Czechoslovakian Wolfdog, Ceskoslovenský Vlciak, Wilczur czechosłowacki.

Wilk w owczej skórze? Czy może owca w skórze wilka? Jeśli interesują Cię psy spokrewnione z rasami pierwotnymi, możesz wpisać na listę kandydatów wilczaka czechosłowackiego. Nie jest to jednak pies dla każdego. Ma określone wymagania względem wychowania i miejsca do życia. Jest jedną z dwóch ras zakwalifikowanych do FCI, która powstała z krzyżówki wilka karpackiego z owczarkiem niemieckim. Pomysł ten zaowocował stworzeniem psa pracującego, ale jednocześnie łagodnego o całkiem przyjemnym usposobieniu i wyglądzie bardzo zbliżonym do dzikiego wilka. Co musisz wiedzieć o wilczaku czechosłowackim?

Spis treści

Klasyfikacja FCI— nr wzorca: 332

  • Grupa I — Owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła.
  • Sekcja 1 – Owczarki
  • Podlega próbom pracy.
  • Pochodzenie — dawna Czechosłowacja (patronat Słowacji).
  • Rozmiar — Średni.
  • Długość życia — od 13 do 15 lat.
wilczak czechosłowacki szczeniak
Wilczak czechosłowacki szczeniak

Wygląd

Wilczak czechosłowacki to brat wilka, co udowadnia umaszczenie psa – od żółtoszarego do srebrzysto szarego z jasną maską. Oprócz charakterystycznej barwy pies tej rasy ma krótką, prostą sierść z gęstym podszerstkiem, który zapewnia mu komfortowe ciepło. Wilczak czechosłowacki to pies o mocnej budowie ciała. Jego sylwetka wpisana jest w prostokąt. Głowa psa kształtem przypomina tępy klin, jest wysoko uniesiona i dość duża. Szyja, tak samo, jak głowa, jest silna i umięśniona. Z racji długiej szyi, pies bez żadnego problemy dotyka nosem ziemi. Trufla nosowa jest wyraźnie zaznaczona i czarna.

Oczy psa są lekko skośne i bursztynowe (typowa cecha wilka). Uszy ma krótkie i spiczaste jak u owczarka. Ogon jest prosty, wiszący, wysoko uniesiony. Koniec ogona jest obficie obdarzony sierścią. Kończyny przednie są proste, mocne, usytuowane blisko siebie. Kończyny tylne równolegle ustawione w pionowej linii, która prowadzi od guza kulszowego. Pies pierwotnie posiadał długie wilcze pazury, które teraz są usuwane. Warto zaznaczyć, że u tej rasy istnieje wyraźny dyformizm płciowy.

Psy: Pies tej rasy osiąga wysokość w kłębie, czyli najwyższym punkcie grzbietu o wartości około 65-70 cm. Zdrowy, dojrzały wilczak czechosłowacki waży natomiast 35-40 kg.

Suki: suki są nieznacznie niższe. Mierzą w kłębie około 60-65 cm. Ich waga wynosi natomiast około 30 kg.

Zdrowie

Wilczak czechosłowacki uchodzi za psa cieszącego się dobrym zdrowiem. Jednak przyszły właściciel musi zdawać sobie sprawę z tego, że pies może zmagać się z pewnymi chorobami, które są typowe dla przedstawicieli tej, ale też innych ras.

Na co najczęściej choruje wilczak czechosłowacki?

Silny, wytrzymały i odporny na zmieniające się pory roku. Twórcom rasy udało się stworzyć hybrydę odporną na wszelkie choroby. Ich budowa anatomiczna wręcz nie pozwala na to, by ten pies cierpiał na jakiekolwiek dolegliwości zdrowotne. Odnotowano, iż raptem niewielki procent może zmagać się z dysplazją stawów biodrowych oraz łokciowych.

Jak pielęgnować wilczaka czechosłowackiego?

Pielęgnacja wilczaka czechosłowackiego jest bardzo prosta. Rasa ta nie wymaga ogromnego zaangażowania w wygląd oraz częstych wizyt w psich salonach fryzjerskich. Jedynie, w co warto zainwestować to komplet dobrej jakości szczotek, w tym np. furminatora.

W okresie tzw. linienia sierść wilczaka wypada z bardzo dużą intensywnością. Zalecane jest wtedy codzienne wyczesywanie psa. Zęby, oczy oraz uszy podlegać muszą dość częstym kontrolom, ponieważ wilczak czechosłowacki ma całkiem duże skłonności do rozwoju stanów zapalnych w obrębie tych części ciała. W okresie linienia pomoce może być również kapanie psa, które przyspiesza wypadanie martwych włosów i pomaga właścicielowi utrzymać i psa i otoczenie we względnej czystości.

Żywienie wilczaka czechosłowackiego

Wilczak czechosłowacki ma nieposkromiony apetyt. Należy pamiętać, by kontrolować wielkość porcji karmy, jaką mu się podaje. Dorosłym, zdrowym psom zaleca się podawanie dwóch posiłków dziennie. Warto celować w karmy wysokiej jakości z linii premium. Specjalistyczne mieszanki – suche i mokre zadbają o to, by wilczak czechosłowacki otrzymał w pożywieniu wszystko to, czego potrzebuje. Przy wyborze karmy dobrze jest sugerować się jej składem. Wybierz tę, dedykowaną dużym psom o jak największej zawartości mięsa. Porcje powinny być odpowiednio zbilansowane i dobrane do wielkości i wieku psa. Najlepszą opcją urozmaicenia diety tej rasy jest BARF.

Charakter i zachowanie wilczaka czechosłowackiego

Wilczak czechosłowacki, mimo dzikiego wyglądu, jest bardzo rodzinnym i oddanym psem. Jak typowy pies pasterski nie wybiera sobie jednego właściciela, lecz z ogromnym zaangażowaniem broni całego stada. To bardzo inteligentna i aktywna rasa, która w sposób harmonijny łączy w sobie cechy charakteru wilka oraz psa.

Po wilku odziedziczył wytrwałość, a po owczarku inteligencję i oddanie. Warto zwrócić uwagę na to, że wilczak czechosłowacki, od wieku szczenięcego musi być poddany silnej socjalizacji.

Ponieważ genetycznie jest w nim zakorzeniony silny lęk separacyjny i podczas długiej nieobecności swojego właściciela dziczeje i może wykazywać instynkt niszczycielski.

Pamiętaj, że mimo szkoleń i jego podatności na naukę wykonywania poleceń, wilczak czechosłowacki nigdy nie będzie w pełni posłuszny. Psy tej rasy uwielbiają podróżować i nie cierpią na chorobę lokomocyjną. Z łatwością znoszą kilkugodzinną podróż.

Wilczak czechosłowacki a dzieci

Gdy odpowiednio podejdziesz do procesu socjalizacji oraz tresury, pies może być idealnym towarzyszem dla dzieci. Wilczak czechosłowacki nie lubi przekraczania granicy jego komfortu. Przykładem może być szarpanie dziecka za ogon psa. W takiej sytuacji pies zdolny jest do ostrzegawczego warknięcia, mocniejszego złapania zębami za ubranie, lub dłoń dziecka. Należy bacznie obserwować wspólne zabawy maluchów i psów tej rasy, a starsze dzieci uczyć ostrożności i delikatności wobec czworonoga.

Czy wilczak czechosłowacki nadaje się do bloku, domu, mieszkania, na wieś?

Wilczak jest typowym psem stróżującym i zadaniowcem. Potrzebuje otwartej, duże przestrzeni, która nie będzie tłumiła jego prawdziwej natury. Jest to niezwykle aktywny pies, kochający wolność, zatem nie nadaje się do miasta i małego mieszkania. Dobrze odnajdzie się na wsi (pod warunkiem dobrego ogrodzenia) i do domu z dużym ogrodem.

Historia rasy

Historia powstania tej rasy ma swój początek w nieistniejącej już Czechosłowacji. W 1955 r. Karel Hartl wpadł na pomysł stworzenia rasy odpornej na wszelkie choroby, wytrwałej, która miała być przeznaczona do pilnowania granic. Pierwsze szczenięta wilczaka czechosłowackiego urodziły się w 1958 roku. Eksperyment krzyżowania miał ukazać, jak wygląda dziedziczenie poszczególnych cech charakteru ras psów. Szczeniaki odbierano matce stosunkowo wcześnie i poddawano tresurze. Szkolenie wykazało jakie cechy można przypisać po danym potomku. Po wilku psy odziedziczyły wygląd, nieufność do obcych oraz wytrwałość. Po owczarku inteligencję oraz ogromną plastyczność w ułożeniu i przystosowaniu go do domowych warunków. Eksperyment ewoluował do ogromnych rozmiarów. Stworzono, aż pięć linii psów, od których pochodzą teraz współczesne wilki. Krew wilka została wykorzystana ostatni raz w 1983 roku. Kilka lat później FCI uznało tę rasę i określiła jej wzorzec.

Ciekawostki o wilczaku czechosłowackim

  • Rasa psa powstała z potrzeby stworzenia idealnego obrońcy granic.
  • Obecnie prowadzi się chów bez domieszki wilczej krwi.
  • Po rozpadzie Czechosłowacji patronat nad rasą objęła Słowacja.

Ile kosztuje wilczak czechosłowacki?

Ceny szczeniąt uwarunkowane są od pochodzenia, wieku i płci. Standardowa, średnia cena to 3500 zł za psa z legalnej zarejestrowanej hodowli. Najlepsze osobniki po rodzicach-championach kosztują nawet 4500 zł.

Wady i zalety wilczaka czechosłowackiego

Zalety
  • Wizualnie jest to bardzo piękny pies – niezwykle podobny do wilka.
  • Nie wybiera jednego pana, oddanie broni całej rodziny.
  • Zdrowy i wytrzymały.
  • Pies stworzony do pracy (polowanie, psi zaprzęg).
Wady
  • Wymaga socjalizacji, nie może długo przebywać sam.
  • Bywa lękliwy, nie nadaje się do miejskich warunków.
  • Posiada silny instynkt łowiecki.
  • Bardzo obficie linieje.
  • Nie może sam bez nadzoru dorosłego bawić się z dziećmi.

Wilczak nie jest psem dla każdego. Potrzebuje czuć nad sobą stanowczą, opanowaną rękę, dlatego przed zakupem warto zastanowić się, czy pies na pewno będzie pasował do Ciebie i Twojego trybu życia. Nad tą rasą należy nieustannie pracować i zapewnić psu poczucie bliskości, czyli odpowiednią socjalizację. Nie jest to pies kanapowy, leniwy. Jeżeli masz dom z dużym ogrodzonym ogrodem i potrzebujesz psa wytrwałego, który wykaże się ogromną inteligencją w swoim postępowaniu, to śmiało możesz postawić na tę rasę.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo