Akbash dog

akbaş çoban köpeği, akbaş

Akbash to dużych rozmiarów, turecki pies pasterski, który nie został uznany przez FCI jako osobna rasa, a należy do jednych z najstarszych ras. Federacja uwzględnia go jako odmianę anatoliana, który i tak widnieje na oficjalnej liście dopiero od 2018 roku. Ten górski molos to również wspaniały pies stróżujący. Mimo iż pies znalazł się w wykazie ras psów agresywnych, właścicielom raczej ciężko się z tym zgodzić. Przywiązuje się do nich i bardzo głęboko, dla wrogów i intruzów zaś sprawia wrażenie groźnego i potężnego.

Spis treści

Klasyfikacja FCI – nie należy

Klasyfikacja UKC (United Kennel Club) – Guardian Dog Group

  • Pochodzenie: Turcja
  • Rozmiar: Duży
  • Długość życia: 10 do 11 lat
Akbash dog szczeniak
Akbash dog szczeniak

Wygląd

Akbash dog w swojej budowie molosa jest bardzo wysoki, długonogi i silnie umięśniony, ma w sobie coś z chartów. Jest nieznacznie tylko dłuższy, niż wyższy, wpisuje się więc niemalże w kwadrat.

Głowa tego dzielnego opiekuna zwierząt hodowlanych jest masywna i szeroka, a szczęki bardzo silne. Zarówno nos, powieki, jak i wargi są czarne, chociaż mogą również przybrać kolor różowy. Wysoko osadzone uszy są w kształcie litery V i zaokrąglają się delikatnie na końcu. Oczy akbash dog może mieć w kolorze od jasnozłotego do ciemnobrązowego. Luźna, nieprzylegająca na szyi skóra akbasha chroniła go przed ugryzieniami drapieżników, takich jak na przykład wilki.

Długi, owłosiony ogon sięga do stawu skokowego. Na tylnych kończynach, u większości przedstawicieli rasy akbash dog, występują wilcze pazury. Kończyny dolne są też bardzo silnie owłosione.

Szata psów tej rasy składa się dwóch warstw. Włos okrywowy jest półdługi i dość twardy z miękkim podszerstkiem. Sierść ta może być prosta lub też lekko falująca, ale nigdy zmierzwiona. Może się ona zabarwiać w okolicach uszu. Mimo iż występuje, odmiana krótkowłosa jest praktycznie niespotykana.

Umaszczenie ma akbash dog koloru białego, czasami z kremowym nalotem.

Wielkość i waga

Wielkość oraz waga psów akbash dog nie jest określona w żadnym wzorcu. Wykazują się dość wyraźnym dymorfizmem płciowym na korzyść samców. Samice są wyraźnie mniejsze.

Wysokość w kłębie:

  • Psy: 71 – 86 cm
  • Suki: 69 – 81 cm

Waga:

  • Psy i suki: 41 – 64 kg

Zdrowie 

Rasę akbash dog można uznać za bardzo zdrową i wytrzymałą. Oprócz niżej wymienionych predyspozycji mogą zdarzyć się problemy z nadwagą, stawami i złamaniami kości. Na takie niebezpieczeństwo są po prostu narażone wszystkie psy tak dużych rozmiarów.

Na co najczęściej choruje pies pasterski akbash dog?

  • dysplazja stawów biodrowych
  • niedoczynność tarczycy
  • niewydolność nerek

Jak pielęgnować psa rasy akbash dog?

Jeżeli pamiętamy o regularnym szczotkowaniu sierści, nie czeka nas wiele więcej pracy przy psach tej rasy. Kąpać zwierzę należy jedynie pod wyraźną potrzebę. Do standardowych zadań w zakresie pielęgnacji należą, w przypadku każdych psów, kontrolowanie uszu, oczu i zębów, a także podcinanie pazurów.

Żywienie – jaka karma dla akbasha?

Akbash dog nie jest wybredny i karmienie go nie powinno być dla nas wyzwaniem. Sprawdzą się zarówno domowe posiłki składające się z mięsa, warzyw jak i ryżu, lub płatków owsianych, a także wysokiej jakości gotowe karmy dla dużych psów.

Dzienną porcję jedzenia warto dzielić na minimum dwa posiłki, unikając w ten sposób zagrożenia skrętem żołądka.

Jak wszystkie duże psy, akbash dog w wieku szczenięcym rośnie bardzo szybko. Warto wtedy zapewnić psu wysokobiałkowy pokarm jak najwyższej jakości.

Charakter i zachowanie akbash doga

Wbrew pozorom, gdyż to pies bardzo duży i wygląda całkiem groźnie, akbash dog jest psem spokojnym. W rodzinnej hierarchii zna dobrze swoje miejsce. Wobec najbliższych jest łagodny, oddany i wierny. Akceptuje inne zwierzęta domowe, a także lubi opiekować się małymi dziećmi.

Nie powinien wykazywać tendencji do niszczenia domowych przedmiotów. Jego temperament jest zrównoważony. Mimo to, każdego psa w końcu dotknie nuda, jeżeli nie zadba się o wszystkie jego potrzeby ruchowe i umysłowe. W każdym razie akbash dog, jak przystało na dobrego psa pracującego, jest bardzo niezależny i nie przeszkadza mu bardzo samotność, ani nuda.

Akbash dog będzie niebezpieczny tylko jeżeli nieodpowiednio go wyszkolimy, lub jest źle prowadzony. Warto wiedzieć, że szkolenie psa rasy akbash dog nie jest łatwe. Psy pracujące są najczęściej bardzo samodzielne i dlatego uparte. Wobec tego ciężko je szkolić pod kątem posłuszeństwa. Jest to jednak konieczne, a przewodnik musi uzbroić się w cierpliwość, dobrą wolę i konsekwencję.

Akbash dog to fantastyczny pies stróżujący i obrońca. W stosunku do obcych zachowuje dystans i nieufność. Podejmuje walkę tylko, gdy jest sprowokowany, lub gdy wyczuwa bezpośrednie zagrożenie dla siebie i swoich bliskich.

Gdy akbash dog pracuje, stado owiec, kóz, lub innych zwierząt hodowlanych może czuć się bezpieczne. Jest w stanie poradzić sobie, szczególnie gdy pracuje w duecie, ze wszystkimi drapieżnikami, nawet wilkami i niedźwiedziami.

Psy rasy akbash dog a dzieci

Mimo iż akbash dog lubi występować w charakterze opiekuna dzieci, zabawa z nimi może okazać się niebezpieczna. Jest on po prostu bardzo duży i może omyłkowo wyrządzić szkrabom krzywdę. Jeśli jednak już przyjdzie mu bawić się z dziećmi, lepiej, aby sytuację kontrolowała osoba dorosła.

Czy akbash dog nadaje się do bloku, domu, mieszkania, na wsi?

Akbash dog zdecydowanie nie nadaje się do życia w mieszkaniu i na małej przestrzeni dużego miasta. Idealne warunki do życia rasa odnajdzie w dużym wiejskim domu z ogrodem, lub na gospodarstwie, gdzie będzie mogła pilnować zarówno stada zwierząt, jak i domowników.

Pamiętajmy, że własne, duże terytorium nie zastąpi w pełni długich i ciekawych spacerów, których potrzebuje każdy pies, bez względu na rasę.

Historia rasy

Akbash dog to jedna z najstarszych ras psów, które miały zamieszkiwać Azję Mniejszą. Pierwsze wzmianki o tego typu psach pochodzą od starożytnych Greków, którzy kolonizowali azjatyckie tereny.

W obecnych czasach ten imponujący molos występuje głównie na terenach na zachód od Ankary. Gdzie indziej jest bardzo rzadko spotykany. Historycy i znawcy wskazują na wiele podobieństw do takich ras jak:

  • owczarek grecki
  • polski owczarek podhalański
  • pirenejski pies górski
  • aidi
  • komondor
  • kuvasz
  • owczarek karpacki
  • słowacki czuwacz

Historycy twierdzą, że wszystkie te rasy wywodzą się prawdopodobnie z jednego, wspólnego korzenia. Wskazują na to nie tylko cechy fizjonomiczne, ale również zachowanie i osobowość psów.

W Stanach Zjednoczonych akbash dog stał się bardzo popularny w latach 70. XX wieku. Pies rewelacyjnie sprawdzał się w pracy przy odganianiu kojotów i innych drapieżników.

Ciekawostki o akbashu

  • Mimo swojej popularności w USA akbash dog nie został jeszcze uznany przez American Kennel Club.
  • Ciężko stwierdzić, czy słusznie, jednak akbash dog znajduje się w wykazie ras psów uznawanych za agresywne z takimi rasami jak amerykański pit bull terrier, pies z Majorki, rottweiler i innymi.

Ile kosztuje akbash dog?

Jak w przypadku wszystkich ras, cena tego wspaniałego psa zależy od wieku, płci oraz od pochodzenia. Nie jest to łatwo dostępna rasa, jednak cena, jaką trzeba będzie zapłacić za akbash doga to około: 2500 – 4000 zł.

Miesięczny koszt utrzymania tego wielkiego psa jest całkiem spora i wynosi około: 150 – 250 zł miesięcznie.

Wady i zalety

Zalety
  • Rewelacyjny stróż, a także obrońca.
  • Wierny i łagodny wobec bliskich.
  • Odznacza się dobrym zdrowiem i wytrzymałością
  • Toleruje obecność mniejszych zwierząt.
Wady
  • Drogi w utrzymaniu.
  • Powinien mieć dostęp do dość dużej posesji.
  • Może być agresywny wobec nieznajomych.
  • Szkolenie nie jest łatwe.
We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo