Szmaciana lalka

Koty rasy Ragdoll nie bez powodu są jednymi z najczęściej wybieranych czworonożnych przyjaciół do domu. Mają spokojne i przyjazne usposobienie, dzięki któremu świetnie sprawdzają się w tej roli. Wyjątkowo piękne futro i niebieskie oczy szybko podbijają serca przyszłych właścicieli. O czym warto wiedzieć przed wyborem tej zjawiskowej rasy?

  • Kod EMS: RAG
  • Pochodzenie: Stany Zjednoczone
  • Długość życia: 15-18 lat

Spis treści

Wygląd

Ragdoll to rasa zaliczana do dużych. Koty mają muskularną sylwetkę, a ich masa ciała w przypadku kocurów może wynosić nawet ponad 8 kg, samice są zazwyczaj nieco mniejsze i lżejsze. Pełne wymiary osiągają dopiero w wieku około 3 lat. Budowa ich łap, dłuższych tylnych, sprawia, że Ragdoll’e mają bardzo charakterystyczną postawę ciała. Ich ogon jest wyjątkowo długi i cały pokryty puszystą, gęstą sierścią. Koty tej rasy mają krótką, ale dość masywną szyję i średniej wielkości głowę. Ich uszy są delikatnie pochylone do przodu, mają zaokrąglone końce.

Oczy Ragdoll według standardu powinny być w kolorze niebieskim. Wzorzec rasy uznaje trzy podstawowe typy umaszczeń, z których każdy może wystąpić w kilku wariantach barwnych. Najbardziej charakterystycznym z nich jest point mitted, czyli z białymi plamami w kształcie litery V na pysku oraz brzuchu. W szacie Ragdoll’i kolorem dominującym jest zazwyczaj biel, a tuż po nim brąz lub szarość. Rasę uznaje się za półdługowłosą, ich sierść jest wyjątkowo miękka, gęsta, puszysta i gładko przylega do ciała.

Zdrowie

Ragdoll jest stosunkowo młodą rasą, przez co poziom pokrewieństwa pomiędzy kotami w hodowlach jest zazwyczaj wysoki. Wiąże się to niestety z dość dużym prawdopodobieństwem występowania chorób genetycznych. Przed wyborem i zakupem wymarzonego kota warto poprosić właściciela hodowli o odpowiednie wyniki badań przeprowadzanych u rodziców miotu, a także maluchów. Sprawdzając stan zdrowia krewnych kociąt, można ustrzec się przed częścią potencjalnych problemów z Twoim czworonogiem w przyszłości.

Na co najczęściej choruje kot Ragdoll?

Koty rasy Ragdoll mają predyspozycje do problemów z układem moczowym, a konkretnie z nerkami i moczowodami. Często zmagają się z kamicą pęcherza moczowego. Mają również predyspozycje do kardiomopatii przerostowej, co jest typowym schorzeniem dla większych ras. U Ragdoll’i występują stosunkowo często problemy ze stawami i zapalenia dziąseł. Jeśli zdecydujesz się na tę rasę, koniecznie regularnie kontroluj stan zdrowia swojego kota u weterynarza.

Jak pielęgnować kot Ragdoll?

Mimo zjawiskowego, eleganckiego wyglądu Ragdoll, jego pielęgnacja nie jest specjalnie wymagająca i czasochłonna. Dzięki temu, że futro tych kotów jest pozbawione podszerstka, nie jest problematyczne i rzadko się kołtuni. Sierść Ragdoll’a wystarczy wyczesywać co kilka dni. Jeśli będziesz robić to delikatnie i umiejętnie, najlepiej odpowiednim grzebieniem o długich ząbkach, kot szybko skojarzy tę czynność z przyjemnością. Miejscem, na które w szczególności należy zwracać uwagę, są okolice za uszami, które jako jedyne mają tendencję do filcowania sierści. Regularnym etapem pielęgnacji powinny być również kontrole stanu uszu i przycinanie pazurów.

Żywienie — jaka karma dla kota Ragdoll?

Koty rasy Ragdoll nie należą do wybrednych jeśli, chodzi o pokarm. Jedynym problemem związanym z żywieniem, może okazać się ich nadmierny apetyt, a w konsekwencji tycie. Bardzo ważne jest odpowiednie dobieranie porcji pokarmu odpowiednio do trybu życia czworonoga i jego wieku. Kluczem do zdrowia Ragdoll jest wysokiej jakości karma z jak największą zawartością białek zwierzęcych, najlepiej mokra lub mokra podawana na przemian z suchą.

Charakter i zachowanie kota Ragdoll

Koty rasy Ragdoll są wyjątkowo miłymi domownikami. Nie wykazują tendencji do skakania po meblach, wspinania się na najwyższe szafki ani drapania foteli. Są z reguły spokojne i zrównoważone. Koty uwielbiają spędzać czas z domownikami, zarówno ludźmi, jak i innymi zwierzętami. Nie są konfliktowe, bez problemu zaprzyjaźnią się z innym kotem lub psem, jeśli właściciele odpowiednio o to zadbają. Mimo raczej spokojnego usposobienia nie mają problemu ze znalezieniem energii i chęci na zabawy. W przerwach pomiędzy wylegiwaniem się na kanapie Ragdoll chętnie odkryją każdy zakamarek w mieszkaniu lub będą chodzić za Tobą krok w krok, w poszukiwaniu atencji.

Ragdoll a dzieci

Rasa Ragdoll będzie dobrym wyborem do domu z dziećmi. Koty te są spokojne, przyjaźnie nastawione, a jednocześnie chętne do zabaw i pieszczot. Rzadko drapią lub gryzą, poirytowane lub zmęczone raczej wycofują się z zabawy, zamiast atakować, lub się bronić. Przed wprowadzeniem kota do domu, koniecznie przeprowadź z pociechą rozmowę o tym, jak należy postępować z czworonogiem. Jeśli chcesz zostawić małe dziecko sam na sam z kotem, musisz pamiętać, że jest on tylko zwierzęciem i bez względu na to, jak spokojnie i łagodnie zazwyczaj się zachowuje, warto jednak nadzorować ich kontakt.

Jak przygotować mieszkanie, dom dla kota Ragdoll?

Ragdoll będzie czuł się dobrze zarówno w niewielkim mieszkaniu, jak i w domu. Nie wymaga tworzenia specjalnych kocich tras do wspinaczek i skakania. Będzie szczęśliwy, jeśli zapewnisz mu wygodne miejsce do odpoczynku, do którego żadne inne zwierze nie będzie miało bezpośredniego dostępu. Przed wprowadzeniem kota do domu warto również zakupić drapak, aby zapobiec sytuacjom niszczenia mebli, mimo że ta rasa raczej nie uchodzi za szkodników, warto ubezpieczyć się przed nieprzyjemnymi niespodziankami w postaci podrapanych dywanów.

Historia rasy Ragdoll

Ragdoll wywodzi się z Kalifornii, to tam Ann Baker wyhodowała pierwsze koty tej rasy z krzyżówki kotów birmańskich, perskich i burmańskich. Jest to stosunkowo młoda rasa, przez co baza genetyczna tych zwierząt jest bardzo ograniczona. Prawie połowę puli genów stanowią te od kotów wynalazczyni rasy, stąd tak wiele predyspozycji genetycznych do rozmaitych schorzeń. W Polsce Ragdoll pojawiły się na początku lat 2000, a po niespełna 20 latach stanowią jedną z najczęściej wybieranych tu ras.

Ciekawostki o kotach Ragdoll

  • Nazwa rasy Ragdoll oznacza po przetłumaczeniu „szmaciana lalka”, co wywodzi się z faktu, że wzięte na ręce koty stają się prawie bezwładne i ich ciało przypomina szmacianą zabawkę.
  • Ragdoll są jednymi z największych kotów domowych.
  • Młode koty rodzą się zazwyczaj zupełnie białe, ich wybarwienie pojawia się dopiero po kilku dniach.

Ile kosztuje kot Ragdoll?

Koty Ragdoll są popularne w Polsce, przez co wybór hodowli nie jest ograniczony. Cena kociąt z rodowodem to zazwyczaj około 4 tysięcy złotych, jednak koty z miotów po wystawowych czempionach mogą kosztować nawet 10 tysięcy.

Wady i zalety kota Ragdoll

Zalety
  • Koty Ragdoll są bardzo przyjacielskie i oddane właścicielom.
  • Dobrze znoszą inne zwierzęta domowe.
  • Ragdoll świetnie poczują się w towarzystwie osób starszych, rodziny z dziećmi.
Wady
  • Ragdoll są obarczone dużym ryzykiem występowania schorzeń stawów i układu moczowego.
  • Koty tej rasy często mają skłonności do tycia.
  • Wymagają częstych wizyt kontrolnych u weterynarza.

Koty rasy Ragdoll są świetnym wyborem zarówno dla osób żyjących w pojedynkę, jak i dla rodzin z dziećmi, szybko przyzwyczajają się do warunków, jakie panują w domu. Ich miłe, towarzyskie usposobienie sprawia, że rasa zyskuje coraz więcej fanów w Polsce. Pielęgnacja kota Ragdoll nie sprawia większych problemów. Decydując się na takiego pupila, musisz być świadomym często występujących chorób predysponowanych genetycznie. Przemyślany wybór hodowli, a następnie kontrole u weterynarza i odpowiednie żywienie znacznie zniwelują ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych niespodzianek związanych ze zdrowiem kota.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo