Owczarek węgierski, Hungarian Komondor, Hungarian Sheepdog

Komondor jest na tyle charakterystyczny, że każda pierwszy raz widząca go osoba, nazwie go, po prostu, mopem do wycierania podłogi (w kolorze kości słoniowej). Może nie jest to piękne określenie, ale za to trafne! Jego sierść czyni komondora unikatowym, choć poza tym ma cechy typowe dla większości owczarków. Jest to wartościowy, inteligentny, niezależny i opiekuńczy pies pasterski o bardzo silnym charakterze. Odpowiednio wychowany komondor będzie również wspaniałym psem do towarzystwa, bardzo blisko związanym z rodziną, której bezpieczeństwo postawi ponad wszystko.

Spis treści

Klasyfikacja FCI – nr wzorca: 53

  • Grupa I – Owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła
  • Sekcja 1 – Psy pasterskie
  • Psy tej rasy nie podlegają próbom pracy.
  • Pochodzenie: Węgry
  • Rozmiar: Duży
  • Długość życia: 10 do 12 lat
komondor szczeniak
Komondor szczeniak

Wygląd

Komondor wpisuje się swoim tułowiem w format krótkiego prostokąta, nieomal kwadratu. Duży ten pies jest potężnie i imponująco zbudowany. Gdy stoi, lub kroczy, potrafi wzbudzić nie tylko respekt, ale i obawę. Charakterystyczna sierść poskręcana jest w sznury, które tworzą się ze spilśnionego włosa.

Głowa psa rasy komondor jest szeroka i w odpowiedniej proporcji do tułowia. Tego wrażenia nie zmienia nawet włos, którym głowa oczywiście również jest porośnięta. Wysklepiona czaszka z silnie rozwiniętymi łukami brwiowymi ma wyraźny, lecz nie za mocny stop. Kufa psa jest trochę krótsza od mózgoczaszki. Nos, czarny i prosty, kończy się tępo. Komondor ma bardzo silne i dobrze umięśnione szczęki, a zęby ustawiają się w zgryzie nożycowym. Ciemnobrązowe oczy osadzone są poziomo. Czarne powieki dobrze przylegają do gałek. Uszy psa w kształcie litery V lub U są już wiszące od podstawy. Nigdy się nie wznoszą.

Dobrze umięśniona szyja tego psa, jak zaznacza wzorzec rasy, powinna tworzyć z poziomem kąt 35 stopni. Jest średniej długości, jest bez podgardla i grzywy. Gdy pies jest spokojny, szyja ma być niemal przedłużeniem szerokiej i mocnej linii grzbietu. Lędźwie ma komondor średniej długości, podobnie jak lekko opadający zad. Klatka piersiowa psa jest szeroka, silnie umięśniona i o średniej głębokości.

Ogon wiszący, choć na końcu lekko wzniesiony, prawie do poziomu. Powinien sięgać stawu skokowego. Gdy komondor jest pobudzony, ogon nie wznosi się nad linię grzbietu.

Kończyny przednie są proste, równoległe, masywne, dobrze umięśnione i z potężnymi stawami. Umiarkowanie nachylone kończyny tylne także są masywne i silne. Dzięki nim potężny komondor porusza się w sposób lekki, swobodny i rytmiczny, a krok jest przestrzenny i szeroki.

Psy tej rasy mają dwuwarstwową okrywę włosową. Stanowi ją szorstki włos okrywowy i trochę bardziej delikatny podszerstek. Obie te warstwy mogą rosnąć w różnych proporcjach i to od nich zależy ostateczny kształt okrywy.

Sierść komondora musi być kosmata i spilśniona w płaty, lub też tworzyć zbite sznury o jednakowej długości, przypominające dredy. Występują czasami kępki krótszych włosów, które w ogóle się nie pilśnią, lub robią to bardzo słabo. Te charakterystyczną sierść ma komondor najdłuższą na lędźwiach, udach i zadzie (20-27 cm), następnie na łopatkach, bokach klatki piersiowej i grzbiecie (15-22 cm). Jeszcze krótsza jest na szyi, kończynach, uszach, czole, policzkach i wierzchołku głowy (10-18 cm), a najkrótsza na pysku i łapach (9-11 cm).

Umaszczenie psów rasy komondor jest białe z odcieniem kości słoniowej.

Wielkość i waga

Rasa wykazuje się lekkim, choć widocznym dymorfizmem płciowym. Wzorzec FCI ustala zakres wysokości w kłębie i wagi psów rasy komondor w następujący sposób:

Wysokość w kłębie:

  • Psy: co najmniej 70 cm
  • Suki: co najmniej 75 cm

Waga:

  • Psy: 50 – 60 kg
  • Suki: 40 – 50 kg

Zdrowie 

Komondor jest psem zarówno odpornym, jak i zdrowym.

Włos okrywowy oraz podszycie delikatniejsze zapewniają wspaniałą ochronę zarówno przed niskimi temperaturami, jak i dużymi upałami. Pies ten nie boi się również deszczu, który bezproblemowo spływa po sierści, ale również zębów napastników, co pomaga w pilnowaniu stad owiec. Komodor ma na sobie wspaniałą zbroję.

Jeśli chodzi o predyspozycje chorobowe, głównym problemem może być dysplazja stawu biodrowego.

Na co najczęściej choruje komondor?

  • dysplazja stawu biodrowego
  • nowotwór skóry (trichoepithelioma)
  • choroby oczu i powiek (zaćma, entropium)
  • choroby skórne (torbiele, zapalenia)

Jak pielęgnować psy pasterskie komondor?

Ich sierść, jak wiele rzeczy na Ziemi, dzieli ludzi na dwa. Jedni uwielbiają tę charakterystyczną sierść, inni myślą, że pielęgnacja sierści komondora to prawdziwe piekło. Ci drudzy nie mają do końca racji.

Szczenięta komondora rodzą się jako puchate kuleczki. Dopiero w wieku 8-9 miesięcy ich sierść zaczyna się filcować w płaty. Nasze zadanie to rozdzielać te płaty na sznury. I w sumie nic więcej! Tworzące się dredy należy jednak czasem rozdzielać, aby na powrót zaczęły przypominać sznury.

Po pewnym czasie (około 8 lat) sznury te zaczynają dotykać samej ziemi. Niektórzy pasterze strzygą swoje komondory jak owce, jednak szata tych zwierząt wydziera swoją część w sposób naturalny. Dodatkowo ma ona właściwości samoczyszczące. Poza usuwaniem gałęzi, traw i nadmiarów błota, psa nie trzeba raczej myć i kąpać. Gdy jednak zdarzy nam się urządzić psu kąpiel, należy go bardzo dokładnie wysuszyć!

Jak widać, pielęgnacja psów tej rasy nie jest więc zbyt wymagająca, a warto dodać, że zwierze to raczej nie traci sierści.

Żywienie – jaka karma dla komondora?

Jak w przypadku wszystkich dużych ras, zwierzęta te rosną bardzo szybko. Szczenięta muszą być odpowiednio karmione, w czym może pomóc doradztwo specjalisty.

W wieku dorosłym należy uważać na skręt żołądka i rozdzielać dzienną porcję jedzenia na minimum dwa posiłki. Powinno się również psu pozwolić odpocząć po każdym posiłku. Poza tym komondor nie ma specjalnych potrzeb żywieniowych.

Charakter i zachowanie psa rasy komondor

Komondor jest bardzo niezależny, jak przystało na dobrego psa pracującego i rzadko okazuje uczucia. Mimo to, na swój sposób przywiązuje się bardzo do rodziny i nie należy wykluczać go z jej grona – lubi być blisko swojego stada.

Dorosły pies jest oazą spokoju, ale na widok zagrożenia diametralnie zmienia swój charakter. Jako wspaniały stróż, jest nieufny wobec obcych, o czym daje w prosty sposób do zrozumienia. Bystry i inteligentny komondor musi otrzymać odpowiednie szkolenie i rozumieć, że osoby zaakceptowane przez pana nie są intruzami. Jest to pies o dominującym charakterze i dlatego wymaga bardzo doświadczonego przewodnika, który już na początku wdroży szkolenie stanowcze i konsekwentne, najlepiej oparte o metody pozytywne.

Jeżeli komondor ma czego pilnować, bez problemu zniesie nawet długie okresy samotności. Zdeterminowany w pracy nie wykazuje skłonności do ucieczek, ani do niszczenia przedmiotów. Dopiero pozbawiony zajęcia i znudzony, przejść po domu tornadem.

Może i owczarek węgierski nie jest typem sportowca, ale do zrównoważonego rozwoju potrzebuje ciekawych i długich spacerów, a nie tylko biegania po własnym podwórku.

Komondor nie przepada za okazywaniem uczuć, ma trudny charakter i niski stopień posłuszeństwa. Wobec tych wszystkich cech nie jest to pies dobry dla początkujących miłośników czworonogów. Jego właściciel musi mieć nie tylko silną osobowość, ale i doświadczenie.

Ze względu na swoje pasterskie pochodzenie, komondor jest pozbawiony instynktu łowieckiego. Inne zwierzęta traktuje raczej jak członków rodziny, szczególnie jeśli szczeniak otrzyma odpowiednią socjalizację. Nie lubi się jednak bawić, dlatego może sprawiać wrażenie, że trzyma inne zwierzęta na dystans.

Psy rasy komondor a dzieci

Również zabawa z dziećmi nie należy do ulubionych zajęć komondora. Zdecydowanie bardziej woli wystąpić w roli opiekuna i stróża najmłodszych. Będzie uczestniczył chwilę w zabawie, da się pogłaskać, popieścić, ale w końcu umknie w swoją strefę komfortu, którą należy uszanować.

Czy komondor nadaje się do bloku, domu, mieszkania, na wsi?

Owczarek węgierski powinien żyć na łonie natury. Jego pasterska, stróżująca natura, a także imponujące rozmiary zdecydowanie nie licują z małą, miejską przestrzenią.

Historia rasy

Komondor to stara rasa psów pasterskich o charakterystycznym wyglądzie. Podobnie wygląda tylko puli i bergamasco.

Te niezwykle czujne psy służyły Węgrom do pilnowania stad, zgodnie z ich twierdzeniami, od zarania dziejów. Fachowcy jednak mają podzielone opinie. Jedni twierdzą, iż przodkowie komondora przybyli na Węgry z terenów między Uralem a Wołgą (z Madziarami), inni zaś, że z Mezopotamii (z Sumerami). Jeszcze inni uważają, że psy tego typu przybyły na tereny Węgier z tureckim ludem koczowniczym zwanym Kumanami. Osiedlili się tam w XII lub XIII wieku. „Quman-dur” oznacza „pies Kumanów”.

Oprócz swojego kraju pochodzenia, Komondor jest również bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych, gdzie strzeże stad przed kojotami. Na Węgrzech często też pracuje w policji.

Ciekawostki o owczarku węgierskim

  • Ze wszystkich ras psów, komondor ma najcięższe futro.

Ile kosztuje komondor?

Działa bardzo mało hodowli zajmujących się komondorem. Należy przygotować się na długi czas oczekiwania. Kwota, jaką przyjdzie nam zapłacić za psa rasy komondor z hodowli zarejestrowanej w FCI wynosi około: 3000 – 5000 zł. Miesięczny koszt utrzymania tego dużego psa w dredach jest całkiem wysoki: 150 – 200 zł miesięcznie.

Wady i zalety

Zalety
  • Świetny pasterz i stróż.
  • Nie linieje.
  • Nie potrzebuje bardzo dużo ruchu.
  • Nigdy nie traci czujności.
Wady
  • Może dominować.
  • Nie przepada za zabawą.
  • Przynosi brudy ze spacerów.
  • Właściciel musi być doświadczony.
We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/klient.dhosting.pl/wojhos/zoocena.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:34 Stack trace: #0 /home/klient.dhosting.pl/wojhos/zoocena.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(658): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/klient.dh...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/klient.dhosting.pl/wojhos/zoocena.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 34