Kot australijski mist

OzMist, Australian Mist, Spotted Mist lub Marbled Mist

Kot australijski mist to rasa, która świetnie odnajduje się w każdych warunkach i szybko przywiązuje się do właścicieli. Charakterystyczne umaszczenie futra i uroczy wygląd tych zwierząt sprawia, że nie da się obok nich przejść obojętnie. Towarzyskie i przyjazne koty tej rasy urzekają również swoim usposobieniem. Co musisz wiedzieć przed podjęciem decyzji o zakupie australian mista?

 • Kod EMS: WNCA
 • Pochodzenie: Australia
 • Długość życia: około 15 lat

Spis treści

Wygląd

Koty rasy australijski mist klasyfikuje się do kotów średniej wielkości. Ich waga zazwyczaj mieści się w granicach od 4 do 7 kg. Rasa ta charakteryzuje się dość muskularną sylwetką ciała, smukłymi łapami i długim ogonem. Koty australijskie mist mają średniej wielkości głowę o okrągłym kształcie z dużymi uszami. Oczy tych czworonogów są szeroko rozstawione, według wzorca nie powinny być w kolorze innym niż zielonym. Umaszczenia, jakie można spotkać u przedstawicieli tej rasy to:

 • ciemnobrązowe,
 • czekoladowe,
 • złociste
 • niebieskie.

Najpopularniejsze i najbardziej pożądane są koty o maści jasnoszarej marbled — przypominającej marmur i spotted — w cętki. Nazwa rasy nawiązuje właśnie do tych plamek, które przez to, że są delikatnie rozmyte, przypominają efekt mgły na futrze kotów. Sierść kotów australijskich mist jest krótka i błyszcząca, przez co łatwa w pielęgnacji.

kot australijski mist
Kot australijski mist

Zdrowie

Rasa australijski mist uchodzi za wyjątkowo zdrową i odporną. Koty te raczej nie posiadają predyspozycji do chorób. Najczęściej żyją około 15 lat, jednak zdarzają się przypadki znacznie przekraczające ten wiek i niewykazujące żadnych problemów zdrowotnych. Mimo długowieczności i braku uwarunkowanych genetycznie schorzeń, mając pupila tej rasy, warto regularnie odwiedzać weterynarza na kontrole i odpowiednie szczepienia.

Na co najczęściej choruje kot australijski mist?

Jednym z niewielu problemów, z jakim może spotkać się właściciel czworonoga tej rasy w polskich warunkach, jest to, że koty australijskie mist źle znoszą niskie temperatury. Podczas chłodnych dni nie należy wypuszczać ich na zewnątrz. Nieodpowiedni wybór karmy i dobranie złych porcji może negatywnie wpłynąć na stan jelit pupila, jednak w przypadku tej rasy nie powinno to sprawiać problemów, ponieważ ich wymagania żywieniowe nie są skomplikowane.

Jak pielęgnować kot australijski mist?

Pielęgnacja kota australijskiego mist nie jest problematyczna, jeśli zadbasz o regularność. Ogranicza się w zasadzie do szczotkowania futerka, co zazwyczaj pupile tej rasy uwielbiają. Oprócz tego prostego i przyjemnego zabiegu wykonywanego nawet raz na tydzień warto kontrolować długość pazurów kota, przycinając je odpowiednimi nożyczkami.

Żywienie — jaka karma dla kota australijskiego mist?

Podstawą diety kotów australijskich mist musi być mięso, jak i w przypadku innych ras tego gatunku zwierząt domowych. Przed zakupem pupila warto dowiedzieć się jaką karmę podawał mu hodowca, ponieważ mają oni zazwyczaj świetną wiedzę na temat odżywiania swoich podopiecznych. Przy wyborze karmy sugeruj się jak najwyższą zawartością procentową mięsa w jej składzie, to ten czynnik podpowiada o jakości produktu, im więcej tego składnika tym karma jest lepsza jakościowo i nie powinna zaszkodzić Twojemu pupilowi. Koty australijskie mist z reguły nie są wybredne, zadowoli je zarówno sucha, jak i mokra karma, najlepiej podawać je zamiennie.

Charakter i zachowanie kota australijskiego mist

Kot australijski mist, mimo mylącej, dość egzotycznej urody jest zdecydowanie typem domownika. Koty te są wyjątkowo przyjazne i pieszczotliwe, przez co szybko przywiązują się do swoich właścicieli. Nie należą do grupy typowych kanapowców, od wylegiwania się zdecydowanie wolą odkrywanie nowych miejsc i zabawy, szczególnie w młodym wieku. Koty australijskie mist lubią towarzystwo innych zwierząt domowych, a w szczególności swojego gatunku.

Kot australijski mist a dzieci

Kot australijski mist świetnie odnajdzie się w domu z dziećmi. Pupil tej rasy na pewno nie pozwoli się nudzić Twoim pociechom, z chęcią będzie im towarzyszył podczas zabaw, a w wolnym czasie na pewno nie obędzie się bez domagania się przez kota o pieszczoty. Jeśli zdecydujesz się na tę rasę, pamiętaj, że zwierze mimo przyjaznego nastawienia i masy energii, może potrzebować odpoczynku, dlatego warto zapewnić mu miejsce, do którego dzieci nie będą miały dostępu. Mimo łagodnego nastawienia kota, jego zapoznanie z dzieckiem należy przeprowadzić pod kontrolą dorosłego opiekuna i upewnić się, że ta para się polubi i będzie w stanie bezpiecznie spędzać ze sobą czas.

Jak przygotować mieszkanie, dom dla kota australijskiego mist?

Kot australijski mist będzie czuł się dobrze zarówno w niewielkim mieszkaniu, jak i dużym domu. Przed przyjęciem pupila tej rasy w swoje progi warto zaopatrzyć się w drapaki i zabawki, co z pewnością spożytkuje większość jego energii i zapobiegnie ewentualnemu niszczeniu przez niego przedmiotów znajdujących się w Twoim salonie. Dobrym pomysłem jest przygotowanie dla nowego przyjaciela domu wysoko położonej przestrzeni do odpoczynku, na którą mógłby się wspiąć i odpocząć.

W mieszkaniu musisz zapewnić pupilowi odpowiednio więcej zabaw i aktywności fizycznej, w przeciwnym razie kot może się nudzić i zacząć dokazywać. Wprowadzając australijskiego mista do większego domu, będzie on miał więcej miejsc do eksplorowania i w nieco większej mierze będzie w stanie sam zapewnić sobie zajęcie. Oczywiście nie zwolni Cię to z obowiązkowego poświęcania mu dużej ilości uwagi i czasu, ale znacznie zredukuje potrzeby wyszukiwania pomysłów na rozrywkę dla podopiecznego.

Historia rasy

Rasa australijski mist jest dość nową rasą, została wyhodowana przez Dr Truda Straede w latach 70 ubiegłego wieku, a zarejestrowana na początku lat 80 w Nowej Południowej Walii. Tuż przed końcem lat 90 nastąpił podział rasy na Spotted Mist i Marbled Mist, na podstawie różnic w umaszczeniu kotów. Niestety do tej pory koty australijskie mist są rzadkością poza Australią i Nową Zelandią.

Ciekawostki o kotach australijskich mist

 • Australijczycy skrócili nazwę rasy do OzMist.
 • Nazwa rasy powstała ze względu na mglisty efekt umaszczenia kotów.
 • Koty rasy australian mist powstały ze skrzyżowania w 50% kotów burmańskich, 25% abisyńskich i 25% dachowców.

Ile kosztuje kot australijski mist?

Koty australian mist są niebywale rzadkie w europie. Najwięcej hodowlii znajduje się na terenach Australii i Nowej Zelandii. Wybór tej rasy niestety zazwyczaj wiąże się z koniecznością sprowadzenia pupila zza granic Polski, co odpowiada zazwyczaj wysokim kosztom. Cena takiego kota to około 4 tysiące złotych plus koszty transportu. Rasa zyskuje na popularności w Europie, więc można liczyć na to, że liczba hodowli na jej terenie niedługo wzrośnie i koty australijskie mist będą łatwiej dostępne.

Wady i zalety kota australijskiego mist

Zalety
 • Koty australijskie mist bardzo rzadko chorują, nie mają predyspozycji do żadnych konkretnych problemów ze zdrowiem.
 • Koty tej rasy są niezwykle przyjazne.
 • Koty australijskie mist lubią towarzystwo innych zwierząt domowych.
Wady
 • Australian mist to rasa trudno dostępna w Polsce, a jej sprowadzenie jest kosztowne.
 • Koty australijskie mist źle znoszą niskie temperatury.
 • Kot tej rasy wymaga dużo zabaw i poświęcenia uwagi od właściciela.

Koty australijskie mist są wyjątkowymi pupilami. Rasa ta odnajdzie się zarówno w towarzystwie jednego właściciela, rodziny z dziećmi, jak i innymi zwierzętami domowymi. Wymagania tych kotów co do pielęgnacji są minimalne, nie należą również do grupy wybrednych niejadków. Należą do zwierząt bardzo przyjacielsko nastawionych do każdego, kto poświęci im swoją uwagę i znajdzie czas na pieszczoty i zabawę. Mimo trudnej dostępności tej rasy w Polsce ma ona tu wielu swoich fanów, czemu nie można się dziwić ze względu na miłe usposobienie i niesamowity wygląd australijskich mistów.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo