Akita Inu

Jeśli marzysz o tym, by mieć pod swoją opieką namiastkę prapsa – japońskiego wilka, możesz pomyśleć o Akicie. To rasa, która uchodzi za jedną z najstarszych ras azjatyckich. To dumny, wierny pies, który wymaga konsekwencji i właściwego podejścia. Psy rasy akita zdecydowanie nie są dla każdego! Koniecznie przeczytaj, co musisz wiedzieć o jego charakterze przed podjęciem decyzji o wzięciu go na stałe do swojego domu.

Spis treści

Klasyfikacja FCI— nr wzorca: 255

  • Grupa V – Szpice i psy ras pierwotnych
  • Sekcja V – Szpice azjatyckie i rasy pokrewne.
  • Nie podlegają próbom pracy / należą jednak do grupy psów pracujących w Stanach Zjednoczonych
  • Pochodzenie: Japonia
  • Rozmiar: Średni
  • Długość życia: 10 do 12 lat
akita szczeniak
Akita szczeniak

Wygląd

Akita to średniej wielkości psy z rodziny szpiców. Mają wyjątkowo grubą i niezwykle gęstą, krótką sierść z podszerstkiem. Jego sylwetka jest mocna i dobrze umięśniona. Pies tej rasy jest sprawny fizycznie i bardzo odporny. Ma grube kości, szeroką szczękę i szeroką głowę. Oczy akity Inu są ciemne, lekko skośne, uszy trójkątne, podniesione do przodu i sterczące. Ogon Akity jest bardzo puszysty, miękki i gęsty. Umaszczenie, jakie najczęściej można spotkać w przypadku tej rasy, jest rudo-płowe, sezamowe, lekko pręgowane lub białe. We wzorcu rasy szczególnie pożądane jest tzw. Urajiro, czyli jaśniejsze, białawe umaszczenie w określonych miejscach: szyi, bokach kufy, ale też wewnętrznej stronie kończyk, ogonie i bokach tułowia.

Wzrost i waga

Psy: Psy tej rasy osiągają wysokość w kłębie, czyli najwyższej części grzbietu, która mieści się w przedziale około 64-70 cm. Ważą 45-59 kg.

Suki: Suki Akity są nieznacznie, ale zauważalnie niższe i lżejsze od samców. Ważą 32-45 kg a ich wysokość mieści się w przedziale 58 – 64 cm.

Zdrowie

Akita są zdrowymi, odpornymi psami. Chorują raczej rzadko, a jeśli tak, to zazwyczaj na typowe, charakterystyczne dla tej rasy choroby. Pamiętaj o tym, że przez krzyżowania każda z ras psów jest bardziej lub mniej obciążona genetycznie. To właśnie dlatego zakup psa z zarejestrowanej, legalnej hodowli ma znaczenie dla jego zdrowia w przyszłości.

Na co najczęściej choruje Akita?

Akita Inu jest, ogólnie rzecz biorąc, zdrowym i odpornym psem. Jednak podobnie jak inne szpice i rasy azjatyckie, akity inu mogą mieć skłonność do występowania określonych chorób. Do tych, które występują najczęściej, można zaliczyć problemy skórne i choroby autoimmunologiczne, a także dysplazje stawów biodrowych.

Epilepsja, zanik siatkówki, a także różnego rodzaju schorzenia tarczycy są tymi, z którymi mogą zgłaszać się do weterynarzy właściciele akity Inu. Profesjonalni hodowcy tej rasy robią wszystko by niemalże w pełni wykluczyć ryzyko przekazania słabszych genów kolejnym pokoleniom szczeniąt.

Jak pielęgnować Akitę?

Akita Inu, mimo grubej, gęstej i sztywnej sierści nie jest kłopotliwa w utrzymaniu. Z pewnością zakres czynności pielęgnacyjnych u Akity będzie mniej czasochłonny niż u innych szpiców np. Chow Chow, czy pomeraniana. Niestety z uwagi na dość gęsty podszerstek, okres linienia może być wyjątkowo trudny dla właścicieli. W tym czasie zaleca się codzienne wyczesywanie sierści połączone z częstszymi kąpielami, które pomogą szybciej usunąć martwe włosy. Martwy podszerstek można również po kąpieli wydmuchiwać ciepłym powietrzem suszarki dla psów. Akita linieje 2 razy w roku. W tym czasie gubi naprawdę sporo sierści. Poza tymi okresami, czynności pielęgnacyjne można ograniczyć wyłącznie do kąpania i wyczesywania w razie potrzeb, np. jeśli pies wytarza się na spacerze w nieczystościach.

Okresowo warto również sprawdzać stan uzębienia psa i czystość jego uszu. Jeśli doprowadzisz do tego, by na zębach zgromadziły się złogi kamienia – może to doprowadzić do zapalenia dziąseł, a nawet utraty zębów. To samo dotyczy uszu – jeśli woskowina będzie zalegać we wnętrzu ucha – staje się pożywką dla bakterii, a stąd już prosta droga do stanu zapalnego.

Żywienie – jaka karma dla Akity?

Akita to rasa, która by zachować pełnię zdrowia, moc sił witalnych i dobre samopoczucie – musi mieć zapewnioną właściwą dietę. Tak, jak w przypadku wszystkich psów, warto by karma dla Akity pochodziła z linii specjalistycznej – weterynaryjnej. Unikaj karm z marketów – mają dużo niepotrzebnych wypełniaczy i mało mięsa. Stawiaj na karmy bogate w wysokiej jakości białko pochodzenia zwierzęcego (wołowina, cielęcina, jagnięcina, ryby) i czytaj skład! Na rynku dostępne są zbilansowane karmy dla szpiców, a nawet stricte dla psów rasy Akita Inu!

Jednym z problemów żywieniowych, które zgłaszają właściciele psów, jest wybiórczość pokarmowa Akity. Tak – pies może być po prostu wybredny! Czasem minie trochę czasu, zanim znajdziesz karmę idealną dla niego. Ważne, by nie zmieniać karmy zbyt często, a każdą zmianę wprowadzać stopniowo – krok po kroku.

Przy wyborze karmy – suchej, czy mokrej – należy sprawdzić w pierwszej kolejności, ile wynosi zawartość mięsa w jej składzie. Najlepsze karmy dla Akity będą miały około 70% mięsa i około 20% warzyw. Z uwagi na możliwe występowanie alergii skórnych Akity – dobrze jest nie podawać karm z wieprzowiną, zbożami i soją. Dobrym pomysłem, który z pewnością zadowoli potomka dzikiego wilka, będzie urozmaicenie diety Akity o elementy metody BARF.

Charakter i zachowanie Akity

Akita to rasa która, jak na prawnuka wilka przystało, jest niezależnym indywidualistą. Nie przepada za obcymi ludźmi i psami. Nie toleruje raczej innych, nowych zwierząt w domu. Chociaż lubi dzieci, może nie przepadać za odwiedzinami ich koleżanek i kolegów. Japońska rasa ceni sobie – podobnie zresztą jak Japończycy – ciszę, spokój i prywatność. Nie jest to pies towarzyski i przyjaźnie nastawiony do ludzi i świata.

Na szczególną uwagę zasługuje jednak fakt, że Akita jest niesłychanie wierny. Psy lubią rutynę i potrzebują zdecydowanego, lecz łagodnego podejścia. Należy szczególną uwagę zwrócić na temperowanie ich prób dominacji. Jeśli uznają Cię za przewodnika stada – będą Ci wierne do końca życia.

W domu Akita Inu jest spokojny i zrównoważony, jednak na spacerach może przejawiać skłonności do ucieczek. Rasa Akita nie sprawdzi się u osób, które nie mają doświadczenia w wychowywaniu psa. Warto zapisać psa na szkolenie i konsultację z psim behawiorystą. Psy nie lubią i nie chcą uczyć się sztuczek i trików. Mimo wysokiej sprawności i wytrzymałości, akita nie będzie również doskonałym kompanem np. do joggingu. Akita potrzebuje miłości, cierpliwości i wyznaczania granic. Agresywne podejście do akity, kary cielesne i bardzo głośne wydawania komend może wpłynąć na niepożądany rozwój zachowań agresywnych u samego psa.

Akita a dzieci

Akita lubi dzieci, z którymi się wychowuje. Jednak może nie przepadać za stylem zabaw, który zaproponują mu najmłodsi. Ściskanie, mocne przytulanie i szarpanie psa może spowodować to, że będzie unikał Twoich dzieci. Musisz pamiętać, że w stosunku do obcych, np. kolegów odwiedzających Twoje dziecko może być nieufny, a nawet wrogo nastawiony. Ważne by uczyć dziecko właściwego podejścia do akity i mieć oko na ich wspólne aktywności – szczególnie gdy w domu przebywają obcy ludzie.

Czy Akita nadaje się do bloku, domu, mieszkania, na wieś?

Akita to pies rodzinny – dobrze czuje się w domu, blisko rodziny. Chociaż jest to świetny pies stróżujący i myśliwski – nie powinien być wykorzystywany wyłącznie w tym celu. Jeśli mieszkasz w mieście — musisz zadbać o codzienne długie spacery. W domu i na wsi powinien mieć z kolei zagwarantowany dostęp do ogrodzonego wybiegu.

Historia rasy

Historia rasy Akita jest bardzo ciekawa. Szacuje się, że psy pojawiły się na terenie Japonii przeszło 5000 lat temu! Były wówczas towarzyszami samurajów. Sama nazwa – Akita – pochodzi bezpośrednio od prefektury Japonii o tym samym brzmieniu. Dawniej, akita były wykorzystywane do polowań i jako psy zaprzęgowe, które miały pomagać w transporcie. Po wybuchu II wojny światowej japońska rasa stanęła na krawędzi, po której przekroczeniu groziło jej niemal całkowite wymarcie. Jednak Japończycy dołożyli wszelkich starań, by odbudować populację Akity. Co więcej – Akita został uznany za skarb kulturowy!

Ciekawostki o Akicie

  • Jednym z najsłynniejszych psów akita był Hachiko. Pies, który po śmierci swojego pana, jeszcze przez 10 lat oczekiwał na jego powrót na stacji kolejowej. Na podstawie tej historii powstały dwa filmu, a Hachiko doczekał się nawet swojego pomnika. To aktualnie jeden z wyjątkowych japońskich symboli wierności.
  • W 1931 roku, akita została ogłoszona dziedzictwem kulturowym Japonii.
  • Pełna nazwa rasy to Akita Inu. Inu to po japońsku po prostu – pies.
  • Akita był wiernym towarzyszem samurajów!

Ile kosztuje Akita?

Ceny szczeniąt Akity, które pochodzą z zarejestrowanej w ZKWP hodowli, mieszczą się w przedziale od około 4000 do nawet 8000 tysięcy złotych. Ostatecznym czynnikiem, który ma wpływ na cenę psa, jest jednak odmiana rasy (japońska, amerykańska), prestiż hodowli, a także linia, a jakiej wywodzą się jego rodzice.

Wady i zalety akity

Zalety
  • Akita jest bardzo oddanym psem stróżującym o zacięciu myśliwego.
  • Jest psem spokojnym i statecznym, idealnym dla osób o podobnym usposobieniu.
  • Akita to symbol wierności – jeśli uzna Cię za przewodnika stada – będzie oddany i wierny do końca swoich dni.
  • Nadaje się do domu z dziećmi.
Wady
  • Akita może wykazywać próby dominacji.
  • Na spacerach, na wolnym wybiegu, może mieć skłonności do ucieczki.
  • Nie przepada za innymi psami. Nieufny wobec obcych.
  • Wymaga odpowiedzialnego właściciela z konsekwentnym podejściem.

Akita Inu nie jest psem bardzo żywiołowym. Lubi rutynę i spokój. Wymaga doświadczonego właściciela, który będzie wiedział, jak wyznaczyć psu granicę i pokazać, kto jest przewodnikiem stada. To pies dostojny, który nie lubi zmian. Idealny wybór dla statecznej rodziny, która podobnie jak on ceni komfort, bezpieczeństwo i spokój.

1 Komentarz

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo