Rasa elo nie jest jeszcze popularna. Można uznać ją za niszową, która jest jeszcze na etapie projektu. Przyczyną tego stanu rzeczy może być to, że pies elo jest opatrzony niemieckim znakiem towarowym, a co za tym idzie – bez wyraźnej zgody właścicieli – twórców, nie można prowadzić ich hodowli. A szkoda! Pies elo jest wprost wymarzonym psem rodzinnym, pozbawionym instynktu łowieckiego. To prawdziwy wulkan czułości i czujny stróż domowego ogniska. Warto jednak pamiętać, że jest to opis psa idealnego, który jest w pełni zgodny z założeniami rasy. Biorąc pod uwagę fakt, że elo jest jeszcze na etapie tworzenia – u jego przedstawicieli mogą pojawiać się egzemplarze o innych cechach charakteru. Co musisz wiedzieć o elo przed podjęciem decyzji o jego zakupie?

Spis treści

Klasyfikacja FCI — bez wzorca

  • Pochodzenie: Niemcy
  • Rozmiar: Średni i miniaturowy
  • Długość życia: 12 -14 lat
elo szczeniak
Elo szczeniak

Wygląd

Elo to rasa, która nie została sklasyfikowana przez FCI. W związku z tym aktualnie hodowane i rozmnażane psy nie podlegają sztywnym ramom w zakresie umaszczenia, wyglądu i temperamentu. W klasycznej wersji pies elo jest mocny i postawny (istnieje również wersja miniaturowa). Sylwetka psów tej rasy jest proporcjonalna, prostokątna. Elo ma bardzo gęstą, średniej długości sierść (jest również odmiana krótkowłosa) z gęstym podszerstkiem. Szata psa elo występuje w wielu wersjach umaszczenia. Ogon elo jest długi, uniesiony, mocno owłosiony. W takich sytuacjach mówi się, że jest porośnięty pióropuszem. Uszy elo również są mocno owłosione, zaokrąglone, stojące o szerokim rozstawie.

Oczy są ciemne, łagodne, okrągłe i dobrze widoczne. Sierść elo jest różnej długości. Z uwagi na jej wygląd można wyróżnić odmianę szorstkowłosą i krótkowłosą. Z kolei obie można jeszcze rozdzielić na odmiany miniaturowe i standardowe. Odmiana miniaturowa szorstkowłosa, a także odmiana miniaturowa krótkowłosa, również nie zostały jeszcze uznane przez FCI.

Pies elo ma bardzo gęsty, ciepły podszerstek. Najczęściej spotyka się go w umaszczeniu białym z dodatkiem brązu, czerni i czerwieni. Niektóre psy mają również szare plamy, które są pożądaną cechą przez miłośników tej rasy.

Psy i suki: Pies elo osiąga wysokość w kłębie, czyli najwyższym miejscu grzbietu 48-60 cm. Waga dorosłego, zdrowego psa powinna wynosić około 25 kilogramów. Odmiany miniaturowe są niższe. Ich wysokość to zazwyczaj 35-45 cm w kłębie i ważą 10-15 kg.

Zdrowie

Cały czas trwają pracę nad tym, by wykluczyć ewentualne schorzenia u psów rasy elo. Nie da się jednak ukryć, że mimo założeń twórców psów elo, czyli stworzeniu psa zdrowego i odpornego, elo – podobnie jak przedstawiciele innych ras, może zmagać się z chorobami o podłożu genetycznym (i nie tylko).

Na co najczęściej choruje elo pies?

Stosunkowo niska populacja psów tej rasy zmusza hodowle do tzw. chowu wsobnego. Niestety ten styl hodowli ma realny wpływ na pojawienie się wielu schorzeń genetycznych, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Psy elo nierzadko chorują, nader często zdarzają się przypadki dysplazji stawów biodrowych i łokciowych, które w znacznej mierze mają wpływ na zmniejszenie mobilności psa. Co więcej, u elo dość często spotyka się również wrodzone uszkodzenia rogówki. Psy zapadają również na wiele innych chorób, których klasyfikacja nie jest jeszcze dobrze poznana. Prowadzi się wiele badań nad rasą elo. Prawdopodobnie musi minąć jeszcze wiele lat, nim hodowcy ustabilizują tę rasę – zarówno względem wyglądu, jak i zdrowia.

Jak pielęgnować psa elo?

Psy mają grubą, gęstą sierść z podszerstkiem. W okresie linienia wymaga się nawet kilkukrotnego szczotkowania szaty celem usunięcia martwego włosia. W tym okresie zaleca się również częstsze kąpiele psa, które pomogą szybciej usunąć wymienianą szatę.

W pielęgnacji elo sprawdzą się akcesoria dla psów, takie jak szczotki, rękawice gumowe i grzebienie typu pudlówka. Cykliczne szczotkowanie pomaga również zapobiegać filcowaniu podszerstka, jest więc ono zalecane nie tylko w okresie linienia. Psów elo się nie strzyże. Warto dbać o higienę okolicy oczu, uszu i zębów. Nagromadzona płytka nazębna i złogi woskowiny mogą przyczynić się do rozwoju stanów zapalanych. Ważne jest również kontrolowanie stanu oczu psa. Wiele osobników ma problem z podrażnianiem oczu przez włosy, które rosną w odwrotnym kierunku.

Żywienie — jaka karma dla psa elo?

Psy elo, po osiągnięciu dojrzałości powinny przyjmować dwa posiłki dziennie. Dobrym rozwiązaniem jest wybór wysokiej jakości karmy specjalistycznej dla psów z linii weterynaryjnych, marek premium. Są to najczęściej karmy suche i mokre z wysoką zawartością białka pochodzenia zwierzęcego (wołowina, cielęcina, jagnięcina itp.).

Każdy pies musi mieć stały dostęp do świeżej wody.

Można wzbogacić jego konwencjonalną dietę o elementy metody BARF, która polega na podawaniu psu nieprzetworzonej żywności w naturalnej postaci, np. surowe kawałki mięsa. W diecie psa najważniejsza jest wysoka zawartość białka pochodzenia zwierzęcego, bogactwo składników mineralnych, witamin i kwasów tłuszczowych z grupy OMEGA. Nie zaleca się podawania elo domowych posiłków. Nie są tak zbilansowane, jak specjalistyczne karmy i nie zapewnią psu wszystkich składników odżywczych, których potrzebuje do utrzymania zdrowia.

Jeśli chodzi o kaloryczność posiłków, to warto dopasować ją do trybu życia psa. Psy, które nie spędzają w ciągu dnia bardzo dużo czasu na intensywnej zabawie – z pewnością będą miały mniejsze zapotrzebowanie od swoich bardziej aktywnych braci.

Charakter i zachowanie psa elo

Psy elo powstały z myślą o rodzinie. Są zatem wierne, radosne, przyjaźnie nastawione do otaczającego je świata i niewykazujące cech dominujących/agresywnych. Twórcy rasy elo pragnęli skrzyżować psa, który będzie idealnym psem do towarzystwa. I takie właśnie w większości są elo.

To mądre, szybko uczące się i wierne psy, które nie sprawiają problemów wychowawczych. To doskonała rasa na pierwszego psa dla niedoświadczonego właściciela. Elo jest odporny i wytrzymały, nie ulega emocjom i nie jest nadpobudliwy. Akceptuje inne zwierzęta i nie wykazuje agresji wobec nieznanych mu osób. Lubi dzieci i może być wychowywany przez mobilnego seniora o umiarkowanie aktywnym trybie życia.

Psy elo są ciche, nie szczekają głośno i często. Nie niszczą przedmiotów podczas nieobecności właściciela. Całkiem dobrze znoszą również krótkotrwałą samotność. Mogą pozostawać same w domu pod warunkiem, że od szczenięcia będą do tego przyzwyczajane. Elo jest bezproblemowy i bardzo elastyczny. To zazwyczaj on dopasowuje się do trybu życia swojego pana i rodziny, z którą przebywa – nie odwrotnie.

Psy elo nie wykazują również skłonności do ucieczek. To wszystko za sprawą tego, że są pozbawione instynktów łowieckich. Nie są to również psy obronne i stróżujące. Decydując się na elo, bierzesz pod swój dach typowego psa do towarzystwa.

Wielu właścicieli decyduje się na szkolenie psów tej rasy. Opiera się ono głównie na treningu posłuszeństwa. Z uwagi na geny szpiców, elo może być czasem uparty.

Elo a dzieci

Elo to psy bardzo rodzinne, kochające dzieci. Nie są wobec nich agresywne i chętnie same nawiązują z nimi przyjacielski kontakt. Kochają różne rodzaje aktywności z najmłodszymi, są cierpliwe, czułe i opiekuńcze. Nie stanowią niebezpieczeństwa względem zachowania wobec dzieci.

Czy elo nadaje się do bloku, domu, mieszkania, na wieś?

Elo może mieszkać w mieście i w domu z ogrodem na przedmieściach. Z racji tego, że jest to typowy pies rodzinny, który musi być blisko ludzi – nie odnajdzie się na wsi, w kojcu, lub na wybiegu.

Historia rasy

Twórcą tej rasy jest niemiecki hodowca psów – Heins Szobries. Do stworzenia elo wykorzystał on hodowane dotychczas przez niego psy rasy bobtail i skrzyżował je z eurasierami i chow-chow. Hodowla elo ruszyła w 1987 roku. W zasadzie badania nad rasą elo trwają do dziś. Psy, które mają służyć do rozmnażania, muszą spełniać określone wymogi względem ich cech wyglądu i charakteru. Rasa nie została jeszcze zatwierdzona przez FCI, przez co nie ma określonego przez nią wzorca.

Ciekawostki o elo

• Nazwa rasy elo jest zastrzeżona przez towarzystwo hodowli i badań nad rasą elo.

• To jedna z najrzadziej spotykanych ras na świecie.

• Pies elo jest zastrzeżony znakiem towarowym – nie można hodować go bez uzyskania uprzedniej zgody.

Ile kosztuje elo?

Z uwagi na brak informacji i ofert szczeniąt na sprzedaż w Polsce, nie ma danych o cenie elo. Aby kupić szczenię ze sprawdzonego źródła warto skontaktować się bezpośrednio z hodowcą.

Wady i zalety elo

Zalety
  • Wspaniały, łagodny pies rodzinny.
  • Lubi dzieci.
  • Może wychowywać się w mieście, nawet na niewielkim metrażu.
Wady
  • W Polsce zakup szczenięcia jest bardzo trudny.
  • Często zapada na różne choroby.
  • Jest to jedna z najbardziej trudnodostępnych ras psów.

Elo, mimo całkiem zwyczajnego wyglądu jest egzotyczny i ciężki do zdobycia. Może żyć w mieście i w domu z ogrodem. Jest przyjazny, łagodny i bardzo przyjacielski. Nie wykazuje cech agresywnych, dobrze czuje się z małymi dziećmi i jest dobrym towarzyszem seniorów. Niestety nadal trwają badania nad rasą elo i ciężko ocenić, kiedy wzorzec zostanie zatwierdzony przez FCI.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/klient.dhosting.pl/wojhos/zoocena.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:34 Stack trace: #0 /home/klient.dhosting.pl/wojhos/zoocena.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(658): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/klient.dh...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/klient.dhosting.pl/wojhos/zoocena.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 34