Alaskan malamute to największy przedstawiciel ras zaprzęgowych. Zalicza się go również do jednej z najstarszych ras arktycznych. Dawniej – pies pracujący i zaprzęgowy, obecnie – atrakcyjny pies ozdobny/do towarzystwa. Zanim jednak podejmiesz decyzję o zakupie szczenięcia lub adopcji dorosłego psa – koniecznie sprawdź, czego rasa Alaskan Malamute potrzebuje do życia. Nie jest to bowiem pies dla każdego. Podobnie, jak wiele innych psów z grupy szpiców i ras pierwotnych, ma specyficzne zachowanie.

Spis treści

Klasyfikacja FCI— nr wzorca:243

• Grupa V — Szpice i psy w typie pierwotnym.
• Sekcja 1 – Nordyckie psy zaprzęgowe.
• Nie podlega próbom pracy.
• Pochodzenie — Stany Zjednoczone.
• Rozmiar — Duży
• Długość życia — od 12 do 14 lat.

alaskan malamute szczeniak
Alaskan malamute szczenięta

Wygląd

Alaskan malamute jest psem dużym o typowej dla szpiców sylwetce. Jego ciało jest silne i zwarte. Łapy psa są mocne i proste, a ogon uniesiony (ale nie zakręcony) i gęsto porośnięty pióropuszem. Uszy psa są spiczaste i proste. Przypominają kształt litery „V”. Oczy psa są podobnie jak u wilków – lekko skośne – zazwyczaj ciemnobrązowe. Ogólna ocena sylwetki psa wskazuje już na pierwszy rzut oka, że jest to rasa silna i mocna, która radzi sobie w trudnych warunkach.

Jeśli chodzi o umaszczenie psa, wzorzec rasy dopuszcza jego wiele rodzajów. Najczęściej spotyka się psy o umaszczeniu szarym, białym, z domieszką czarnego. Alaskan malamute ma półdługą sierść z bardzo gęstym podszerstkiem, który chroni skórę psa przed wilgocią, zimnem i wiatrem. U psów rasy Alaskan malamute nie występuje dymorfizm płciowy.

Psy i suki: Psy i suki osiągają takie same rozmiary. Ich średnia wysokość w kłębię, określone przez FCI wynosi 58-63 cm. Alaskan malamute waży natomiast 34 – 38 kg.

Zdrowie

Alaskan malamute co do zasady jest psem odpornym i zdrowym. Takimi cechami miały się charakteryzować psy zaprzęgowe i pociągowe. Tym, na co warto zwrócić uwagę, jest wybór dobrej, zarejestrowanej w związku kynologicznym hodowli, która zwraca uwagę w pierwszej kolejności na zdrowie psów, które mają być rozmnażane, a dopiero potem na zyski.

Na co najczęściej choruje Alaskan malamute?

Alaskan malamute to bardzo silny i wytrwały pies, który jest odporny na zmienne warunki atmosferyczne. Psy wręcz kochają niskie temperatury i śnieg. Z drugiej strony, uwarunkowania fizyczne psa mają dość duży wpływ na jego kiepskie znoszenie upałów. Mimo bardzo intensywnego okresu linienia przed latem, Alaskan malamute źle znosi wysokie temperatury i nie powinno narażać się go na długotrwałe przebywanie na słońcu.

Do chorób, które można uznać za typowe dla rasy Alaskan malamute zalicza się np. dysplazję stawów biodrowych, która może zagrażać mobilności psa.

Ponadto, psy są skłonne do zapadania na choroby neurologiczne, takie jak np. polineuropatia, lipomia, łysienie X i achondroplazję, choroby oczu. Mimo tego, rasa Alaskan malamute uchodzi za zdrową i odporną.

Jak pielęgnować Alaskan malamute?

Alaskan malamute jest czysty tak, jak kot. Nie potrzebuje zatem częstych kąpieli. Co więcej – nie są one również zalecane. Psy rasy Alaskan malamute mają naturalną powłokę, która chroni je przed wilgocią i chłodem.

Częste kąpiele lub korzystanie z niewłaściwych kosmetyków do pielęgnacji psa, mogą doprowadzić do usunięcia powłoki ochronnej, co może przekładać się nie tylko na wizualne pogorszenie stanu sierści, ale też utratę jej naturalnych właściwości.

Okres linienia jest bardzo uciążliwy dla hodowców psów rasy Alaskan malamute. W tym czasie tracą one gigantyczne ilości sierści. Może się wydawać, że jest ona wszędzie – na meblach, podłodze i ubraniach. Niezbędne jest wówczas częste i dokładne, nawet kilkukrotne wyczesywanie psa specjalnymi szczotkami i zgrzebłami. Profesjonalny furminator i pudlówka mogą okazać się niezastąpione.

Żywienie Alaskan malamute

Surowe mięso, dodatek świeżych warzyw i inne metody związane z żywieniem BARF są dobrą opcją na uzupełnienie konwencjonalnej diety Twojego czworonoga. Aby jednak zapewnić mu wszystko to, co niezbędne dla utrzymania jego zdrowia i dobrego samopoczucia, warto sięgać po w pełni zbilansowane karmy dla psów ras dużych, które pochodzą z linii specjalistycznych. Oferują je zazwyczaj marki premium. Możesz również znaleźć w ich asortymencie karmy przeznaczone stricte dla rasy Twojego psa, jego wieku i stanu zdrowia. Najważniejsze by dieta Alaskan malamute obfitowała w wysokiej jakości źródła białka pochodzenia zwierzęcego.

Charakter i zachowanie Alaskan malamute

Alaskan malamute, chociaż jest bardzo silnym i masywnym psem, odznacza się również łagodnością i przyjacielskim nastawianiem do ludzi. Chociaż jego natura szpica sprawia czasem, że wydaje się nieufny i wycofany, można uznać go za dobrego psa rodzinnego. Alaskan malamute potrzebuje sporo aktywności fizycznej w ciągu dnia. Dorosłe psy nie przepadają jednak za typową dla psów zabawą. Zdecydowanie bardziej wolą towarzyszyć człowiekowi podczas różnego rodzaju aktywności. To bardzo dobra rasa dla fanów joggingu.

Alaskan malamute jest psem statecznym i spokojnym. Nie można również określić go mianem psiego geniusza. Uczy się podstawowych komend i chętnie je wykonuje, nie ma jednak tak rozwiniętej inteligencji, jak np. owczarki. Jak przystało na potomka ras pierwotnych – jest całkiem dobrym łowcą. Może to jednak przejawiać się na spacerach w formie ucieczek i braku zdyscyplinowania.

Psy tej rasy lubią ludzi i chętnie nawiązują nowe znajomości. Nie reagują agresywnie wobec obcych – szybko same inicjują kontakt. To psy wierne i oddane, które nie najlepiej znoszą samotność. Co ciekawe – Alaskan malamute praktycznie nie szczeka – jest bardzo cichym psem i nie ma charakteru stróża.

Alaskan malamute a dzieci

Psy są łagodne i cierpliwe w stosunku do dzieci. Nie są jednak idealnymi kompanami zabaw, które po prostu ich nie interesują. Jednak, jak na psa dużej rasy przystało, warto mieć baczenie na wzajemne kontakty psa z dziećmi – szczególnie najmłodszymi. Alaskan malamute może niecelowo skrzywdzić dziecko wykazując się po prostu typową dla dużych psów niedelikatnością związaną z ich masą ciała.

Czy Alaskan malamute nadaje się do bloku, domu, mieszkania, na wieś?

Jeśli jesteś w stanie wychodzić z psem na kilka długich spacerów w ciągu dnia, pies rasy Alaskan malamute, mimo dużych rozmiarów, odnajdzie się w mieście, nawet w niewielkim mieszkaniu. Jeśli masz dom z ogrodem lub mieszkasz na wsi, przed wypuszczeniem psa do ogrodu, zadbaj o dokładne zabezpieczenie ogrodzenia. Nie zdziw się, jeśli Twój pies chętniej będzie spał na zewnątrz niż w domu. To rasa, która lubi ucinać sobie drzemki na dworze nawet zimą!

Alaskan Malamute
Alaskan Malamute

Historia rasy

Alaskan Malamute to jedna z najstarszych ras psów pierwotnych. Jak sama nazwa wskazuje – pochodzi z Alaski, bezpośrednio z plemienia Malamutów, które specjalizowało się w polowaniach na dzika zwierzynę. Rasa została odbudowana przez Amerykanów, a FCI uznało wzorzec rasy w 1953 roku.

Ciekawostki o Alaskan malamute

• Pies rasy Alaskan malamute prawie w ogóle nie szczeka.

• Rasa była zagrożona wymarciem, jednak udało się ją zrekonstruować.

• Pies kocha chłód, może drzemać na dworze, nawet gdy słupki termometru spadają poniżej zera.

Ile kosztuje Alaskan malamute?

Cena psa rasy Alaskan malamute z zarejestrowanej i legalnej hodowli wynosi od około 3000 do nawet 5000 złotych. Zakup szczenięcia po championach zawsze jest związany z większym wydatkiem.

Wady i zalety Alaskan malamute

Zalety
  • Może żyć w mieście.
  • Jest dobrym kompanem osoby aktywnej fizycznie.
  • Jest zdrowy i wytrzymały.
  • To oddany pies rodzinny.
Wady
  • Może wykazywać skłonność do ucieczek.
  • Może wykazywać skłonność do ucieczek.
  • Bywa nieposłuszny.
  • Posiada silny instynkt łowiecki.
  • Bardzo obficie linieje.

Alaskan malamute jest dużym psem o gęstej sierści i łagodnym usposobieniu. Nie oddaje się chętniej zabawie, wykazuje większe skłonności i chęci do pracy z człowiekiem i długich, aktywnych spacerów. Pamiętaj również, że alaskan malamute dość mocno linieje, co może być sporym problemem dla osób lubiących porządek.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo