Maine coon

Majkun

Maine coon to popularny kot — gigant. Jest to jeden z największych przedstawicieli ras kotów domowych. Wiele osób porównuje zresztą jego wygląd do potężnego rysia, którego można spotkać w polskich lasach. Dwa charakterystyczne pędzelki, gęsta i gruba sierść, a także przyjacielskie usposobienie – to kilka cech charakterystycznych kotów rasy maine coon. Jednak przed podjęciem decyzji o zakupie kocięcia lub adopcji dorosłego maine coona, warto dowiedzieć się nieco więcej na temat tej wyjątkowej rasy. Jakie potrzeby mają maine coony? Czy lubią dzieci? Sprawdź!

 • Kod EMS: MCO
 • Kategoria: II
 • Pochodzenie: Ameryka Północna
 • Długość życia: od 11 do 13 lat

Spis treści

Wygląd Maine Coon

Koty rasy maine coon to prawdziwe, majestatyczne olbrzymy. Niejeden osobnik jest większy od niewielkiego psa! Jest to rasa wysoka, masywna i dość mocno umięśniona. Głowa maine coon jest średniej wielkości, uszy duże, stojące, zakończone charakterystycznymi pędzelkami. Broda kota jest dość kanciasta, mocno zarysowana. Jedną z cech pożądanych u maine coon jest gęste, grube i półdługie futro, z bardzo gęstym podszerstkiem, które jest odpowiedzialny za utrzymanie optymalnej temperatury u tych zwierząt. Kolejną z cech upodabniających maine coon do dzikich kotów jest dłuższa sierść, okalająca ich wyję, zwana również kryzą. To taka mini grzywa w wydaniu kota domowego. Maine coon ma również nieco dłużej portki, czyli sierść otaczające uda kota. Maine coony mają również bardzo puszysty, długi ogon, gęsto porośnięty futrem. Chociaż umaszczenie typu tabby jest w przypadku tej rasy najpopularniejsze, według wzorca dopuszcza się również wiele innych szat kolorystycznych. Średnia waga samca maine coon wynosi około 6-11 kg, a samicy 5-9 kg.

Zdrowie

Koty maine coon są odporne na wysoki i niskie temperatury. Takie właściwości zapewnia im ich gęste, wodoodporne futro. Średnia długość życia maine coona wynosi zazwyczaj 11-13 lat, ale osobniki ze sprawdzonych hodowli, wolne od wad genetycznych może żyć dłużej. Pamiętaj, że nieprawidłowa dieta maine coona i brak zapewnienia mu optymalnej aktywności fizycznej może prowadzić do nadwagi, a w jej efekcie do wielu innych chorób.

Na co najczęściej choruje maine coon?

Poza ryzykiem związanym z nadwagą, która często towarzyszy nieprawidłowo żywionym kotom, które zostały poddane sterylizacji, maine coony mogą być bardziej od innych predysponowane do zapadania na określone schorzenia. Zaliczyć do nich można np. schorzenia jamy ustnej, których jednym z pierwszych objawów może być nieprzyjemny zapach z pyska, ale również inne, poważniejsze choroby. Do takich włącza się np. rdzeniowy zanik mięśni, który ma zbliżony przebieg do tego, na jaki cierpią ludzie. W przypadku rasy maine coon i ogólnie kotów, które zapadają na to schorzenie, pierwsze objawy pojawiają się u kociąt w wieku około 12-18 tygodni. Objawami są widoczne osłabienie kończyn, trudności z uniesieniem głowy, poruszaniem się, chwiejny chód itp. Schorzenie to jest genetyczne i niestety prowadzi do śmierci. Kolejną chorobą, na jaką mogą zapadać maine coony, jest kardiomiopatia przerostowa, czyli choroba serca powodująca jego poważną niewydolność. Koty rasy maine coon mogą również zmagać się z chorobami nerek. Do takich schorzeń można zaliczyć np. torbiele na nerkach (policystowatość). Zakup kota z zarejestrowanej i kontrolowanej hodowli realnie zmniejsza ryzyko zapadania na wymienione choroby, ponieważ odpowiedzialni hodowcy nie rozmnażają kotów z wadami genetycznymi, schorzeniami i nieodpowiednim temperamentem, który nie jest właściwy dla wzorca rasy.

Jak pielęgnować maine coon?

Jak nietrudni się domyślić, główne zabiegi pielęgnacyjne kotów rasy maine coon będą odnosić się do ich gęstej sierści. Maine coony mają bardzo gęsty i miękki podszerstek i półdługie włosy okrywowe. W okresach linienia wymagać będą nawet codziennego dokładnego wyczesywania specjalną szczotką dla kotów z trymerem, która pozwoli szybciej i dokładnie pozbyć się martwej sierści z szaty kota. Regularne szczotkowanie delikatnej szaty maine coon jest wpisane jednak w rutynę obowiązków właściciela, niezależnie od tego, czy kot przechodzi właśnie przez okres linienia, czy też nie. Pamiętaj, że latem Twój kot będzie miał nieco krótszą i mniej gęstą sierść, a zimą będzie ona grubsza – niezależnie od tego, czy przebywa wyłącznie w domu, czy ma dostęp do ogrodzonego wybiegu.

Żywienie — jaka karma dla maine coon?

Jak przystało na duże koty, maine coony mogą mieć on również duży apetyt. Podstawą żywienia kota rasy maine coon jest wysokobiałkowa dieta. Najlepsza będzie wysokiej jakości, sucha karma dla kotów, która na pierwszym miejscu w składzie będzie zawierała źródło białka zwierzęcego. Żywienie suchą karmą, można również urozmaicić o kawałki surowych podrobów lub innego mięsa – ale nie za często! Mokra karma dla kotów powinna być podawana w porcjach zgodnych z zaleceniem i sugerowaniem producenta na opakowaniu. Nie powinno się pozostawiać kotu nieograniczonego dostępu do mokrej karmy. Należy zapewnić im jednak miskę lub specjalną fontannę ze świeżą wodą. Koty bardzo łatwo jest przekarmić. Ścisłe kontrolowanie ich diety i dostęp do dopasowanej względem ich indywidualnych potrzeb karmy jest zatem kluczowe dla zachowania ich dobrej kondycji i zdrowia.

Charakter i zachowanie maine coon

Rasa maine coon została stworzona z myślą o idealnym kocie domowym. Maine coon jest nie tylko piękny i dostojny, ale również łagodny, chętny do zabawy i interakcji z człowiekiem. Rasa ta bardzo przywiązuje się do swojej rodziny i wyraźnie łaknie z nią kontaktu, co jest raczej rzadko spotykane w świecie kotów. Jeśli zatem szukasz prospołecznego i bardzo towarzyskiego kota, który będzie akceptował inne koty, a nawet psy – rozważ maine coona! Co więcej, kot rasy maine coon dość szybko adaptuje się do nowych warunków życia, Względem charakteru zdecydowanie łatwiej porównać go do psa niż do typowego kota – samotnika. Maine coon również dość szybko się uczy. Przyswaja podstawowe komendy i co ważne – reaguje na nie. Jeśli przywykłeś do niezależnego charakteru kota, decydując się na maine coon, z pewnością się zaskoczysz!

Maine coon a dzieci

Koty wyraźnie wyznaczają granice swojej tolerancji i nie są tak karne jak psy. Z racji dość dużych rozmiarów kota, warto od samego początku uczyć dziecko delikatnego podejścia i jeśli to możliwe, wyjaśnić, kiedy i jak kot pokazuje, że ma dość zabawy. Na samym początku wzajemne relacje na linii kot – dziecko powinny być bacznie obserwowane przez opiekuna. Istotne jest nauczenie dziecka szacunku do żywego zwierzęcia i wyraźne wyznaczenie mu granic zabawy. Koty rasy maine coon jednak w większości lubią dzieci i mogą być wychowywane razem z nimi w jednym domu.

Jak przygotować mieszkanie, dom dla maine coon?

Drapaki – wysokie i niskie, sporo zabawek, miejsce do spania (na dole i na wysokości), kuweta – to niezbędne akcesoria, które musisz zaoferować kotu. Pamiętaj również o zabezpieczeniu okna i balkonu – dla kotów lepiej, jeśli są niewychodzące. Wbrew pozorom nie będą się męczyć nawet na bardzo ograniczonej przestrzeni, ponieważ zmniejszają wówczas swoje terytorium do kilkudziesięciu metrów. Jeśli Twój kot lubi sporo jeść lub zmaga się z cukrzycą, możesz zainwestować w miski z włącznikiem czasowym, które o ustalonej porze będą automatycznie podawać kotu miarkę karmy.

Historia rasy maine coon

Kot maine coon to rasa amerykańska. Pierwszego jej przedstawiciela spotkano na ówczesnych terenach Nowej Anglii. Co ciekawe, historia jej powstania nie jest do końca jasna. Istnieje bowiem wiele teorii na temat jej powstania i ciężko jest jednoznacznie wykluczyć lub przyjąć jedną z nich. Sama nazwa maine coon wskazuje, że koty występowały kiedyś dziko na terenach stanu Maine w USA. Pogłoski mówią, że rasa powstała w wyniku skrzyżowania kota domowego z szopem (sic!), ale genetycy zaprzeczają takim teoriom. Kolejne doniesienia historyczne dotyczą sprowadzania ich do stanu Maine przez Marię Antoninę. Jeszcze inne odnoszą się do podróży wikingów i przywiezienia przez nich do USA norweskich kotów leśnych, swoją drogą, bardzo podobnych do obecnych maine coon. Rasa ta została uznana przez FIFe w 1983 roku.

Ciekawostki o maine coon

 • Nazwa maine coon pochodzi bezpośrednio od stanu Maine. Z kolei druga końcówka coon, może mieć związek z legendą na temat ich rzekomego skrzyżowana z szopem praczem, z ang. racoon.
 • Kot rasy maine coon uważany jest za największego z kotów domowych.
 • Rekordzista, słynny kot Stewie, mierzył od czubka nosa do szczytu ogona ponad 123 cm!

Ile kosztuje maine coon?

W zależności od prestiżu rodowodu i osiągnięć rodziców, ale też prestiżu hodowli, cena za kocięta rasy maine coon rośnie. Średni koszt zakupu maine coon wynosi od około 1800 do ponad 3000 złotych.

Wady i zalety maine coon

Zalety
 • Kot maine coon jest bardzo udomowionym zwierzęciem, które jest bardzo towarzyskie.
 • Można nauczyć go wykonywania komend – podobnie jak psa.
 • Kot rasy maine coon ma przyjacielskie usposobienia i charakteryzuje się łagodnością.
Wady
 • Maine coon ma predyspozycje do kilku chorób genetycznych.
 • Jego pielęgnacja może być problematyczna i uciążliwa.
 • Z racji wielkości i rodzaju sierści, kot intensywnie linieje, przez co może brudzić w mieszkaniu.

Jeśli lubisz psy tak samo, jak koty, ale nie umiesz się zdecydować na któregoś z nich – wybierz maine coon! To kot duży, piękny i bardzo przyjacielski. Odpowiednio traktowany lubi dzieci, przez co jest jednym z popularniejszych kotów domowych w Stanach Zjednoczonych. Jeśli nie jesteś hodowcą, pamiętaj o obowiązkowej sterylizacji i dobrze zabezpiecz okna i balkon przed ucieczką kota!

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo