York chocolate

Jork czekoladowy

Prawdopodobnie widząc kota tej rasy biegającego po podwórku, nikt, poza znawcą gatunku, nie określiłby go jako rasowego. York Chocolate nie jest również rasą uznaną przez FIFe, co nie przeszkadza mu w swojej popularności, jako kota domowego – szczególnie w USA. Co musisz wiedzieć o York Chocolate przed jego zakupem? Ile kosztuje kot tej rasy? Czy jest dostępny w Polsce?

 • Kod EMS: Rasa nieuznana przez FIFe
 • Kategoria: Rasa nieuznana przez FIFe
 • Pochodzenie: Ameryka Północna
 • Długość życia: 15-20 lat

Spis treści

Wygląd

Koty rasy york chocolate mają silną, dobrze zbudowaną i mocną sylwetkę. Można spotkać osobniki średniej wielkości i duże. Średniej wielkości głowa kota nie jest proporcjonalna do reszty tułowia, sprawia wrażenie mniejszej i taka też jest w rzeczywistości. Sierść kota jest półdługa, miejscami długa. Charakteryzuje ją brązowe umaszczenie. Jak sama nazwa wskazuje, szata york chocolate przybiera różne odcienie brązu. Spotkać można zatem koty o umaszczeniu czekoladowym i liliowym, które mogą być wzbogacone o białą plamkę, umiejscowioną na brzuchu kota, w okolicach kryzy, czy łapach. York Chocolate może również mieć białe znaczenia na pysku. Średnia waga kota to od około 5 do 8 kg. Oczy są duże i okrągłe, ogon długi i porośnięty gęstym futrem z podszerstkiem.

Zdrowie

Koty rasy york chocolate w zasadzie nie chorują. Ich geny nie są obciążane schorzeniami dziedzicznymi, które można by było uznać za typowe dla rasy.

Na co najczęściej choruje york chocolate?

Kot york chocolate odziedziczył silne geny po swoich przodkach – kotach farmerskich. Jest odporny na zmiany temperatur, nie ma predyspozycji do dziedzicznych chorób genetycznych i w zasadzie nie powinien sprawiać żadnych problemów natury zdrowotnej. Zakup kota z legalnej hodowli w znacznym stopniu redukuje ryzyko ewentualnych schorzeń. To koty długowieczne. Niektóre z nich dożywają nawet do 20 lat.

Jak pielęgnować kota york chocolate?

Koty rasy york chocolate są również niezwykłe łatwe w pielęgnacji. Mimo półdługiej sierści wystarczy w zupełności jeśli przeczeszesz ją raz w tygodniu specjalną szczotką. W okresie linienia, który występuje dwa razy w roku, kot gubi więcej sierści i może brudzić w domu. Regularnie kontroluj stan uszu i zębów kota. Pazury podcinaj specjalnymi obcążkami według potrzeb.

Żywienie — jaka karma dla kota rasy york chocolate?

Z racji tego, że jest to rasa zdrowa i niewymagająca, żywienie kota york chocolate również nie należy do skomplikowanych. Najlepszym wyborem są karmy suche i mokre z linii premium. Mają one w składzie dużą zawartość białka pochodzenia zwierzęcego. Konwencjonalne karmienie kota gotowymi karmami możesz urozmaicić o elementy metody BARF. Surowe kawałki mięsa będą dla Twojego kota prawdziwym przysmakiem i zaspokoją jego naturalne instynkty. York Chocolate musi mieć zapewniony stały dostęp do świeżej wody. Warto jednak oddalić miskę z wodą od miejsca, w którym podajesz kotu jedzenie.

Charakter i zachowanie rasy york chocolate

York Chocolate to bezproblemowy towarzysz człowieka. Nie ma specjalnych wymagań względem traktowania. Odnajdzie się nawet na niewielkiej przestrzeni. Jest łagodny, spokojny i czuły. Chętnie poddaje się głaskaniu, lubi być dotykany, podnoszony i pieszczony. Jest to rasa dość inteligentna, która dość szybko się uczy. Może pozostać w domu przez jakiś czas sam. Nie wykazuje skłonności do niszczenia. Łaknie jednak kontaktu z człowiekiem. To również profesjonalny łowca!

York chocolate a dzieci

Rasa ta jest bardzo spokojna i przyjacielsko nastawiona do dzieci i innych zwierząt. Koty lubią dzieci i lubią podejmować interakcje z najmłodszymi. Znudzone zabawą po prostu odejdą. Nie wykazują zachowań agresywnych i nie pokazują zniecierpliwienia. Warto jednak od małego edukować dzieci w zakresie łagodnego i delikatnego obchodzenia się ze zwierzętami, a także starać się nauczyć dziecko rozumienia mowy ciała kota.

Jak przygotować mieszkanie, dom dla kota york chocolate?

Mimo że kot nie wykazuje skłonności do ucieczek, jego silnie rozwinięty instynkt łowiecki może doprowadzić go do nieplanowanego skoku z okna lub balkonu np. w pogoni za muchą. Aby tego uniknąć, konieczne jest dokładne zabezpieczenie okien i balkonu. Do dobrego samopoczucia, kot potrzebuje również miejsca do spania (najlepiej na wysokości), specjalnych drapaków do drapania, szerokiej kuwety, misek do picia i jedzenia — najlepiej takich z dość szerokim obwodem, zabawek i szczotek do czesania półdługiej sierści.

Historia rasy

Rasa york chocolate jest mało znana. Powstała w XX wieku w USA. Zapoczątkowała ją Janet Chiefari, która w miocie swoich kotów odkryła jedno kocię o wyjątkowej czekoladowo brązowej szacie. Ten kot zapoczątkował kolejne mioty czekoladowych kociąt z półdługą sierścią. Amerykanka kontynuowała hodowle, krzyżując eksperymentalnie koty brązowe z syjamskimi. Tak właśnie powstał york chocolate liliowy. Mimo niesłychanego uroku jest to jednak rasa niszowa i trudno dostępna. W Polsce nie można kupić kotów york chocolate, a FIFe nie przyjęło wzorca rasy.

Ciekawostki o york chocolate

 • Pierwszy kot tej rasy został zaprezentowany na amerykańskiej wystawie kotów w 1992 roku.
 • To koty wolne od chorób genetycznych.
 • Sierść kotów, a dokładnie jej barwa, zmienia się wraz z wiekiem. Kocięta są jaśniejsze, a na ich futrze zauważyć można oznaki pręgowania, lub cętek.

Ile kosztuje kot york chocolate?

W Polsce rasa ta jest niedostępna. Koszt zakupu w zagranicznej hodowli to wydatek rzędu około 700 do nawet 1200 euro i więcej.

Wady i zalety kota york chocolate

Zalety
 • To miły i przyjacielsko nastawiony kot.
 • Lubi dzieci.
 • Jest zdrowy, odporny na choroby i długowieczny.
 • To rasa niezwykle prosta w pielęgnacji, mimo półdługiej sierści.
Wady
 • Jest niedostępny w Polsce.
 • To rasa niszowa, trudna do zdobycia.
 • W okresie sezonowego linienia gubi sporo sierści.

Jak widać wyhodowanie kota przyjemnego dla człowieka, zdrowego i w zasadzie bezproblemowego jest możliwe. New York chocolate, chociaż w Polsce niedostępny, jest jedną z chętniej wybieranych ras w Stanach Zjednoczonych. To kot, który mocno przywiązuje się do człowieka i długo żyje. Miłośnicy na kolankowych mruczków o małych wymaganiach będą nim zachwyceni.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo