Ojos azules

Ojosazules

Koty rasy ojos azules charakteryzują się hipnotyzującym spojrzeniem. Za takie, odpowiada gen niebieskich oczu, który spotykany był dotychczas np. u kotów syjamskich. Ciężko jednak było o uzyskanie odcienia chabrowych tęczówek u kotów z innym umaszczeniem. Wieloletnie starania hodowców zaowocowały pojawieniem się kotów z niebieskimi oczami i to bez względu na kolor ich szaty. Ile kosztuje ojos azules i w jakich wariantach umaszczenie dostępne są kocięta?

 • Kod EMS: Rasa nieuznana przez FIFe
 • Kategoria: Rasa nieuznana przez FIFe
 • Pochodzenie: Stany Zjednoczone, Nowy Meksyk
 • Długość życia: 12-15 lat

Spis treści

Wygląd

Ojos azules to rasa kotów średniej wielkości. Mają krótką, dość gęstą sierść z podszerstkiem. Nierzadko spotyka się koty z charakterystycznymi dla rasy białymi znaczeniami na pysku, końcówkach łap i uszu. Oczy kota są dość duże, o migdałowym kształcie. Niezależnie od umaszczenia – wszystkie są w odcieniu głęboko niebieskim, co przy typowym umaszczeniu burego dachowca daje naprawdę niesamowity efekt. Średnia waga dorosłego kota to 3 do 8 kilogramów. Koty podobnie, jak rasę europejską spotyka się w wielu typach kolorystycznych, przy czym dochodzi się od hodowli kotów białych z uwagi na ich większe predyspozycje do nabywania różnego rodzaju chorób.

Zdrowie

Ojos Azules z racji możliwych wad genetycznych nie jest rasą uznaną przez organizacje felinologiczne. U kotów rasy ojos azules spotyka się kilka chorób dziedzicznych, które powstały w wyniku mutacji genowej.

Na co najczęściej choruje ojos azules?

Na wrodzoną głuchotę najbardziej narażona są koty o białym umaszczeniu. Dotyka ich również zez. Koty zmagają się również nierzadko z wrodzonymi wadami budowy czaszki i szeregiem innych chorób, które powstały w wyniku mutacji genów. Należy jednak wspomnieć, że jest to wyjątkowo rzadka rasa. Jeszcze do niedawna osobników ojos azules było niespełna 10. Nie jest też pewne, czy hodowle będą kontynuowane. Jest to bowiem rasa eksperymentalna i za młoda, by móc wydać jednoznaczną na jej temat opinię.

ojos azules
ojos azules

Jak pielęgnować ojos azules?

Koty z racji krótkiej i gładkiej sierści nie są kłopotliwe w pielęgnacji. Jednak z uwagi na gęstą sierść i obfity podszerstek, ojos azules może obficie linieć w okresie sezonowej zmiany szaty. Poza koniecznością częstszego wyczesywania kota ojos azules powinien mieć regularnie podcinane pazury, kontrolowane uszy i stan zębów i przyzębia. Poza tym nie sprawia większych trafności pielęgnacyjnych. Kapanie kota nie jest wskazane ani zalecane.

Żywienie — jaka karma dla kota rasy ojos azules?

Koty nie mają alergii pokarmowych i nie wymagają żywienia karmą monoskładnikową. Do zaspokojenia potrzeb żywieniowych kotów ojos azules w zupełności wystarczy zakup wysokiej jakości karmy dla kotów premium z wysoką zawartością białka zwierzęcego dobrego pochodzenia. Karmy suche i mokre możesz urozmaicić o elementy metody BARF, której celem jest podawanie kotu produktów w ich naturalnej, nieprzetworzonej postaci (czyli np. kawałki mięsa). Pamiętaj, by nie przekraczać zalecanych przez producentów porcji w ciągu dnia i zapewnić kotu stały dostęp do świeżej, czystej wody pitnej.

Charakter i zachowanie rasy ojos azules

Z uwagi na fakt, że ojos azules jest rasą eksperymentalną, nad którą nadal trwają badania, ciężko jest wypowiedzieć się jednoznacznie na temat ich rysu charakterologicznego. Nieliczni właściciele kotów tej rasy określają ją za przyjacielsko nastawioną o zrównoważonym temperamencie. Nie wiadomo jednak, jak w dłuższej perspektywie mogą zachowywać się koty.

Ojos azules a dzieci

Jak już wiadomo – jest to rasa ekstremalnie rzadka, ciężko znaleźć wiarygodne i rzetelne źródła na temat wzajemnej interakcji ojos azules z dziećmi. Dla zasady zachowania najwyższego bezpieczeństwa lepiej mieć baczenie na kontakt dziecka z kotem tej rasy. Koty są jednak oceniane jako przyjacielskie i pozbawione agresji.

Jak przygotować mieszkanie, dom dla kota ojos azules?

Mimo że rasa jest nieosiągalna, koty te potrzebują w zasadzie takich samych warunków do życia, jak ich pobratymcy innych ras. Oznacza to konieczność zabezpieczenia balkonu i okna przed ucieczką kota, zakup szerokiej kuwety, misek i drapaków, a także inwestycję w zabawki, które zaspokoją silny instynkt łowiecki kota. Kot musi mieć również wygodne miejsce do spania, a także możliwość wdrapywania się na różne wysokości.

Historia rasy

Ojos azules – kot z niebieskimi oczami, to rasa pozostające w fazie eksperymentalnej. Odkrycie kotów o wyjątkowym spojrzeniu miało miejsce w Nowym Meksyku. Osobniki z tak oryginalną tęczówką zostały wyłapane bezpośrednio z tamtejszych ulic około 1984 roku i poddane bacznej obserwacji. Badania wykazały, że gen odpowiadający za ciemnoniebieski kolor tęczówki kota nie jest związany z kolorem sierści, jak to bywa u kotów syjamskich i colourpoint. Amerykańska TICA uznała rasę w 1991 roku, a wzorzec rasy ojos azules trafił pod ocenę w 2004 roku. Co ciekawe, koty z tak intensywnie niebieskimi tęczówkami widywało się również na terenach Nowej Południowej Walii leżącej w Australii.

Ciekawostki o ojos azules

 • Jest to rasa ekstremalnie rzadka, niedostępna.
 • Rasa ta jest cały czas w fazie eksperymentalnej.
 • Krzyżuje się zawsze dwa koty – jednego z niebieskimi oczami, drugiego z naturalna dla kotów tęczówką.
 • Nazwa ojos azules oznacza po hiszpańsku – niebieskie oczy.

Ile kosztuje ojos azules?

Koty nie są dostępne w Polsce. Z uwagi na ich niezwykłą rzadkość i unikalność, rasa ta zalicza się do jednych z droższych. Za kota ze sprawdzonej hodowli trzeba zapłacić od około 1000 do nawet 2000 euro.

Wady i zalety kota ojos azules

Zalety
 • Ma niezwykłą tęczówkę.
 • Nie jest trudny i uciążliwy w pielęgnacji.
 • Jest miły i towarzyski.
Wady
 • Jest niedostępny w Polsce.
 • To rasa ekstremalnie rzadka.
 • U kociąt często występują wady letalne.

Ojos azules to dla Polaków raczej ciekawostka niż kot, którego zakup będziesz rozważać. Na zachodzie jest to rasa ekstremalnie rzadka i droga. Nie mniej jednak nadal trwają badania nad genem niebieskich, chabrowych oczu u kotów o innym umączeniu niż np. colourpoint. Kto wie? Może podobnego kota o chabrowych oczach przygarniesz po prostu ze schroniska?

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo