Chihuahua to najmniejszy pies świata! Jeśli poszukujesz długowiecznego, małego i słodkiego towarzysza, ale z różnych powodów nie chcesz zdecydować się na „typowego”, dużego psa – wybierz Chihuahua! Jeśli jednak myślisz, że to żywa zabawka i salonowy pieszczoch – jesteś w błędzie! Chihuahua jest bowiem niezwykle energiczny, angażujący i towarzyski. Chociaż jego wygląd zewnętrzny może o tym nie świadczyć – te małe pieski mają bardzo wysoko rozwiniętą inteligencję. Na Zachodzie są wykorzystywane do terapii dzieci i dorosłych. Co musisz wiedzieć, zanim podejmiesz decyzję o zakupie chihuahua?

Spis treści

Klasyfikacja FCI— nr wzorca: 218

  • Grupa IX – Psy ozdobne i do towarzystwa
  • Sekcja 6 – Chihuahua
  • Pochodzenie: Meksyk
  • Rozmiar: Mały
  • Długość życia: 12 do 20 lat
Chihuahua szczeniak
Chihuahua szczeniak

Wygląd

Chihuahua jest niezwykle mały i ma wygląd obok, którego nie da się przejść obojętnie. Chihuahua ma wielkie, w proporcji do reszty ciała uszy, które sterczą niczym u nietoperza i duże, okrągłe oczy. Krótki spiczasty pysk i niewielki nosek również mają wpływ na to, że mały Chihuahua naprawdę wspomnianego nietoperza przypomina! Chihuahua ma drobne ciałko. Nie jest ono umięśnione i mocne. Pies występuje w dwóch rodzajach szaty. Wyróżnia się Chihuahua długowłose i krótkowłose. Jeśli natomiast chodzi o umaszczenie psa – występuje ono w naprawdę sporej liczbie odmian i wzorów. Możesz zatem wybrać Chihuahua płowego, beżowego, czarnego, podpalanego, biało- brązowego, pręgowanego i szarego. Chihuahua może mieć niewielki krawat i skarpetki.

W zależności od rodzaju szaty psa – różni się jej struktura. Chihuahua długowłosy ma delikatną i jedwabistą w dotyku, miękką sierść, a Chihuahua krótkowłosy będzie miał już sierść sztywniejszą, ale nadal aksamitną – dobrze przylegającą do ciała. Jedną z ważniejszych cech Chihuahua jest jego mikro wzrost. Jednak, co ciekawe, wzorzec rasy nie podaje ram w zakresie jego wzrostu. Wymiarowość psa na konkursach mierzy się za pomocą wagi!

Psy i suki: według wzorca nie ma podziału względem wzrostu i wagi suk i psów Chihuahua. Przyjmuje się, że średni wzrost w kłębie, czyli najwyższym szczycie grzbietu, u Chihuahua wynosi około 20-25 cm, a jego waga to 1,5 do maksymalnie 3 kg.

Zdrowie

Chihuahua to pieski długowieczne. Mało, które rasy psów są w stanie dożyć nawet 20 lat (czasem więcej). Kluczem do wyboru zdrowego osobnika jest wybór pewnej hodowli. Mimo długiej, średniej życia – Chihuahua są psami delikatnymi, które, tak jak inne rasy, w wyniku krzyżowań mogą mieć tendencję do występowania określonych chorób.

Na co najczęściej choruje chihuahua?

Urzekający wygląd Chihuahuy ma niestety realny wpływ na kilka, częstych dla tej rasy problemów ze zdrowiem. Przerasowienie, czyli próba uzyskania coraz mniejszych piesków, z coraz większymi uszami doprowadziło przez lata do szeregu problemów genetycznych z oczami, uzębieniem i układem oddechowym. Co więcej, najmniejsze osobniki mogą mieć również słabszą odporność. Mogą nie bronić się tak dobrze przed typowymi wirusami, a zaawansowana biegunka, zatrucie pokarmowe i przeziębienie może je zabić.

Do chorób genetycznych można zaliczyć np. wady zgryzu, przedwczesną utratę uzębienia itp. Co więcej, Chihuahua może mieć predyspozycje do chorób serca – do najczęściej diagnozowanych problemów z układem krążenia zalicza się niedomykalność zastawki mitralnej. Z racji małych rozmiarów, psy podatne są również na genetyczne zwichnięcia rzepki. Szczenięta z pseudohodowli często rodzą się również z wodogłowiem. Oczy Chihuahua wymagają starannej opieki okulistycznej – nierzadko również codziennego zakraplania.

Chihuahua nie jest psem odpornym na zimno – zarówno z racji wielkości, jak i szaty. Pieski drżą nawet przy umiarkowanych temperaturach, dlatego by uniknąć przeziębień, właściciele często ubierają ją w specjalne ubrania – ocieplacze. Chihuahua mogą wymagać opieki przy porodzie – suki mogą nie mieć siły na samodzielny poród miotu.

Jak pielęgnować chihuahua ?

Im dłuższa szata chihuahua, tym więcej czasu opiekun poświęci na jej pielęgnację. Odmiana krótkowłosa nie wymaga specjalnych zabiegów. W zupełności wystarczą jej okresowe kąpiele i wyczesywanie raz na jakiś czas – w miarę potrzeb. Natomiast chihuahua długowłosy wymaga już częstszego, nawet codziennego czesania, które zapobiegnie powstawaniu kołtunów i utrzyma szatę psa w dobrej kondycji.

Pielęgnacji wymagają i to już niezależnie od długości sierści — uszy, zęby i oczy psa. Warto kontrolować stan uszu pod kątem odkładania się woskowiny, która może być przyczyną stanów zapalnych. To samo dotyczy kamienia nazębnego, którego nadmiar może powodować problemy z dziąsłami. Finalnie, by zapobiec nieestetycznym śladom łez pod oczami psa – warto skonsultować z lekarzem weterynarii ich regularne zakraplanie.

Żywienie – jaka karma dla chihuahua?

Chociaż chihuahua jest niewielki – nie oznacza to, że koszt jego żywienia będzie niższy niż dorosłego, średniej wielkości psa innej rasy. Z uwagi na swoją delikatność i podatność na alergie, chihuahua wymaga stosowania odpowiednich karm, dedykowanych dla małych ras psów. Jeśli piesek cierpi na alergie pokarmowe – warto celować w karmy monoskładnikowe, specjalistyczne, które pomogą Ci wykluczyć ewentualny, alergizujący składnik w diecie Twojego chihuahua.

Najlepszym wyborem jest postawienie na specjalistyczne karmy dla ras małych, bogate w wysokiej jakości źródła białka pochodzenia zwierzęcego (wołowina, cielęcina, jagnięcia), zawierające niezbędne kwasy tłuszczowe z grupy OMEGA i minerały – dla mocnych stawów i kości. Karmienie mieszane, czyli podział na karmę suchą i mokrą można wzbogacić również o elementy diety BARF, która polega na podawaniu psu surowego mięsa. Niektóre chihuahua mogą w razie potrzeb otrzymywać dodatkowe witaminowe suplementy diety. Pies musi mieć zawsze dostęp do świeżej wody, ale z racji możliwego rozwoju nadwagi – nie zaleca się pozostawiania mu posiłków w misce przez cały dzień.

Charakter i zachowanie chihuahua

Chihuahua jest psem o niezwykłym temperamencie. Jest bardzo wesoły, żywy i przyjaźnie nastawiony do ludzi i do świata. Chihuahua jest również wierny i wykazuje naprawdę wysoką potrzebę socjalizacji ze swoją rodziną. Akceptuje inne zwierzęta w domu – niezależnie od ich rasy. To typowy pies na kolanka. Szuka kontaktu z człowiekiem i lubi być w jego pobliżu. Chętnie się bawi z dorosłymi i dziećmi. Chihuahua nadaje się doskonale jako towarzysz osoby starszej, która szuka radosnej iskry życia w swoim domu. Chihuahua świetnie sprawdzi się też przy rodzinie. To typowy miejski pies, który z racji niewielkich rozmiarów – nie odczuwa potrzeby mieszkania w wielkich przestrzeniach.

Mieszkanie z chihuahua wymaga od opiekuna dużej uwagi. Mikro piesek może być łatwą ofiarą nieuważnej stopy lub drzwi, chociaż wypadek może zdarzyć się niechcący – może mieć fatalne skutki dla samego psiaka. Na spacerach, chihuahua trzyma się blisko właściciela. Pieski nie wykazują skłonności do ucieczek. Chihuahua jest odważny i pewny siebie. Chętnie nawiązuje kontakt, a nawet obszczekuje psy większe od siebie. Jest również bardzo czujny.

Chihuahua a dzieci

Chihuahua lubi dzieci i z wzajemnością! Warto jednak pamiętać o tym, by mały pies nie stał się przedmiotem zabawy. Niewielkie rozmiary pieska sprawiają, że może stać się łatwym obiektem niedelikatnej zabawy. Z uwagi na jego bezpieczeństwo – wzajemna zabawa dzieci z chihuahua powinna odbywać się pod kontrolą osób dorosłych.

Czy chihuahua nadaje się do bloku, domu, mieszkania, na wieś?

Chihuahua nie odnajdzie się na wsi. Świetnie czuje się jednak jako pies miejski – do niewielkich mieszkań i do domów z ogrodem. W tym drugim przypadku warto zabezpieczyć nawet najmniejsze szczeliny w ogrodzeniu, by nie dopuścić do ucieczki psa z posesji. Chihuahua wymaga regularnych spacerów, ale część właścicieli wyznacza im w domu miejsce na macie, na które mogą załatwić swoje potrzeby.

Historia rasy

Chihuahua to rasa, która pochodzi z Meksyku. To prawnuk Techichi – piesków, które żyły na dworach azteckiej arystokracji. Chihuahua to jedna z najstarszych ras psów Ameryki Północnej. Co ciekawe, na dworach Azteków były rasą wyjątkowo cenioną i szanowaną. Mogli hodować je wyłącznie wysoko urodzeni. Zdarzało się, że psy miały do dyspozycji niewolników! Na inne kontynenty (np. do Wielkiej Brytanii), chihuahua przypłynęły dopiero w XIX wieku. Nietrudno się domyślić, że szybko zyskały popularność. Była to rasa pożądana szczególnie przez zamożnych, arystokrację i rodziny królewskie.

Ciekawostki o chihuahua

  • Jedna z pogłosek niesie, że pewna aztecka księżniczka miała aż 1500 psów tej rasy. Każdy z nich miał swojego niewolnika, który dbał o jego potrzeby. Kiedy pies zmarł – niewolnika zabijano…
  • Chihuahua są wykorzystywane do dogoterapii.
  • Najniższy pies na świecie, którego wzrost odnotowano zresztą w księdze rekordów Guinnessa, miał zaledwie 13,8 cm w kłębie!
  • Chihuahua jest nazwą miasta w Meksyku, w którym cyklicznie organizowane są wystawy figur i pomników tej rasy.

Ile kosztuje chihuahua?

Rasowe szczenięta chihuahua ze sprawdzonej, zarejestrowanej w związku kynologicznym hodowli, to wydatek rzędu około 3000 złotych. Cena psa tej rasy jest jednak uzależniona od wielu czynników – prestiżu hodowli, linii genealogicznej rodziców szczeniąt, umaszczeniem psa itp. Szacunkowa średnia cena za chihuahua to od około 2000 do nawet ponad 4000 złotych.

Wady i zalety chihuahua

Zalety
  • Może mieszkać w bloku i w mieście.
  • Jest bardzo towarzyski, żywiołowy i radosny.
  • Chihuahua to psy długowieczne.
  • Bardzo lubi dzieci i akceptuje inne zwierzęta w domu.
  • Jest niewielki, a co za tym idzie, mniej brudzi.
Wady
  • Głośno i często szczeka.
  • Na spacerach może podbiegać i zaczepiać znacznie większe od siebie psy.
  • Samce chihuahua mogą niszczyć w domu meble i przedmioty.

Chihuahua to pies wprost doskonały dla osób, którym zależy na połączeniu pragnienia posiadania psa, ale boją się pełnej odpowiedzialności związanej z utrzymaniem dużych psów. Jednak należy pamiętać, że chihuahua mimo tego, że kocha pieszczoty – nie jest zabawką. To doskonały towarzysz rodziny i seniorów. Jest łagodny i oddany.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo