Kot amerykański krótkowłosy

American Shorthair

Kot amerykański krótkowłosy to rasa o wyjątkowo przyjacielskim usposobieniu, niewielkich wymaganiach i świetnym zdrowiu przy zapewnieniu minimalnej troski ze strony właściciela. Te piękne koty są świetnymi towarzyszami człowieka. Mają stosunkowo spokojne usposobienie, jednak czasem bywają ciekawskie i domagają się zabaw. Chętnie spędzają czas w pobliżu innych domowników, zarówno ludzkich, jak i innych zwierząt. Czego potrzebuje do życia kot amerykański krótkowłosy? Na co najczęściej choruje?

 • Kod EMS: AMS
 • Pochodzenie: Ameryka Północna
 • Długość życia: 13-15 lat

Spis treści

Wygląd

Kot amerykański krótkowłosy charakteryzuje się wyjątkową budową ciała i umaszczeniem. Rasa jest zaliczana do średnich. Ich waga powinna mieścić się pomiędzy 5 a 7 kg. Koty amerykańskie krótkowłose wyróżniają się muskularną budową ciała. Ich nogi są średniej długości, sprawiają wrażenie umięśnionych. Koty te mają dużą głowę w stosunku do ciała, podłużne, średniej wielkości uszy i okrągłe oczy, których kolor zależy od umaszczenia sierści. Ich szata jest gęsta, krótka i błyszcząca, co jest cechą charakterystyczną dla rasy. Koty mogą mieć różne ubarwienia, u tej rasy wyróżnia się jednolite, najczęściej spotykane — tabby, czyli pręgowane i bikolorowe.

Zdrowie

Amerykański krótkowłosy to rasa, która powstała w naturalny sposób, co pozwoliło wykształtować cechy, dzięki którym koty cieszą się świetnym zdrowiem i najczęściej długim życiem.

Na co najczęściej choruje kot amerykański krótkowłosy?

Rasa ta jest predysponowana do występowania kardiomiopatii przerostowej, co jest typowym schorzeniem u większych kotów. Objawy mogą wystąpić w różnym wieku i są to najczęściej zmniejszona aktywność, brak apetytu, szybkie zmęczenie w trakcie zabawy. Niestety zdarza się, że jedynym objawem jest nagła śmierć pupila. Przed zakupem kota warto zapytać hodowcy czy problem ten nie występuje u jego czworonogów, ponieważ jest to choroba najczęściej uwarunkowana genetycznie. Posiadając kota amerykańskiego krótkowłosego, warto udać się do weterynarza w celu przeprowadzenia diagnostyki pod kątem występowania tego schorzenia, nawet jeśli Twój pupil nie ma typowych objawów.

Jak pielęgnować kota amerykańskiego krótkowłosego?

Pielęgnacja tej rasy jest wyjątkowo mało problematyczna. Kota amerykańskiego krótkowłosego wystarczy regularnie wyczesywać, w okresie linienia odpowiednio częściej, ale nawet wtedy gubienie sierści jest w porównaniu do innych ras stosunkowo nieduże. Dbając o tę rutynę, Twój kot będzie cieszył się lśniącym futrem, a Ty nie będziesz miał powodu do zmartwień w postaci znajdowania włosów czworonoga na swoich ubraniach i dywanie. Oprócz tego zabiegu należy co jakiś czas przycinać pazury i sprawdzać uszy pupilowi.

Żywienie — jaka karma dla kota amerykańskiego krótkowłosego?

Kot amerykański krótkowłosy nie jest wybredny w sprawie żywienia. Można go karmić gotową suchą lub mokrą karmą, a także przygotowanym przez siebie, odpowiednio zbilansowanym pokarmem. Gotowe mieszanki zakupione w sklepie powinny być wysokiej jakości, z wysoką zawartością mięsa, w innym przypadku może to odbić się na zdrowiu pupila. Koty amerykańskie krótkowłose mają tendencje do łakomstwa, dlatego niezależnie od rodzaju wybranego przez Ciebie pokarmu, musisz dbać o wielkość i częstotliwość podawania posiłków. Oprócz odpowiednio dobranej diety należy dbać o odpowiednią dawkę ruchu dla kota.

Charakter i zachowanie kota amerykańskiego krótkowłosego

Kot amerykański krótkowłosy jest świetnym towarzyszem zarówno zabaw, jak i wylegiwania się na kanapie z innymi domownikami. Rasa ta wyróżnia się na tle innych orientalnych, ponieważ uchodzi za niezwykle spokojną. Koty mocno przywiązują się do właścicieli i uwielbiają spędzać z nimi czas, jednak nie zabiegają o atencję ludzi w nachalny sposób. Są inteligentne i z natury łagodne. Przy wyborze tej rasy należy pamiętać o wrodzonym instynkcie łowcy, który u rasy amerykańskiej rozwinięty. Czworonogi cenią sobie wszelkie zabawy, w których muszą wykazać się swoimi umiejętnościami polowania. Mimo spokojnego usposobienia Twojego pupila, jego instynkt łowiecki może dać o sobie znać w momencie, gdy w domu z kotem amerykańskim krótkowłosym znajdują się mniejsze zwierzęta, takie jak gryzonie. W takiej sytuacji należy zawsze nadzorować ich kontakt, mimo odpowiedniego zapoznania zwierzaków.

Kot amerykański krótkowłosy a dzieci

Kot amerykański krótkowłosy dobrze sprawdzi się w roli najlepszego przyjaciela dzieci, dzięki swojemu przyjacielskiemu usposobieniu. Ta rasa uwielbia głaskanie, wspólne zabawy i może towarzyszyć najmłodszym tak naprawdę w każdej domowej czynności. Przed wprowadzeniem kota amerykańskiego krótkowłosego do domu, w którym są dzieci, należy przeprowadzić z nimi odpowiednie rozmowy. Trzeba przygotować je na to, że posiadanie kota wiąże się nie tylko z przyjemnościami, ale również z dużą odpowiedzialnością. Należy upewnić się, że dziecko rozumie, że pupil może nie zawsze mieć ochotę na głaskanie czy zabawę i czasem będzie potrzebował spokoju. Jeśli nie zadbasz o odpowiednie nastawienie swojej pociechy, może dojść do nieprzyjemnych sytuacji, które mogą skończyć się tym, że dziecko będzie kojarzyć kota z negatywnymi emocjami lub będzie się go bać. Po odpowiedniej edukacji najmłodszych członków rodziny i odpowiednim wprowadzeniem kota amerykańskiego krótkowłosego do domu wniesie on do Waszego życia mnóstwo radości i nie powinien sprawiać kłopotów.

Jak przygotować mieszkanie, dom dla kota amerykańskiego krótkowłosego?

Kot amerykański krótkowłosy świetnie odnajdzie się zarówno w domu, jak i w niewielkim mieszkaniu, przy zapewnieniu mu miejsca do wspinaczki i odpoczynku. Przedstawiciele tej rasy uwielbiają skakać i zdobywać wysoko położone szczyty mebli lub półki. Warto zapewnić im taką przestrzeń. Aby uniknąć niszczenia mebli przez kociego pupila, mimo wyjątkowo spokojnego usposobienia tej rasy, dobrym rozwiązaniem jest zakup lub własnoręczne stworzenie drapaka.

Przygotowując dom na przyjęcie kota amerykańskiego krótkowłosego, zastanów się koniecznie, czy masz w domu miejsce, w którym zwierzak będzie mógł odpocząć po zabawie, do którego nie będą miały bezpośredniego dostępu dzieci lub inne domowe pupile. Warto zapewnić kotu taką niewielką przestrzeń, którą uzna za w pełni bezpieczną.

Historia rasy

Historia rasy amerykańskiej krótkowłosej udowadnia to, jak dobrze rozwinięty instynkt łowiecki mają jej koci przedstawiciele. Początkowo, w XVII wieku, koty miały za zadanie ochronę zapasów przed gryzoniami. Mimo że rasa ostatecznie ukształtowała się w Ameryce, to potomkami amerykańskich krótkowłosych były koty przewożone tam z Europy, a dokładniej z Wielkiej Brytanii.

Ciekawostki o kotach amerykańskich krótkowłosych

 • Mimo że rasa pochodzi z Ameryki, jej pierwszym zarejestrowanym przedstawicielem był kot, który urodził się w Wielkiej Brytanii.
 • Na początku istnienia rasy, koty amerykańskie krótkowłose nie budziły zainteresowania hodowców i często były uznawane za dachowce.
 • Dzięki instynktowi łowcy, koty te są świetnymi obrońcami domu przed owadami.
 • Kot amerykański krótkowłosy to jedna z dziesięciu najpopularniejszych ras w Ameryce i Japonii, jednak w Europie dużo stowarzyszeń felinologicznych nie zgadza się na jej uznanie.

Ile kosztuje kot amerykański krótkowłosy?

Kot amerykański krótkowłosy stanowi rzadkość w krajach europejskich, w tym również w Polsce. Rodowodowego pupila można kupić za około 4500 zł. W tym momencie w Polsce jest tylko jedna oficjalna hodowla tej rasy.

Wady i zalety kota amerykańskiego krótkowłosego

Zalety
 • Pielęgnacja kota tej rasy jest mało wymagająca.
 • Koty amerykańskie krótkowłose są zazwyczaj spokojne, posłuszne i inteligentne.
 • Pupile tej rasy nie wymagają specjalnych warunków mieszkaniowych.
 • Koty amerykańskie są z reguły zdrowe, mają mało predyspozycji genetycznych do chorób.
Wady
 • W Polsce koty tej rasy są wciąż rzadkością i nie ma możliwości wyboru wśród hodowli.
 • Koty amerykańskie krótkowłose są łakome i mają predyspozycje do otyłości.
 • Przedstawiciele tej rasy mocno przywiązują się do właścicieli i długie rozłąki z domownikami mogą skutkować depresją.

Kot amerykański krótkowłosy to jedna z mniej wymagających kocich ras. Poświęcając minimalną ilość czasu na pielęgnację, odpowiednie żywienie i zabawę z pupilem, będziesz mógł cieszyć się towarzystwem pięknego, zdrowego i szczęśliwego przyjaciela przez długie lata.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo