American pit bull terrier
Amerykański pitbulterier to mocny i silny pies, który z winy człowieka został okryty niechlubną sławą. Mimo że został wpisany na listę psów agresywnych, przy właściwym prowadzeniu, opiece psiego behawiorysty i konsekwentnemu podejściu może być łagodnym, czułym i radosnym czworonogiem, który toleruje nie tylko inne psy, ale i przedstawicieli innych gatunków. Podjęcie decyzji o zakupie szczenięcia pitbulla musi być jednak bardzo świadome i dokładnie przemyślane. Z pewnością nie jest to rasa dla każdego. Co musisz wiedzieć o amerykańskim pitbulterierze?
Spis treści
Klasyfikacja FCI — nie uznano wzorca rasy
• Pochodzenie: USA
• Rozmiar: średni
• Długość życia: 8 do 15 lat
Wygląd
Pitbull jest mocnym, silnym i dobrze umięśnionym psem o wysportowanej sylwetce. Ma krępą i silną budowę ciała. Jego sylwetka wpisuje się w kwadrat. Ma szeroko rozstawione, mocne nogi, długi sierpowaty ogon i dużą, kwadratową głowę. Oczy psa są ciemne lub jasne, okrągłe i dość szeroko rozstawione. Uszy sterczą wysoko na szczycie głowy. Niegdyś były obowiązkowo kopiowane, teraz spotyka się je najczęściej w naturalnej formie z załamaniem na środku. Szata psa jest krótka, lśniąca, mocno przylega do ciała. Umaszczenie, jakie można spotkać u amerykańskich pitbulterierów, jest bardzo różnorodne. Psy występują w wielu barwach – albinotycznej, srebrnej, łaciatej, pręgowanej i wielu innych.
Psy: Psy rasy amerykański pitbulterier osiągają wysokość w kłębie, czyli najwyższym punkcie grzbietu około 46 – 54 cm. Zdrowy, dojrzały pies waży około 16 do nawet 27 kg.
Suki: Suki są zwykle niższe i lżejsze od psów. Ważą około 14 – 22 kilogramów, a ich wzrost to zazwyczaj 43-50 cm w kłębie.
Zdrowie
Pies rasy amerykański pitbulterier jest z natury psem zdrowym, który raczej nie sprawia problemów zdrowotnych. Nie mniej jednak, podobnie jak w przypadku innych psów rasowych i jego mogą dopadać schorzenia, które uznaje się za typowe dla rasy American Pit Bull Terrier.
Na co najczęściej choruje amerykański pitbulterier?
Niestety, podobnie jak w przypadku wielu innych, większych rozmiarów psów, amerykański pitbulterier może zmagać się z dysplazją stawu biodrowego, która poważnie zagraża jego mobilności. Co więcej, psy zmagają się nierzadko z alergiami skórnymi i pokarmowymi. Dotykają ich również schorzenia okulistyczne. American Pit Bull Terrier może mieć również problemy z zębami. Psy rasy pitbulterier mogą zmagać się z próchnicą i przedwczesnym wypadaniem zębów.
Jak pielęgnować amerykańskiego pitbulteriera?
Pies nie sprawia problemów natury pielęgnacyjnej. W okresie linienia może wymagać częstszego szczotkowania, ale z uwagi na krótką i prostą sierść – właściciel nie odczuwa tak mocno tego okresu – szczególnie podczas sprzątania domu.
Pitbull, z racji narażenia na choroby oczu i przyzębia, powinien być regularnie kontrolowany przez swojego właściciela. Warto dbać o to by na zębach psa nie gromadziła się płytka nazębna, a każde niepokojące zmiany w wyglądzie oczu należy konsultować z weterynarzem. Złogi woskowiny w uszach należy usuwać patyczkiem. Pozostawione, mogą bowiem być dobrą pożywką dla bakterii i powodować stany zapalne.
Żywienie — jaka karma dla amerykańskiego pitbulteriera?
Pitbulle miały zaganiać i szczuć byki (stąd nazwa). Rasa miała być niewymagająca pod kątem żywieniowym i zdrowa. Tak jest i teraz. Pitbull nie ma specjalnych wymagań w zakresie menu. W zupełności wystarczy mu dobrej jakości karma dla psów z linii specjalistycznej. Musi ona obfitować w białko zwierzęce, witaminy, minerały i niezbędne dla zachowania zdrowia tłuszcze z grupy OMEGA.
Bardzo dobrym sposobem na urozmaicenie konwencjonalnych mokrych i suchych karm dla psów jest włączenie elementów BARF. Kawałki surowego mięsa z pewnością staną się nie tylko łakomym kąskiem dla czworonoga, ale też dobrym pomysłem na uzupełnienie jego menu o niezbędne składniki odżywcze i czyste białko pochodzenia zwierzęcego.
Wybór dobrej karmy dla Pitbulla nie powinien być trudny, Zwracaj uwagę na jej skład i dopasuj porcje do trybu życia Twojego psa. Im więcej się rusza, tym większa powinna być kaloryczność jego posiłków. Karmy kupuj tylko w dobrych sklepach zoologicznych lub u weterynarza.
Charakter i zachowanie amerykańskiego pitbulteriera
Charakter pitbulla jest tym, na co należy zwrócić szczególną uwagę. Amerykański pitbulterier często bywa mylony z amstaffem (american staffordshire), są to jednak dwie oddzielne rasy. Wbrew pozorom American Pit Bull Terrier jest łagodnym i czułym psem. Niestety nadal cieszy się łatką psa zabójcy, który jest bardzo agresywny, nieprzewidywalny i konfliktowy.
W przypadku zainteresowania tą rasą nader ważne jest jednak celowanie w szczenięta ze sprawdzonych i zarejestrowanych hodowli. To właśnie w nich dużą uwagę przykłada się do temperamentu i cech charakteru psa. Osobniki agresywne, mocno dominujące i niepodlegające próbom ułożenia – nie są po prostu rozmnażane. Szczenięta nie dziedziczą więc negatywnych cech charakteru zapisanych w genach.
Amerykański pitbulterier to pies wierny, rodzinny i czuły. Poddaje się tresurze i chętnie uczy posłuszeństwa. Co więcej – psy z legalnych hodowli są również cierpliwymi i czułymi opiekunami dzieci. Nie przejawiają wobec nich agresji. Musisz jednak pamiętać, że jest to rasa obronna. Psy mogą być zawzięte, są bardzo odważne i mogą przejawiać niepożądane cechy. Wiele zależy od człowieka. Konsekwencja w wychowaniu, brak agresji w stosunku do psa i opanowanie są jednymi z fundamentów wychowania psa tej rasy. Psy wymagają kontaktu z ludźmi — nie mogą być izolowane i na długi czas pozostawiana same sobie. Amerykański pitbulterier wymaga również szkolenia i to już od najmłodszych, szczenięcych miesięcy życia.
Pitbull a dzieci
Jeśli amerykański pitbulterier od szczenięcia wychowuje się z dziećmi, przeszedł odpowiednie szkolenie i pochodzi z legalnej hodowli – nie stanowi zagrożenia dla najmłodszych. Warto jednak pamiętać, że konieczna jest jednak kontrola nad wspólną aktywnością psa i dziecka.
Czy amerykański pitbulterier nadaje się do bloku, domu, mieszkaniu, na wsi?
Amerykański pitbulterier to rasa, która dobrze będzie czuła się w domu z ogrodem i w mieście. Warunkiem jest jednak zapewnienie psu optymalnej dawki ruchu i aktywnej zabawy w ciągu dnia. Psy nie lubią samotności. Nie sprawdzą się na wsi, w kojcu zewnętrznym. To rasa, która bardzo potrzebuje człowieka, a odizolowana od niego może rozwijać negatywne cechy charakteru.
Historia rasy
Amerykański pitbulterier, wbrew pozorom wcale nie pochodzi ze Stanów. To rasa, której początków należy szukać w Wielkiej Brytanii. Odkryto ją w Anglii na przełomie XVIII i XIX wieku. Pies miał brać udział w szczuciu byków, a kiedy to przestało być modne, zaczęto wykorzystywać je do walk psów. To właśnie ten okres w historii psa ma duży wpływ na jego aktualną „łątkę” psa-zabójcy. Oficjalna nazwa została nadana mu dopiero w 1898 roku, ale ważne jest jednak to, że FCI nadal nie uznaje tej rasy. Na próżno zatem szukać jej wzorca na stronie organizacji. Z kolei jest to rasa uznana w USA przez organizację kynologiczną UKC (United Kennel Club). Rasa powstała w wyniku krzyżowań buldoga z terierem, czyli miksie szybkości i siły, jaką charakteryzują się obie te rasy.
Ciekawostki o amerykańskim pitbulterierze
- Amerykański pitbulterier widnieje w polskim wykazie ras psów agresywnych
- Często bywa mylony z amstaffem, czyli amerykańskim staffordshire terierem.
- Wbrew pozorom American Pit Bull terrier jest łagodny i czuły.
- FCI nie uznaje tej rasy.
Ile kosztuje amerykański pitbulterier?
Cena szczenięcia z legalnej i zarejestrowanej w związku kynologicznym hodowli waha się między 1500 a 3000 złotych. Koszt psa rośnie proporcjonalnie do prestiżu hodowli i rodowodu jego rodziców. Za niektóre umaszczenia trzeba zapłacić więcej.
Wady i zalety amerykańskich pitbulterierów
Zalety:
- Są mądre, wierne i lojalne.
- To dobry pies rodzinny.
- Cieszą się dobrym zdrowiem.
- Mogą mieszkać w mieście.
Wady:
- Wymagają szkoleń i tresury.
- Nie sprawdzą się w przypadku osób – domatorów, nieaktywnych fizycznie.
- Wymagają konsekwencji i odpowiedniego wychowania.
- Nie znoszą samotności.
Amerykański pitbulterier to prawdziwy sportowiec na czterech łapach. Kocha aktywność fizyczną, lubi uczyć się nowych sztuczek, może chętnie uczestniczyć w treningach agility. To łagodny pies rodzinny, który pod warunkiem właściwego prowadzenia i sprawdzonego pochodzenia – nie ma w sobie grama agresji. Pamiętaj jednak, że jest to rasa zaliczana do agresywnych – jeśli bardzo chcesz mieć pitbulla, zdawaj sobie sprawę z konsekwencji jego posiadania i tego, że odpowiadasz za psa w każdej sytuacji.