Samoyed, Samojedskaja

Niegdyś – bardzo pracowity – służył do ciągnięcia zaprzęgów i głównie w tych celach był hodowany przez człowieka. Obecnie, samojed to salonowy pieszczoch, który dobrze czuje się w domu – przy rodzinie. Samojedy to szpice o wyjątkowo gęstej sierści. Nic w tym dziwnego – pochodzą z terenów Syberii, w której panuje iście polarny klimat. Co musisz wiedzieć o tej rasie przed podjęciem decyzji o zakupie szczenięcia samojeda?

Spis treści

Klasyfikacja FCI— nr wzorca: 212

  • Grupa V – Szpice i psy w typie pierwotnym
  • Sekcja 1 – Północne psy zaprzęgowe
  • Nie podlegają próbom pracy
  • Pochodzenie: Rosja
  • Rozmiar: Średni
  • Długość życia: 9 do 11 lat
samojed szczeniak
Samojed szczeniak

Wygląd

Samojed (samoyed) to średniej wielkości szpic o wyjątkowo jasnej, gęstej, podwójnej sierści z grubym, puszystym podszerstkiem. Jak na szpica przystało, samojed ma sztywną, długą i sterczącą sierść, a także „lisowaty” wygląd. Jednak tym, co odróżnia go od innych szpiców, jest ich umaszczenie. Najczęściej występują one w kolorze białym, ecru, lub beżowym. Pysk samojeda również jest charakterystyczny – patrząc na niego na wprost lub z profilu – wydaje się, że pies się uśmiecha! Samojedy mają spiczaste, trójkątne uszy, i długi, wysoko osadzony, zakręcony ogon, który przylega do ich boku. Oczy samojedów są ciemne i podobnie jak ich nosy wyraźnie kontrastują na tle jasnej sierści. Kufa psów tej rasy jest głęboka i mocna.

Wzrost i waga

Psy: Psy rasy samojed osiągają wysokość około 57 cm. Jest ona liczona w kłębie – czyli najwyższym punkcie grzbietu. Wzorzec rasy dopuszcza 3 centymetry wysokości mniej lub więcej. Waga psów to przedział 25-30 kilogramów, chociaż z racji puchatej i sterczącej sierści, ich wygląd zewnętrzny może wskazywać na więcej.

Suki: Suki samojeda są nieznacznie niższe od samców. Ich przeciętna wysokość to około 50- 56 centymetrów w kłębie. Ważą podobnie jak psy – 25-30 kg.

Zdrowie

Samojedy z racji ich naturalnego pochodzenia, czyli mroźnego, syberyjskiego klimatu uchodzą za rasę odporną na choroby i niskie temperatury. To wytrwałe i sprawnie fizycznie psy, które jednak tak, jak wszystkie inne rasy, mogą zapadać na typowe dla nich schorzenia. I chociaż nigdy nie można mieć 100% pewności co do zdrowia Twojego czworonoga, zakup samojeda ze sprawdzonej hodowli może realnie zmniejszać ryzyko wystąpienia niżej opisanych chorób w przyszłości.

Na co najczęściej chorują samojedy?

Samojed (samoyed), podobnie jak inne psy wywodzące się z terenów Syberii – wprost uwielbia zimę, niskie temperatury i śnieg. Jednak warto również mieć na względzie to, że wychowanie psa w ciepłym mieszkaniu znacząco wpływa na upośledzenie jego naturalnych funkcji, które dawniej pozwalały mu dobrze znosić zimno. Przez to, należy pamiętać o tym, że psy tej rasy są narażone na przeziębienie – jeśli będą zbyt długo przebywać w niesprzyjających warunkach atmosferycznych na świeżym powietrzu.

Istnieje parę chorób typowych dla rasy samojed, które pojawiają się często u psów tej rasy. Do takich zalicza się np. wady serca, choroby układu krążenia, ale i niewydolność nerek. Samojedy obciążane są również cukrzycą i grozi im dysplazja stawu biodrowego, która może nasilać się wraz z wiekiem. Samce samojedów, szczególnie te przed zabiegiem kastracji, mogą mieć również problemy z układem moczowym, a także większą predyspozycję do zachorowania na nowotwór prostaty.

Jak wszystkie inne psy o białym umaszczeniu, samojedy mogą mieć predyspozycje do głuchoty i ślepoty. Mogą również zdarzyć się problemy z tzw. dwurzędowością rzęs, która wymaga pilnej interwencji lekarskiej – zakończonej zazwyczaj operacją.

Jak pielęgnować samojeda?

Nie da się ukryć, że gęsta, dwuwarstwowa sierść samojedów może być uciążliwa w pielęgnacji. Przyszły właściciel psa rasy samojed musi pamiętać o tym, by dużo czasu poświęcać na czyszczenie, wyczesywanie (minimum raz w tygodniu) i kąpiele psa. Szata samojeda, w okresie linienia może być prawdziwym utrapieniem – jeśli pies przebywa w domu, może ona zalegać na podłodze, meblach i ubraniach domowników i być dosłownie wszędzie! To właśnie z tego powodu niezmiernie ważne jest zaopatrzenie się w niezbędne akcesoria do pielęgnacji sierści: grzebień – pudlówkę, gumowe rękawice, a także szczotki trymujące, które chociaż trochę zmniejszą gubienie sierści psa w domu.

Z uwagi na fakt, że okrywa włosowa samojeda jest pokryta łojem – biała sierść jest mniej podatna na zabrudzenia. Jeśli pies rasy samojed widocznie się nie pobrudzi, wystarczające może być kąpanie go nawet co kilka miesięcy- w miarę potrzeb. Poza zestawem szczotek i grzebieni dobrze jest również zainwestować w dobry szampon do pielęgnacji sierści białej i suchy szampon do odświeżania szaty psa między kąpielami.

Samojedów nie goli się i nie strzyże. Ich skóra jest delikatna, nieprzystosowana do funkcjonowania bez grubej okrywy włosowej. Chociaż rozwiązaniem na linienie może wydawać się strzyżenie psa — może mieć ono fatalne skutki dla kondycji jego skóry. W celach higienicznych można ją jedynie podcinać w okolicach ogona, przy odbycie, co wpłynie na zminimalizowanie ryzyka pobrudzenia sierści podczas wydalania.

Żywienie – jaka karma dla samojeda?

Samojedy mogą mieć skłonność do alergii pokarmowych i cukrzycy. Wraz z postępującym wiekiem, rośnie również ich predyspozycja do tycia. To właśnie z tego powodu – w celach prewencyjnych już od samego początku dobrze wybrać specjalistyczną karmę o niskim indeksie glikemicznym. Warto celować w karmy wysokiej jakości – z dobrym gatunkowo mięsem, bogate w węglowodany i nienasycone kwasy tłuszczowe. To, co ważne, karmy dla szpiców – samojedów, powinny zawierać również niezbędną dla nich glukozaminę i siarczan chondroityny dla zachowania zdrowia kości i stawów.

Szczenięta psów rasy samojed powinny otrzymywać karmę bogatą w wysokogatunkowe białko pochodzenia zwierzęcego. Karma powinna pochodzić ze specjalistycznej linii – lepiej unikać ogólnodostępnych, marketowych karm, które mogą wpłynąć negatywnie na rozwój i dalsze zdrowie psa.

Charakter i zachowanie samojeda

Samojed ma silny instynkt, typowy zresztą dla większości ras pierwotnych. Samojedy zawsze były psami przebywającymi blisko człowieka. Ich potrzeba przebywania w grupie i socjalizacji sprawiają, że samojed może być doskonałym psem dla rodziny. Samojed to pies bardzo pozytywnie nastawiony do świata. Jest żywiołowy i towarzyski. Łaknie pieszczot i aktywności. Z racji dużej potrzeby ruchu – samojed może być doskonałym kompanem osób aktywnych fizycznie. Lubi wyzwania i sport. Warto z nim trenować, a nawet poważnie zastanowić się nad przygotowaniem go do udziału w prawdziwych psich zaprzęgach. Samojedy bardzo lubią dużo i głośno szczekać i oddawać się innym formom ich ulubionej wokalizacji. Świetnym pomysłem na dobre samopoczucie samojeda jest zapewnienie mu psiego towarzysza – tej samej rasy lub innej, ale podobnej wielkości. Wysoce prawdopodobne, że samojed zbuduje z nim swoje mini stado.

Samojed a dzieci

Samojed to pies idealny do domu z dziećmi. Jest to rasa uznana za łagodną, rodzinną, delikatną i bezpieczną dla najmłodszych. Warto jednak pamiętać, że samojed, jak na rasę pierwotną przystało, może wykazywać silną potrzebę bronienia swojego terenu, lub swoich zasobów. Efektem takich instynktów może być ostrzegające warknięcie, jakie samojed wyda podczas zbliżenia się do jego miski. Takie zachowania można jedna usunąć przy konsekwentnym podejściu pomocy psiego behawiorysty.

Czy samojed nadaje się do bloku, domu, mieszkania, na wieś?

Samojed z uwagi na silną potrzebę aktywności fizycznej może męczyć się w mieszkaniu w mieście. Z powodu jego żywiołowości i niezbędnych do zachowania zdrowia długich, aktywnych spacerów – samojedy najlepiej się czują w domu z ogrodem, lub na wsi. Nie jest to jednak pies stróżujący!

Historia rasy

Samojedy pochodzą z terenów Rosji, z Syberii. Ich nazwa wywodzi się od plemienia koczowniczego Samoyedów, którzy zasiedlali niegdyś mroźne tereny północnej Rosji. Samojedy od początku towarzyszyły im w codziennym życiu i pracy. Były to psy zaprzęgowe, myśliwskie i zaganiające – pilnowały stad reniferów hodowlanych. Od samego początku były mocno związane z człowiekiem – zdarzało się, że ogrzewały nawet swoich właścicieli w ciągu nocy!

Psy wraz z wyprawą badaczy trafiły na zachód. W Anglii rasę samojedów oficjalnie uznano dopiero w 1909 roku, ale towarzyszyły ludziom wschodu dużo, dużo wcześniej.

Ciekawostki o samojedach

  • Samojedy tu psy sportowe! To jedna z bardziej popularnych ras miłośników psich zaprzęgów.
  • Samojedy nie lubią obroży – zaleca się stosowanie w ich przypadku szelek.
  • Jedna ze znanych hodowli samojedów pochodzi z upalnego Zimbabwe!
  • Ostatni Car Rosji – Mikołaj II Romanow był właścicielem samojeda.

Ile kosztuje samojed?

Psy z legalnych, zarejestrowanych w związku kynologicznym hodowli są droższe od psów z pseudo hodowli. Cena za rasowe szczenię z rodowodem może wynieść od około 4000 do ponad 5000 złotych.

Wady i zalety samojedów

Zalety
  • To psy radosne, rodzinne i łagodne.
  • Doskonale sprawdzą się jako towarzysze osób bardzo aktywnych fizycznie.
  • Akceptują inne zwierzęta i są z natury przyjaźnie nastawione do ludzi i zwierząt.
  • Są wierne, oddane i bardzo towarzyskie – nadają się do domu z dzieckiem.
Wady
  • Samojedy głośno i często szczekają.
  • Bardzo linieją – w okresie zmiany szaty może to być prawdziwym utrapieniem dla wielbicieli porządku.
  • Wymagają naprawdę sporej dawki ruchu i konsekwencji podczas wychowywania.

Samojed to chyba jedyny tak uśmiechnięty pies na świecie. To rasa, która już wieki termu zasłużyła sobie na miano najwierniejszego towarzysza człowieka. Samojedy są rodzinne, radosne i łagodne, Jednak każdy, kto myśli, że to wystarczy, by stały się częścią jego rodziny – jest w błędzie. Wychowanie samojeda jest bowiem związane z koniecznością zapewnienia mu naprawdę dużej dawki ruchu i konsekwentnym, umiejętnym podejściem do jego wychowania.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/klient.dhosting.pl/wojhos/zoocena.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:34 Stack trace: #0 /home/klient.dhosting.pl/wojhos/zoocena.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(658): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/klient.dh...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/klient.dhosting.pl/wojhos/zoocena.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 34