Munchkin

Munchkin, manczkin

Mimo charakterystycznych, krótkich łapek koty rasy munchkin są wyjątkowo, szybkie, zwinne i skoczne, jak zresztą na członków rodziny kotów przystało. Jeśli poszukujesz niewielkiego kota o wyjątkowo oryginalnym wyglądzie zbliżającym go nieco do „niskopodłogowego” jamnika – koniecznie dowiedz się więcej na temat tej rasy! Munchkinma bowiem określone wymagania i charakter, które nie każdemu może odpowiadać.

  • Kod EMS: MCK
  • Kategoria: brak klasyfikacji
  • Pochodzenie: Luizjana
  • Długość życia: od 13 do 20 la

Spis treści

Wygląd Munchkin

Budowę sylwetki kota zalicza się do typu semi-foreign. Koty rasy munchkin mają bardzo krótkie łapy przy zachowaniu naturalnej dla kotów wielkości pozostałych części ciała. Daje im to charakterystyczny, nieco karykaturalny efekt, który jest cechą pożądaną przez wielbicieli tej rasy. Niektóre osobniki dosłownie szurają brzuchem po ziemi!

Koty munchkin można spotkać w wielu wersjach umaszczenia, począwszy od czarnego, przez niebieskie, ciemnobrązowe, kremowe do białego. Z racji tego, że FIFe nie przyjęło wzorca rasy munchkin – dopuszczalne są wszystkie rodzaje umaszczenia. Podobnie jest z długością sierści. Munchkin może mieć szatę długą, jedwabistą w dotyku z delikatną kryzą, sierść średniej długości z podszerstkiem i krótką. Oczy munchkinów występują w kolorach zielonym, bursztynowym i niebieskim. To ostatnie najczęściej występuje w parze z umaszczeniem typu colorpoint.

Zdrowie

W przypadku rasy munchkin bardzo ważne jest wybranie osobnika ze sprawdzonej hodowli. Z racji charakterystycznej budowy sylwetki kota, nierzadko można spotkać koty z genetyczną chorobą łap, która może utrudniać im swobodne poruszanie się. Warto szczególną uwagę zwrócić zatem na wygląd i budowę rodziców miotu kociąt. Muszą być wolni od wad kręgosłupa, nieprawidłowej budowy łap i innych chorób, które mogliby przekazać swojemu potomstwu w genach.

Na co najczęściej choruje munchkin?

Munchkin to rasa długowieczna. Średnią długość życia zwierząt szacuje się na 13-20 lat, a to dość sporo w świecie kotów. Hodowcy dużą wagę powinni przykładać do wyglądu i cech kotów, które mają być reprodukowane. Niezmiernie łatwo jest bowiem doprowadzić do poważnych wad genetycznych miotu, a niektóre kocięta mogą nawet nie być zdolne do życia!

Ogólnie można przyjąć, że munchkin to rasa dość odporna i wytrzymała. Jeśli trafisz na zdrowy genetycznie egzemplarz, możesz mieć pewność, że jego krótkie łapy nie będą miały wpływu na jego komfort życia i codzienne funkcjonowanie. Do jednych z typowych dla tej rasy, ale na szczęście bardzo rzadko występujących schorzeń, zalicza się zwyrodnienia kręgosłupa, a dokładnie lordozę. Zaawansowana lordoza u munchkina może utrudniać mu oddychanie i negatywnie wpływać na pracę serca.

Jak pielęgnować munchkina?

W zależności od tego, jaką szatę ma Twój munchkin, różni się jego codzienna pielęgnacja. Koty z krótką sierścią w zasadzie nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy im regularne szczotkowanie, które będzie bardziej intensywne w okresie sezonowej zmiany szaty. Z kolei munchkin z długim włosiem będzie wymagać częstszych zabiegów pielęgnacyjnych i to niezależnie od tego, czy kot jest właśnie w fazie linienia, czy też nie. Szczególną uwagę zawracaj na sierść okalającą podbrzusze kota, która z racji krótkich łap może być bardziej narażona na powstawanie kołtunów. Specjalna szczotka do czesania kota, a także szczotki trymujące mogą okazać się niezbędne do zachowania jego sierści w dobrym stanie.

Żywienie — jaka karma dla munchkin?

Wbrew pozorom, koty rasy munchkin nie są zagrożone otyłością. Warto zauważyć, że ich codzienna aktywność fizyczna jest na takim samym poziomie, jak u innych kotów, dzięki czemu mimo krótkich lap, skaczą, biegają i wspinają się dokładnie z takim samym natężeniem, jak inni przedstawiciele gatunku.

Rasa ta nie ma również specjalnych wytycznych w zakresie żywienia. Zdrowym kotom wystarczy w zupełności wysokiej jakości karma dla kotów – sucha i mokra, którą opcjonalnie możesz wzbogacić o surowe kawałki dobrego mięsa. Pamiętaj, by nie przekarmiać kota i zapewnić mu stały dostęp do świeżej wody. Dobrym pomysłem może być również zakup specjalnej fontanny do picia wody, ponieważ koty preferują picie z bieżącego strumienia. W naturze jest to np. rzeka, w domu może być mini fontanną.

Charakter i zachowanie munchkina

Munchkin to prawdziwy amator pieszczot i kolan swojego właściciela. To rasa udomowiona, która szuka i łaknie kontaktu z człowiekiem. Bardzo lubi różnego rodzaju aktywności i zabawy. Wędka dla kota zakończona małą zabawką, piłki, nakręcane myszki – to wszystko urozmaici kotu czas spędzony w domu i zaspokoi jego łowieckie zmysły.

Tak, jak inne koty, aktywność munchkina jest przeplatana krótkimi drzemkami, a szczyt aktywności kota zaczyna się późnym wieczorem – w nocy. Kot rasy munchkin jest niezależny i może być nieufny wobec obcych i nieznanych mu osób. Jego zachowanie będzie w dużej mierze zależeć od tego, w jaki sposób został wychowany i do jakich sytuacji przywykł. 

Munchkin a dzieci

Podobnie, jak w przypadku innych kotów, munchkin może akceptować i lubić dzieci, pod warunkiem ich wspólnej, prawidłowej socjalizacji. Dziecko musi znać granice zabawy z kotem i umiejętnie odczytywać jego sygnały. Z racji swojej wielkości, konieczne jest delikatne obchodzenie się z kotem przez dziecko i absolutnie nietraktowanie go jako kolejnej zabawki – pluszaka.

Jak przygotować mieszkanie, dom dla munchkina?

Poza wygodnym legowiskiem, miskami i zabawkami dla kota, należy skupić się na właściwym zabezpieczeniu mieszkania lub domu przed ucieczką czworonoga. Chociaż ogólnie zaleca się, aby wszystkie koty były niewychodzące, w przypadku rasy munchkin jest to nad wyraz istotne. Z racji posiadania przez niego krótkich łap, może być jeszcze bardziej narażony na zagrożenia czyhające na koty poza ich miejscem zamieszkania. Zabezpiecz zatem dobrze okna i balkon przed jego ucieczką. Poza kwestiami bezpieczeństwa, ważne, by zapewnić kotu drapak i miejsce do wspinaczki.

Historia rasy munchkin

Mutacje kotów skutkujące krótkimi łapami u kotów pojawiły się już w 1944 roku. Pierwszym z kotów, który rozpoczął kontrolowaną reprodukcję munchkinów była kotka Blackberry, która przekazywała swoje geny dalszym pokoleniom. Za początek hodowli kotów tej rasy datuje się lata 80. Za miejsce jej powstania – Luizjanę w Stanach Zjednoczonych.

Ciekawostki o munchkin

  • ·  Nazwa kota pochodzi z bajki dla dzieci „Czarnoksiężnik z krainy Oz”.
  • ·  Z uwagi na mutacje i możliwe zagrożenie życia kociąt, jeśli zostaną źle skrzyżowane, rasa ta nie jest uznawana przez FIFe i inne organizacje.
  • Koty munchkin dzieli się według trzech typów łap: rug hugger (najkrótsze – mniej niż 5 cm), super short (5-7,5), a także standard (około 10 cm).

Ile kosztuje munchkin?

Koty z dobrych hodowli mogą kosztować około 3500 złotych. Chociaż w USA rasa ta jest bardzo popularna, w Polsce jest raczej trudnodostępna. Warto szczególną uwagę zwracać na prestiż hodowli i to, czy hodowcy dużą uwagę zwracają na genetykę reprodukowanych zwierząt.

Wady i zalety munchkin

Zalety
  •   Jest niewielki i lekki.
  •   W wersji krótkowłosej nie wymaga specjalnej pielęgnacji.
  •  Akceptuje inne zwierzęta.
  • Jest przyjacielski i łagodny.
Wady
  • Jest dość rzadki i trudny do zdobycia.
  • Jego reprodukcja musi odbywać się pod szczególną kontrolą z uwagi na ryzyko występowania poważnych wad genetycznych.
  • Dużą uwagę należy zwrócić na jego dietę. Nadwaga może spowodować poważne problemy z poruszaniem się.

Munchkin to kot wyjątkowo charakterystyczny, który z racji swojego unikalnego wyglądu może być wyjątkowym towarzyszem osób, którym zależy na towarzystwie oryginalnego, nieco egzotycznego zwierzaka. Przed podjęciem decyzji o zakupie kocięcia munchkin, sprawdź dokładnie hodowlę, ponieważ w przypadku tej rasy nietrudno jest o zakup kota z wadami genetycznymi.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo