasy ponownie, ponieważ organizacja walczy z kotami obarczonymi anomaliami genetycznymi.
 • Cymric bardzo długo traktowany był jako długowłosy manks.

Ile kosztuje kot cymric?

Cena za kocięta tej rasy uzależniona jest od prestiżu hodowli i osiągnięć wystawowych rodziców miotu. Szacuje się, ze średni koszt zakupu kota rasy cymric z legalnej hodowli to około 1800 do ponad 4000 złotych. Jest to rasa dość rzadka i trudno dostępna.

Wady i zalety kota rasy cymric

Zalety
 • To miły i przyjacielsko nastawiony kot.
 • Nie wokalizuje, wydaje przyjemne dźwięki.
 • Nie potrzebuje dużej przestrzeni do życia.
 • Lubi dzieci.
Wady
 • Może być obciążony poważnymi schorzeniami.
 • Jego pielęgnacja jest dość czasochłonna.
 • Obficie linieje.

Cymric to kot nietypowy, ale przyjacielski i spokojny. To doskonały towarzysz i statecznej osoby starszej i aktywnej rodziny z dziećmi, Zwierzęta te akceptują również inne psy i koty i nie wykazują prób dominacji. Jeśli interesuje Cię cymric, koniecznie sprawdź hodowlę, z której planujesz jego zakup. Z racji tego, że koty te mogą poważnie chorować, musisz wybrać mądrze.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo