Staffordshire bull terrier

Staffik, Staffi, Stafford, Staff, SBT

Staffordshire bull terrier to niezwykle energiczny i zwinny pies, który uwielbia być w centrum uwagi. Jego inteligencja sprawia, że szybko się uczy, choć potrafi być uparty. Dobrze wychowany staffik będzie psem bardzo oddanym i towarzyskim, za którym trudno nadążyć. Przez swoją wyjątkową cierpliwość oraz przyjazne nastawienie do dzieci, staffordshire bull terrier jest nazywany przez Anglików „psem nianią” (nanny dog).

Spis treści

Klasyfikacja FCI – nr wzorca: 76

  • Grupa III- Teriery
  • Sekcja 3 – Teriery typu „bull”
  • Psy tej rasy nie podlegają próbom pracy.
  • Pochodzenie: Wielka Brytania
  • Rozmiar: Średni
  • Długość życia: 12 do 14 lat
Staffordshire bull terrier
Staffordshire bull terrier szczenięta

Wygląd

Staffordshire bull terrier jest krótkowłosym psem średniej wielkości. Jak na swoje rozmiary, jest bardzo silny. Charakteryzuje się dobrym umięśnieniem i krępą sylwetką.

Głowa staffika jest krótka, z szeroką mózgoczaszką, głęboką w każdej swojej części. Pies ma wyraźnie zaznaczony stop, krótką kufę i czarny nos. Niezwykle silna szczęka i żuchwa ukrywają duże zęby ustawione wzorcowo w zgryzie nożycowym, który powinien być regularny i dokładny. Wargi ma terrier gładkie i przylegające, a policzki muskularne i dobrze zaznaczone. Staffordshire bull terrier powinien mieć ciemne oczy, chociaż wystarczy, by te harmonizowały z umaszczeniem. Są okrągłe, średniej wielkości i muszą być osadzone tak, by pies patrzył na wprost. Pies ma uszy pół -uniesione lub w kształcie płatka róży, nie za duże, nie za ciężkie. Wzorzec uznaje uszy stojące lub obwisłe jako wysoce niepożądane.

Szyja, a wręcz karczycho staffordshire bull terriera jest krótkie i o czystych liniach. Ku łopatkom stopniowo się rozszerza. Ten silny pies ma zwarty tułów z poziomą i prostą górną linią. Głęboka klatka piersiowa jest szeroka z przodu, z dobrze wysklepionymi żebrami. Mięśnie na niej są widocznie zarysowane.

Staffordshire bull terrier ma średniej długości ogon, który zwęża się ku końcowi. Jest nisko osadzony i tak też noszony. Nie powinien się kręcić, jego kształt porównuje się do rączki w pompie wodnej spotykanej np. na działkach.

Staffik powinien być w ruchu mocny, zwinny i swobodny, a zarazem oszczędny w wysiłku. Zarówno przednie, jak i tylne kończyny psa rasy staffordshire bull terrier poruszają się równolegle. Lwia część napędu pochodzi z tylnych.

Staffordshire bull terrier ma gładki i przylegający, krótki włos. Może być umaszczony na kilka sposobów:

  • czerwony
  • płowy
  • biały
  • czarny
  • błękitny
  • powyższe z białymi łatami
  • pręgowany z białym
  • pręgowany w każdym odcieniu

Maść czarna podpalana i wątrobiana są uznawane przez wzorzec za niepożądane.

Wielkość i waga

Wzorzec rasy FCI ustala zakres pożądanej wysokości w kłębie i wagi w następujący sposób:

Wysokość w kłębie:

  • 35,5 – 40,5 cm

Waga:

  • Psy: 12,7 – 17 kg
  • Suki: 11 – 15,4 kg

Zdrowie 

Staffordshire bull terrier jest psem raczej zdrowym, chociaż może borykać się z kilkoma genetycznie uwarunkowanymi przypadłościami.

Okrywa włosowa staffika nie zapewnia mu dobrej ochrony przed warunkami atmosferycznymi. Nie lubi ani dużych upałów, ani deszczu i wilgoci. Spacery w zimie zaś nie powinny być problemem, gdyż pies ten zagrzeje się samą swoją ruchliwością.

Na co najczęściej choruje staffordshire bull terrier?

  • L-2-HGA (nieuleczalna, genetyczna choroba metaboliczna)
  • HC (katarakta, dziedziczne schorzenie oczu)
  • PHPV (hiperplastyczne ciało szkliste)
  • alergie pokarmowe
  • problemy skórne
  • nużyca
  • kulawizna młodzieńcza
  • zwichnięcie rzepki
  • dysplazja stawów biodrowych
  • wydłużone podniebienie miękkie
  • łysienie plackowate (u błękitnych psów)
  • głuchota (u białych psów)

Jak pielęgnować staffordshire bull terriera?

Pielęgnacja psów tej rasy nie powinna nastręczać problemów. Wystarczy, jeżeli staffordshire bull terrier będzie szczotkowany raz na dwa tygodnie. Tylko w okresie linienia (dwa razy w roku; wiosna i jesień) warto to robić częściej. Twardy włos psa trudno się sprząta z dywanów i tapicerek.

Raz na jakiś czas, można również staffika przetrzeć mokrym ręcznikiem, nadając jego sierści połysk i usuwając zabrudzenia.

Żywienie – jaka karma dla staffordshire bull terriera?

Staffordshire bull terrier to pies z jednej strony silny i umięśniony, a z drugiej wcale nie ciężki. Nie można doprowadzać go do nadwagi. Dieta powinna być przystosowana do jego rozmiarów, wieku oraz trybu życia.

Sprawdzą się zarówno gotowe karmy wysokiej jakości dla ras średnich, jak i posiłki przygotowywane w domu, np. BARF. Psy wyjątkowo aktywne sportowo powinny być suplementowane glukozaminą i chondroityną, które wesprą pracę stawów. Dzienną porcję jedzenia powinno się dzielić na dwa posiłki.

Okres szczenięcy wymaga dodatkowej uwagi i starannego żywienia. Pies nie może być ani chudy, ani otyły. Musi po prostu być szczupły. Dobrym wyznacznikiem odpowiedniej wagi jest widoczny zarys linii ostatniej pary żeber i widoczne wcięcie w talii.

Charakter i zachowanie staffordshire bull terriera

Staffik jest bardzo oddany i wierny nie tylko opiekunowi, ale też całej rodzinie. Lubi absorbować uwagę i stawiać się w centrum zainteresowania.

Ten wulkan energii uwielbia się bawić i szuka sposobów na rozładowanie. Często, niestety, tym sposobem jest niszczenie przedmiotów, dlatego też warto przyzwyczajać go do samotności, oraz możliwie jak najlepiej zaspokajać jego potrzeby ruchowe. Lepiej, aby delikatne i drogocenne domowe przedmioty nie poznały siły jego szczęki.

Staffordshire bull terrier ma w sobie pewną dozę instynktu łowickiego, wobec tego, mimo iż nie powinien wykazywać skłonności do ucieczek, warto mieć się na baczności podczas spacerów, gdyż może on ruszyć w pogoń za jakąś ofiarą.

Staffiki są tak przyjaźnie nastawione do ludzi, również obcych, że rasa ta, pomimo całkiem groźnego wyglądu, nie nadaje się na stróża. Wydaje dużo różnych dźwięków, ale szczeka niewiele. W naprawdę podbramkowych sytuacjach jest w stanie, mimo wszystko, obronić swojego pana.

Energiczność i żywiołowość psów tej rasy wymaga na nas poświęcenia znacznej ilości czasu na ich aktywizację. Codzienne, długie spacery powinny być przeplatane treningami, a warto dodać, że staffordshire bull terrier sprawdzi się również w całym szeregu sportów kynologicznych.

Jedynie odpowiednia i wczesna socjalizacja sprawi, że staffik dogada się z innymi psami. Może być w stosunku do nich agresywny. Historycznie rasa wykorzystywana była do walk psów. Z kotem będzie w stanie się pokojowo porozumieć tylko, jeżeli przyjdzie mu z nim dorastać pod jednym dachem.

Staffordshire bull terrier a dzieci

Staffik nazywany jest psem nianią. Wykazuje względem dzieci wyjątkową cierpliwość, a przy okazji jest zawsze chętny do zabawy. Mimo to, warto pamiętać, żeby nauczyć dzieci traktowania zwierzęcia z szacunkiem, oraz że zabawa z reguły powinna odbywać się pod okiem osoby dorosłej. Staffordshire bull terrier zdecydowanie lepiej odnajdzie się w środowisku dzieci już trochę starszych.

Czy pies rasy staffordshire bull terrier nadaje się do bloku, domu, mieszkania, na wsi?

Jeżeli mamy czas na spełnianie wszystkich potrzeb ruchowych tego terriera, może on żyć w zasadzie w każdych warunkach mieszkaniowych.

Ze względu na słabą odporność na warunki atmosferyczne, odradza się, by staffordshire bull terrier mieszkał na stałe na zewnątrz.

Każdy właściciel powinien również wiedzieć, że nawet największy dom z ogrodem nie zastąpi codziennych, długich i ciekawych spacerów.

Historia rasy

Początki rasy staffordshire bull terrier to XIX-wieczna Wielka Brytania, podobnie zresztą jak wszystkie rasy typu bull. Łączą one zwinność i nieustępliwość terrierów z odwagą i siłą buldogów. Hodowcy skrzyżowali występujące wtedy powszechnie buldogi z manchester terierem oraz białym terierem angielskim, uzyskując zróżnicowany typ średniego psa, którego nazwali bull and terrier.

Takie psy wykorzystywane były w walkach psów, a także w innych, mało przyjemnych, z punktu widzenia obecnych czasów, rozrywkach, jak zagryzanie szczurów na czas. Tego typu widowiska były swego czasu bardzo popularne wśród angielskich robotników. Tak zwane pit dogs były niezwykle silne, sprawne i bardzo wrogo nastawione do innych psów, a przy tym łagodne w stosunku do ludzi. Wraz z emigrantami trafiały do Stanów Zjednoczonych, gdzie następowały kolejne krzyżowania, dając początki takim rasom jak pit bull terrier i american staffordshire terrier.

Anglia wreszcie zakazała walk psów, a rasie staffordshire bull terrier nie można odmówić wielu nie-walecznych cech. Stała się więc szybko bardzo cenioną rasą do towarzystwa. Za jego współczesny wizerunek w dużej mierze odpowiada Duke Hamilton.

Staffordshire bull terrier został w 1935 roku zarejestrowany przez angielski Kennel Club, a już rok później debiutował na wystawie Crufts. Obecnie, rasa ta jest jedną z najpopularniejszych w Wielkiej Brytanii.

Ciekawostki o staffordshire bull terrier

Posiadanie staffika jest w niektórych krajach ograniczone lub całkowicie zakazane, zarówno w Europie (w dużej części Niemiec), jak i na świecie.

Ile kosztuje staffordshire bull terrier?

Staffik nie jest tanim psem w zakupie. Kwota zależy od wieku, płci oraz renomy hodowli, z której pochodzi. Cena, którą będziemy musieli zapłacić za psa rasy staffordshire bull terrier z hodowli zarejestrowanej przez FCI waha się i wynosi około: 3000 – 5000 zł.

Najwspanialsze osobniki mogą kosztować nawet więcej.

Miesięczny koszt utrzymania tego średniej wielkości, ruchliwego psa nie jest bardzo duży i wynosi około: 100 – 200 zł miesięcznie.

Wady i zalety

Zalety
  • Wierny i przywiązany.
  • Dobry sportowiec.
  • Świetny wobec dzieci.
  • Łatwo się uczy.
  • Bezproblemowa pielęgnacja.
  • Może mieszkać wszędzie.
  • Niegroźny wobec ludzi.
Wady
  • Bywa uparty.
  • Wymaga dużej ilości czasu i uwagi.
  • Ma skłonności do niszczenia.

Mimo że ma bardzo silny charakter, staffordshire bull terrier może być posłuszny, o ile dobrze go wyszkolimy. Odpowiednio zmotywowany, pod okiem stanowczego i konsekwentnego, a jednocześnie łagodnego trenera, staffi uczy się bardzo szybko, jak przystało na psa bardzo inteligentnego.

2 komentarze
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Dodaj swoją opinię
  1. Nie jest prawda ze jest glosny. Psy tej rasy zadko szczekaj,robia to jak maja wazny powod. Moj satffik ma 10 miesiecy sam zostaje w domu na 8-9 h i jest grzeczny. Wazne jest aby wynagradzac dobre zachowania. Przy zlych nie wolno na niego krzyczec, jest bardzo czułym psem,emocjonalnym w pozytywn sensie nie spotkalem jescze rasy ktora byla by tak przyjacielsko nastawiona do czlowieka. Ogolnie moglbym jescze napisac wiele innych rzeczy o stafiku ktore zaobserwowalem wszystkie na plus. Minusy tej rasy to :upartość i silna ekstytacja wiecej minusów nie widz. Polecam w 100% nie bedziecie zalowac

  2. Mój Staffi w ogóle nie szczeka – no prawie, bo tylko przez sen.

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo